Recenze „DIY“ powerbank z Číny: výbuchu a požáru zdar

Dnešní, poněkud netradiční recenze se bude věnovat čínským powerbankám. Konkrétně DIY modely prodávaných na Ebayi, Aliexpressu apod. Jedná se o balíček plastu a elektroniky, do kterého musíte vložit baterie. Porovnám také jejich konstrukci s lacinou powerbankou, která byla zakoupena v českém kamenném obchodě.

Když mi kolega nadhodil, jestli nechci objednat pár powerbank z Číny a otestovat je, nejprve jsem dost váhal, co s tím vlastně budu dělat a jestli si nezískám hlavní titulek večerních zpráv nějakou explozí. Ale jakožto milovník experimentů by byl hřích pár jich nevyzkoušet. Pokusím se podělit s vámi o dojmy, jestli se za prodejní cenu vyplatí, na co dávat pozor a jak jsou na tom s bezpečností.

Powerbanky v testu

Počet článků Li-ion 18650 Cena v eurech bez článků Cena s články, přepočet Kč
Multicolor Metal Power Bank DIY Kit 1 0,9 75
USB Power Bank Battery Charger Case QIY25 D3S 2 0,9 125
USB Power Bank Charger Circuit Board Step Up Module 5 2,1 310
Rovtop Portable Power Bank Box Shell Case Type-C Micro USB 6 4 410
Accinno BA-10 (ČR) 1 180

Tipy pro výběr powerbanky

Rozhodující pro výdrž powerbanky nemusí být jen počet Li-ion článků, ale i jejich kvalita. Kvalitní články mají kapacitu 2 500 až 3 500 mAh při 3,6 až 3,8 V. Momentální napětí se však pohybuje v širším rozsahu 3 až 4,4 V, takže se musí kapacita přepočítat. Někteří výrobci poté hodnoty nadsazují. Objektivní je hodnota uložené energie ve Wh, která je násobkem kapacity a napětí přes celý rozsah, ale tu tak často ve specifikacích nenajdeme.

Všechny powerbanky jsou stavěné na nejobyčejnější typ článků, 18650. Číslo je odvozeno od jejich rozměru (18×65 mm) a jsou to tedy válečky o něco větší než tužková baterie AA. Powerbanky by neměly články v rámci kompatibility nabíjet nad 4,2 V a vybíjet pod 3,2 V, některým článkům s menším dovoleným rozsahem to může škodit.

V powerbankách se používá zapojení paralelně (schematicky vedle sebe), čímž se sčítá kapacita a napětí se mezi články vyrovná. (Při sériovém zapojení je to naopak, sčítá se napětí a průměrujeme kapacitu, toho se využívá např. v noteboocích.) Série je ale mnohem náchylnější na poruchu jednoho z článků a musí obsahovat přídavný vyrovnávací obvod.

Při nákupu Li-ionek je vhodné si přečíst recenze a vyhnout se podezřele levným (pod 2 eura) a vysokokapacitním (nad 3 500 mAh) článkům. Kapacita např. 9900 mAh je při daném napětí nesmyslná a svědčí o tom, že prodávající předpokládá poněkud méně všímavé zákazníky. Hlavně že to má větší čísla.

Za přijatelnou cenu lze sehnat např. tyto. Je ale potřeba počítat s tím, že většina článků nemá integrovaný ochranný čip! Stejně jako ve většině zařízení tak závisí bezpečnost pouze na okolní elektronice, a na to se právě zaměřím. Do testu jsem vybral čtyři modely a v závěru je srovnám s kvalitou levné powerbanky prodávanou dříve v ČR.

Hezký kovový váleček modré barvy

Rozměry, hmotnost 90×21 mm, 22 g
Počet článků 1
Vstup 1xmicroUSB, 5 V/1 A
Výstup 1xUSB, 5 V/1 A
Indikace Nabíjení, plné nabití
Napětí článku při 100 % 4,18 V
Nabíjecí napětí článku 4,32 V
Reakce na zkrat USB portu Žádná
Cena 0,9 eur

Prodejce: Antirrtwo Store

Odkaz: kovová powerbanka

  • Nabíjí se vcelku rychle, ale to je nízkou kapacitou
  • Chybí bezpečnostní prvky
  • Kovový obal není izolovaný od kontaktů baterie
  • Mizerná účinnost použité elektroniky
  • Nabíjecí napětí bylo v pořádku, než došlo k proražení čipu

Krásná, luxusně vyhlížející powerbanka s hliníkovým tělem, navíc jen za euro. Kdo by odolal? Pod pozlátkem o třídu dražšího výrobku se ale skrývá velký průšvih. Pojďme se podívat, kde je problém.

