Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Google odhalil nový Android „L“: Dostane se do všech zařízení!

  |  29 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Není to Android 5.0 ani Android 4.5, je to zatím jen Android „L“. Nový operační systém od Googlu pokračuje v abecední tradici a jeho nová grafická podoba se dostane do všech kategorií zařízení od chytrých hodinek, přes smartphony až po notebooky a počítače či televize. Co zajímavého skrývá dále kromě jednotného designu?

Mobilní zařízení na prvním místě

Google chce, aby aplikace vypadaly podobně na chytrých hodinkách jako na smartphonu, notebooku či televizi. Jednotný design s charakteristickou barvou, kterou si dokáže systém vytáhnout ze zobrazeného obsahu na displeji a podbarvit pak charakteristicky danou aplikaci – to už jsme u Androidu viděli – poprvé u LG G3 s nadstavbou jihokorejského výrobce (respektive poprvé u konkurenčního loňského iOS 7). Novému designu se ale nově mají podřídit také vývojáři aplikací (jednoduchá dokumentace je na stránkách Googlu) a nový jednodušší design s plošší grafikou tak bude rozhodně velkým přínosem.

Nová grafika, animace a funkce přímo pro Android

Nyní už jen čistě o Androidu na smartphonech a případně tabletech. Nečekejte revoluční změny ani funkce, spíše postupné mírné změny, prakticky přínosné. Jak si ze screenshotů níže můžete všimnout, nová grafika zahrnuje novou podobu trojice ovládacích tlačítek ve spodní části displeje a obohacenou zamykací obrazovku o notifikace, které si můžete okamžitě přečíst a nemusíte kvůli nim stahovat notifikační lištu. Stejně to funguje na konkurenčním systému iOS nebo také na některých custom ROM s Androidem, nyní tedy to samé také na čistém Androidu.

  

Podívejte se také na další screenshoty, ve kterých je vidět, jak si aplikace bere dominantní barvu (respektive nastavenou charakteristickou barvu) a podbarvuje hlavičku celé aplikace včetně notifikační lišty. Působí to rozhodně méně rušivě, než když je aplikace příliš přebarvená a notifikační lišta jen obyčejně černá.

Z nových funkcí jsou přínosné hlavně tiché notifikace, které se hodí, pokud například hrajete hru nebo píšete zprávu. Zobrazí se „tiše“ ve vyskakovacím pop-up okně v horní části obrazovky a vy můžete nerušeně dokončit, co právě děláte. Nebo rychle na danou notifikaci reagovat. Tedy opět to samé, co přinesl už loňský iOS 7, bude konečně také pro všechna zařízení vybavená Androidem „L“.

 

A všimněte si posledního screenshotu – tak takhle bude vypadat nová podoba multitaskingu, respektive podoba karet s posledními aplikacemi. Je to podobné, jako karty v mobilním prohlížeči Chrome či Safari.

Důležité změny na pozadí

Nový Android „L“ má řadu změn a vylepšení, kterých si běžný uživatel zřejmě ani nevšimne. Výkon nového Androidu má posunout běhové prostředí ART, které nahrazuje dosavadní Dalvik, novinkou je také podpora 64-bitové architektury. K delší výdrži pak mají pomoci různé softwarové techniky a nové API od Googlu, nebo úsporný mód, se kterým má smartphone vydržet až o 90 minut déle při běžném denním provozu.

Souhra s Chromebookem

Stejně jako u Applu, také Google letos zapracoval na souhře mezi různými kategoriemi zařízení. Pokud dostanete zprávu na smartphone s Androidem, objeví se vám také na notebooku od Googlu.

Maličkosti

Google také prezentoval chytrou funkci nového Androidu, kterou už známe od Samsungu a jeho hodinek Gear – pokud používáte chytré hodinky a dáte mobil z ruky, bude požadovat bezpečnostní kód pro odemčení, protože se předpokládá, že se k telefonu dostal někdo jiný, než jeho majitel.

Dostupnost

Nové preview Androidu „L“ bude vývojářům k dispozici již od zítřka a stáhnout si jej budou moci pro smartphone Nexus 5 a tablet Nexus 7. Dostupnost má být na podzim, do té doby budou vývojáři připravovat aplikace v novém designu a zřejmě poté také přijde k oficiálnímu a plnému odhalení nového Androidu „L“. Na kompatibilitu pro jednotlivá zařízení si také zatím musíme počkat.

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
marian
marian

Goole se opičí po Applu.

Pavel
Pavel

Proč se na všech webech , jako první vždy ozve nějaký debil, který píše něco o kopírování? Po nedávném představení iOs to bylo taky tak.

vaca
vaca

A Apfel zase od androidích custom ROM ;-)

Levi
Levi

Je vidět, že máš něco od applu.

micro
micro

Vypadá ten první obrázek jak dlaždice u woken.

EMIN3M
EMIN3M

Označení Android L je už snad finální, ne?

MoorfeusCZ
MoorfeusCZ

Trocha té evoluce správným směrem. Jen doufám v podporu N4 :-).

Matisek
Matisek

Myslite, ze bude oficialne dostupny aj na N4?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
S aplikací Záchranka si nyní zavoláte pomoc i na horách

S aplikací Záchranka si nyní zavoláte pomoc i na horách

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Aplikace Záchranka funguje v České republice už téměř 2 roky. S novou aktualizací nyní bude lidem pomáhat ještě o něco více.…

Xiaomi Mi 6X má pohánět nový výkonný procesor Surge S2

Xiaomi Mi 6X má pohánět nový výkonný procesor Surge S2

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Ve svých smartphonech používá Xiaomi většinou procesory od Qualcommu. Najde se ale i výjimka, která obsahuje procesor z vlastní dílny, je…

Note 8, ale i 2 roky starý Samsung mají nejnovější zabezpečení

Note 8, ale i 2 roky starý Samsung mají nejnovější zabezpečení

VČERA  |  Tomáš Richter  |  9 komentářů

Majitelé smartphonů Galaxy Note 8 ve Francii hlásí, že obdrželi lednovou záplatu a v Mexiku to samé potvrzují vlastníci výběhového Galaxy…

Mobilní zobrazení