Její telefony se pyšní skvělým poměrem cena / výkon
Platí to i pro sympatický model Edge 30 Neo
Bude to ale na výraznější úspěch stačit?
Motorola Edge 30 Neo spadá do poměrně rozvětvené série Edge 30, která čítá rovnou pětici telefonů. Tato řada pokrývá prakticky celé spektrum, od vlajkového přístroje Edge 30 Ultra s 200Mpx fotoaparátem až po levný model Edge 30, přičemž specifikace Neo sedí jen těsně nad základním provedením. V rámci této řady ale je, minimálně pro mě, jejím nejzajímavějším členem.
Motorola Edge 30 Neo: specifikace
Konstrukce
plast + sklo, 152,9 × 71,2 × 7,8 mm, 155 g
Displej
6,28″, P-OLED, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 419 PPI
Operační systém
Android 12 + funkce Moto
Čipset
8jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 695 5G
Paměť
8 GB RAM, úložiště 128 GB, bez MicroSD slotu
Fotoaparát
dva (64 Mpx hlavní + 13 Mpx širokoúhlý 120°), clona f/1,8 + f/2,2, PDAF, umělá inteligence, OIS, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2,4
LTE
800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie
5G, Dual SIM, Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.1, NFC, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor
Baterie
4 020 mAh, rychlonabíjení 68 W, bezdrátové nabíjení 5 W
Cena a dostupnost
od 9 990 korun, září 2022
V balení nic důležitého nechybí
Dobrou zprávou je, že Motorola se drží zaběhlých tradic a do balení svých telefonů dává vše důležité. To znamená, že kromě telefonu samotného dostanete jehlu na otevření SIM slotu, nezbytnou literaturu a také kabel s nabíjecím adaptérem o výkonu 68 W. Silikonový kryt je pak příjemným bonusem a v tomto směru si Motorola určitě zaslouží pochvalu. Doufáme, že bude tento zvyk dodržovat i v budoucnu.
Obsah balení
telefon Motorola Edge 30 Neo
jehla na SIM
USB-C / USB-C kabel
68W nabíjecí adaptér
silikonový kryt
technická brožurka a základní průvodce
Většího sympaťáka aby jeden pohledal
Telefon mě ihned po vybalení z prodejní krabičky potěšil tím, jak sympaticky působí a po uchopení do rukou vás okouzlí hned dvakrát, a to tím, jak je lehký a kompaktní. Motorola Edge 30 Neo váží pouze 155 gramů, takže se jedná o jeden z nejlehčích telefonů současnosti a velmi příjemné je i šasi tenké pouhých 7,8 mm. Na výšku má tento kousek střední třídy 152,9 mm, takže je opravdu kompaktní a v oblasti rozměrů se tak jedná o nesmírně příjemný telefon, který padne skvěle do ruky a nabídne ideální vyvážení mezi velikostí a použitelností.
Není přehnaně titěrný, jako třeba iPhony Mini a jeho displej s úhlopříčkou 6,28 palce je tak akorát velký k příjemné konzumaci obsahu, ale zároveň dostatečně malý na to, abyste ho obsáhli jednou rukou (pokud je máte větší). V kapse o Motorole Edge 30 Neo nebudete ani vědět a díky rozměrům a hmotnosti je vskutku radost ji používat. Konstrukce je kompletně plastová, což je v této kategorii víceméně standardní a dílenské zpracování je výborné. Na zádech telefonu se pak nachází jedna specialitka, která už se v dnešní době jen tak nevidí, a sice notifikační LEDka.
Žádná událost vám díky notifikacím neunikne
No, ona to vlastně není obyčejná LEDka, je to světelný pás okolo fotomodulu, který se umí rozsvítit a blikat při příchozích událostech nebo třeba když připojíte telefon k nabíječce. Jedná se o velmi praktický prvek, který si rozhodně zaslouží pochvalu a příjemně mě potěšil. Pochvalu si zaslouží také čtečka otisků prstů integrovaná v displeji, která je rychlá, přesná a telefon s ní odemknete většinou na první dobrou. Určitě ale mohla být umístěna přece jen o trochu výš a umím si představit, že pro někoho bude utopena až příliš u spodního rámečku.