Powerbanka nabídne základní parametry, tedy proud oběma směry 1 A a má pouze dvě indikační LED (nabíjení, nabito). Po otevření mi přišlo na desce něco zvláštního. Některá místa jsou totiž označená čísly a je na nich i nanesená pájka, jenže součástky chybí. Potvrzuje to i oficiální fotka, kde vypadá deska jinak. Schválně se podívejte.

Za 25 korun prostě bezpečnou powerbanku nedostaneme. Osobně by mě zajímala skutečná cena elektroniky oproti obalu a dopravě. I se započtením ceny jednoho Li-ion článku se nedostaneme přes stovku, čemuž tuzemský dovoz nemůže konkurovat. Už při pohledu na zapojení je ale jasné, že se jedná o hazard.

Propojení baterie a USB už jednodušší snad nešlo. Vše řeší 8pinový čip, dále najdeme 2 LED, 2 kondenzátory a cívku. To je všechno. Při poruše čipu není nijak omezen proud a může snadno dojít k zahoření. Účinnost čipu je špatná, při provozu se přehřívá a hliníkový kryt slouží aspoň jako chlazení. Li-ion baterie zažije při nabíjení inferno a dlouho asi žít nebude.

Celokovový obal má kromě výhody, že nebude hořet, jedno nebezpečí – izolovaný od baterie je pouze vrstvou laku. Sice není pravděpodobné, že by se setkaly oba kontakty baterie, nicméně je to další riziko. Nikdy nevíte, kdy dojde k selhání jediné kriticky důležité součástky a zahoření. V průběhu testování navíc čip přestal pravděpodobně kvůli přehřátí regulovat napětí, takže v obvodu bylo 4,8 V. Sice nabíjení dál neprobíhalo, ale tohle je fatální problém a kdybych nechával powerbanku připojenou dál, mohlo dojít k explozi.

  • Verdikt: nebezpečná

Zabijácká sněhobílá krabička

Rozměry, hmotnost 90x42x22 mm, 30 g
Počet článků 2
Vstup 1xmicroUSB, 5 V/1 A
Výstup 1xUSB, 5 V/1 A
Indikace Nabíjení, plné nabití
Napětí článku při 0 % 3,27 V
Napětí článku při 100 % 4,19 V
Nabíjecí napětí článku 4,23 V
Reakce na zkrat USB portu Vyhořela
Cena 0,9 eur

Prodejce: HIPERDEAL E-Life Store

Odkaz: hořlavá powerbanka

  • Chybí základní bezpečnostní prvky
  • V provozu se přehřívala
  • Plast může v důsledku přehřátí vzplanout
  • Nedožila se ani konce testování

Máme tu další zázrak čínské techniky, tentokrát bílou plastovou powerbanku s nápisem „POWERBANK“ za cca jedno euro. Jedná se o poměrně často objednávaný kus na Aliexpressu, seženete ji v provedení na jeden i dva články. Titěrné vnitřnosti nepříjemně připomínají tu předchozí a mám tušení, že to opět bude průšvih.

Ano, máme tu další zařízení, které neodpovídá bezpečnostním standardům. Takže si to zopakujeme: 2 LEDky, 2 kondenzátory, cívka a čip. Na víc nezbyl prostor ani rozpočet.

Oproti minulé ani deska neslibuje osazení dalších komponent. Pohled do specifikací ukazuje opět proudové omezení na 1 A. To by slibovalo aspoň nějakou životnost, jenže to tak úplně neplatí.

Zajímalo mě, co se stane při přetížení USB portu zkratem + a – pólu. Zkouška šla lépe, než jsem čekal – z čipu s příznačným názvem „Hotchip“ se po deseti vteřinách začalo kouřit a protavila se do něj postupně díra velká cca 1 mm, poté powerbanka svůj život ukončila.

