Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

HTC Titan – recenze silného titána s novými Windows Phone

  |  6 komentářů  |  autor: Luboš Srb

HTC Titan disponuje prvotřídní výbavou v kombinaci s nejnovějšími Windows Phone 7.5 Mango. Recenze ukáže, jak silné je toto spojení, od kterého si Microsoft hodně slibuje.

Smartphone HTC Titan je jedním z prvních telefonů, které přichází na trh s nejnovějšími Windows Phone 7.5 Mango. Zároveň se jedná o jeden z nejvybavenějších telefonů s novými Windows a také o telefon s největším displejem na poli Windows Phone. Pokud tedy zákazníka táhnout nová mobilní Windows, mělo by jít logicky o nejlepší volbu. Skutečně tomu tak ale bude? To prozradí až následující odstavce naší recenze.

Za zapůjčení smartphonu HTC Titan do recenze děkujeme obchodu Sunnysoft.


HTC Titan – oficiální fotografie

HTC představilo model Titan začátkem září. O měsíc později však tchajwanský výrobce přišel s prakticky totožným smartphonem HTC Sensation XL, který má místo operačního systému Windows Phone konkurenční systém Android. Zákazníci se tak mohou v případě těchto dvou zařízení rozhodnout, který systém je více osloví.

Základní parametry – HTC Titan

Rozměry132 x 71 x 9,9 mm
Hmotnost160 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), S-LCD, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,7“
Procesor a paměť1,5 GHz procesor Qualcomm MSM8255, grafika Adreno 205
512 MB RAM, 16 GB ROM
Operační systémWindows Phone 7.5 Mango
Fotoaparát8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, 2x LED blesk, HD 720p video
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost13 690 Kč, říjen 2011

Krátké postřehy z testování smartphonu HTC Titan:

Co se nám líbilo: jednoduché ovládání, vylepšení vyplývající z aktualizace Mango (čeština, multitasking a další), kvalitní hudební i video přehrávač, ekvalizér, hry Xbox Live, mobilní Office (prohlížení, editace a vytváření nových dokumentů), rychlý internetový prohlížeč, funkce „pozorný telefon“ (ztišení vyzvánění otočením, zapnutí hlasitého reproduktoru otočením atd.)

Co se nám nelíbilo: nízké rozlišení displeje pro úhlopříčku 4,7“, nedotažený multitasking (okna se zavírají přes šipku zpět, chtělo by to uzavírání křížkem na náhledech), systém ještě nepřináší Skype (ani integrovaný, ani dodatečně ke stažení v době testování telefonu), Bing mapy neumí plnohodnotně navigovat, video přehrávač nezobrazí titulky připojené k videu, prakticky žádné možnosti nastavení menu

TIP: Pro podrobné parametry telefonu HTC Titan navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: Microsoft přidává kartu s kódem

V klasické krabičce od HTC najdeme spolu s telefonem návod, baterii, adaptér k nabíječce, stereo headset s peckovými sluchátky a datový USB kabel, který vytvoří po připojení k adaptéru tradiční nabíječku.

Zajímavostí pak je kartička se sériovým číslem a kódem pro Windows Phone. Microsoft bude tento kód zřejmě vyžadovat při příštích aktualizacích k ověření pravosti kopie nebo možná také k nějakému zvýhodnění při využívání jiných svých služeb a produktů.

Vzhled a konstrukce: trefný název Titan

Výrobce celkem trefně pojmenoval telefon jako HTC Titan. Titáni totiž byli obří bestie ze starověké řecké mytologie. A stejně tak i smartphone HTC Titan charakterizují větší rozměry, 132 x 71 x 9,9 milimetrů, a hmotnost 160 gramů. Bestií pak telefon může být v jistém smyslu pro konkurenční telefony.

HTC Titan je při prvním seznámení vážně poměrně dost veliký a těžký. Jeho ovládání jednou rukou tak jistě pro každého nebude zprvu žádná hračka. Ženy si určitě vyberou jiný, kompaktnější telefon. Pro muže, nejlépe technologicky zaměřené, pak může být větší velikost i hmotnost naopak výhodou. Větší rozměry znamenají větší displej. Za vyšší hmotností potom stojí použití kvalitního kovu.

Konstrukční zpracování telefonu je na vysoké úrovni. HTC Titan je vyroben převážně z kovu, jeden velký kus tvoří téměř celou zadní stranu kromě oblasti s anténou. Tělo tedy vyniká svou pevností. Při promáčknutí nedochází k žádným nepříjemným pazvukům či posouvání jednotlivých dílů. Části kovu i plastu na sebe dokonale pasují.

