Firmu Nothing založil Carl Pei, jenž stál u zrodu ikonické značky OnePlus, v roce 2020 jako menší start-up. Vloni se společnost vytasila se svým prvním produktem v podobě povedených sluchátek Ear (1) a poté slíbila, že vstoupí i do světa telefonů. A jak Carl slíbil, tak udělal a před pár týdny představil svou prvotinu – originální Nothing Phone (1). Jak se tato premiéra povedla? To prozradí naše podrobná recenze.
Konstrukce | kov a sklo, 159,2 × 75,8 × 8,3 mm, 193 g, zvýšená odolnost IP53 |
---|---|
Displej | 6,55, OLED, HDR10+, 120 Hz, 2400 × 1080 px, 20:9, jemnost 402 PPI |
Operační systém | Android 12 + Nothing OS |
Čipset | 8jádrový, 2.5 GHz, Qualcomm Snapdragon 778G+ |
Paměť | 8/12 GB RAM, 128/256 GB úložiště (UFS 3.1), bez MicroSD slotu |
Fotoaparát | dvojitý (50 Mpx hlavní + 50 Mpx širokoúhlý 114°), clona f/1.9 + f/2.2, OIS, PDAF, umělá inteligence, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.5 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Bluetooth 5.2, USB-C, NFC, Wi-Fi 6, GPS, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor, notifikační LED systém na zádech |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení 33 W, bezdrátové nabíjení 15 W, reverzní nabíjení |
Cena a dostupnost | od 469 € (cca 11 500 Kč), červenec 2022 |
Za zapůjčení telefonu děkujeme Alza.cz.
Minimálně tedy co se prodejního balení týče. To je, ostatně jako celý telefon, pojato velmi originálně a po koupi si z krámu domů ponesete stylovou, papírovou krabici až překvapivě útlého pasu. Vypadá spíš jako nějaká dárková kazeta a důvod, proč je balení tak tenké, zjistíte ihned po jeho rozbalení. Prakticky nic v něm bohužel není. Dostanete telefon, stylovou jehlu na vyjmutí SIM slotu, nezbytnou literaturu a USB-C kabel. Nabíjecí adaptér se bohužel nekoná, a pokud budete chtít využít 33W nabíjení naplno, připravte si dalších 900 korun na originální nabíječku.
Po prvotním rozčarování se ale nyní bude chválit. Nothing Phone (1) vsází hodně na “wow” faktor a ten se dostaví prakticky ihned, jakmile ho vytáhnete z krabičky. Nevím jak bílá verze, ale černá, která nám dorazila na test, vypadá prostě skvěle a částečně průhledná záda jsou prvek, který přitáhne pozornost i lidí, které telefony jinak vůbec nezajímají. A počkejte, až záda opravdu ukáží, co umí. O tom ale až později. Zadní část se světelnými piktogramy, jenž jsou chráněny odolným sklem Gorilla Glass 5, vypadá prostě skvěle.
Této oblasti jasně dominuje odhalená nabíjecí cívka bezdrátového nabíjení, která je obehnána LEDkami a tímto způsobem je zvýrazněn také fotoaparát. Ten je duální a na zádech nenajdeme žádný obrovský, nevzhledný modul, jak je v dnešní době zvykem. Objektivy jsou zapuštěny samostatně do šasi a lehce z něj vystupují, takže když telefon položíte na záda, malinko se kývá, ale opravdu jen decentně a díky mírně vystupujícímu fotoaparátu se vám bude Nothing Phone (1) alespoň dobře brát ze stolu při položení displejem nahoru.
Když ho totiž dáte displejem dolů, což asi budete kvůli světelným zádům dělat častěji, jeho uchopení už je výrazně obtížnější. Rámeček je totiž dokonale plochý a to platí také pro displej, který nemá ani minimální zahnutí. Panel zkrátka na rámeček navazuje pod pravým úhlem a telefon přilne displejem dolů naprosto dokonale k jakémukoliv pevnému a rovnému povrchu, takže jeho následné zvednutí je obtížnější. V tomto směru připomíná Nothing Phone (1) tak trochu iPhone a celkově působí v ruce prvotina Carla Peie velmi podobně, jako jablečné telefony.
A to je pochopitelně velká pochvala – konstrukce je opravdu výborná, hliníkový rámeček působí v ruce velmi příjemně a z telefonu máte pocit, že držíte opravdu kvalitní přístroj. Díky výrazněji zaobleným rohům padne telefon skvěle do ruky a celkově velmi pozitivní estetický dojem podtrhuje i rámeček okolo displeje. Ten sice není z nejtenčích, to ani náhodou, ale je dokonale symetrický a ve všech částech panelu je stejně široký. Milovníci symetrie tedy budou nadšeni a za zmínku stojí i základní odolnost proti postříkání vodou dle normy IP53.
