Recenze Motorola Razr 2022 – Měl by Sweeney Todd z takové žiletky radost?
- Motorola Razr 2022 je rozhodně jeden z nejzajímavějších telefonů roku
- Stylové véčko dorazilo s několika novinkami a vyzývá konkurenta od Samsungu
- Nebude to ale mít ani trochu jednoduché, protože Flip 4 je povedený kousek
- Je nejnovější generace modelu Razr lepší, nebo se bude krčit ve stínu?

Původní véčko Motorola V3 Razr dorazilo na trh v roce 2004 a způsobilo doslova pozdvižení. Jednalo se o největší stylovku své doby a jeden z nejpopulárnějších telefonů této konstrukce vůbec. V roce 2020 dorazilo moderní pojetí s ohebným displejem, na který Motorola později navázala 5G variantou a nakonec i zcela novou generací, jenž vstoupila na trh v roce 2022. Razr se díky ní posunul ze středně-třídní kategorie mezi plnotučné vlajky a tím se dostal do vod konkurenčního Flipu 4 od Samsungu.
Motorola Razr 2022: specifikace
Konstrukce | kov a sklo, skládací véčková konstrukce, rozloženo: 167 × 79,8 × 7,6 mm, složeno: 86,5 × 79,8 × 17 mm, 200 g, odolnost IP52 |
---|---|
Displej | vnitřní: 6,7″, AMOLED, HDR10+, 144 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 394 ppi vnější: 2,7″, AMOLED, 60 Hz, 800 × 573 px, jemnost 364 ppi |
Operační systém | Android 12 + Moto gesta |
Čipset | 8jádrový, 3,19 GHz, Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 256 GB, nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | duální (50 Mpx hlavní + 13 Mpx širokoúhlý 120°), clona f/1.8 + f/2.2, OIS, Dual Pixel AF, 8× digitální zoom; přední 32 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, USB-C, stereo reproduktory, čtečka otisků na boku, čtečka tváře |
Baterie | 3 500 mAh, rychlonabíjení 30 W |
Cena a dostupnost | od 29 990 Kč, říjen 2022 |
Balení je zcela kompletní
Což je, v porovnání se Samsungem Galaxy Z Flip 4, který v balení postrádal nabíjecí adaptér, rozhodně příjemné zjištění. S novým Razrem dostanete nabíjecí kabel, adaptér o výkonu 30 W a dokonce i průhledný kryt skládající se ze dvou částí. Spodní je celistvá a ta horní obsahuje, kvůli fotoaparátu a externímu displeji, výřezy. Stylová a poměrně rozměrná krabička pak obsahuje také nezbytnou literaturu, sponku na otevření SIM slotu a to je vše.

Obsah balení
- telefon Motorola Razr 2022
- jehla na SIM
- USB-C / USB-C kabel
- 30W nabíjecí adaptér
- silikonový kryt
- technická brožurka a základní průvodce
Razr 2022 konečně dospěl
Motorola se u své skládací novinky rozhodla k výrazné změně designu, kdy telefon zbavila ikonické brady ve spodní části, tedy prvku, který celou tuto sérii vlastně definuje. Nakolik je to dobře či špatně je na každém z nás, ale faktem je, že Razr nyní působí tak nějak dospěleji a výrazně moderněji. Díky eliminaci tohoto prvku mohl výrobce použít výrazně větší displej při zachování rozměrů i hmotnosti a ztráta brady vlastně byla jen a jen ku prospěchu věci. Co se zpracování týče, tak zde vsadila Motorola na klasiku v podobě hliníku a skla.
Rámeček je vyrobený z hliníkové slitiny typu 7000, která je velmi odolná a na zádech najdeme rovnou dva typy skel. Horní oblast s displejem kryje sklo Gorilla Glass 5 a spodní, jenž je vyvedena v černé barvě v kombinaci s miniaturními třpytkami, zase sklo Velvet AG. V ruce působí Rarz 2022 tak, jak byste u ne zrovna levného véčka čekali. Je to zkrátka prémiový kousek se vším všudy a budete z něj mít rozhodně pocity jako z klasického vlajkového přístroje – je bytelný, dobře zpracovaný a je vidět, že se na materiálech nešetřilo.