Umístění ostatních ovládacích prvků je víceméně standardní a jak dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, tak zapínací tlačítko sedí na pravém boku telefonu. Je tu ještě jedno tlačítko, které je neviditelné a nachází se uprostřed zad, jen těsně pod fotomodulem. To reaguje na dvojí poklepání a lze na něj namapovat různé akce (třeba rychlé spouštění aplikací). Záda samotná jsou po stranách lehce zahnutá, takže telefon se příjemně drží a díky matné úpravě dobře odolává ulpívání otisků prstů a podobných nečistot, takže praktické stránce věci bylo učiněno zadost.
Vlajkový displej ve střední třídě
Displej má, jak jsem již uvedl, lehce netypickou úhlopříčku 6,28 palce a výrobce vsadil na vskutku špičkový P-OLED panel s FullHD+ rozlišením a frekvencí 120 Hz. Kombinace menší úhlopříčky a rozlišení 2400 × 1080 pixelů znamená, že obraz je příkladně ostrý a jeho jemnost dosahuje velmi hezké hodnoty 419 ppi. Barvy jsou náležitě syté, jak se na správný OLED displej sluší a patří, ale pokud by to na vás bylo moc, lze je pomocí přednastaveného režimu (Přirozené) lehce utlumit. V obou režimech (Přirozené a Syté) je pak možné teplotu barev korigovat manuálně.
Co se týče nastavení obnovovací frekvence, tak zde jsou k dispozici tři volby. Můžete nechat tento prvek na telefonu, nebo natvrdo nastavit hodnoty 120 či 60 Hz v případě, když budete chtít trochu ulevit baterii. Na závěr musím rozhodně pochválit velmi dobrou automatickou regulaci jasu, která reaguje na změny okolního světla rychle, stejně tak jako maximální jas. Ten se může v automatickém režimu vyšplhat až na hodnotu 1000 nitů, což je oblast, kde se většinou pohybují spíše vlajkové telefony. Displej Motoroly Edge 30 Neo je zkrátka skvělý a není mu co vytknout.
Systém je prověřená klasika
A naprosto stejné je to u systému, kde opět není prakticky nic k vytknutí. Motorola totiž používá víceméně čistý Android doplněný o praktická gesta, což je, dle mého názoru, nejlepší kombinace na trhu. Pokud budete přecházet z nějaké velké nadstavby (třeba od Realme nebo Xiaomi), tak vás možná zaskočí menší možnosti co se personalizace týče, ale ve finále to není nic hrozného. Upravit je možné i tak více než dostatečná porce prvků a lze měnit třeba velikost písma, tvar ikon, barvy, samotné písmo či systémový motiv.
Samotný systém je možné ovládat pomocí gest či klasické trojice tlačítek, telefon umí provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce a nabízí další, praktické prvky. Třeba ona gesta pro rychlé spuštění aplikace (neviditelné tlačítko na zádech), pro rychlý snímek obrazovky, pro rozdělení obrazovky nebo notoricky známé, rychlé zapnutí svítilny prostřednictvím zatřepáním s telefonem. Neschází ani možnost odemknout telefon zvednutím, ztišit vyzvánění zvednutím či aktivace režimu Nerušit otočením telefonu displejem dole (to jsem využíval dnes a denně).
Bez bloatwaru a s podporou Ready For
Telefon dále nabízí Always-On se solidními možnostmi přizpůsobení, pochopitelně i tmavý režim a rozhodně chválím také to, že je systém prakticky bez bloatwaru. Dostanete klasickou sestavu Google aplikací, navíc ona gesta Moto, aplikaci Ready For (propojení telefonu s počítačem) a to je vlastně vše. Kromě toho má čistý Android výhodu i v tom, že běží naprosto plynule, bez jakýchkoliv záškubů a nepotřebuje k tomu ani nijak hvězdně výkonný hardware.