V oblasti displeje se Carl Pei opravdu vytáhl a osadil svou prvotinu vskutku skvostným OLED panelem, na nějž je radost pohledět. Má úhlopříčku 6,55 palce, takže není nijak extrémně přerostlý a vsází na klasické FullHD+ rozlišení (2400 × 1080 pixelů při poměru stran 20:9) a frekvenci 120 Hz (240 Hz při dotyku). Výrobce na svých stránkách sice uvádí, že displej má adaptivní obnovovací frekvenci, ale umožňuje nastavit “natvrdo” jen 60 či 120 Hz. To ale není v rámci střední třídy žádný velký problém. Panel dále nabízí kontrast 1,000,000:1 a maximální jas 700 nitů.
Čitelnost je díky tomu naprosto bezproblémová i na přímém světle a panel vykazuje klasické prvky OLED technologie. Barvy jsou velmi syté, příjemné na pohled a černá je opravdu černá. K dispozici jsou dvě možnosti nastavení barev (Alive a Standard) a manuální korekce studených barev. Panel dále podporuje DCI-P3 barvy a pochopitelně i HDR10 a HDR10+ standard. Za vypíchnutí stojí také příjemná a precizní haptická odezva po celé jeho ploše, díky čemuž budete za všech okolností přesně vědět, co jste stiskli.
V rychlosti zmíním i čtečku otisků prstů, jenž je integrovaná přímo v panelu, v jeho spodní části. Prakticky k ní nemám žádných výhrad, a i když to není nejrychlejší čtečka pod sluncem, je dostatečně přesná a telefon v drtivé většině případů odemkne na první dobrou.
Nothing Phone (1) běží na Androidu 12 s grafickou nadstavbou Nothing OS. Ta je opravdu minimalistická a přirovnal bych ji k tomu, co dělá Motorola – dostanete prakticky zcela čistý Android, na kterém je naroubováno rozhraní Glyph, několik nových animací a jiné zvuky.
Čistý Android znamená, že dostanete mně ne úplně vyhovující horní roletku z Androidu 12, která až zbytečně plýtvá místem, ale také systém bez bloatwaru a přeplácaných možností nastavení. Míra personalizace tedy není taková, jako u velkých nadstaveb konkurence, ale to se dá brát spíše jako pozitivum.
Specialitou Androidu 12 v podání Nothing je unikátní “tečkovaný” font, který se prolíná napříč celým systémem a vypadá opravdu hodně cool. Tedy až do okamžiku, kdy zabrousíte do nastavení a zjistíte, že Nothing Phone (1) není zcela připraven na úskalí českého jazyka. Některá písmena s diakritikou (hlavně Ř) tento font nepodporují a tato jsou bohužel zobrazena v jiném stylu, což je docela rušivé a působí to trochu jako pěst na oko. No a pak tu máme také ne úplně ideální překlad systému a některých jeho prvků.
Třeba Always-on displej se nachází pod označením “Obrazovka uzamčení”, což nedává moc velký smysl a reverzní nabíjení se v českém podání Carla Peie jmenuje “Sdílení baterie”. A třeba překlad popisu funkce “Překlopit na Glyph” je zcela opačný s tím, co tento prvek ve skutečnosti dělá. Nejsou to žádné zásadní věci, ale kvůli těmto nepřesnostem si může uživatel ze začátku připadat v systému mírně ztracený. Jinak ale dělá Android 12 v Nothing Phone (1) přesně to, co nabízí a o žádnou ze svých praktických funkcí (třeba dvě aplikace na rozdělené obrazovce) nebyl ochuzen.
Jedním z hlavních prvků tohoto telefonu a to, proč je okolo něj takový povyk, je bezesporu rozhraní Glyph. Jedná se o soubor LED trubic na zádech, jenž, když jsou všechny aktivní, vytváří povedený piktogram. Jejich hlavní poslání je ale v notifikační funkci, kdy se umí rozblikat dle vámi nastaveného schématu například při hovoru nebo při jiné příchozí události. K dispozici je 10 přednastavených stylů pro vyzvánění a stejný počet pro příchozí události typu zpráv, mailů či notifikací ze sociálních sítí.
To ale není vše. Spodní LED trubice, která je umístěna u USB-C konektoru, vám při zapojení do sítě ukáže, kolik energie je aktuálně v akumulátoru, a to rozsvícením poměrné části této oblasti. To znamená, že když máte polovinu baterie a připojíte Nothing Phone (1) na nabíječku, rozsvítí se polovina z celé délky této trubice. Je to cool a jen je škoda, že tyto LEDky nesvítí po celou dobu nabíjení a jen na chvíli probliknou. Když ale budete chtít v průběhu nabíjení zjistit stav baterie, stačí do telefonu dloubnout a LEDky se opět rozsvítí.
