Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

LG Optimus 2X – recenze dvoujádrového mága

  |  23 komentářů  |  autor: Luboš Srb

LG Optimus 2X se výrazně zapíše do historie. Jako první mobilní telefon totiž disponuje výkonným dvoujádrovým 1 GHz procesorem. Naše recenze však prozradí, že to není zdaleka vše, co Optimus 2X nabídne.

Mobilní telefon LG Optimus 2X do recenze na Mobilizujeme.cz zapůjčil obchod Sunnysoft.

LG Optimus 2X je první oznámený a prodávaný mobilní telefon se dvěma procesorovými jádry o taktu 1 GHz. LG v něm uplatňuje dosavadní zkušenosti s operačním systémem Android, přidává výtečnou výbavu, velký 4“ dotykový IPS LCD displej, 8 Mpx fotoaparát s autofocusem a LED bleskem, nahrávání Full HD videa, ovládání gesty a mnoho dalšího. Smartphone LG Optimus 2X má vybroušený výkon, a to přitom zatím nedokáže dvě jádra naplno využívat při všech operacích. Jak si stojí v jednotlivých oblastech? Více prozradí naše recenze.


LG Optimus 2X – oficiální fotografie

Základní parametry – LG Optimus 2X

Rozměry124 x 63 x 10,9 mm
Hmotnost139 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), typ IPS LCD, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“
Procesor a paměťdvoujádrový procesor ARM Cortex A9 (1 GHz)
512 MB RAM, 8 GB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémAndroid (verze 2.2 + chystaný update na verzi 2.3)
Fotoaparát8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost11 300 Kč, březen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu LG Optimus 2X

Co se nám líbilo: pevné zpracování telefonu s oblými rohy a zaoblením displeje po krajích, kvalitní plastové materiály, využitý potenciál dvou jader ve hrách (napsány pro Tegra 2) či webovém prohlížeči, podpora všemožných gest (poklepání, otočení), OS Android 2.2 s vychytávkami prostředí od LG, doporučené aplikace v App Advisor, složka s neinstalovanými aplikacemi (šetří místo), ovládání telefonu přes monitor počítače (LG On-Screen-Phone), podpora výrobce ohledně budoucích aktualizací systému, možnosti synchronizace kontaktů ze sociálních sítí

Co se nám nelíbilo: zatím nevyužité dvoujádro při všech situacích, kolísající výdrž (nejvíce klesá při zapnutých datech přes operátora, Wi-Fi a GPS), podsvícení displeje není zcela rovnoměrné

TIP: Pro podrobné informace o telefonu LG Optimus 2X navštivte katalog mobilů.

LG Optimus 2X je vybaven operačním systémem Android 2.2 s následnou aktualizací na verzi 2.3, která má přijít zhruba v červnu. Ani ta mu však nedovolí plně využívat potenciál dvou jader, proto se předpokládá, že výrobce poté uvede i verzi 2.4, která tento nedostatek odstraní. Třeba u modelu LG Optimus Black půjde LG rozdílnou cestou, uvažuje o přeskočení verze 2.3 rovnou na 2.4 (po uvedení na trh bude mít telefon odladěnou verzi 2.2). V každém případě se majitelé upgradu dočkají.

Obsah balení: kabel a především špuntová sluchátka

Pěkná krabice, nesoucí LG Optimus 2X v horním patře, obsahuje dále i následovné – nabíječku, USB kabel, parádní špuntová sluchátka, návod a záruční list. Obal vyzdvihuje kovovou lištu táhnoucí se od fotoaparátu a 2X (dvě jádra). V budoucnu by se v balení mohl objevit v rámci speciálních akcí třeba HDMI kabel nebo přibalený navigační + mapový software přímo na microSD kartě telefonu. LG však nechce v úvodu prodeje zbytečně telefon prodražovat zbytečnostmi, které nevyužijí všichni zájemci. Kdo chce, HDMI kabel si lehce dokoupí za pár stovek.