Pokud by čip zkratoval i baterii, došlo by k požáru, což ukazuje tento youtuber na videu:

  • Verdikt: nebezpečná, materiál je hořlavý

Pouze pro zlaté české ručičky

Rozměry, hmotnost 140x64x22 mm, 48 g
Počet článků 5
Vstup 1xmicroUSB, 5 V/1 A
Výstup 3xUSB, 5 V/2,1 A
Indikace 4 LED podle nabití
Napětí článku při 0 % 3,32 V
Napětí článku při 100 % 4,12 V
Nabíjecí napětí 4,18 V
Reakce na zkrat USB portu Omezení proudu (0,17-0,24 A)
Napětí USB konektoru 5,09 V
Cena 2,1 eur

Prodejce: Enjoying+e Store

Odkaz: hodně DIY powerbanka

  • Nabíjí se dost pomalu, na pět článků by se hodil výkonnější čip
  • Kvalita elektroniky je dobrá, má ochranu proti zkratu
  • DIY je tady myšleno vážně
  • Praktická funkce svítilny

Tato powerbanka má asi jako jediná nárok se opravdu jmenovat DIY. V balení totiž nenaleznete konektory k baterii, pouze holou desku a obal (ten je za příplatek).

Připájení, které jsem zvolil, není moc šikovné řešení, lepší je kontakty článků bodově navařit. Osobně bych už vše podruhé pájet nechtěl. Pájení není tak přesné, strávíte nad tím hodně času a navíc plíšky kontaktů nedrží pájkou moc dobře. Nakonec jsem zvítězil, takže se můžu výsledkem pochlubit.

Oproti dvěma předešlým powerbankám je tato již viditelně víc promyšlená do detailu. Díky větší desce nabídne rovnou tři USB porty. Propojení + a – pólů baterie není přímo, ale přes přídavný vyrovnávací obvod („zem“). Další bezpečnostní prvek je na vstupu i výstupu powerbanky ochrana proti zkratu. Testované parametry byly v pořádku, jen škoda omezeného proudu při nabíjení. To protáhne dobu nabíjení až někam k 10 hodinám. Na druhou stranu vydrží díky 5 článkům opravdu dlouho.

Na schématu lze kromě sofistikovaného zapojení indikačních LED ještě jednu bílou. Ta slouží jako svítilna, která se spustí podržením tlačítka, což má z testovaných jako jediná. Použité čipy se zásadně nepřehřívají. Powerbanku bych označil jako použitelný model, který by se u nás klidně mohl prodávat.

  • Verdikt: slušná za slušnou cenu

Lesklá elegance s displejem

Rozměry, hmotnost 150x76x22 mm, 78 g
Počet článků 6
Vstup 1xmicroUSB, 1xUSB-C, 5 V/2 A
Výstup 2xUSB, 5 V/2 A
Indikace Displej, % nabití
Napětí článku při 0 % 3,34 V
Napětí článku při 100 % 4,19 V
Nabíjecí napětí článku 4,26 V
Reakce na zkrat USB portu Omezení proudu na 0,22 A, následně vypnutí
Napětí USB portu 5,13 V
Cena 4 eur

Prodejce: Rovtop Aliexpress Store

Odkaz: Rovtop Powerbank

  • Zaujme hned na první pohled designem a displejem
  • Je z testu nejkvalitnější a taky nejdražší
  • Na desku se komponenty sotva vejdou, izolace mohla být širší

Powerbanka se snaží vypadat luxusně a daří se jí to na první pohled, než začnete koukat po detailech. Konstrukce je zhotovená z lesklého plastu, což už je otázka osobního vkusu. Zevnitř je zdrsnělá a plast je tedy neprůhledný – s výjimkou místa pro displej. Na stranách najdeme imitaci kůže, díky které neklouže.

Po otevření nás upoutá poměrně velká deska a čtyři vývody pro displej. Pro někoho zbytečnost, ale jedná se o tu vychytávku, díky které si uživatele získá. Indikace nabití baterie v procentech je mnohem užitečnější než čtyři LED za sebou. Přesnost ukazatele sice není dokonalá, řekl bych, že skutečná odchylka se pohybuje cca kolem 5 %. Na druhou stranu, displej není standardem ani u značkových powerbank.