Rozhraní Glyph může sloužit také pro přisvícení při fotografování v horších světelných podmínkách a jedná se o velmi praktickou funkci. Takto pořízené snímky nejsou přesvícené, jako při použití klasického LED blesku a světelné rozhraní na nich vytváří zajímavou atmosféru. Za zmínku pak stojí také funkce “Překlopit na Glyph”, která po položení telefonu displejem dolů deaktivuje všechny zvuky a nechá funkční jen světelná záda. Je to rychlý a elegantní způsob, jak zapnout režim “Nerušit” a zároveň mít přehled o příchozích notifikacích.
Srdcem telefon Nothing Phone (1) je osmijádrový čipset Snapdragon 778G+, který podporuje 5G a nabízí za všech okolností více než dostatečný výkon. To potvrdil i populární benchmark AnTuTu, který vykázal takřka 570 tisíc bodů, což je vskutku moc hezký výsledek naznačující, že hraní na tomto přístroji bude příjemné a bez problémů. A tak tomu opravdu je. Použitý procesor zvládá naprosto bez obtíží rozhýbat zcela plynule všechny aktuální mobilní hry na nejvyšší detaily a nejlepší na tom je, že se u toho ani moc nezapotí.
Produkce tepla je totiž na velmi rozumné úrovni, takže přehřívání a věci typu throttlování jsou tomuto čipsetu naprosto cizí. Ano, šasi pochopitelně při vyšší zátěži hřeje, ale není to nic zásadního a ani jednou se nestalo, že bych musel, kvůli produkci tepla, dát telefon při dlouhodobějším hraním z rukou. A to potvrzuje i zátěžový test v 3DMarku, který Nothing Phone (1) dokončil s velmi dobrou stabilitou 88,9 %. Na závěr se ještě sluší dodat, že k testu jsme měli verzi s operační pamětí 8 GB RAM a 256GB vnitřním úložištěm, které bohužel není rozšiřitelné.
No a teď se bude kritizovat. Rozhodně ale ne za výdrž, která je, i díky dobře optimalizovanému procesoru, nadprůměrná. V nitru telefonu najdeme 4 500mAh baterii, což sice není nijak oslnivá hodnota, ale když se budete držet trochu zkrátka, zvládnete při běžném používání i dva dny bez nabíječky. Když telefonu pořádně naložíte, výdrž se bude pohybovat lehce nad jedním dnem, ale platí, že “vyšťavit” ho zcela do nuly za jeden den je hodně náročný úkol. Nabíjení disponuje maximálním výkonem 33 W, ale při použití neoriginální nabíječky na něj můžete zapomenout.
Telefon si s nabíječkami třetích stran moc nerozumí, a i když to měla poslední aktualizace zlepšit, žádný zásadní vliv jsem nezaznamenal. Nothing uvádí, že 33W nabíjení naplní baterii na 100 % za 70 minut, nicméně toho dosáhnete právě jen s originálním adaptérem. Vyzkoušel jsem 4 různé adaptéry, z nichž ani jeden neměl výkon nižší než 60 W a nejlepší čas, na který jsem se při nabíjení dostal, se pohyboval okolo 90 minut. A třeba takový 65W adaptér Realme potřebuje k plnému nabití telefonu skoro dvě hodiny.
Prostě a jednoduše – pokud máte v plánu pořídit si Nothing Phone (1), kupte si i originální nabíječku. Bezdrátové nabíjení disponuje maximálním výkonem 15 W, funguje bez problémů a to se dá říct i o bezdrátovém reverzním nabíjení. V tomto ohledu si není vůbec na co stěžovat.
To je sice poněkud smělé tvrzení, ale faktem je, že Nothing Phone (1) fotografuje opravdu výborně a v rámci střední třídy si něj jen tak někdo nedošlápne. Na zádech ční dva objektivy s rozlišením 50 Mpx (primární + ultra-širokoúhlý), přičemž ten hlavní (fotočip Sony IMX766) disponuje technologií PDAF a optickou stabilizací obrazu. Klasické snímky jsou opravdu výborné, příkladně ostré, s minimem šumu a překypují detaily. Barvy jsou saturované o něco výrazněji než ve skutečnosti, ale jen nepatrně a celkově jsou snímky opravdu líbivé a kvalitní.
Fotoaparát nabízí až 20násobné přiblížení, které ale je, zcela nepřekvapivě, prakticky nepoužitelné a ideální bude zůstat u dvojnásobného přiblížení, jenž se aktivuje přímo v hledáčku fotoaplikace. Snímky s dvojnásobným zoomem nejsou sice tak příkladně ostré, jako klasické fotografie, ale i tak se jedná o nadprůměr s více než slušnými detaily a nízkým šumem. Fotosestava sice nemá dedikovaný snímač pro měření hloubky ostrosti a o tento aspekt se stará software, ale ten to dělá zatraceně dobře a míra rozostření je vždy přesná, působící velmi přirozeně.