Na přední straně smartphonu jasně dominuje obří 4,7“ dotykový displej, pod ním najdeme jen trojici senzorových kláves (zleva: tlačítko zpět, klávesa Windows a vyhledávání) a nad displejem pak reproduktor, kamerku, senzor jasu (pro automatickou regulaci podsvícení displeje) a senzor vzdálenosti (pro automatické vypnutí displeje během hovoru). Na pravém boku jsou k dispozici klávesy pro regulaci hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Levý bok přináší jen zdířku na microUSB.

Horní strana nabízí vypínací klávesu a 3,5 mm konektor Jack pro připojení takřka libovolných sluchátek. Na spodní straně je k dispozici zámek, po jehož stisknutí můžeme odejmout zadní kryt telefonu. Zadní strana pak přináší jen fotoaparát s dvojitým LED bleskem a reproduktor.

Displej a ovládání: velikost 4,7“ výhodou?

HTC je už několik let známo tím, že se snaží do svých smartphonů dávat co největší displeje. V případě modelu Titan jde o displej s obří úhlopříčkou 4,7“. Pro hraní her, sledování videí atd. je větší úhlopříčka samozřejmě přínosem, ovšem pro ovládání telefonu jednou rukou je 4,7“ u většiny lidí už příliš moc. Jde tedy o subjektivní záležitost a je na každém zákazníkovi, aby si vybral pro něj nejoptimálnější velikost.

Z technického hlediska však můžeme posoudit rozlišení displeje WVGA (480 x 800 px), které dělá na úhlopříčce 4,7“ velmi nízkou nedostatečnou jemnost ve srovnání s konkurencí. Typ displeje je u HTC typické S-LCD, které vyniká poměrně vysokým jasem a dobrou čitelností, ale ve srovnání například se Super AMOLED displejem nemá tak živé kontrastní barvy a pozorovací úhly jsou také menší.

Celá část s displejem je mírně vyvýšená nad okolní povrch telefonu. Proti poškrábání ale naštěstí výrobce kolem hrany displeje udělal malý rámeček, vyčnívající jak nad okolní povrch, tak i nad displej. Pokud tedy položíte telefon displejem směrem dolů, malé nečistoty by neměly displeji nijak ublížit. Zajímavostí pak je, že výrobce u HTC Titanu nepoužil odolnější ochranné sklo Gorilla Glass, takže zde hrozí větší riziko poškrábání displeje.

Baterie a výdrž: nic neočekávaného

HTC Titan je vybaven baterií Li-Ion s kapacitou 1600 mAh. V praxi telefon vydržel s běžnou denní zátěží (čítající 10 minut hovorů, půl hodinovému poslechu hudby, půl hodinovému brouzdání na internetu přes Wi-Fi a zhruba 15 minutovému hraní her) mezi 1 a 2 dny. Vzhledem k obřímu dotykovému displeji jde o očekávaný výsledek. Dobíjení je následně možné jednak přes klasickou nabíječku, tak u přes USB kabel připojený k PC. Stav nabíjení signalizuje červená LED dioda.

Operační systém Windows Phone 7.5 Mango

Výrobce osadil svůj top smartphone HTC Titan v pořadí druhou verzí novodobých mobilních Windows. Operační systém Windows Phone 7.5 Mango přináší řadu zásadních změn a vylepšení, které mají pomoci v prosazení mobilní platformy od Microsoftu. Udávaných je přes 500 změn, z těch nejdůležitějších je to přidání české lokalizace (menu je konečně v češtině), multitasking, Wi-Fi tethering či provázanost se sociálními sítěmi.

Základní obrazovka se opět skládá z několika tzv. dlaždic, které reprezentují různé aplikace a mohou zobrazovat i některé informace stejně jako widgety z jiných operačních systémů. Po přechodu směrem doprava se dostaneme do menu se všemi jednotlivými aplikacemi, odkud můžeme libovolně různé aplikace přidávat na základní obrazovku. Nastavení je však prakticky nulové. Rozložení menu se nedá změnit a chybí i možnost například organizovat jednotlivé aplikace v menu. Po nainstalování většího množství tak je tato jednoduchost systému na úkor přehlednosti.