Vadou na kráse je chybějící ochrana proti přepólování, tu ale nenabídne žádná testovaná powerbanka. Na tuto skutečnost alespoň férově upozorňuje cedulka s lámanou angličtinou „do not install anti +-, it will burn the motherboard“. Takže důkladně čtěte popisky baterií.

Jak můžete vidět ze schématu, zapojení komponent je ještě složitější. Powerbanku řídí několik čipů a výkonový tranzistor typu MOSFET. Nepočítaně je drobných odporů a kondenzátorů. Výhradu mám k izolaci vodičů na desce. Oddělení drah kladného a záporného pólu je miniaturní, ani ne 1 mm. V tomto ohledu musíme věřit výrobci, že nedojde k poruše.

Stejně jako u předchozí powerbanky je oddělený + a – pól baterie přes vyrovnávací obvod („zem“). Testované parametry jsou v pořádku, jen napětí bez zátěže mírně překračuje 5 V (avšak 5,13 V je stále v rámci tolerance), v zátěži se powerbanka zvlášť nezahřívá a disponuje ochranou proti přetížení. Powerbanku můžu s přehledem doporučit. Za příplatek oproti předešlým dostanete slušný kus hardwaru, dokáže se nabíjet vyšším proudem a kromě microUSB má i moderní USB-C.

  • Verdikt: povedená moderní powerbanka s USB-C

Accinno BA-10

  • Bezpečná powerbanka
  • Připlácíte výrazně za oficiální dovoz

Jako zpestření na závěr přichází slibovaná laciná powerbanka z českého elektra. Jedná se o to nejzákladnější, co jde koupit, stála 180 korun a sloužila bez chyby nějakých 5 let, když pominu stárnutí baterie. Samozřejmě se jedná o „made in China“, ale prodávané v oficiální distribuci. Konstrukcí se nedá s mini powerbankami srovnat. Zapojení komponent je o třídu vyšší, podobá se DIY modelu z testu včetně svítilny. Skoro to vypadá, jako by vyjely z jedné linky.

Vychytralé rady na konec

Shrnutí je docela jednoduché: powerbanky za jedno euro jsou vhodné možná na podpálení bytu, jinak se jedná o zbytečný hazard. Zvlášť děsivá je skutečnost, že si je lidé z obchodů jako Aliexpress, Ebay nebo v poslední době Wish kupují po tisících. Je to proto, že neví o potenciálním nebezpečí, nebo doufají, že se právě jim nic nestane?

Vzhledem k tomu, že výrobky neprocházejí kontrolou podle evropských standardů, je navíc vymáhání čehokoliv bojem s větrnými mlýny. Podobná tržiště jsou naprosto neregulovaná a přesto, že občas dojde k nahlášení nebezpečných výrobků, za týden se objeví deset dalších.

Například britský technologický magazín Which? si vzal v článku na mušku několik desítek nabíječek a powerbank. Výsledky byly alarmující: z jedenácti nabíječek, které měly být vhodné pro Apple, bylo osm tak špatně navržených, že mohlo dojít k proražení izolace a úrazu uživatele síťovým napětím. Jedna dokonce už z výroby vydávala zvuky elektrického jiskření.

V případě univerzálních USB nabíječek byly výsledky ještě horší: z dvanácti šlo za bezpečnou označit jen jednu. V poslední části prošlo testem jedenáct powerbank. Šest z nich nesplnilo bezpečnostní standardy a z toho tři nepřežily ani dobu testování. Jedna z nich se při nabíjení začala tavit, další nepřežila zkrat výstupu a třetí se přehřála při provozu tak, že vyhořela deska.

Pokud máte dostatek sebezáchovy, snad jde apelovat na to, abyste pořádně zvážili, co kupujete. Powerbanka vás sice elektřinou nezabije, to ale neznamená, že je bez rizik! Jedná se kvůli Li-ion bateriím o potenciální bomby. Vybírejte klidně podle recenzí, ale dívejte se i po těch negativních a vyhněte se podezřele levným modelům s miniaturní deskou. Mějte také na paměti, že extrémně nekvalitní powerbanky nemusí mít dobrou stabilizaci napětí na USB výstupu, čímž můžou ještě poškodit připojené zařízení. A za to pár desítek korun nestojí.