Ultra-širokoúhlý objektiv s rozlišením 50 Mpx dodal Samsung (typ JN1) a výsledky jsou opět působivé. Fotografie jsou ostré, se spoustou detailů a i když vykazují po stranách mírné rozostření, není to nic zásadního. Barvy jsou o něco utlumenější než u primárního snímače a tento rozdíl je opravdu patrný na první dobrou, ale to určitě může někomu vyhovovat. Selfie kamerka disponuje rozlišením 16 Mpx, má Quad-Bayer filtr a produkuje velmi solidní snímky s nadprůměrnou porcí detailů. Na sociálních sítích si s nimi určitě ostudu neutrhnete.
Fotoaparát není osazen dedikovaným makro snímačem a o pořizování snímků zblízka se stará 50Mpx ultra-širokoúhlý objektiv. Je schopný ostřit od nějakých 4 centimetrů a výsledné makro snímky jsou na hony vzdáleny tomu, co produkují všechna ta 2Mpx šidítka, jenž se objevují i v této třídě. Dočkáte se vysoké míry detailů, příjemné ostrosti a nízkého šumu, takže makro fotografie z Nothing Phone (1) jsou dobře použitelné. Narazil jsem ale na občasné problémy s ostřením, kdy telefon v makro režimu neostřil úplně přesně tam, kam by měl.
Na pořízení kvalitní makro fotografie to tak bude chtít trochu více času a kolikrát i více pokusů, než zaostříte přesně tam, kde požadujete. Co se nočních snímků týče, tak fotoaparát disponuje nočním režimem, jenž se ale, trochu nelogicky, aktivuje úplně jinak, než makro nebo panorama režim. Jakmile telefon detekuje horší světelné podmínky, zobrazí v rohu hledáčku malý měsíc signalizující dostupný noční režim a stisknutím této ikony ho aktivujete. Funguje to, ale klasická aktivace v rozšířených možnostech aplikace by určitě byla lepší.
Kvalita nočních snímků je určitě velmi slušná a potěšující je i to, že to noční režim zbytečně nepřehání se žlutou barvou. Snímky vypadají docela reálně a obsahují, v rámci toho, že fotografujete v horších světelných podmínkách, solidní porci detailů a také ostrost je slušná. Ani se šumem to fotoaparát nepřehání a snímky nabízí v tomto ohledu velmi dobré vyvážení. V oblasti videí Nothing Phone (1) za konkurencí nijak nezaostává a nabízí až 4K videa při 30 fps, 1080p videa při až 60 fps a 720p videa při stejném snímkování.
Záznamy jsou velmi kvalitní, a to hlavně z primárního objektivu, který těží z benefitu optické stabilizace obrazu v kombinaci s elektronickou stabilizací. Díky tomu je vše příkladně plynulé, hladké a videa vykazují také skvělou ostrost v kombinaci s nízkou úrovní šumu. Natáčet lze také s 2násobným přiblížením, kdy se dočkáte o něco horších detailů a pochopitelně i prostřednictvím ultra-širokoúhlého objektivu. Ten ale nepodporuje HDR a opírá se jen o elektronickou stabilizaci.
Carl Pei a jeho firma Nothing si za svůj premiérový počin ve světě telefonů zaslouží velkou pochvalu. Nothing Phone (1) je výborný telefon střední třídy, který boduje jak výrazným designem, originalitou a cool faktorem, tak výbavou a fotoaparátem. Ano, záda s rozhraním Glyph jsou ve finále jen takovým pozlátkem a “tou jednou věcí navíc”, kterou, když budete pokládat telefon displejem nahoru, zcela eliminujete, ale faktem je, že i když Nothing Phone (1) o tento prvek připravíte, pořád dostanete telefon, který je sám o sobě skvělý.
Má špičkový displej, prověřený procesor s nadprůměrným výkonem a podprůměrnou produkcí tepla, skvělou výdrž a jeden z nejlepších fotoaparátů v rámci třídy. Je zkrátka dobré, že prvotina Nothing nestojí jen na rozhraní Glyph a svou existenci si naprosto bez problémů obhájí i bez tohoto prvku. Jen by to chtělo zapracovat na překladu systému, což se ale pochopitelně může s některou z nadcházejících aktualizací změnit a od věci by nebyla ani lepší podpora nabíječek třetích stran. Tak jako tak, Nothing Phone (1) budí pozornost a budí ji zcela právem. Zaslouží si to.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
originální design a cool faktor | krabice neobsahuje nabíječku |
zpracování a kvalitní materiály | systém by potřeboval péči co se překladu týče |
parádní OLED displej | při makru poněkud zvláštní, nepřesné ostření |
skvělý fotoaparát | |
vysoká výdrž i výkon |
Firmu Nothing založil Carl Pei, jenž stál u zrodu ikonické značky OnePlus, v roce 2020 jako menší start-up. Vloni se společnost vytasila se svým prvním produktem v podobě povedených sluchátek Ear (1) a poté slíbila, že vstoupí i do světa telefonů. A jak Carl slíbil, tak udělal a před pár týdny představil svou prvotinu – originální Nothing Phone (1). Jak se tato premiéra povedla? To prozradí naše podrobná recenze.