Výkon s otazníkem
A tímto oslím můstkem se dostáváme k výkonu, který obstarává procesor Snapdragon 695 s osmi jádry a grafikou Adreno 619. Společnost mu dělá operační paměť 8 GB RAM a vnitřní úložiště 128 GB ROM bez možnosti rozšíření prostřednictvím paměťové karty. Procesor rozhodně není nejostřejší tužkou v penále a v oblasti výkonu je to čistý průměr, což ostatně potvrzuje i syntentický benchmark AnTuTu, který ukázal skóre okolo 411 tisíc bodů. Ano, rozhodně to není průšvih, ale v cenové relaci okolo 10 tisíc korun se dají sehnat i výkonnější telefony.
Co se hraní týče, ta na Motorole Edge 30 Neo si v pohodě zahrajete víceméně všechny mobilní hry, no u těch opravdu náročných a graficky vymazlených nepočítejte s nejvyšší úrovní nastavení. Náročné hry mají tendenci se při nastavených nejvyšších detailech, hlavně pokud se toho začne na displeji dít víc než by bylo záhodno, lehce kousat a není to úplně ono. Na druhou stranu, telefon se zahřívá jen opravdu minimálně, procesor není nijak extrémně náročný na energii a čipset umí 5G, takže pokud vám vyloženě nejde o hraní na vrcholové úrovni, budete spokojeni.
Pochvalu si pak zaslouží i zátěžový test 3DMark, který tento sympatický telefon dokončil s výbornou stabilitou 98,9 % a víceméně bez jakýchkoliv propadů výkonu. To je vskutku skvělý výsledek a v tomto ohledu patří Snapdragon 695 rozhodně mezi nejlepší procesory vůbec.
Výdrž a nabíjení
Vzhledem ke kompaktním rozměrům se dá odhadnout, že se v nitru Motoroly Edge 30 Neo nenachází žádná extrémně objemná baterie. Tak tomu opravdu je a výrobce tento model osadil akumulátorem o velikosti 4 020 mAh, což opravdu není žádná velká sláva. Jedná se o typický, jednodenní telefon s tím, že pokud mu dáte pořádně zabrat, třeba hotspotem nebo častým hraním, vybijete ho ještě před večerem. Pokud ho budete využívat v omezenějším režimu, třeba o víkendu, dá se dostat i na den a půl, ale to je opravdu maximum.
Nabíjení je ale jiná písnička a to se, díky výkonu 68 W, řadí rozhodně k nadprůměru. Hlavně ze startu jede jako zběsilé a za necelých 15 minutu budete mít nabito na 50 %, což je rozhodně parádní výkon. Poté trochu zpomalí a nabití na 100 % ve finále zabralo lehce přes 42 minut, ale celkově je nabíjení příjemně svižné a je radost ho používat. Motorola si zaslouží pochvalu i za implementaci bezdrátového nabíjení, které je sice slaboučké (pouze 5 W), ale v této cenové třídě se tento prvek moc nevidí.
Naměřené časy nabíjení
0 až 25 % – 06:55
0 až 50 % – 14:28
0 až 75 % – 23:40
0 až 100 % – 42:18
Fotoaparát na kvantitu nehraje
Na zádech modelu Edge 30 Neo se nachází duální soustava se snímači o rozlišení 64 + 13 Mpx a jedná se o klasické seskupení primárního a ultra-širokoúhlého objektivu. Naprosto zbytečný makro snímač tu není, protože fotografie zblízka obstarává ultra-širokoúhlý senzor doplněný o automatické ostření, a ještě zbytečnější hloubkový objektiv naštěstí také schází. Bokeh efekt je obstaráván softwarově a je dobře, že výrobce se za každou cenu nehnal za co nejvyšším počtem fotoaparátů a použil jen to, co dává opravdu smysl.