Vzhled a konstrukce: pořádně rychlá placka

LG se dokázalo s Optimusem 2X trefit do černého. Ladné zaoblené rohy, pevný černý pogumovaný plast a jako doplněk i kov vytvářejí vhodnou kombinaci. Ačkoliv je cílovou skupinou telefonu technicky zdatný uživatel, může se Optimus 2X pochlubit pohledným moderním zevnějškem. Škoda jen, že je v prodeji pouze černé provedení.

Konstrukce telefonu s rozměry 124 x 63 x 10,9 milimetrů a hmotností 139 gramů je velmi pevná. Jednotlivé části na sebe dokonale lícují a při promáčknutí zadního krytu není slyšet žádné skřípnutí. Praktický je pak zadní kryt s pogumovaným povrchem, díky kterému na telefonu nezůstávají otisky prstů ani jiné nečistoty. U každého majitele tak pravděpodobně bude panovat v tomto ohledu naprostá spokojenost.

Na přední straně Optimusu 2X najdeme rozměrný dotykový displej, pod nímž je k dispozici čtveřice senzorových kláves, zleva: možnosti, domů, zpět a vyhledat. Podsvícení těchto tlačítek je v bílé barvě, ovšem schází zde světelný senzor, který by reguloval úroveň podsvícení. K večeru tak je silné podsvícení takřka nepříjemné. Nad displejem můžeme spatřit kamerku pro videohovory, reproduktor, senzor vzdálenosti a světelné čidlo automatickou pro regulaci podsvícení displeje.

Pravý bok telefonu přináší dvojici kláves pro regulaci hlasitosti, na levém boku naopak nic nenajdeme. Spodní část zahrnuje dvojici mřížek, pod kterými se skrývá reproduktor a mikrofon (pozor, nejde o stereo reproduktory), a microUSB zdířku. Na horní straně je připraveno vypínací tlačítko, zdířka pro microHDMI kabel a port pro připojení sluchátek přes 3,5 mm Jack. Na zadní straně zaujme stříbrný kovový pruh, na jehož vyvýšeném konci najdeme 8 Mpx fotoaparát s jedním LED bleskem.

Baterie a výdrž: vyvarujte se upířím funkcím

LG Optimus 2X má do útrob konstrukce vloženu Li-Ion baterii o kapacitě 1500 mAh. Výdrž telefonu je tak specifickou záležitostí, že zde sdělit přesný hodinový údaj nemá smysl. Zástupci výrobce nám sdělili, že lze s telefonem vydržet bez nabíječky až 4 dny, když se zcela vyvarujeme datových přenosů, ať už přes operátora, tak i Wi-Fi. V opačném případě záleží, jak dlouho je využíváte, jestli zapnete i Wi-Fi Tethering, což je doslova „krvesaj telefonu“. Dalšími spotřebiteli energie jsou – jas displeje, GPS a počet zapnutých aplikací či procesů. S naším testerským přístupem k telefonu bylo nabíjení vyžadováno po jednom dni.

Nabízí se otázka, jak to bude s výdrží telefonu ve chvíli, kdy bude naplno využívat dvě jádra? Nebude pak potřeba nabíječka doslova na každém kroku? Nemusela by, protože telefon bude obě jádra využívat dle potřeby, což není každopádně 100% časového využití telefonu. Za ten výkon je ale častější nabíjení malý ústupek, nemyslíte?

Displej a ovládání: vynikající IPS LCD téměř jako iPhone 4

Nebudeme se zde v žádném případě pouštět do srovnávání displeje s Apple iPhonem 4, který má rovněž typ LCD IPS s totožnou mřížkou bodů. LG Optimus 2X má úhlopříčku displeje 4“ a tomu odpovídající rozlišení WVGA (480 x 800 px), zobrazuje 16 milionů barev. Displej je dotykový, kapacitní (reaguje na dotyk plošek prstů). Po obou bocích je displej, resp. jeho ochranné sklíčko Gorilla Glass (zvýšená odolnost) zakončeno zaoblením. Samozřejmostí je akcelerometr pro přetáčení obrazu na výšku či šířku displeje, proximity senzor zamykající displej při hovoru a senzor jasu s automatickou regulací dle okolních světelných podmínek. Podsvětlení displeje však není rovnoměrné a zejména v horních rozích displeje to je jasně patrné. Odhadujeme, že se jedná jen o vadu u prvních výrobních kusů.