Zvýšená odolnost jen aby se neřeklo
Za zmínku pak určitě stojí i odolnost proti potřísnění tekutinou dle normy IP52, ačkoliv konkurenční Flip 4 od Samsungu má odolnost až IPX8, takže je v tomto ohledu přece jen dál. Co se pantu týče, tak je schopný sklopit obě části takřka bez jakékoliv mezery, takže bude rozhodně dobré dát si pozor na větší nečistoty, které by mohly displej při uzavření poškodit. Předěl mezi oběma polovinami displeje sice patrný je (bez toho to ještě hodně dlouho nepůjde), ale rozhodně je to nejméně viditelný předěl u současných véček a Razr je v tomto ohledu ještě o chlup lepší než Flip.

Síla, kterou je nutné vyvinout na otevření konstrukce, je výrazně menší než u konkurenta z Jižní Koreje, takže bude stačit trochu cviku a nový Razr budete otevírat / zavírat jednou rukou. Což u Flipu rozhodně nebylo možné. K pantu mám ale jednu výtku. Nevím, zda to bylo tím, že přede mnou mělo tento konkrétní kus již několik uživatelů a pravděpodobně dostal dost zabrat, ale těsně před dovřením se z jeho útrob pokaždé ozvaly ne zrovna dvakrát příjemné zvuky podobné křupání. A při zavření sice obě poloviny držely tak, jak mají, no vykazovaly maličkou, zhruba milimetrovou vůli.

Dlouhý, bystrozraký…a pořádně široký
Tipuji ale, že je to dáno opravdu spíše nevybíravým zacházením ostatních uživatelů a při koupi nového kusu pravděpodobně nebudete nic takového pozorovat. A jak je na tom ergonomie? Telefon je v zavřeném stavu velmi kompaktní, a i když je relativně tlustý, do kapsy zapadne skvěle a nebude ani nijak zvlášť překážet. V otevřeném stavu je to už ale o trochu horší, protože Razr 2022 je velmi široký a pro mě osobně to byl po prvotním spuštění vskutku šok. Je to jeden z nejširších telefonů vůbec, a pokud vám tento aspekt dělá problémy, ani o jeho koupi nepřemýšlejte.

Kvůli tloušťce takřka 8 centimetrů padne Razr 2022 do ruky mnohem hůř než uzoučký Flip a působí tak až zbytečně humpoláckým, lehce neotesaným dojmem. Celkové tloušťce telefonu napomáhá i poměrně rozměrný, vyvýšený rámeček okolo displeje, jenž je opět výrazně tlustší než u konkurence. Co si naopak zaslouží pochvalu, je přesná, rychlá a spolehlivá čtečka otisků prstů integrovaná v bočním zapínacím tlačítku. Kromě odemčení dotykem si lze nastavit také odemčení na stisk, což se určitě hodí a zamezíte tím nechtěnému odemčení v kapse.

Displej, to je opravdu krása
Hlavní displej uvnitř telefonu má úhlopříčku 6,7 palce, rozlišení 2400 × 1080 pixelů při poměru 20:9 a je postavený na AMOLED technologii. Jeho maximální obnovovací frekvence je až 144Hz, podporuje standard HDR10+ a nabízí 10bitové barvy. Displej jako takový je opravdu špička, nabízí syté, výrazné barvy a vyniká i co se jasu týče. Při manuálním nastavení zvládne zhruba 500 nitů, no automatická regulace jasu, která funguje na výbornou, ho umí poslat až na hranici 1000 nitů, což znamená, že čitelnost je naprosto bezproblémová za všech okolností.
Co se nastavení obnovovací frekvence týče, tak zde dostanete na výběr jen dvě možnosti – automatickou frekvenci a hodnotu 60 Hz. Pokud necháte nastavení na automatiku, tak frekvence panelu se bude, v závislosti na obsahu, přepínat mezi hodnotami 48, 60, 90, 120 a 144 Hz. Nejvyšší frekvence se ale dočkáte pouze při hraní her, které ji podporují a při standardním používání ji telefon v žádné části systému nezapíná. U barev displeje je možná volba jednoho ze dvou režimů (Přirozené a Syté) + manuální korekce jejich teploty.

Externí displej je taky skvělý kousek
Na zádech Motoroly Razr 2022 se nachází sekundární panel, jež má úhlopříčku 2,7 palce a na hlavu tak překonává menší, 1,9palcový externí displej Flipu 4. Displej není na zádech rozhodně jen na okrasu a poslouží k několika věcem. Předně funguje jako Always-on režim, takže zobrazuje notifikace příchozích událostí. Na vše lze pochopitelně reagovat přímo přes něj, protože displej umí zobrazit plnohodnotnou klávesnici. Je na něm možné také spouštět aplikace, přičemž jakmile nějakou zapnete a poté telefon otevřete, budete pokračovat tam, kde jste skončili.