Konstrukce | kov a sklo, 159,2 × 75,8 × 8,3 mm, 193 g, zvýšená odolnost IP53 |
---|---|
Displej | 6,55, OLED, HDR10+, 120 Hz, 2400 × 1080 px, 20:9, jemnost 402 PPI |
Operační systém | Android 12 + Nothing OS |
Čipset | 8jádrový, 2.5 GHz, Qualcomm Snapdragon 778G+ |
Paměť | 8/12 GB RAM, 128/256 GB úložiště (UFS 3.1), bez MicroSD slotu |
Fotoaparát | dvojitý (50 Mpx hlavní + 50 Mpx širokoúhlý 114°), clona f/1.9 + f/2.2, OIS, PDAF, umělá inteligence, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.5 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Bluetooth 5.2, USB-C, NFC, Wi-Fi 6, GPS, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor, notifikační LED systém na zádech |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení 33 W, bezdrátové nabíjení 15 W, reverzní nabíjení |
Cena a dostupnost | od 469 € (cca 11 500 Kč), červenec 2022 |
Za zapůjčení telefonu děkujeme Alza.cz.
Minimálně tedy co se prodejního balení týče. To je, ostatně jako celý telefon, pojato velmi originálně a po koupi si z krámu domů ponesete stylovou, papírovou krabici až překvapivě útlého pasu. Vypadá spíš jako nějaká dárková kazeta a důvod, proč je balení tak tenké, zjistíte ihned po jeho rozbalení. Prakticky nic v něm bohužel není. Dostanete telefon, stylovou jehlu na vyjmutí SIM slotu, nezbytnou literaturu a USB-C kabel. Nabíjecí adaptér se bohužel nekoná, a pokud budete chtít využít 33W nabíjení naplno, připravte si dalších 900 korun na originální nabíječku.
Po prvotním rozčarování se ale nyní bude chválit. Nothing Phone (1) vsází hodně na “wow” faktor a ten se dostaví prakticky ihned, jakmile ho vytáhnete z krabičky. Nevím jak bílá verze, ale černá, která nám dorazila na test, vypadá prostě skvěle a částečně průhledná záda jsou prvek, který přitáhne pozornost i lidí, které telefony jinak vůbec nezajímají. A počkejte, až záda opravdu ukáží, co umí. O tom ale až později. Zadní část se světelnými piktogramy, jenž jsou chráněny odolným sklem Gorilla Glass 5, vypadá prostě skvěle.
Této oblasti jasně dominuje odhalená nabíjecí cívka bezdrátového nabíjení, která je obehnána LEDkami a tímto způsobem je zvýrazněn také fotoaparát. Ten je duální a na zádech nenajdeme žádný obrovský, nevzhledný modul, jak je v dnešní době zvykem. Objektivy jsou zapuštěny samostatně do šasi a lehce z něj vystupují, takže když telefon položíte na záda, malinko se kývá, ale opravdu jen decentně a díky mírně vystupujícímu fotoaparátu se vám bude Nothing Phone (1) alespoň dobře brát ze stolu při položení displejem nahoru.
Když ho totiž dáte displejem dolů, což asi budete kvůli světelným zádům dělat častěji, jeho uchopení už je výrazně obtížnější. Rámeček je totiž dokonale plochý a to platí také pro displej, který nemá ani minimální zahnutí. Panel zkrátka na rámeček navazuje pod pravým úhlem a telefon přilne displejem dolů naprosto dokonale k jakémukoliv pevnému a rovnému povrchu, takže jeho následné zvednutí je obtížnější. V tomto směru připomíná Nothing Phone (1) tak trochu iPhone a celkově působí v ruce prvotina Carla Peie velmi podobně, jako jablečné telefony.
A to je pochopitelně velká pochvala – konstrukce je opravdu výborná, hliníkový rámeček působí v ruce velmi příjemně a z telefonu máte pocit, že držíte opravdu kvalitní přístroj. Díky výrazněji zaobleným rohům padne telefon skvěle do ruky a celkově velmi pozitivní estetický dojem podtrhuje i rámeček okolo displeje. Ten sice není z nejtenčích, to ani náhodou, ale je dokonale symetrický a ve všech částech panelu je stejně široký. Milovníci symetrie tedy budou nadšeni a za zmínku stojí i základní odolnost proti postříkání vodou dle normy IP53.
