Nedejte koronaviru šanci. Jak správně vydezinfikovat telefon?
Mobilní telefon používáme každý den, celý den a především všude. V práci, při odpočinku, v MHD, ale i v pohodlí domova, u jídla a mnohdy i na toaletě. A zatímco ruce si myjeme jak často to jenom jde, telefon správně dezinfikuje jen velmi malé procento z nás. Poradíme vám, jak perfektně vyčistit svůj telefon.
V době chřipkových sezón a aktuálně také epidemie koronaviru Covid-19 je nepochybně stěžejní dbát na správnou hygienu. Ne vždy ale stačí mít perfektně čisté ruce. Důležitá je totiž i čistota vašeho telefonu, na kterou málokdo dbá. Pojďme si tedy říct, jak správně vydezinfikovat mobilní telefon a ukázat, že otřít jej do trička skutečně nestačí…
https://youtu.be/GAGaNBuBEPw
Líh je základ
Co může znít jako poučka pro začínající alkoholiky, je vlastně velmi důrazné upozornění pro všechny, kteří chtějí mít svůj smartphone čistý a sterilní od všech bakterií. Většina lidí si jde umýt ruce hned po tom, co přijdou z MHD či jiného místa, kde se střídá velké množství dalších osob. A přesně to byste měli udělat i se svým smartphonem.
Pokud máte telefon vodotěsný, je asi tím nejjednodušším jej umýt pod tekoucí vodou. To ale asi nechcete opakovat každý den několikrát; navíc pozor, mýdlo se s telefonem nekamarádí. Vezměte proto v ideálním případě čistý líh, naneste jej trochu na papírový kapesníček a omyjte s ním telefon. Displej je hlavní, na ten dopadá otisků nejvíce, ale raději očistěte i záda a boky telefonu.
Tekutá dezinfekce ano, ale…
S tekutým dezinfekčním krémem či gelem, který obvykle nosíte po kapsách (nebo byste aspoň měli!) a používáte ho k čištění rukou v terénu, buďte opatrní. Ten není pro vnitřek telefonu moc prospěšný a skrz mřížku telefonního sluchátka by se vám tam mohl dostat.
To už raději použijte vlhčené ubrousky, které jsou v dezinfekci namočené. Vlastní produkuje třeba firma Zeiss, kterou můžeme znát díky jejich fotoaparátům a kamerám. Standardní dezinfekci v podobě ubrousků však seženete i ve vaší oblíbené drogerii.
U podobných ubrousků myslete mimo jiné i na to, že čistit ne vždy znamená dezinfikovat. Takové vlhčené ubrousky ze supermarketů jsou sice fajn pro odmaštění zaneřáděného displeje, ale bakterie či viry (koronavirus nevyjímaje) z displeje zkrátka neodpraví.
Jak jednoduše dezinfikovat?
K dezinfekci vašeho telefonu potřebujete papírové ubrousky (poslouží ale i toaletní papír či kuchyňské jednorázové utěrky), samotný čistič, v ideálním případě tedy čistý líh či jiný dezinfekční prostředek na bázi alkoholu – v žádném případě ne na bázi vody. A pak už jen samotný předmět čištění.
Naneste na papírovou utěrku trochu čističe a otřete s takto navlhčeným ubrouskem celý displej telefonu. Nebojte se přitlačit, bakterie se budou držet, jak nejlépe umí. Kapesníček po použití vyhoďte a vrhněte se na boky telefonu; pak to samé zopakujte i u zad telefonu a pochopitelně i u obalu či pouzdra, používáte-li nějaké. Asi netřeba zmiňovat, že před i po procesu čištění je vhodné omýt si znovu ruce.
Síla ultrafialového záření
Ještě lepší než kdejaká dezinfekce je samozřejmě ultrafialové záření. To funguje na té bázi, že svými paprsky narušuje buněčnou stěnu bakterií, mikrobů a podobných neřádů a tím je zbavuje schopnosti žít. Dá se říct, že UV zářivka je asi tou nejlepší cestou ke sterilnímu telefonu.
Na trhu je celá řada dokovacích stanic, do kterých telefon zavřete, dáte jej nabíjet a během pár minut se v krabičce vyčistí. Ta obsahuje výkonná UV světla, která telefon zbaví nečistot; i těch, které nejsou pouhým okem patrné. Nevýhodou je, že kvalitní UV čističky na smartphone stojí i jednu nebo dvě tisícovky. Zdraví ale máme jenom jedno, ne?
Držte se prevence
Jednoduché pravidlo zní: čím méně se dotýkáte nečistot, tím méně si musíte mýt ruce. Při běžném dni se ale bakteriím člověk nemá šanci vyhnout. Číhají na toaletě, v kuchyni, v lednici, na klávesnici anebo na veřejných místech, jako jsou zábradlí, lavičky a pochopitelně i madla v prostředcích městské hromadné dopravy.
Rady jsou tedy jednoduché. Zaprvé používejte handsfree nebo bezdrátová sluchátka. Proč? Vzhledem k tomu, že už ráno po cestě autobusem je displej telefonu plný neviditelné špíny, není asi úplně správné si takovou věc přikládat k obličeji. Telefonování bez nutnosti držet si u hlavy telefon je navíc mnohem pohodlnější.
Dále telefon nikomu nepůjčujte. Nikdy nevíte, jestli si váš kamarád, rodič nebo kdokoliv, komu chcete svůj telefon půjčit, pořádně umyl ruce. Naprosto zbytečné je nechávat telefon kolovat mezi kamarády u stolu třeba v restauraci. Pokud jim něco chcete ukázat, pošlete jim to do chatu, nebo jim obrazovku telefonu jen ukažte.
A nakonec to nejdůležitější: dbejte na svou osobní hygienu. Je důležité si ruce mýt před jídlem či před jakoukoliv manipulací s potravinami, které chcete jíst, po návštěvě toalety a také omezit doteky obličeje. Na obličeji je nejvíce receptorů (nos, ústa, oči), které jsou na mikroby citlivé. Stačí se tak držet těchto jednoduchých pravidel a vaše zdraví by mělo okolním nemocím lépe odolat.