Kromě toho umí zobrazovat kalendář, počasí a lze na něm také hrát jednoduchou hru Astro Odyssey, která je uzpůsobena ovládání jedním prstem. Pochopitelně může sloužit také jako hledáček při fotografování, takže je možné pořizovat kvalitní selfie fotografie pomocí hlavního fotoaparátu, nebo, když budete někoho fotografovat, poslouží k zobrazení animace k upoutání pozornosti. Sekundární displej, jenž je také postavený na AMOLED technologii a má rozlišení 800 × 540 pixelů, toho zkrátka umí více než dost a je podobně propracovaný, jako u Flipu 4.
Čistý Android s několika specifikami
O pohon Razru 2022 se stará, stejně jako u ostatních telefonů značky, čistý Android v kombinaci s praktickými gesty. Tuto kombinaci osobně považuji za nejlepší možnou, protože dostáváte jednoduchý systém s rozsáhlými, ale ne zbytečně přeplácanými možnostmi nastavení a personalizace, který funguje za všech okolností svižně a stabilně. Pro potřeby tohoto typu telefonu byl systém, oproti klasice, ještě o trochu upraven tak, aby využíval specifika véčkové konstrukce. Bohužel ale ani zdaleka ne tak, jak to umí Flip 4.

Ano, když spustíte fotoaparát a telefon přehnete napůl tak, aby sloužila spodní část jako stojánek, rozhraní se dle této situace upraví. To znamená, že náhled se přesune zcela do horní části a ovládací prvky zase do spodní. To samé platí také při přehrávání videí na YouTube, kde to taktéž funguje velmi slušně. Ocenil bych ale třeba možnost mít při tomto typu rozložení telefonu (tedy když je horní část ve svislé poloze a spodní ve vodorovné) a používání WhatsAppu (či jiného messengeru) ve spodní části zobrazenou klávesnici a v horní chat, tak, jak to umí právě Flip.
U véčkové Motoroly se rozložení nijak nezmění, takže dostanete chat, jenž je ve spodní části zahnutý dle kontur displeje a na něj navazující klávesnici. A tak je to bohužel všude, tedy ve zprávách, Discordu, Messengeru a ostatních chatovacích aplikací. Na věci, jako vyvolání virtuálního tuchpadu ve spodní části můžete rovnou zapomenout a nutno bohužel dodat, že Flip 4 byl v ohledu softwaru výrazně dotaženější. V oblasti konvenční funkčnosti si ale není na co stěžovat, protože díky Moto funkcím dostanete skvělý a po všech stránkách praktický systém.

Moto gesta nikdy nezklamou
Telefon běží na Androidu 12, umí provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce a neschází ani hromada praktických gest, které ocení snad každý. Rozsvícení a zhasnutí svítilny potřepáním telefonu je klasika, která se nikdy neomrzí a za zmínku stojí také možnost zobrazit zástupce aplikací bočním tlačítkem, zapnutí fotoaparátu rychlým otočením zápěstí, aktivace režimu Nerušit otočením telefonu, rozdělení obrazovky přejetím prstu po ní tam a zpět či ztišení vyzvánění zvednutím přístroje ze stolu.
Je toho zkrátka hodně a drtivá většina těchto funkcí je navržena (a skutečně funguje) tak, aby vám zpříjemňovala každodenní život s telefonem. Chválím i možnost stažení horní lišty potažením odkudkoliv na displeji a rozsáhlé možnosti co se nastavení systémových věcí týče (barvy, písmo, ikony, motiv). Bloatware se v telefonu prakticky nevyskytuje a vlastně jedinou aplikaci, kterou zde najdete nad rámec, je již zmíněná hra Astro Odyssey. Jinak je systém dokonale čistý a zcela bez poskvrnky.
Výkon a hardware
O pohon modelu Razr 2022 se stará čipová sada Snapdragon 8+ Gen 1, což je stejný kousek křemíku, jaký najdeme ve Flipu 4 od Samsungu. V podání Motoroly nabízí ale ještě o něco málo vyšší výkon, což potvrzuje i skvělých 968 tisíc bodů v AnTuTu. Výkonu má toto véčko opravdu přehršel a vlastně víc než by mohl kdokoliv reálně potřebovat. To znamená, že nový Razr rozjede naprosto bez problémů jakoukoliv mobilní hru a i ty nejnáročnější umí rozhýbat na nejvyšší možné detaily, zcela bez záškubů a dokonale plynule. Rozhodně se ale při tom zapotí, to ne že ne.

