Recenze Huawei Watch 3 Pro – Luxusní, a přece nedokonalé

Jakub Fišer
  • Huawei se teď soustředí primárně na příslušenství, které nepodléhá restrikcím
  • Příkladem toho jsou chytré hodinky Watch 3 a luxusnější Watch 3 Pro
  • Jak se nové hodinky Huawei používají a pro koho jsou určeny?
Huawei Watch 3 Pro
Huawei Watch 3 Pro

Obsah balení

  • chytré hodinky Huawei Watch 3 Pro s koženým řemínkem
  • nabíjecí Qi dok s USB-A zakončením
  • technická brožurka a základní průvodce

Luxus pro megalomany

Nové hodinky od Huawei patří jednoznačně k těm nejhezčím na trhu – skoro si až říkám, jestli už jsem viděl nějaké hezčí. Masivní tělo je vysoké skoro 1,5 centimetru ze zápěstí svítí na dálku. Na ruce jsou hodinky díky svému masivnímu zpracování cítit, protože mají hmotnost 63 gramů. Odolná konstrukce se odráží i v předepsané vodotěsnosti do 50 metrů.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Huawei si ale dal záležet na užitých materiálech a po vzoru loňských Watch GT 2 Pro vsadil všechno na titanové pouzdro, safírové sklo a keramické dýnko se zdravotními senzory. V základní konfiguraci model 3 Pro doplňuje také řemínek z kvalitní hnědé kůže. Můžete si jej však jednoduše vyměnit (rozteč je 22 milimetrů) anebo zvolit dražší variantu s titanovým řemínkem. Ten k hodinkám ladí snad úplně nejlépe.

Huawei à la Apple Watch

Čínský výrobce přišel letos s novými ovládacími prvky – ploché tlačítko a otočná digitální korunka s haptickou odezvou. To už před dávným časem přinesl Apple, Huawei teď jenom potvrzuje, že to funguje. Minimálně v jednom aspektu ale čínský gigant toho amerického překonává, a sice právě v designu.

Snad to nebude znít jako rouhání, ale jako člověk, kterému se design Apple Watch líbí, říkám zcela naplno, že nové hodinky od Huawei jsou mnohem pohlednější. Ani ne tak titanová verze 3 Pro, ale základní Watch 3 z lesklé oceli. To už ale skutečně zabíháme do podrobností – ve finále je to stejně na každého uvážení. V jednoduchosti je krása a Huawei Watch 3 i 3 Pro se po designové stránce neuvěřitelně povedly. Škoda jen, že nemáme k dispozici příjemně lehkou a vyloženě dámskou variantu.

Huawei Watch 3 Pro
Huawei Watch 3 Pro

Displej velký a dobře čitelný

Při pohledu na hodinky samozřejmě nejvíc zaujme černé zrcadlo – displej. Verze Pro má přední stranu opatřenou ještě chronografem, základní varianta je čistá. Opět záleží na vašich osobních preferencích. Kruhový displejík je velký 1,43 palce a rozlišení 466 × 466 pixelů je v říši chytrých hodinek maximálně adekvátní a tedy i dostačující.

Že jde o AMOLED, čtenost na přímém slunečním svitu je výborná, třebaže se slunečními brýlemi. Celá plocha displeje je rovněž dotyková, ale vzhledem k přítomnosti digitální korunky nebudete muset po displeji šmátrat tak často. Další výhodou je, že korunku lze ovládat i s vlhkými nebo jinak zašpiněnými prsty.

Výrobce u prémiových chytrých hodinek správně nepodcenil pro mnohé důležitý always-on displej (AOD), tedy nepřetržité zobrazení času na hodinkách. Dovolím si snad jen popíchnutí směrem k nastavování AOD. V systému hodinek si můžete vybrat jeden ze šesti motivů nepřetržitého zobrazení. Později však můžete být překvapeni, protože některé klasické ciferníky mají i vlastní AOD, o kterém vám předem neřeknou. Nastavení tak nedává moc smysl.

Huawei Watch 3 Pro
Huawei Watch 3 Pro

Huawei s výdrží opět nezklamal

Velkým nepřítelem always-on displeje je ale baterie. I když ono je to možná naopak. Huawei Watch 3 Pro mají ve svých útrobách luxusně velkou 790mAh baterii. To hodinkám i uživateli zaručuje dlouhodobý chod bez nutnosti nabíjení. Záleží ale, z jakého úhlu se na to díváte.

Pokud budete hodinky využívat jako já, tedy že jimi proženete obden půlhodinku cvičení, nějaké ty notifikace, ráno budík, k tomu nepřetržité sledování srdečního tepu a navrch AOD, dostanete se na 3 až 4 dny. A to jsou ve světle slabší konkurence hodně dobré hodnoty.

V případě, že se obejdete bez nepřetržitého zobrazení hodin, vydrží vám hodinky s přehledem i 6 až 7 dní. A pro fanoušky dlouhé výdrže je tu také příhodný režim, který hodinky udrží v chodu až 20 dní. Musíte se ale vzdát plynulých animací i některých specifických funkcí. Dobíjení probíhá buď přibalenou kolébkou, anebo přes jakoukoliv nabíjecí podložku Qi – tedy třeba i ze zad vašeho smartphonu – a trvá zhruba hodinku.