LG obdařilo model Optimus 2X schopností rozpoznávat různá gesta, která zásadním způsobem usnadní uživateli práci s telefonem. Nejvíce se mi líbí různá poklepání na boky telefonu, po kterých se dá posouvat ve fotogalerii nebo posouvat po skladbách v hudebním přehrávači. Modelovým příkladem může být chvíle, kdy máte telefon v kapse a posloucháte hudbu přes sluchátka, avšak nechce se vám jej kvůli posunu po skladbách odemykat. Poklepáním na správný bok se posunete na další pozici v seznamu. Nemějte ovšem strach, že by funkce zneužívala např. otřesů při chůzi a samovolně se prováděla, to se mi nestalo.

Ovládacími prvky jsou čtyři senzorová tlačítka pod displejem, v pořadí typickém u modelů LG – zleva – menu, domů, zpět a vyhledávání. Osobně bych tlačítko s lupou nejradši odstranil, protože jeho využití je v praxi poněkud sporné, stačí ikonka v menu, která mě k vyhledávání v případě potřeby také dovede. Nevím, kolik z vás tohle tlačítko využívá tak hojně, jako zbylá tři. Android sice lpí na daných tlačítkách, ale už nikoliv tak drasticky, jako kdysi, a tak si většina výrobců tlačítka prohazuje, upravuje a nepotřebnou lupu vypouští. Podsvícení tlačítek je ideální. Odezva na dotyk okamžitá a přesná. Tlačítko zamykající displej a taktéž vypínající telefon delším podržením, je umístěno vhodně na vrchní hraně telefonu, tlačítka hlasitosti na pravém boku přístroje.

Prostředí telefonu, výkon: odbrzdí ho až Android 2.4

LG Optimus 2X je prvním mobilním telefonem s dvoujádrem pod kapotou. Jedná se o dvoujádrový procesor Nvidia Tegra 2, s taktem 1 GHz na každém jádře. Operační paměť telefonu činí 512 MB RAM (i když aplikace Elixir a další uvádějí nižší hodnotu, neumějí změřit celkovou). Telefon je opravdu výkonný v každém okamžiku, a to přitom dvojici jader nedokáže využívat zdaleka všude. Zatím víme o webovém prohlížeči, přehrávači filmů a hrách napsaných pro Tegra 2, které umějí dvoujádro používat. Webový prohlížeč vykresluje stránky 2x rychleji než současné telefony (samozřejmě závisí na rychlosti připojení), přehrávání filmů je plynulé, hry jsou taktéž předností telefonu.

Operační systém Android je v telefonu ve verzi 2.2, což by se mohlo zdát v době uvedení telefonu na trh (březen/duben) jako krok zpátky. Opak je pravdou! LG použilo v telefonu schválně důkladně odladěnou verzi systému, se kterou mohlo pracovat řadu měsíců, zatímco při rychlém nasazení verze 2.3 by uživatelé přišli o možná vylepšení. Upgrade na verzi 2.3 je v plánu zhruba během června letošního roku, a to už mnohem jednodušším způsobem přímo přes menu telefonu, kde si majitel telefonu zkontroluje dostupné aktualizace a přes Wi-Fi provede upgrade. I verze 2.3 ovšem neumí plnohodnotně využívat obě jádra, a tak se v budoucnu nabízí i verze 2.4, kterou by LG mělo pro telefon také uvolnit.