Véčko, které umí zatopit
Stejně jako drtivá většina telefonů s tímto (a vlastně jakýmkoliv jiným) vlajkovým procesorem, i Razr v zátěži pořádně topí a při delším hraní se umí rozpálit tak, že je to až nepříjemné a budete ho muset dát na chvíli z rukou, aby vychladl. To je prostě fakt, na který si budete muset zvyknout, no při klasickém používání (chatování, surfování, videa, fotografování, hudba), je zahřívání minimální a nijak zásadně neobtěžuje. Nadměrnou produkci tepla potvrdil i zátěžový test 3DMark, ve kterém si Razr nevedl nijak zázračně a dokončil ho se stabilitou 44,5 %.
Telefon může mít paměť kombinující až 12 + 512 GB, no na našem trhu je dostupná pouze varianta s 8 GB RAM a 256GB vnitřním úložištěm. Rozšíření pomocí paměťové karty bohužel možné není. Z dalšího hardwaru pak stojí rozhodně za zmínku stereo reproduktor, který umí hrát hodně hlasitě a také kvalitně, takže konzumace videí či her je na Razru velmi příjemná.
Výdrž a nabíjení
Véčkové telefony nemívají, a kvůli konstrukci vlastně ani nemůžou mít, nějak extra objemnou baterii a je to případ i tohoto modelu od Motoroly. V jeho nitru se nachází akumulátor o velikosti 3 500 mAh, což není žádná velká sláva a faktem je, že výkonný hardware z baterie její “šťávu” rozhodně neusrkává brčkem. Když to nebudete přehánět, jeden den zvládnete vcelku v pohodě a bez větších problémů. Jakmile ale Razru zatopíte pod kotlem o něco víc, počítejte s tím, že nabíječku budete vytahovat z šuplíku ještě před večerem.
Nabíjení samotné má výkon 30 W, což opět není žádná velká sláva, ale vzhledem k nižší kapacitě baterie je nabíjení realtivně svižné. Na polovinu kapacity se dostanete za nějakých 30 minut a plné nabití zabere hodinku a něco, což není žádná velká tragédie. Rychlejší nabíjení by ale každopádně Razru určitě slušelo (i vzhledem k ne zrovna nízké ceně) a zamrzí také absence bezdrátového a jakéhokoliv reverzního nabíjení. Oba tyto prvky konkurenční Flip 4 má a véčko s ikonickým písmenem M na zádech tedy v tomto ohledu ztrácí.
Naměřené časy nabíjení
- 0 až 25 % – 12:25
- 0 až 50 % – 28:08
- 0 až 75 % – 48:52
- 0 až 100 % – 1:10:40
Razr jako velmi slušný fotograf
Nyní se můžeme přesunout k fotoaparátu, který je rozhodně slušný a celkově na podobné úrovni, jako u konkurenčního Flipu. Ne, Razr 2022 určitě není špičkový fotomobil, který by patřil mezi nejlepší v branži, ale je v tomto ohledu schopný a nabízí solidní, vyrovnané výsledky ve většině oblastí. Sestava na zádech je spíše skromnější, má jen dva snímače s rozlišením 50 + 13 Mpx a jedná se o seskupení hlavního a ultra-širokoúhlého objektivu. Ten obstarává, díky automatickému ostření, i makro fotografie a to mu jde docela obstojně.
Makro snímky produkuje nový Razr solidní, s příjemnou ostrostí, nadprůměrnou úrovní detailů a povedenými barvami. Nejlepší výsledky ale logicky podává primární snímač doplněný o optickou stabilizaci obrazu, který umí vykouzlit opravdu líbivé, velmi ostré a detailní fotografie. Podání barev je nastaveno tak, aby byly snímky atraktivní a docela se blíží realitě. Jednotlivé odstíny jsou jen nepatrně výraznější než ve skutečnosti a jediné, co není vždy ideální, je kontrast, jenž fotoaparát občas žene až do extrému.