Jedním z výrazných vylepšení je multitasking. Po přidržení klávesy „zpět“ se zobrazí náhledy spuštěných aplikací, mezi kterými lze rychle přeskakovat. Prakticky však telefon zobrazí jen posledních 5 aplikací + šestou základní obrazovku, při spuštění šesté aplikace se nejstarší aplikace z multitaskingu ztratí. Navíc zcela chybí možnost přímo z displeje běžící aplikace ukončovat, náhledy můžete vymazat jen neustálým vracením se o krok zpátky přes klávesu „zpět“, což ovšem u takového internetového prohlížeče není zrovna ideální (dochází nejprve k vrácení zpátky v záložkách a až poté se aplikace ztratí z multitaskingu).

HTC Titan je vybaven 1,5 GHz jednojádrovým procesorem (systém zatím není optimalizovaný pro dvoujádra, takže je jednojádro zcela pochopitelné a nejlepší možností), 512 MB RAM (z toho je po spuštění volných kolem 340 MB) a 16 GB vnitřní pamětí (dostupných něco přes 11 GB). Slot pro paměťovou kartu (přístupný pro uživatele) bohužel schází. Co se týče výkonu, reakce systému jsou doslova bleskurychlé a spouštění aplikací také příjemně rychlé, skrolování plynulé, k žádnému zaseknutí či zamrznutí prakticky nedochází. Jedinou výjimkou bylo, když se mi jednou po zhruba pěti minutách nedařilo zcela ukončit hovor, který neustále běžel čas v horní části displeje, ačkoliv již hovor neprobíhal. Pomohlo až vyndání baterie a znovuspuštění telefonu. Od té doby však HTC Titan už poslouchal.

Telefonování a zprávy: hluboká integrace předností

Microsoft se na způsob komunikace dívá trochu jinak, než konkurence. Veškeré účty uživatelů se rozhodl spojit do jednoho místa zvaného PeopleHub. Jedná se o účty Facebook, Twitter, Windows Live, LinkedIn a další (v době testování telefonu bohužel ještě scházel Skype, který by se však měl ke konci letošního roku objevit). Na úvodu PeopleHubu máte k dispozici veškeré kontakty z těchto všech účtů, na další obrazovce si můžete prohlédnout aktualizované stavy vašich přátel a na třetí obrazovce pak nedávné činnosti.

Telefonní seznam pojme tisíce kontaktů z vašich různých účtů. Vyhledávání pak probíhá postupným zadáváním na softwarové klávesnici, přes postranní posuvnou lištu bohužel hledat nejde jako u iPhonu či Androidu. Ke každému kontaktu si můžete přidat obrázek, e-mail, vyzváněcí tón, narozeniny a mnoho dalších údajů. Pokud máte kontakt také na Facebooku, zobrazí se vám u něj jeho poslední novinky z této sociální sítě, album s obrázky a historie vzájemné komunikace. HTC Titan nepostrádá základní vyzváněcí profily: vibrace a zvuk+vibrace, mezi kterými se přepíná tlačítkem hlasitosti a následným výběrem na displeji.

Zprávy také vylepšují v případě Windows Phone platformy způsob komunikace před ostatními konkurenčními systémy. Ve zprávách najdeme přehledně řazenou textovou komunikaci ve formě konverzací s jednotlivými kontakty. Na další obrazovce zpráv se může uživatel přepnout do online režimu a komunikovat tak s přáteli například přes Facebook chat. Podstatnou výhodou pak je, že se komunikace jak přes Facebook, tak SMS a MMS zobrazuje přehledně v jednom vlákně.

Textový editor u HTC Titanu pak takřka nic nepostrádá. K dispozici je plnohodnotná softwarová QWERTY klávesnice v režimu na výšku i na šířku displeje, lze psát s českou diakritikou přidržením prstu na písmenku a následnou volbou písmenka s diakritikou a nechybí ani informace o aktuálním počtu napsaných znaků (objeví se při posledních 30 znacích u první zprávy). E-mailový klient dokáže přehledně třídit poštu, zobrazit poštu z více účtů v jednom společném účtu či rychle označovat jednotlivé zprávy pro následné smazání či přesunutí. Výhodou je také spojení s mobilními Office, díky kterým dokáže telefon otevřít jakékoliv pracovní dokumenty Office.

Galerie, hudba, video, Bing mapy: v jednoduchosti je někdy síla

HTC Titan přináší, stejně jako ostatní telefony s Windows Phone, veškeré obrázky (z fotoaparátu, Facebooku, Windows Live a dalších účtů) na jednom místě, tzv. Picture Hubu. Stejně tak i hudbu, rádio a video najdeme na jednom místě. Zde ovšem jednoduchost končí. Pro synchronizaci veškerého multimediálního obsahu musíte použít program Zune od Microsoftu, který nezvládá práci se všemi typy souborů (např. Office soubory, titulky apod.) a synchronizace není zrovna nejrychlejší.

