Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Názor: éra velkých technologických vizionářů končí

  |  2 komentáře  |  autor: Jakub Mokříš

Většina velkých technologických a IT gigantů, jako Microsoft, Google nebo Apple, vznikala dost punkově. Často to bylo v garáži, na studentských kolejích nebo zkrátka kde se dalo. A mladí Gatesové, Jobsové, Brinové a podobní asi neměli tucha, kam až to jednou dotáhnou. A s tím, jak tato generace odchází (ať už do důchodu nebo na věčnost) se na jejich místa dostávají lidé, kteří nejsou povahou tak úplně charismatičtí nadšenci a vizionáři.

Kapitoly článku:

» 1. Apple
» 2. Microsoft
» 3. Google

On totiž takový manažer obvykle nemá k firmě vztah, jaký měl jeho předchůdce. Nemusel si protrpět ta léta, kdy se firma rozvíjela prakticky z ničeho, ani nebyl zodpovědný za důležitá rozhodnutí, která mohla firmu totálně potopit. A zároveň nový CEO asi nikdy nezapadne do nastavené firemní kultury a hierarchie tak dokonale, jako jeho předchůdce, který obojí dlouhá léta budoval.

Přeorientovaný Apple

Ne, tohle skutečně není narážka na sexuální orientaci Tima Cooka. „Přeorientací“ je myšleno, že Apple se zkrátka přestal zaměřovat na inovace a kouká spíše na zisky. Za Jobse jste si iPhone, iPad nebo MacBook koupili, protože to bylo něco výjimečného.

iPhony udávaly směr a nastavovaly trendy, které se ostatní výrobci snažili následovat. Byly to telefony, které byly geniálně jednoduché na ovládání a možná toho neuměly tolik, co konkurenční smartphony, ale to co uměly, to obvykle zvládaly rychle a elegantně. Hodnoty jako rychlost a počet procesorů nebo megapixely fotoaparátů byly u iPhonů vždy podřadné, primární byl celkový dojem z používání.

Dnes jsme se dostali do bodu, kdy konkurenční Android začíná iOS velice rychle dotahovat jak svižností, tak i celkovým dojem z používání. Při poslední koupi telefonu jsem i já, jako dlouholetý uživatel iPhonu, regulérně zvažoval některý z vyšších modelů od Samsungu, případně Huawei. Nakonec jsem opět skončil u jablka, ale mám obavy, že příště už to tak opravdu dopadnout nemusí.

iPady ukázaly, že konzumace obsahu na internetu může být pohodlná a svižná i přesto, že tablet je zařízení, které toho popravdě zase tolik neumí. Jedná se ale o ideální zařízení do postele, když je člověk nemocný, případně na „takovéto nedělní gaučové posedávání“. A na rychlé přečtení zpráv nebo kontrolu emailů neexistuje nic lepšího. Počítač se musí nejdřív zapnout a telefon má zase malý displej.

Apple se však rozhodl, že iPad „zprofesionalizuje“, a tak vymyslel neskutečně předražený iPad Pro, ke kterému si můžete koupit ještě předraženější Apple Pencil. Samozřejmě je to celé prezentováno jako pracovní nástroj, zvláště pak vhodný pro designéry a umělce. Nevím, do jaké míry mezi nimi iPad Pro uspěl, ale zatím ho v rukou uživatelů moc nevídám.

Když se podíváme za hranice zaměření tohoto serveru, tak MacBook se v posledních letech změnil z dokonale utilitárního pracovního nástroje v zařízení pro daleko užší skupinu uživatelů, než dříve. Ještě před pár lety byl MacBook skutečně skvělý produkt. I když jste měli tu nejslabší konfiguraci, tak vám aplikace běhaly o několik řádů lépe, než na identickém zařízení s Windows. Také konstrukčně byly MacBooky dost odlišně řešené, než jakékoliv jiné laptopy.

Dnes máte možnost vybrat si zařízení s Windows, které sice nebude na celou kavárnu hlásat, že máte na MacBook, ale za to bude mít víc než jedno USB a třeba i čtečku paměťových karet. A pokud náhodou vaše sójové latté skončí v klávesnici, tak kvůli zaplacení opravy nemusíte prodávat ledvinu.

Tim Cook je zkrátka úplně jiný, než Jobs. Není to autoritativní, ale navýsost respektovaný vládce schopný vyhodit někoho během jedné cesty výtahem. Působí spíše jako sympatický, uhlazený manažer, kterého zajímají primárně čísla. Usměvavý sympaťák, který nikdy nebude směrovat Apple do nejistých vod, za nimiž je buď ráj nebo ztroskotání. Tam kde by se Jobs řídil čistě podle sebe a místo diskuse by rozdával příkazy, Cook bez emocí rozhoduje podle grafů a tabulek a vydává se tou cestou, která přinese největší zisky.

Kapitoly článku:

» 1. Apple
» 2. Microsoft
» 3. Google

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Jerry
Jerry
Nesouhlasím Jakube. Buďto ignoruješ fakta, anebo o nových technologiích nevíš tolik, kolik bys jako autor píšící na technologickém webu vědět měl. 1) iPad existuje i v kategorii “non-Pro” – stojí podstatně méně než Pro verze, není nadupaný cutting edge vlastnostmi, ale na to co popisuješ plně dostačuje. 2) Technologie, které Apple loni a letos představil jsou jistě revoluční, ale je potřeba je vyzkoušet, poznat a pochopit. To, co např. umí AirPods je neskutečné a Apple díky nim směřuje k ovládání zařízení hlasem. Stejně tak Apple Watch 3 s LTE (!!!) anebo HomePod a iPhone X. Tohle jsou pro každého fandu… Číst vice »
Velo
Velo

Meleš kraviny a víš to moc dobře – to píšu jako Applista…

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Mi Max 3 přinese bezdrátové nabíjení a čtečku duhovky

Xiaomi Mi Max 3 přinese bezdrátové nabíjení a čtečku duhovky

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Nejočekávanějšími smartphony od Xiaomi pro letošní rok jsou jistě vlajkové modely Mi Mix 2S a Mi 7. Ale ne každý chce…

První zařízení s Android Go jsou na spadnutí, přijdou již příští týden

První zařízení s Android Go jsou na spadnutí, přijdou již příští týden

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Jedna z velkých nevýhod Androidu je ta, že starší zařízení se kvůli jeho náročnosti zpomalují a stávají se takřka nepoužitelnými. Minulý…

Konec zlatých časů? Prodeje telefonů začínají stagnovat

Konec zlatých časů? Prodeje telefonů začínají stagnovat

VČERA  |  Tomáš Richter  |  4 komentáře

Před několika dny jsme přinesli informaci, že Apple v posledním čtvrtletí loňského roku jasně dominoval. A to i navzdory meziročnímu poklesu…

Mobilní zobrazení