Noční režim je solidní, zoom už horší
Ultra-širokoúhlé fotografie jsou takové normální a patří k lepšímu průměru. Snímky pořízené tímto fotoaparátem mají trochu stažené barvy, které nejsou tak syté, ale míra detailů je rozhodně slušná a výsledky jsou také příjemně ostré. Pokud fotoaparát detekuje horší světlo, automaticky aktivuje noční režim, no tuto funkci je naštěstí možné vypnout v nastavení. Co se fotografií s nočním režimem týče, tak ty jsou opět takový lehčí nadprůměr, a když se vám podaří, dočkáte se snímků s až překvapivou úrovní detailů a ne až tak vysokým šumem.
Ostrost je, v rámci možností, obstojná a noční režim sice barví fotografie do žluta, jak bývá zvykem, ale není to žádná tragédie. O oblasti zoomu nečekejte zázraky, protože Razr nemá žádný teleobjektiv a nabízí tak přiblížení pouze digitální. Maximem je 8násobný zoom, jenž je ale bohužel prakticky nepoužitelný, a pokud budete chtít fotografovat s přiblížením, více než 5× zoom nemá moc smysl praktikovat. V oblasti selfie snímků si můžete zvolit, zda použijete vnitřní, 32Mpx selfie kamerku či hlavní fotoaparát s externím displejem namísto hledáčku.

Na selfie fotografie jedině s hlavním fotoaparátem
Ten je, co se kvality selfie snímků, rozhodně lepší volba, ačkoliv tento typ fotografování je lehce neohrabaný. Výsledné snímky jsou ale velmi kvalitní a o minimálně dvě třídy povedenější než to, co pořídíte vnitřní kamerkou. Při fotografování selfie snímků hlavním fotoaparátem pak lze zvolit hlavní či ultra-širokoúhlý snímač. Co se videí týče, tak Razr nabízí až 8K záznamy při 30 fps prostřednictvím hlavního a 4K videa při 30 fps prostřednictvím ultra-širokoúhlého snímače. Pokud se rozhodnete natáčet v zavřeném stavu, dočkáte se maximálně 1080p záznamu.
V oblasti kvality je nejlepší 4K záznam při 30 či 60 fps, který nabízí vyvážený poměr dobrého podání barev, vysoké míry detailů, příkladné plynulosti, ostrosti a dobrého dynamického rozsahu. A navíc zabírá v paměti telefonu výrazně méně místa než 8K záznam, což se rozhodně počítá.
Jak fotí Motorola Razr 2022?
Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)
Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky
Ukázka: zoom 8×
Ukázka: makro snímky
Ukázka: selfie snímky (hlavní / vnitřní fotoaparát)
Závěr recenze Motorola Razr 2022
Véčkový Razr 2022 sice není jediný svého druhu, ale tento typ telefonů je pořád poměrně ojedinělý a proto má lehce exotický nádech. Je to rozhodně povedený kousek, který boduje hlavně opravdu špičkovým displejem s minimálním předělem v ohybu, elegantním, dospělým designem a kvalitním zpracováním. Kromě toho nabízí také brutální výkon vhodný i pro nejnáročnější uživatele a má punc jakési jedinečnosti, ať už kvůli tomu, že je to následovník ikonického Razru, nebo kvůli véčkové konstrukci. Bez chyb se to ale rozhodně neobešlo.
Telefon je až moc široký, takže ergonomie v otevřeném stavu má k ideálu daleko a v pořádném zápřahu se nepříjemně zahřívá. Nabíjení není z nejvýkonnějších, bezdrátové nabíjení zcela schází a rozhodně bych ocenil vyšší stupeň odolnosti než jen IP52. Software si na jednu stranu zaslouží pochvalu, protože se jedná o víceméně čistý Android s praktickými gesty, ale na druhou stranu mohl být lépe uzpůsoben tomuto typu konstrukce. Že to jde, ukázal třeba Samsung u svého Flipu 4 a tím se dostáváme k nejpalčivější otázce.

Razr nebo Flip?
Pokud bych si měl vybrat jedno z těchto dvou véček, misky vah by se nepatrně nahnuly spíše k Samsungu Galaxy Z Flip 4. Ten působí dotaženějším dojmem, není tak široký a je lépe zvládnutý jak v oblasti softwaru, tak konstrukce. Má třeba bezdrátové nabíjení a zvýšenou odolnost IPX8. Jeho design je stylovější, ačkoliv Razr zase potěší příznivce konzervativnějšího přístupu a elegance. Oba telefony jsou velmi dobré a Motorola odvedla skvělou práci v transformaci svého véčka ze střední třídy do vlajkové kategorie. Jakmile vychytá některé mouchy, klidně může v další generaci Flip na hlavu porazit.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.