Hudební přehrávač podporuje audio formáty m4a, m4b, mp3 a wma. Skladby třídí podle umělců, alb, žánrů, všech skladeb a seznamů stop. Z nastavení přináší možnost opakování skladeb, náhodný výběr skladeb, vylepšení zvuku SRS, ekvalizér s několika přednastavenými režimy a zvukový výstup 5.1 kanál. Aby HTC Titan patřil k nejlepším hudebním telefonům, chybí už jen lepší sluchátka. Dodávaný je pouze průměrný stereo headset s peckovými sluchátky.

Video přehrávač zvládá video soubory ve formátech 3gp, 3g2, mp4, m4v, mbr a wmv. Problém Titanu nedělá ani video v běžném avi. Pokud byste si však chtěli pouštět své oblíbené seriály či filmy, počítejte s tím, že vestavěný přehrávač zatím neumí zobrazit u videa titulky. Musely by být přidané přímo do samotného videa. Co se týče nastavení, je zcela minimální, dá se nastavit jen poměr stran videa.

Hry a aplikace si mohou zákazníci stahovat z obchodu Marketplace, který roste slušným tempem, denně na něm přibývají nové aplikace. V porovnání s AppStorem a Android Marketem už není o tolik pozadu, co se týče nabídky kvalitních aplikací a her. Navíc mají majitelé telefonů s Windows Phone vlastní herní kanál Xbox Live s velmi kvalitními herními tituly a možností vyzývat v různých hrách své kamarády.

Pozadu je ovšem Microsoft se svými Bing mapami. V Česku zvládnou prakticky jen na mapě ukázat, kde se nacházíte. Pro GPS navigaci je nutné stáhnout jinou aplikaci, například bezplatné gMaps, které používají mapové podklady z Google Map, umí ukázat cestu mezi body A a B (ačkoliv zatím bez hlasové turn-by-turn navigace) a disponují i například dopravními informacemi či předpovědí počasí. V budoucnu se pak očekává uvolnění kvalitních Nokia Map, které budou zřejmě pro všechna zařízení vyjma Nokií zpoplatněné.

Fotoaparát: stále bez viditelného zlepšení

Fotoaparát smartphonu HTC Titan disponuje vysokým rozlišením 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocusem a dvojitým LED bleskem. Novinkou je BSI senzor pro lepší snímání fotek za horšího světla. Výsledná kvalita však stále zůstává někde v průměru. Největší problémy telefonu dělá přepálení bílé barvy nebe.

Pro pořízení snímků lze využít mechanickou spoušť fotoaparátu na pravém boku telefonu či fotit dotykem na displej. Z nastavení nechybí efekty, panorama, detekce obličeje a další funkce. Video můžete nahrávat v HD 720p rozlišení (1280 x 720 px). Stejně jako fotky ale kvalitou příliš nepřekvapí.

Zkušební fotografie – HTC Titan:

Organizační a datové funkce: pro každého manažera

HTC Titan je vybaven základními organizačními nástroji jako je kalendář, budík, kalkulačka a poznámky. V základu schází jen diktafon, stopky či časovač, ovšem tyto a další aplikace jsou nebo budou dostupné ke stažení na Marketplace. Z pokročilé výbavy v telefonu najdeme kvalitní mobilní prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint), který zvládá jak prohlížení, tak i editaci a vytváření nových dokumentů. Sdílení dokumentů je možné jen přes e-mail či SkyDrive. Po připojení telefonu k PC nelze sesynchronizovat pracovní dokumenty. Z Marketplace si pak můžeme ještě stáhnout Adobe Reader pro prohlížení PDF dokumentů.

Datové funkce jsou v plném složení. Mobilní data se skládají z GPRS, EDGE, 3G a HSPA (HSDPA až 14,4 Mb/s, HSUPA až 5,76 Mb/s), k přístupu na Internet se skvěle hodí také Wi-Fi 802.11 b/g/n a nechybí ani konektivita přes Bluetooth 2.1 a datový USB kabel (USB 2.0). Microsoft nezapomněl ani na moderní funkce Wi-Fi tethering pro sdílení mobilního internetu na až 5 dalších zařízení přes Wi-Fi. Pro brouzdání na internetu je připraven internetový prohlížeč Internet Explorer 9, který načítá stránky překvapivě velmi rychle a nabízí jak mobilní, tak desktopové zobrazení stránek. Bohužel však postrádá Flash, takže zážitek z návštěvy některých stránek nebude úplný.