Telefon je skutečný rychlík v benchmark testech už nyní a hravě poráží dosud nejlépe hodnocené telefony (Samsung Galaxy S a další) jednou tak vyšší hodnotou bodů. Většina aplikací na testování benchmarku vlastně zatím ani dvoujádra neumí vyzkoušet, a tak je naměřený výkon příslibem k ještě mnohem vyšším hodnotám v budoucnu. Největšími konkurenty telefonu budou v budoucnu dvoujádrový Samsung Galaxy S II či HTC Sensation, kteří zamíří na trh také s dvoujádrovými procesory, dokonce s vyšším taktem 1,2 GHz.

Prostředí telefonu se skládá s několika domovských obrazovek (dle výběru 3, 5, 7), na které uživatel rozmístí libovolně widgety, zkratky, složky nebo ikonky aplikací, které mu poslouží k rychlejšímu přístupu přímo z úvodních obrazovek telefonu. Spodní okraj displeje je napořád vyčleněn pro čtveřici ikonek – vytáčení, kontakty, zprávy, aplikace (tj. vstup do menu). Vyjma ikony „aplikace“ lze ostatní mezi sebou přemístit dle libosti, stačí dlouze podržet prst na konkrétní ikonce. Přesouvání funguje i v menu telefonu, kde však navíc je i možnost vytváření vlastních pojmenovaných záložek, které výrazně zjednodušují orientaci v menu. Tahle vychytávka je zatím stále jen u telefonů LG. Menu telefonu může mít formu jedné obrazovky s posunem dolů nebo několik po sobě jdoucích obrazovek s ikonami, což mi přijde rozhodně lepší.

Telefonování a zprávy: klasický Android

LG Optimus 2X nabízí telefonní seznam nikterak odlišný od jiných Androidů. K dispozici je tak téměř neomezený počet kontaktů, které lze ukládat na sdílenou vnitřní paměť. Ke každému kontaktu si můžete přidat několik telefonních čísel, obrázek, e-mail, adresu, název organizace, přezdívku a další detaily. Nechybí možnost vytváření skupin kontaktů.

Zprávy jsou přehledně zobrazeny ve stylu konverzací s jednotlivými kontakty. Vidíte tak šikovně vaši dřívější komunikaci s danými kontakty. Editor zpráv je klasický „Androidovský“. K dispozici má uživatel QWERTY klávesnici v režimech na výšku i na šířku a klasickou alfanumerickou klávesnici, u které lze použít prediktivní slovník T9.

Fotoaparát: 8 Mpx, autofocus, blesk a Full HD video

Optimus 2X se pyšní velmi silnou sestavou – 8 Mpx fotoaparát s pokročilými funkcemi a nahrávání Full HD videa. Začněme nejprve u fotoaparátu. Díky vysokému rozlišení 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocusu (potažmo touchfocusu) a LED blesku patří papírově k současné špičce. V nastavení nechybí ani zvučné funkce jako například stabilizátor obrazu, geotagging, rozpoznání obličeje a řada dalších funkcí.

Zkušební fotografie se řadí svojí kvalitou do dnešního průměru 8 Mpx velikánů. Snímky jsou sice pěkně ostré a velmi pěkné je také makro, ovšem fotografie zároveň trpí občasným přepálením světlých barev a jakousi mlhou, kterou způsobuje prakticky ochranné sklíčko na zadním krytu. Pokud sundáte zadní kryt, tak se snímky rapidně zlepší. LG Optimus 2X dále dokáže nahrávat videa ve Full HD rozlišení (tj. 1080p, tedy rozlišení 1920 x 1088 px) s 24 snímky za sekundu, případně se 30 snímky za sekundu při HD kvalitě (720p).

Zkušební fotografie – LG Optimus 2X:

Multimédia, hry a zábava: vše moderně

Multimediální smartphone LG Optimus 2X nemá žádné kompromisy. Výsledkem je tedy velmi propracovaný hudební přehrávač s podporou řady audio formátů (MP3, WAV, WMA, eAAC+) a klasickým tříděním skladeb do sekcí: skladby, alba, interpreti a playlisty. Pochválit musíme zabudovaný ekvalizér s možností volby z přednastavených režimů a také funkci pro automatické ukončení přehrávače po určitě době, což se hodí například k večeru, než jdete spát. Samozřejmostí je 3,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek. Dodávaný headset se špuntovými sluchátky patří k dnešní špičce.