V oblasti displeje se Carl Pei opravdu vytáhl a osadil svou prvotinu vskutku skvostným OLED panelem, na nějž je radost pohledět. Má úhlopříčku 6,55 palce, takže není nijak extrémně přerostlý a vsází na klasické FullHD+ rozlišení (2400 × 1080 pixelů při poměru stran 20:9) a frekvenci 120 Hz (240 Hz při dotyku). Výrobce na svých stránkách sice uvádí, že displej má adaptivní obnovovací frekvenci, ale umožňuje nastavit “natvrdo” jen 60 či 120 Hz. To ale není v rámci střední třídy žádný velký problém. Panel dále nabízí kontrast 1,000,000:1 a maximální jas 700 nitů.
Čitelnost je díky tomu naprosto bezproblémová i na přímém světle a panel vykazuje klasické prvky OLED technologie. Barvy jsou velmi syté, příjemné na pohled a černá je opravdu černá. K dispozici jsou dvě možnosti nastavení barev (Alive a Standard) a manuální korekce studených barev. Panel dále podporuje DCI-P3 barvy a pochopitelně i HDR10 a HDR10+ standard. Za vypíchnutí stojí také příjemná a precizní haptická odezva po celé jeho ploše, díky čemuž budete za všech okolností přesně vědět, co jste stiskli.
V rychlosti zmíním i čtečku otisků prstů, jenž je integrovaná přímo v panelu, v jeho spodní části. Prakticky k ní nemám žádných výhrad, a i když to není nejrychlejší čtečka pod sluncem, je dostatečně přesná a telefon v drtivé většině případů odemkne na první dobrou.
Nothing Phone (1) běží na Androidu 12 s grafickou nadstavbou Nothing OS. Ta je opravdu minimalistická a přirovnal bych ji k tomu, co dělá Motorola – dostanete prakticky zcela čistý Android, na kterém je naroubováno rozhraní Glyph, několik nových animací a jiné zvuky.
Čistý Android znamená, že dostanete mně ne úplně vyhovující horní roletku z Androidu 12, která až zbytečně plýtvá místem, ale také systém bez bloatwaru a přeplácaných možností nastavení. Míra personalizace tedy není taková, jako u velkých nadstaveb konkurence, ale to se dá brát spíše jako pozitivum.
Specialitou Androidu 12 v podání Nothing je unikátní “tečkovaný” font, který se prolíná napříč celým systémem a vypadá opravdu hodně cool. Tedy až do okamžiku, kdy zabrousíte do nastavení a zjistíte, že Nothing Phone (1) není zcela připraven na úskalí českého jazyka. Některá písmena s diakritikou (hlavně Ř) tento font nepodporují a tato jsou bohužel zobrazena v jiném stylu, což je docela rušivé a působí to trochu jako pěst na oko. No a pak tu máme také ne úplně ideální překlad systému a některých jeho prvků.
Třeba Always-on displej se nachází pod označením “Obrazovka uzamčení”, což nedává moc velký smysl a reverzní nabíjení se v českém podání Carla Peie jmenuje “Sdílení baterie”. A třeba překlad popisu funkce “Překlopit na Glyph” je zcela opačný s tím, co tento prvek ve skutečnosti dělá. Nejsou to žádné zásadní věci, ale kvůli těmto nepřesnostem si může uživatel ze začátku připadat v systému mírně ztracený. Jinak ale dělá Android 12 v Nothing Phone (1) přesně to, co nabízí a o žádnou ze svých praktických funkcí (třeba dvě aplikace na rozdělené obrazovce) nebyl ochuzen.
Jedním z hlavních prvků tohoto telefonu a to, proč je okolo něj takový povyk, je bezesporu rozhraní Glyph. Jedná se o soubor LED trubic na zádech, jenž, když jsou všechny aktivní, vytváří povedený piktogram. Jejich hlavní poslání je ale v notifikační funkci, kdy se umí rozblikat dle vámi nastaveného schématu například při hovoru nebo při jiné příchozí události. K dispozici je 10 přednastavených stylů pro vyzvánění a stejný počet pro příchozí události typu zpráv, mailů či notifikací ze sociálních sítí.
To ale není vše. Spodní LED trubice, která je umístěna u USB-C konektoru, vám při zapojení do sítě ukáže, kolik energie je aktuálně v akumulátoru, a to rozsvícením poměrné části této oblasti. To znamená, že když máte polovinu baterie a připojíte Nothing Phone (1) na nabíječku, rozsvítí se polovina z celé délky této trubice. Je to cool a jen je škoda, že tyto LEDky nesvítí po celou dobu nabíjení a jen na chvíli probliknou. Když ale budete chtít v průběhu nabíjení zjistit stav baterie, stačí do telefonu dloubnout a LEDky se opět rozsvítí.