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze „DIY“ powerbank z Číny: výbuchu a požáru zdar

Dnešní, poněkud netradiční recenze se bude věnovat čínským powerbankám. Konkrétně DIY modely prodávaných na Ebayi, Aliexpressu apod. Jedná se o balíček plastu a elektroniky, do kterého musíte vložit baterie. Porovnám také jejich konstrukci s lacinou powerbankou, která byla zakoupena v českém kamenném obchodě.

Doporučujeme: Jak u telefonu s Androidem prodloužit výdrž baterie?

Když mi kolega nadhodil, jestli nechci objednat pár powerbank z Číny a otestovat je, nejprve jsem dost váhal, co s tím vlastně budu dělat a jestli si nezískám hlavní titulek večerních zpráv nějakou explozí. Ale jakožto milovník experimentů by byl hřích pár jich nevyzkoušet. Pokusím se podělit s vámi o dojmy, jestli se za prodejní cenu vyplatí, na co dávat pozor a jak jsou na tom s bezpečností.

Powerbanky v testu

Počet článků Li-ion 18650 Cena v eurech bez článků Cena s články, přepočet Kč
Multicolor Metal Power Bank DIY Kit 1 0,9 75
USB Power Bank Battery Charger Case QIY25 D3S 2 0,9 125
USB Power Bank Charger Circuit Board Step Up Module 5 2,1 310
Rovtop Portable Power Bank Box Shell Case Type-C Micro USB 6 4 410
Accinno BA-10 (ČR) 1 180

Tipy pro výběr powerbanky

Rozhodující pro výdrž powerbanky nemusí být jen počet Li-ion článků, ale i jejich kvalita. Kvalitní články mají kapacitu 2 500 až 3 500 mAh při 3,6 až 3,8 V. Momentální napětí se však pohybuje v širším rozsahu 3 až 4,4 V, takže se musí kapacita přepočítat. Někteří výrobci poté hodnoty nadsazují. Objektivní je hodnota uložené energie ve Wh, která je násobkem kapacity a napětí přes celý rozsah, ale tu tak často ve specifikacích nenajdeme.

Všechny powerbanky jsou stavěné na nejobyčejnější typ článků, 18650. Číslo je odvozeno od jejich rozměru (18×65 mm) a jsou to tedy válečky o něco větší než tužková baterie AA. Powerbanky by neměly články v rámci kompatibility nabíjet nad 4,2 V a vybíjet pod 3,2 V, některým článkům s menším dovoleným rozsahem to může škodit.

V powerbankách se používá zapojení paralelně (schematicky vedle sebe), čímž se sčítá kapacita a napětí se mezi články vyrovná. (Při sériovém zapojení je to naopak, sčítá se napětí a průměrujeme kapacitu, toho se využívá např. v noteboocích.) Série je ale mnohem náchylnější na poruchu jednoho z článků a musí obsahovat přídavný vyrovnávací obvod.

Při nákupu Li-ionek je vhodné si přečíst recenze a vyhnout se podezřele levným (pod 2 eura) a vysokokapacitním (nad 3 500 mAh) článkům. Kapacita např. 9900 mAh je při daném napětí nesmyslná a svědčí o tom, že prodávající předpokládá poněkud méně všímavé zákazníky. Hlavně že to má větší čísla.

Za přijatelnou cenu lze sehnat např. tyto. Je ale potřeba počítat s tím, že většina článků nemá integrovaný ochranný čip! Stejně jako ve většině zařízení tak závisí bezpečnost pouze na okolní elektronice, a na to se právě zaměřím. Do testu jsem vybral čtyři modely a v závěru je srovnám s kvalitou levné powerbanky prodávanou dříve v ČR.

Hezký kovový váleček modré barvy

Rozměry, hmotnost 90×21 mm, 22 g
Počet článků 1
Vstup 1xmicroUSB, 5 V/1 A
Výstup 1xUSB, 5 V/1 A
Indikace Nabíjení, plné nabití
Napětí článku při 100 % 4,18 V
Nabíjecí napětí článku 4,32 V
Reakce na zkrat USB portu Žádná
Cena 0,9 eur

Prodejce: Antirrtwo Store

Odkaz: kovová powerbanka

  • Nabíjí se vcelku rychle, ale to je nízkou kapacitou
  • Chybí bezpečnostní prvky
  • Kovový obal není izolovaný od kontaktů baterie
  • Mizerná účinnost použité elektroniky
  • Nabíjecí napětí bylo v pořádku, než došlo k proražení čipu

Krásná, luxusně vyhlížející powerbanka s hliníkovým tělem, navíc jen za euro. Kdo by odolal? Pod pozlátkem o třídu dražšího výrobku se ale skrývá velký průšvih. Pojďme se podívat, kde je problém.