Video přehrávač podporuje nejpoužívanější video formáty: DivX, Xvid, MP4, H.264, H.263 aWMV. V praxi, pokud máte v počítači video s příponou AVI, tak jej stačí do telefonu pouze zkopírovat a následně bez dalších zbytečných procedur (jako je konvertování apod.) přehrát. Přehrávač navíc dokáže zobrazit u videa také titulky, pokud se jmenují stejně, jako video soubor. To je velmi užitečné.

Další skvělou vlastností je možnost připojit telefon k televizi či monitoru přes HDMI a pohodlně zobrazit na rozměrnější obrazovce obsah displeje, například fotky, videa, hry a další obsah. Z her přichází vhod například předpřipravená dvojice HD her: Spider-Man a Shrek Karting. Ty lze v telefonu rychle nainstalovat, ovšem následně je nutné ještě stáhnout větší balík dat z internetu. Další hry se nacházejí na Android Marketu či novince Tegra Zone.

Organizační a datové funkce: rychlá data, Wi-Fi a HDMI

Android v podání LG Optimusu 2X klasicky obstarává jakýsi základ: budík, časovač, stopky, kalkulačku, kalendář a poznámky. Navíc připravil výrobce antivirový program F-Secure, který má ochránit telefon před možným nebezpečím. Nechybí samozřejmě prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel). Další aplikace lze zdarma či za poplatek stáhnout z Android Marketu, kde je již více než 150 tisíc aplikací a her.

Konektivita Optimusu 2X je naprosto bezchybná. Mobilní data GPRS, EDGE, HSDPA (až 10,2 Mb/s) a HSUPA (až 5,76 Mb/s) vhodně doplňuje oblíbení Wi-Fi (b/g/n). Nechybí funkce Wi-Fi tethering pro sdílení internetu z mobilního připojení přes Wi-Fi na ostatní zařízení v okolí. Technologie Bluetooth 2.1 konečně u smartphonu s Androidem nabízí rovnou vestavěnou možnost posílat soubory na jiná zařízení. Velkým lákadlem pak je připojení telefonu k externímu monitoru přes HDMI (microHDMI), jak bylo řečeno v předcházející kapitole. Propojení s televizí se hodí zejména pro prohlížení fotek a videí či pro hraní her.

Závěr recenze smartphonu LG Optimus 2X

LG Optimus 2X je po všech stránkách prvotřídní smartphone, který si připisuje významné prvenství – použití dvoujádrového procesoru. Ačkoliv praktické využití dvoujádra zatím není tak rozsáhlé, de facto jej využije pouze webový prohlížeč a některé aplikace psané pro dvoujádro, tak můžeme potvrdit, že je přínosem. Jakmile se objeví aktuální verze Androidu 2.3 (zhruba červen) také pro Optimus 2X a následně i verze 2.4 (zřejmě na podzim), budou mít jeho majitelé v ruce ještě výkonnější smartphone.

Optimus 2X však není jen „ten první dvoujádrový smartphone“, jak se o něm nejčastěji mluví a píše. Jde také o velmi dobře vybavený mobil v oblasti multimédií a konektivity. Výborné je sledování videí pomocí vestavěného přehrávače, který zvládá nejpoužívanější video formáty, navíc včetně titulků. Pro focení je připraven papírově silný 8 Mpx fotoaparát s autofocusem a bleskem, který patří kvalitou spíše do dnešního průměru. To samé platí také pro video, které lze nahrát ve vysokém Full HD rozlišení (1080p), avšak také nijak výrazně nevyniká kvalitou.

LG Optimus 2X si můžete zakoupit na obchodu Sunnysoft.