Poprvé s Harmony OS

Hodinky Huawei Watch 3 a 3 Pro jsou prvním produktem na českém trhu, který přichází s předinstalovaným multiplatformním systémem Harmony OS. Škoda je, že to vůbec není poznat. Kromě úvodní obrazovky při zapínaní hodinek totiž vše vypadá jako za dob Lite OS. Ano, Huawei udělal pár grafických změn, ale jádro se nemění.

Huawei Watch 3 Pro
Huawei Watch 3 Pro

Pro uživatele předchozích generací hodinek od Huawei je to ale dobrá zpráva. Vše se ovládá prakticky stejně: potažením odshora stáhnete ovládací centrum s rychlými přepínači, odzdola zase vytáhnete notifikační centrum. Zleva doprava se dá listovat mezi informačními obrazovkami: sportovní aktivity, srdeční tep, hladina kyslíku v krvi, teplota a počasí.

Ke všemu ostatnímu se dostanete skrze menu aplikací po rozkliknutí digitální korunky. Menu má konečně nový vzhled a vypadá stejně jako ve watchOS od Applu. Zapomenout bych neměl ani na to, že hodinky jsou kompletně v českém jazyce a připojit je můžete jak k iPhonu, tak k Androidu. Huawei ale samozřejmě doporučuje pro „maximální zážitek“ kombinovat hlavně s mobilem s HMS (mobilní služby Huawei).

Fitness a jiné funkce

Pomineme-li běžné funkce typu stopky, minutka, počasí a další, které mají i nejlevnější chytré hodinky z tržnice, nabízí Huawei několik opravdu zajímavých fičur. Patří mezi ně třeba dechové cvičení pro setrvání v klidu, měření stresu, kompas, skutečné měření tlaku vzduchu a také možnost s hodinkami volat.

A tady vstupuje na scénu stěžejní technologie, která je přitom pro české uživatele zatím tak nedosažitelná. Watch 3 a 3 Pro disponují službou eSIM. Operátoři se však za 5 let, co je technologie v oběhu, nedokázali k pořádné implementaci dokopat a tak to zatím umí jen T-Mobile a to pouze u Apple Watch. Největší přednost hodinek je tak bohužel pro Huawei bez jeho přičinění propadák.

Dobrá tedy. Umí tak hodinky nabídnout oproti konkurenci ještě něco? Po vzoru silných konkurentů v podobě Applu a Samsungu Huawei zahrnuje do svého hodinkového systému i obchod s aplikacemi. Jedná se o nám dobře známý Huawei AppGallery a nutno uznat, že zatím je tam ticho po pěšině. Hezky poslouží GPS využívající Petal Maps pro telefony od Huawei, případně appka Stocard pro ukládání věrnostních kartiček.

Huawei Watch 3 Pro
Huawei Watch 3 Pro

Pokud jde o sportovní aktivity a fitness trackery, je tady toho opravdu hodně. Hodinky umí měřit srdeční tep, hladinu kyslíku v krvi, stres, počítat nachozené kroky, spálené kalorie a ušlou vzdálenost nebo kvalitu spánku – všechno jednoduše a intuitivně. Chybí bohužel EKG. Sportovních módů je na 100, jejich kompletní výčet by byl ztrátou času. Najdeme tam i takové klenoty, jako jsou všemožné zimní a míčové sporty, vodní aktivity anebo golf.

Největší průšvih? Notifikace

Pojďme společně kousnout do toho kyselého jablíčka. Co je největší nedostatek hodinek Watch 3 Pro? Systém Harmony OS, jakkoliv vyspělý ho Huawei inzeruje, má přímo tristní notifikace. Na žádné z příchozích upozornění nelze nijak odpovědět – stačilo by přece pár předpřipravených odpovědí, jako to má konkurence. Nebo zapojit do hry mini-klávesnici, kterou můžete využít pro vyhledávání v AppGallery.

Do toho notifikace občas chodí až nesmyslně. Třeba upozornění na počasí se na zápěstí hlásí klidně i 6× denně. Je opravdu nutné, abych byl co pár hodin informován o tom, že je venku 20 °C a polojasno?

Huawei Watch 3 Pro
Huawei Watch 3 Pro

Chytré hodinky s vysokými ambicemi

Snahu zaujmout a nabídnout něco nového Huawei nelze upřít. U svého nového projektu chytrých hodinek Watch 3 a 3 Pro se však trochu splašil s cenou. Základní model Watch 3 startuje na 10 tisících korunách, námi testované titanové Pro dokonce na 11 tisících korunách. To už je cena, za kterou koupíte po stránce systému vyspělejší Samsung Galaxy Watch nebo Apple Watch, se kterými můžete dokonce i platit.

Čínský výrobce tady argumentuje kvalitním zpracováním z vyloženě luxusních materiálů a ani to mu nelze upřít. Je ale určitě k zamyšlení, jestli uživatelé dají přednost chytřejšímu systému konkurence nebo prémiovým materiálům za stejnou cenu. Tak jako tak si myslím, že letos Huawei na pomyslnou špičku v podobě dvou zmíněných konkurentů ještě nedosáhl, nýbrž zůstal kousíček pod nimi.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus vzhled a zpracováníPlus systém
Plus displejPlus notifikace
Plus korunkaPlus neumí platit
Plus eSIMPlus cena
Plus výdrž a nabíjeníPlus absence dámské edice
Plus fitness funkce
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články