Hlavní snímač je doplněný o optickou stabilizaci obrazu a produkuje vesměs velmi povedené snímky. Při dobrém světle se dočkáte krásně ostrých fotografií se spoustou dobře vykreslených detailů, naprostým minimem šumu a hezkými barvami. Ty jsou oproti realitě o něco víc saturované, ale ne přehnaně a jen tak, aby byly fotografie nepatrně líbivější. V horších světelných podmínkách, typicky uvnitř, se lehce zvýší produkce šumu, ale není to nic strašného. Při standardním nastavení mají snímky rozlišení 16,1 Mpx a lze fotit i v plném, 64Mpx rozlišení, ale to nedává moc smysl.
Makro se fotografuje přes ultra-wide objektiv
Ve vysokém rozlišení se rozhodně nedočkáte lepších fotografií a jediné, co nabídnou, bude více šumu. Velmi dobrou práci pak odvádí i ultra-širokoúhlý objektiv, který patří, v rámci třídy, rozhodně k nadprůměru a umí produkovat celkově hezké, ostré a detailní snímky s dobrým podáním barev. Po stranách je sice patrné rozostření, ale není to žádná tragédie a pro tento typ snímačů je to pochopitelně typické. Díky automatickému ostření se ultra-širokoúhlý snímač stará i o marko snímky, které spadají do mírného nadprůměru.
Rozhodně jsou o parník lepší než to, co dostanete z drtivé většiny dedikovaných marko snímačů, ačkoliv opravdu povedeného snímku se většinou nedočkáte na první dobrou a bude to chtít si s fotoaparátem trochu vyhrát. Motorola Edge 30 Neo nemá optický zoom, což není nic divného a maximem, co nabízí, je 8násobé digitální přiblížení. To je ale víceméně nepoužitelné, snímky jsou neostré, prakticky bez detailů a plné šumu. Noční fotografie se dají zařadit do průměru, a to jak při standardním fotografování, tak při používání nočního režimu.
Kvůli procesoru videa jen ve FullHD
Ten prosvětlí fotografii většinou až moc, což vede k horším detailům a pořizování nočních fotografií trvá docela dlouho, takže je problém i s ostrostí. Chválím ale, že noční režim fotografie nijak drasticky nežlutí. Co se videí týče, tak Motorola Edge 30 Neo zvládá maximálně 1080p záznamy při 30 nebo 60 fps a to je limitace dána použitým procesorem. Na 4K tedy můžete zapomenout, nicméně výsledné záznamy vykazují velmi decentní kvalitu a potěší jak plynulostí (díky EIS), tak velmi dobrým podáním barev a vysokou úrovní detailů.
Tento na první pohled nenápadný (alespoň v černé barvě, výrazná fialová už je jiná káva) telefon mě velmi příjemně překvapil a pro mě osobně je to jeden z nejsympatičtějších přístrojů poslední doby. Je kompaktní a lehký, takže padne skvěle do ruky, má špičkový displej a potěší i specialitami v podobě neviditelného tlačítka na zádech či notifikačního LED pásku na zádech. Navíc má příjemně svižné nabíjení, dokonce i bezdrátové nabíjení a je velmi schopný také co se fotografií týče. Čistý Android s praktickými Moto gesty už je jen třešničkou na dortu.
Co se nedostatků týče, tak ten největší vidím v procesoru. Není sice vyloženě pomalý, ale v této kategorii je možné sehnat i výrazně výkonnější telefony, nehledě na to, že tento konkrétní čipset nepodporuje nahrávání videí s vyšším než FullHD rozlišením. Rozhodně je škoda také nějakého kvalitnějšího přiblížení, které schází a které by rozhodně nebylo na škodu.