Rozhraní Glyph může sloužit také pro přisvícení při fotografování v horších světelných podmínkách a jedná se o velmi praktickou funkci. Takto pořízené snímky nejsou přesvícené, jako při použití klasického LED blesku a světelné rozhraní na nich vytváří zajímavou atmosféru. Za zmínku pak stojí také funkce “Překlopit na Glyph”, která po položení telefonu displejem dolů deaktivuje všechny zvuky a nechá funkční jen světelná záda. Je to rychlý a elegantní způsob, jak zapnout režim “Nerušit” a zároveň mít přehled o příchozích notifikacích.
Srdcem telefon Nothing Phone (1) je osmijádrový čipset Snapdragon 778G+, který podporuje 5G a nabízí za všech okolností více než dostatečný výkon. To potvrdil i populární benchmark AnTuTu, který vykázal takřka 570 tisíc bodů, což je vskutku moc hezký výsledek naznačující, že hraní na tomto přístroji bude příjemné a bez problémů. A tak tomu opravdu je. Použitý procesor zvládá naprosto bez obtíží rozhýbat zcela plynule všechny aktuální mobilní hry na nejvyšší detaily a nejlepší na tom je, že se u toho ani moc nezapotí.
Produkce tepla je totiž na velmi rozumné úrovni, takže přehřívání a věci typu throttlování jsou tomuto čipsetu naprosto cizí. Ano, šasi pochopitelně při vyšší zátěži hřeje, ale není to nic zásadního a ani jednou se nestalo, že bych musel, kvůli produkci tepla, dát telefon při dlouhodobějším hraním z rukou. A to potvrzuje i zátěžový test v 3DMarku, který Nothing Phone (1) dokončil s velmi dobrou stabilitou 88,9 %. Na závěr se ještě sluší dodat, že k testu jsme měli verzi s operační pamětí 8 GB RAM a 256GB vnitřním úložištěm, které bohužel není rozšiřitelné.
No a teď se bude kritizovat. Rozhodně ale ne za výdrž, která je, i díky dobře optimalizovanému procesoru, nadprůměrná. V nitru telefonu najdeme 4 500mAh baterii, což sice není nijak oslnivá hodnota, ale když se budete držet trochu zkrátka, zvládnete při běžném používání i dva dny bez nabíječky. Když telefonu pořádně naložíte, výdrž se bude pohybovat lehce nad jedním dnem, ale platí, že “vyšťavit” ho zcela do nuly za jeden den je hodně náročný úkol. Nabíjení disponuje maximálním výkonem 33 W, ale při použití neoriginální nabíječky na něj můžete zapomenout.
Telefon si s nabíječkami třetích stran moc nerozumí, a i když to měla poslední aktualizace zlepšit, žádný zásadní vliv jsem nezaznamenal. Nothing uvádí, že 33W nabíjení naplní baterii na 100 % za 70 minut, nicméně toho dosáhnete právě jen s originálním adaptérem. Vyzkoušel jsem 4 různé adaptéry, z nichž ani jeden neměl výkon nižší než 60 W a nejlepší čas, na který jsem se při nabíjení dostal, se pohyboval okolo 90 minut. A třeba takový 65W adaptér Realme potřebuje k plnému nabití telefonu skoro dvě hodiny.
Prostě a jednoduše – pokud máte v plánu pořídit si Nothing Phone (1), kupte si i originální nabíječku. Bezdrátové nabíjení disponuje maximálním výkonem 15 W, funguje bez problémů a to se dá říct i o bezdrátovém reverzním nabíjení. V tomto ohledu si není vůbec na co stěžovat.
To je sice poněkud smělé tvrzení, ale faktem je, že Nothing Phone (1) fotografuje opravdu výborně a v rámci střední třídy si něj jen tak někdo nedošlápne. Na zádech ční dva objektivy s rozlišením 50 Mpx (primární + ultra-širokoúhlý), přičemž ten hlavní (fotočip Sony IMX766) disponuje technologií PDAF a optickou stabilizací obrazu. Klasické snímky jsou opravdu výborné, příkladně ostré, s minimem šumu a překypují detaily. Barvy jsou saturované o něco výrazněji než ve skutečnosti, ale jen nepatrně a celkově jsou snímky opravdu líbivé a kvalitní.
Fotoaparát nabízí až 20násobné přiblížení, které ale je, zcela nepřekvapivě, prakticky nepoužitelné a ideální bude zůstat u dvojnásobného přiblížení, jenž se aktivuje přímo v hledáčku fotoaplikace. Snímky s dvojnásobným zoomem nejsou sice tak příkladně ostré, jako klasické fotografie, ale i tak se jedná o nadprůměr s více než slušnými detaily a nízkým šumem. Fotosestava sice nemá dedikovaný snímač pro měření hloubky ostrosti a o tento aspekt se stará software, ale ten to dělá zatraceně dobře a míra rozostření je vždy přesná, působící velmi přirozeně.
