Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Jak prodloužit výdrž baterie vašeho smartphonu?

  |  11 komentářů  |  autor: Jakub Vrbický

Problémem takřka každého uživatele smartphonu je výdrž jeho akumulátoru. Přístroj je nutno nabíjet téměř denně a za předpokladu, že je jeho používání aktivnější, do sítě jej připojíte ještě častěji.

Ne nadarmo se říká, že opakování je matka moudrosti. Podívejte se tak s námi na několik hlavních tipů, jak prodloužit výdrž vašeho smartphonu. Jedná se o tipy bez ohledu na operační systém, pomohou vám, ať už se jedná o Android, iOS, Windows Phone i kterýkoliv jiný operační systém.

Nastavujte vždy rozumný jas displeje

Prvním tipem je vcelku samozřejmé nastavování jasu displeje. Displej totiž dokáže uzmout největší podíl na úbytku energie z baterie. Takže se rozhodně vyplatí jeho správné nastavení, respektive přímo nastavení hodnoty jasu displeje. Další nastavení, která se týkají barevného vyvážení a korekce barev, již takový vliv nemají.

Jak tedy správně nastavit jas displeje? V dnešní době je většina smartphonů vybavena senzorem, který dokáže regulovat jas automaticky a šetřit tak baterii. Může se ale stát, že automatika nebude pracovat podle uživatelových představ. V tu chvíli by se do nastavování měl vložit sám a vždy nastavit optimum, které nepůjde na úkor výdrže ani kvality zobrazení. A myslete i na to, že nejde jen o hodnotu jasu displeje, ale také o dobu, po kterou displej máte zapnutý a neúprosně tak ždíme vaši baterii.

Vypínejte delší dobu nepoužívaná připojení

Možná to znáte z domova nebo z chaty. Pokud odjíždíte na delší doby pryč, vypojíte spotřebiče ze zásuvky. Stejně tak vždy vypínejte u svého smartphonu jakákoliv bezdrátová připojení (Wi-Fi, Bluetooth či mobilní připojení, nebo dokonce vytvořený Wi-Fi hotspot), která delší dobu nevyužijete. Výrazně totiž ubírají energii, zejména pokud máte nastavené automatické synchronizace nebo přes bezdrátové připojení komunikuje některá z aplikací, aniž byste to zrovna potřebovali. Rozhodujte se ale tak, abyste tímto neprodlužovali výdrž baterie na úkor funkčnosti smartphonu. Chytrý telefon je chytrý právě kvůli svým funkcím.

Mějte kvalitní pokrytí signálem

Za předpokladu slabého signálu akumulátor vyhledáváním dostupné sítě ztrácí též mnoho energie. Znamená to tedy, že pokud používáte služby operátora, jehož síťové pokrytí je oproti jiným na horší úrovni, i tento aspekt se podepíše na finální výdrži baterie. Pokukujete-li po novém operátorovi, je dobré tuto skutečnost také zohlednit a podívat se nebo nejlépe rovnou vyzkoušet, jaký signál daný operátor ve vaší lokalitě má.

Které aplikace skutečně potřebujete?

Dalším a možná nejvýraznějším žroutem vašeho akumulátoru jsou aplikace. A to téměř jakékoliv. Mezi nejvíce ždímající patří rozhodně GPS navigace (kvůli aktivovanému GPS přijímači a také dalším připojením pro urychlejí lokalizace, ale i rozsvícenému displeji) a obecně aplikace využívající lokalizační funkce (u některých aplikací je tak lepší vypnout zjišťování polohy zařízení, pokud to vyloženě nepotřebujete – příkladem může být takový Facebook Messenger). Hodně baterie uzmou také hry (velmi zatěžující grafiku a celkový výkon zařízení) či fotoaparát.

A někdy aplikace nemusejí být ani na očích, aby vám svou činností třeba i vyrazily oči z důlků. Mnohdy se totiž spouštějí automaticky na pozadí a v podstatě bez jakéhokoliv užitku ukusují drahocenný čas, který byste jinak mohli se svým smartphonem prožít. Proberte tedy seznam aplikací a odinstalujte ty, které jsou zbytečně přítomny. Nezapomínejte také využívat multitasking a zavírejte aplikace, které v danou chvíli nepotřebujete. Zvýší se tak rychlost systému i samotná výdrž.

Vyberte šetrnější tapetu a barvy

Popřemýšlejte též o vaší tapetě. Čím více světlých barev tím více spotřebované energie. Čím tmavší tapeta, tím lépe. Tento tip se ale týká především přístrojů, jež jsou osazeny panelem OLED, u kterého černé pixely nepotřebují podsvícení a tedy šetří energii. A šetrnější tapeta dnes znamená nejen tmavší barvy, ale také její pasivní pojetí – například u Androidu můžete ušetřit tím, že tapeta nebude mít aktivní efekt, u iOS pak ušetříte vypnutím paralaxního efektu (který využívá pohybový senzor a více zaměstnává grafiku, čímž snižuje výdrž).

Aktualizace také většinou pomohou

Není to pravidlem, ale s novější verzí operačního systému dokáže smartphone lépe hospodařit s energii, a tak i déle vydržet. Platí to zejména u posledních verzí Androidu (4.4 KitKat výrazně snižuje náročnost), ale i u dílčích aktualizací firmwaru od samotného výrobce, který dokáže zařízené časem lépe odladit. Naopak u nejnovějšího iOS 7 je aktualizace po stránce výdrže podle mnohých zatím spíše krok zpátky – než dokáže Apple systém lépe odladit. A abychom nezapomněli na Windows Phone, tento systém je obecně energeticky velmi málo náročný a telefony s ním obecně dosahují velmi dobrých výsledků výdrže baterie.