LG Optimus 2X se dále skvěle hodí pro hraní her (přímo určené hry z Tegra Zone), k poslechu hudby či navigaci. Přes HDMI kabel si pak můžete pohodlně prohlédnout své fotografie a videa, případně si třeba i zahrát hry, na velkém televizoru. Daní za používání této bohaté výbavy je však kratší výdrž baterie, která se pohybuje kolem jednoho dne.

dvoujádrový 1 GHz procesor kratší výdrž
obří 4“ dotykový IPS displej
8 Mpx fotoaparát, autofocus, blesk
nahrávání Full HD videa
rychlá data HSPA a Wi-Fi
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
14 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
RouraLukášBranokartanMike Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
aege
aege

Zajímavé,podrobné a vtipné podání recenze.Líbí se mi jak je píšete.V posledni době si téměř pokaždé dobře počtu zde.

kartan
kartan

Jo, je to pravda.Podstatné je řečeno.

marcelkorv
marcelkorv

Přesně tak, pěkná recenze, dnes shodou náhod vyšla na tento telefon recenze ještě na dalších dvou konkurenčních webech, tady se to čte nejlíp.

Luboš Srb
Luboš Srb

Tak to jsme rádi :-) O konkurenci jsme dopředu věděli, tak jsme si to načasovali tak, aby došlo na přímou konfrontaci ;-)

Ganimoth
Ganimoth

Tentokrat se LG docela vytahlo. Navic se prodava oproti jednojadrove konkurenci za pomerne zajimavou cenu. Tleskam :)

Xman
Xman

A já čekám na Optimus black :-)

DRGman
DRGman

je prosim niekde oficialne vyhlasenie LG o update na 2.4 ? alebo je to zatial len nejaka prirodzena domienka ? vdaka
inac uz klasika – opat vyborna recenzia, ktora ma ale opat nuti zvazit cakanie na nove SE.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, jsme rádi, že se recenze Optimusu 2X líbí :-) Co se týče budoucího updatu na Android 2.4, tak oficiálně to sice zatím výrobce nikde nepotvrdil, ale jde o informaci, kterou jsme dostali přímo od jednoho ze zástupců LG, takže tomu přikládám velkou váhu.

Xman
Xman

Dobré odpoledne,

ale jeden dotaz mám a nedá mi to nezeptat se. Jaké jsou dotyková tlačítka pod displejem? Dají se ovládat, nebo zlobí?
Jinak Vaše recenze se fakt čte nejlíp, z dnešních dalších dvou, které vyšly.
Díky za odpověď

kartan
kartan

Ovládají se velmi dobře.

kartan
kartan

Klávesy(senzorové),fungují fakt dobře.Je to dobrý stroj.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, senzorové klávesy pod displejem se ovládají dobře, zatím jsem nezaznamenal nějaké nepřesnosti. Ale osobně bych spíše uvítal mechanické středové tlačítko (domů) a po stranách pouze dvojici „možnosti“ a „zpět“, taktéž mechanických kláves. Lépe se totiž ovládají tzv. „poslepu“.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung Galaxy J4+ a J6+: korejští bratři v triku

Samsung Galaxy J4+ a J6+: korejští bratři v triku

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Korejský spotřební gigant jménem Samsung je stále činný. Dnes představil světu nové modely pro střední třídu jménem Galaxy J4+…

Lidé se prý stále více vracejí k hloupým telefonům

Lidé se prý stále více vracejí k hloupým telefonům

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  4 komentáře

Stále více lidí se začíná vracet k hloupým, základním telefonům, které toho kromě telefonování a psaní SMS moc nezvládnou. A…

Na internet unikají i obaly na nový Huawei Mate 20 Pro

Na internet unikají i obaly na nový Huawei Mate 20 Pro

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Další vlajková loď mezi phablety od Huawei je za rohem. Oficiálně má být uvedena 16. října, a kromě jiného…

Mobilní zobrazení