Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Google odhalil nový Android „L“: Dostane se do všech zařízení!

  |  29 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Není to Android 5.0 ani Android 4.5, je to zatím jen Android „L“. Nový operační systém od Googlu pokračuje v abecední tradici a jeho nová grafická podoba se dostane do všech kategorií zařízení od chytrých hodinek, přes smartphony až po notebooky a počítače či televize. Co zajímavého skrývá dále kromě jednotného designu?

Mobilní zařízení na prvním místě

Google chce, aby aplikace vypadaly podobně na chytrých hodinkách jako na smartphonu, notebooku či televizi. Jednotný design s charakteristickou barvou, kterou si dokáže systém vytáhnout ze zobrazeného obsahu na displeji a podbarvit pak charakteristicky danou aplikaci – to už jsme u Androidu viděli – poprvé u LG G3 s nadstavbou jihokorejského výrobce (respektive poprvé u konkurenčního loňského iOS 7). Novému designu se ale nově mají podřídit také vývojáři aplikací (jednoduchá dokumentace je na stránkách Googlu) a nový jednodušší design s plošší grafikou tak bude rozhodně velkým přínosem.

Nová grafika, animace a funkce přímo pro Android

Nyní už jen čistě o Androidu na smartphonech a případně tabletech. Nečekejte revoluční změny ani funkce, spíše postupné mírné změny, prakticky přínosné. Jak si ze screenshotů níže můžete všimnout, nová grafika zahrnuje novou podobu trojice ovládacích tlačítek ve spodní části displeje a obohacenou zamykací obrazovku o notifikace, které si můžete okamžitě přečíst a nemusíte kvůli nim stahovat notifikační lištu. Stejně to funguje na konkurenčním systému iOS nebo také na některých custom ROM s Androidem, nyní tedy to samé také na čistém Androidu.

  

Podívejte se také na další screenshoty, ve kterých je vidět, jak si aplikace bere dominantní barvu (respektive nastavenou charakteristickou barvu) a podbarvuje hlavičku celé aplikace včetně notifikační lišty. Působí to rozhodně méně rušivě, než když je aplikace příliš přebarvená a notifikační lišta jen obyčejně černá.

Z nových funkcí jsou přínosné hlavně tiché notifikace, které se hodí, pokud například hrajete hru nebo píšete zprávu. Zobrazí se „tiše“ ve vyskakovacím pop-up okně v horní části obrazovky a vy můžete nerušeně dokončit, co právě děláte. Nebo rychle na danou notifikaci reagovat. Tedy opět to samé, co přinesl už loňský iOS 7, bude konečně také pro všechna zařízení vybavená Androidem „L“.

 

A všimněte si posledního screenshotu – tak takhle bude vypadat nová podoba multitaskingu, respektive podoba karet s posledními aplikacemi. Je to podobné, jako karty v mobilním prohlížeči Chrome či Safari.

Důležité změny na pozadí

Nový Android „L“ má řadu změn a vylepšení, kterých si běžný uživatel zřejmě ani nevšimne. Výkon nového Androidu má posunout běhové prostředí ART, které nahrazuje dosavadní Dalvik, novinkou je také podpora 64-bitové architektury. K delší výdrži pak mají pomoci různé softwarové techniky a nové API od Googlu, nebo úsporný mód, se kterým má smartphone vydržet až o 90 minut déle při běžném denním provozu.

Souhra s Chromebookem

Stejně jako u Applu, také Google letos zapracoval na souhře mezi různými kategoriemi zařízení. Pokud dostanete zprávu na smartphone s Androidem, objeví se vám také na notebooku od Googlu.

Maličkosti

Google také prezentoval chytrou funkci nového Androidu, kterou už známe od Samsungu a jeho hodinek Gear – pokud používáte chytré hodinky a dáte mobil z ruky, bude požadovat bezpečnostní kód pro odemčení, protože se předpokládá, že se k telefonu dostal někdo jiný, než jeho majitel.

Dostupnost

Nové preview Androidu „L“ bude vývojářům k dispozici již od zítřka a stáhnout si jej budou moci pro smartphone Nexus 5 a tablet Nexus 7. Dostupnost má být na podzim, do té doby budou vývojáři připravovat aplikace v novém designu a zřejmě poté také přijde k oficiálnímu a plnému odhalení nového Androidu „L“. Na kompatibilitu pro jednotlivá zařízení si také zatím musíme počkat.

ČLÁNKY:, , ,
Dívka se nedožila rána. Ve spánku ji zasáhl proud z nabíječky

Dívka se nedožila rána. Ve spánku ji zasáhl proud z nabíječky

DNES  |  Tomáš Richter  |  2 komentáře

Většina z nás běžně nechává svůj telefon v noci nabíjet. Lze si jen těžko představit, že taková nevinná činnost jako je…

Unikly fotografie chystaného telefonu Huawei P11 Plus?

Unikly fotografie chystaného telefonu Huawei P11 Plus?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Huawei již všechny své letošní trumfy v rukávu vytáhl, proto se nyní začalo spekulovat o vlajkové lodi pro rok 2018. Nyní…

Facebook chce přetáhnout tvůrce videí. Vydal pro ně aplikaci

Facebook chce přetáhnout tvůrce videí. Vydal pro ně aplikaci

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Největší sociální síť na světě vydala aplikaci Facebook Creator, která je určena lidem natáčejícím videa. Jde o konkurenci pro YouTube? Aplikace Facebook…

Mobilní zobrazení