Google jako šmírák číslo jedna? Zpráva odhalila, že sleduje i telefonáty

Ondřej Koníček
  • Špehování uživatelů a shromažďování dat je velmi ožehavé téma
  • V minulosti tomuto nařčení čelil jak Apple, tak Google
  • Zdá se, že Android sleduje své uživatele víc než by bylo záhodno

Google se snaží, aby aplikace poskytované prostřednictvím obchodu Play nešpehovaly uživatele a shromažďovaly co možná nejméně informací. I proto se u každé nové verze Androidu rozšiřují možnosti nastavení zabezpečení, co se například přístupu aplikací k jednotlivým prvkům telefonu týče. Nedávno ale vyšlo najevo, že vlastní aplikace Googlu špehují, víc než by bylo vhodné.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Google jako šmírák číslo jedna?

Douglas Leith, profesor informatiky na vysoké škole Trinity College v Dublinu, zveřejnil velmi zajímavou zprávu, která poukazuje na praktiky Googlu co se sběru dat týče. Uvádí se v ní, že aplikace Zprávy a Telefon (appka pro volání – pozn. redakce) shromažďují data o uživatelích a poté je posílají pryč.

Tyto dvě aplikace najdeme prakticky v každém telefonu s Androidem a drtivá většina uživatelů je používá na denní bázi, jsou totiž nastaveny jako výchozí. Dle výše zmíněného profesora a jeho výzkumu obě aplikace sbírají data o uživatelské komunikaci, které následně posílají do Google Play Services Clearcut a Google Firebase Analytics.

Jaké informace Google shromažďuje?

Co se týče aplikace Zprávy, tak data sbíraná Googlem údajně obsahují hash textu zpráv, který umožňuje spojit odesílatele zprávy s jejím příjemcem. U appky pro volání se pak vyhledávací gigant zajímá hlavně o data ohledně délky volání i jednotlivá telefonní čísla.

To je problém hlavně kvůli tomu, že tyto dvě aplikace jsou nainstalovány a nastaveny jako výchozí na drtivé většině telefonů s Androidem prakticky všech výrobců. Najdete je tedy jak na přístrojích od Samsungu, tak třeba od Xiaomi či Honoru. Tímto sběrem dat tedy může být zasaženo obrovské množství uživatelů.

Prozvonění
Prozvonění

Čtěte také: Telefony vás budou šmírovat nonstop! Nová technologie Qualcommu budí strach


Z odběru se nelze odhlásit

Skoro všechny aplikace shromažďují některá data o uživatelích, ale v souladu s GDPR je možné se z tohoto procesu odhlásit. To ale neplatí o předinstalovaných Google aplikacích a vyhledávací gigant se ani neobtěžuje upřesnit, jaká data sbírá a proč vlastně. Přitom je to něco, co po aplikacích třetích stran ve svém obchodě Play vyžaduje.

Google tedy měří dvojím metrem a jeho vlastní aplikace nemusí vysvětlovat, co a proč sbírají. Ano, většinu dat shromažďují a analyzují hlavně pro účely zabezpečení a údržbu rozhraní API služeb Play, ale je otázkou, proč se zaměřují i na informace zahrnující obsah SMS zpráv nebo údaje o volajících.

Douglas Leith se o svá zjištění podělil přímo s Googlem a dokonce se zúčastnil několika setkání s ředitelem. Na tento popud bylo rozhodnuto o tom, že v aplikaci Zprávy bude přepínač, který uživatelům umožní odhlásit se ze shromažďování dat. Na data, která Google považuje za zásadní, se tato volba ale vztahovat nebude.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články