Jak telefon nabíjíte?

Za předpokladu, že jste unešení z moderních technologií a používáte bezdrátovou nabíječku, vězte, že tento gadget může být v lecčem krokem zpátky. Klasická kabelová nabíječka je totiž o poznání rychlejší a efektivnější (nemá takové ztráty).

Rozhodně není dobré telefon nechat vybít až na 0 % a nechat jej v tomto stavu delší dobu. Tím byste baterii ničili a snižovali její reálnou kapacitu, což se ale stejně děje postupně (pomaleji), i když se k ní chováte jako v rukavičkách. Obecně také platí pravidlo, čím častěji můžete nabíjet, tím lépe. Vemte si příklad: když telefon ráno nenabijete už při poklesu na například 60 %, do večera se dostanete téměř na nulu a pak v tomto stavu telefon bude trpět delší dobu a pomalu se baterii sníží kapacita.

Myslete také na teploty

Nezapomínejte též na ochranu baterie jako takové. Pro veškeré akumulátory nejsou vysoké ani výrazně nízké teploty nikterak prospěšné. Nenechávejte tedy svůj telefon na slunci, v rozpáleném autě nebo naopak v zimě v mrazu. Nedoporučuje se též provozovat telefonní hovory při nabíjení (zahřívání). Teplota je totiž klíčovým faktorem, co se ničení akumulátorů týče.

Poslední pomoc přináší úsporný režim

Výrobci jsou si u dnešních smartphonů vědomi, že jejich výdrž není ideální. Aby dokázali jejich výdrž prodloužit, či alespoň zachránit jejich zbývající procenta pro nezbytné přežití, využívají leckdy různé úsporné režimy. Ty vesměs dělají to, co jsme v článku zmínili, tedy snižují jas displeje, vypínají bezdrátové sítě či dokonce snižují takt procesoru. Vše je automatické, někdy vše nastavitelné, a dokáže vám to ulehčit práci v momentě, kdy potřebujete rychle uspořit posledních pár procent energie, bez nutnosti vše ručně vypínat a nastavovat.

Jaké finty pro prodloužení výdrže baterie u vašeho smartphonu používáte vy? Podělte se s námi a ostatními čtenáři o své tipy a triky v komentářích pod článkem.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
6 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
BobbyAlexPavel O.abcml11 Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
karel
karel

Používám program Deep Sleep Battery Saver na note 2 v nastaveni rovnovaha.

peter
peter

A pomaha?

karel
karel

ano,vyzkoušej,je to zadara

Jirka
Jirka

To doporučení ohledně telefonování při nabíjení, to se týká jen hovorů, nebo i surfování po internetu atd.?

Luboš Srb
Luboš Srb

Týká se to obecně jakékoliv činnosti, která výraznějším způsobem zaměstnává baterii, telefonování patří mezi nejvytěžovanější funkce, stejné je to ale i pokud budete přehrávat streamované video ve vysokém rozlišení apod., u prohlížeče to tolik nevadí, protože se zde telefon tolik nezahřívá.

Pauli
Pauli

Uspesne pouzivam aplikaciu Situations pre Symbian od Pastilli Labs. Je k dispozicii aj pre zariadenia Android. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pastillilabs.situations2&hl=sk Je tam mnozstvo nastaveni zapinanie a vypinanie Wifi/BT/Data, nastavenie jasu LCD, start a ukoncenie aplikacii, … To vsetko sa vykonava na zaklade splnenych podmienok (aj negativnych). Napr. nachadzam sa vo svojej domacej lokalite a podla zistenej domacej BTS sa mi zapne Wifi a vypne BT a mobilne data. Alebo pri pripojeni Handsfree v aute sa spusti navigacia, pri pripojeni sluchatok sa spusti FM radio alebo hudobny prehravac. Moznosti je vela. Podmienky je mozne urcit podla: casu kalendara pripojeneho prislusenstva stavu baterie sietovych buniek… Číst vice »

cml11
cml11

Na jakou výdrž se úspornými opatřeními dá dostat s takovým normálním smartphonem? Je pro ty nejlepší stále problém dostat na 5 až 7 dní? Týden bylo měřítko dobré výdrže v době normálních „hloupých“ mobilů. Rád bych si smartphone pořídil, pokud mu bude stačit nabíječka jednou, při velké zátěži pak maximálně dvakrát týdně. Kousky které jsem měl zatím k dispozici byly z hlediska výdrže příšerné propadáky.

ab
ab

Huawei W1

Pavel O.
Pavel O.

Stačí nahrát potřebné aplikace z google play, poté deaktivovat veškeré služby od Google, mrknout do sekce baterie po delší době pohotovostního režimu a i tam je napsáno co bere baterii… po úpravách a vypnutí nepotřebných aplikací na pozadí… pro běžné používání telefon vydrží místo 1-2dny nyní 5-10dní dle typu modelu… Používám Xperia S (cca 5d), otec samsung (origo 2d nyní 10d) stačilo vypnout nesmyslné služby a aplikace a synchronizace.

A stále jsou telefony plně funkční, fotoaparát, videa vše funguje jak má ;) jen nejste sledování google sračkami.

Alex
Alex

To je hrozně pěkně ale co nakej návod, název programu atd
..

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Doba zužování rámečků kolem displeje pomalu finišuje a výrobci se snaží docílit 100% podílu displeje vůči přední straně. Většinu…

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  4 komentáře

Konkurenční boj mezi výrobci je neúprosný. Každá možnost, jak se zviditelnit na úkor konkurence, společnosti vítají s otevřenou náruční.…

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Mobilní zobrazení