Ultra-širokoúhlý objektiv s rozlišením 50 Mpx dodal Samsung (typ JN1) a výsledky jsou opět působivé. Fotografie jsou ostré, se spoustou detailů a i když vykazují po stranách mírné rozostření, není to nic zásadního. Barvy jsou o něco utlumenější než u primárního snímače a tento rozdíl je opravdu patrný na první dobrou, ale to určitě může někomu vyhovovat. Selfie kamerka disponuje rozlišením 16 Mpx, má Quad-Bayer filtr a produkuje velmi solidní snímky s nadprůměrnou porcí detailů. Na sociálních sítích si s nimi určitě ostudu neutrhnete.
Fotoaparát není osazen dedikovaným makro snímačem a o pořizování snímků zblízka se stará 50Mpx ultra-širokoúhlý objektiv. Je schopný ostřit od nějakých 4 centimetrů a výsledné makro snímky jsou na hony vzdáleny tomu, co produkují všechna ta 2Mpx šidítka, jenž se objevují i v této třídě. Dočkáte se vysoké míry detailů, příjemné ostrosti a nízkého šumu, takže makro fotografie z Nothing Phone (1) jsou dobře použitelné. Narazil jsem ale na občasné problémy s ostřením, kdy telefon v makro režimu neostřil úplně přesně tam, kam by měl.
Na pořízení kvalitní makro fotografie to tak bude chtít trochu více času a kolikrát i více pokusů, než zaostříte přesně tam, kde požadujete. Co se nočních snímků týče, tak fotoaparát disponuje nočním režimem, jenž se ale, trochu nelogicky, aktivuje úplně jinak, než makro nebo panorama režim. Jakmile telefon detekuje horší světelné podmínky, zobrazí v rohu hledáčku malý měsíc signalizující dostupný noční režim a stisknutím této ikony ho aktivujete. Funguje to, ale klasická aktivace v rozšířených možnostech aplikace by určitě byla lepší.
Kvalita nočních snímků je určitě velmi slušná a potěšující je i to, že to noční režim zbytečně nepřehání se žlutou barvou. Snímky vypadají docela reálně a obsahují, v rámci toho, že fotografujete v horších světelných podmínkách, solidní porci detailů a také ostrost je slušná. Ani se šumem to fotoaparát nepřehání a snímky nabízí v tomto ohledu velmi dobré vyvážení. V oblasti videí Nothing Phone (1) za konkurencí nijak nezaostává a nabízí až 4K videa při 30 fps, 1080p videa při až 60 fps a 720p videa při stejném snímkování.
Záznamy jsou velmi kvalitní, a to hlavně z primárního objektivu, který těží z benefitu optické stabilizace obrazu v kombinaci s elektronickou stabilizací. Díky tomu je vše příkladně plynulé, hladké a videa vykazují také skvělou ostrost v kombinaci s nízkou úrovní šumu. Natáčet lze také s 2násobným přiblížením, kdy se dočkáte o něco horších detailů a pochopitelně i prostřednictvím ultra-širokoúhlého objektivu. Ten ale nepodporuje HDR a opírá se jen o elektronickou stabilizaci.
Carl Pei a jeho firma Nothing si za svůj premiérový počin ve světě telefonů zaslouží velkou pochvalu. Nothing Phone (1) je výborný telefon střední třídy, který boduje jak výrazným designem, originalitou a cool faktorem, tak výbavou a fotoaparátem. Ano, záda s rozhraním Glyph jsou ve finále jen takovým pozlátkem a “tou jednou věcí navíc”, kterou, když budete pokládat telefon displejem nahoru, zcela eliminujete, ale faktem je, že i když Nothing Phone (1) o tento prvek připravíte, pořád dostanete telefon, který je sám o sobě skvělý.
Má špičkový displej, prověřený procesor s nadprůměrným výkonem a podprůměrnou produkcí tepla, skvělou výdrž a jeden z nejlepších fotoaparátů v rámci třídy. Je zkrátka dobré, že prvotina Nothing nestojí jen na rozhraní Glyph a svou existenci si naprosto bez problémů obhájí i bez tohoto prvku. Jen by to chtělo zapracovat na překladu systému, což se ale pochopitelně může s některou z nadcházejících aktualizací změnit a od věci by nebyla ani lepší podpora nabíječek třetích stran. Tak jako tak, Nothing Phone (1) budí pozornost a budí ji zcela právem. Zaslouží si to.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
originální design a cool faktor | krabice neobsahuje nabíječku |
zpracování a kvalitní materiály | systém by potřeboval péči co se překladu týče |
parádní OLED displej | při makru poněkud zvláštní, nepřesné ostření |
skvělý fotoaparát | |
vysoká výdrž i výkon |