Závěr recenze smartphonu HTC Titan

HTC Titan je smartphone, který se od většiny dnešních telefonů odlišuje hned na první pohled díky svým větším rozměrům. Také hmotnost 160 gramů není zrovna nejmenší. Jak ukázal náš redakční test, telefon tak zřejmě z těchto důvodů osloví jen pánskou část zákazníků.

Subjektivní záležitostí pak je velikost displeje 4,7“. Pro ovládání telefonu v jedné ruce je to už pro někoho příliš moc. Uživatel bude mít co dělat, aby si na takto přerostlý displej zvykl. Odměnou pak ale bude pohodlnější brouzdání na internetu, hraní her či sledování videí, kde větší úhlopříčka hraje prim. Záleží na každém, zdali pro něj bude větší displej výhodou či nevýhodou. Také proto jsme umístili úhlopříčku displeje jak do plusů, tak mínusů telefonu.

Po výbavové stránce je na tom HTC Titan velmi dobře. Prakticky jde v současnosti o nejvybavenější telefon s operačním systémem Windows Phone. Navíc je systém v nejnovější verzi 7.5 Mango, která přináší řadu důležitých vylepšení, například přidání češtiny, multitaskingu a další. Pokud chce člověk vyzkoušet to nejlepší, co se dnes dá s mobilními Windows sehnat, je volba jasná.

Aktuální cena HTC Titan v českých e-shopech:
(Zdroj: Heureka.cz, )

Výrobce si ale přeci jenom nechává otevřená zadní vrátka. Pokud by se mobilním Windows Phone nedařilo a u uživatelů by s nimi HTC nezabodovalo, je tu ještě prakticky totožný telefon s Androidem – HTC Sensation XL. Ten má více RAM paměti, Bluetooth ve vyšší verzi 3.0 či technologii Beats Audio. Otázkou však zůstává, na kolik peněz přijde a kdy dorazí. HTC Titan je v prodeji již nyní a v plné kráse s novými vylepšenými Windows Phone 7.5 Mango.

 velký 4,7″ displej velký 4,7″ displej
kvalitní kovové tělo chybí slot pro paměťové karty
Windows Phone 7.5 Mango chybí odolnější sklo displeje
1,5 GHz procesor schází podpora Flash obsahu
fotoaparát s autofocusem a bleskem
data HSPA, Wi-Fi a tethering
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

6
Komentujte

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
JanDriverHQQYTwistLuboš Srb Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Štěpán Pernický
Štěpán Pernický

Dobrý den, prosím opravte si informací, že HTC Sensation XL má dvoujádrový procesor. Není tomu tak. Jinak Titan slot na paměťou kartu nemá a to ani skrytý jako byl u HTC HD7. HTC totiž použil Flash NAND paměť stejně jak tomu je třeba u modelu Samsung Omnia 7. Co se týče multitaskingu tak jsem osobně rád, že funguje tak jak funguje ve Windows Phone, protože neustále ruční ukončování aplikací na Androidu mně docela štvalo a telefon byl zbytečně pomalý. Tenhle systém mně vyhovuje více. Takže jde asi o úhel pohledu na multitasking. Někomu může vyhovovat jinému ne.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, díky za upozornění, ty nové Sensationy XE a XL už nás dobře pletou, v článku opraveno.

Twist
Twist

Dnes jsem ho shodou náhod mohl pár minut trochu zkoušet. Sice nemám zkušenosti se smartphony dražšími než 4000 kč, ale displej se naprosto skvěle ovládal. :-))…Ten WP7.5 je takový…zvláštní.

HQQY
HQQY

No já sem titána dostal a nemám zrovna velký ruce tak mám trochu zhoršený ovládání jinak mohu jenom doporučit (rychlí,pěkný,pohodlný OS)

Driver
Driver

Dobrý den,

Chci se zeptat, jestli má Titan vrstvu Gorilla Glass?

Jan
Jan

Dobrý den,
tento telefon mám už týden… Je dokonalý až na: Psaní sms je bez háčků – když nastavím v nastavení, automatické opravy, tak nefungují. Máte někdo podobnou zkušenost? (samozřejmě vím, jak jde psát písmenka s háčky, ale čekal bych, že se budou opravovat samy)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Testy v GeekBench vyzradily, jaké parametry můžeme u Motoroly Moto One čekat. Motorola tento týden uveřejnila nový smartphone Moto P30 cílený…

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

VČERA  |  Daniel Fousek  |  2 komentáře

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

17. 8. 2018  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní zobrazení