Powerbanka nabídne základní parametry, tedy proud oběma směry 1 A a má pouze dvě indikační LED (nabíjení, nabito). Po otevření mi přišlo na desce něco zvláštního. Některá místa jsou totiž označená čísly a je na nich i nanesená pájka, jenže součástky chybí. Potvrzuje to i oficiální fotka, kde vypadá deska jinak. Schválně se podívejte.

Za 25 korun prostě bezpečnou powerbanku nedostaneme. Osobně by mě zajímala skutečná cena elektroniky oproti obalu a dopravě. I se započtením ceny jednoho Li-ion článku se nedostaneme přes stovku, čemuž tuzemský dovoz nemůže konkurovat. Už při pohledu na zapojení je ale jasné, že se jedná o hazard.

Propojení baterie a USB už jednodušší snad nešlo. Vše řeší 8pinový čip, dále najdeme 2 LED, 2 kondenzátory a cívku. To je všechno. Při poruše čipu není nijak omezen proud a může snadno dojít k zahoření. Účinnost čipu je špatná, při provozu se přehřívá a hliníkový kryt slouží aspoň jako chlazení. Li-ion baterie zažije při nabíjení inferno a dlouho asi žít nebude.

Celokovový obal má kromě výhody, že nebude hořet, jedno nebezpečí – izolovaný od baterie je pouze vrstvou laku. Sice není pravděpodobné, že by se setkaly oba kontakty baterie, nicméně je to další riziko. Nikdy nevíte, kdy dojde k selhání jediné kriticky důležité součástky a zahoření. V průběhu testování navíc čip přestal pravděpodobně kvůli přehřátí regulovat napětí, takže v obvodu bylo 4,8 V. Sice nabíjení dál neprobíhalo, ale tohle je fatální problém a kdybych nechával powerbanku připojenou dál, mohlo dojít k explozi.

  • Verdikt: nebezpečná

Zabijácká sněhobílá krabička

Rozměry, hmotnost 90x42x22 mm, 30 g
Počet článků 2
Vstup 1xmicroUSB, 5 V/1 A
Výstup 1xUSB, 5 V/1 A
Indikace Nabíjení, plné nabití
Napětí článku při 0 % 3,27 V
Napětí článku při 100 % 4,19 V
Nabíjecí napětí článku 4,23 V
Reakce na zkrat USB portu Vyhořela
Cena 0,9 eur

Prodejce: HIPERDEAL E-Life Store

Odkaz: hořlavá powerbanka

  • Chybí základní bezpečnostní prvky
  • V provozu se přehřívala
  • Plast může v důsledku přehřátí vzplanout
  • Nedožila se ani konce testování

Máme tu další zázrak čínské techniky, tentokrát bílou plastovou powerbanku s nápisem „POWERBANK“ za cca jedno euro. Jedná se o poměrně často objednávaný kus na Aliexpressu, seženete ji v provedení na jeden i dva články. Titěrné vnitřnosti nepříjemně připomínají tu předchozí a mám tušení, že to opět bude průšvih.

Ano, máme tu další zařízení, které neodpovídá bezpečnostním standardům. Takže si to zopakujeme: 2 LEDky, 2 kondenzátory, cívka a čip. Na víc nezbyl prostor ani rozpočet.

Oproti minulé ani deska neslibuje osazení dalších komponent. Pohled do specifikací ukazuje opět proudové omezení na 1 A. To by slibovalo aspoň nějakou životnost, jenže to tak úplně neplatí.

Zajímalo mě, co se stane při přetížení USB portu zkratem + a – pólu. Zkouška šla lépe, než jsem čekal – z čipu s příznačným názvem „Hotchip“ se po deseti vteřinách začalo kouřit a protavila se do něj postupně díra velká cca 1 mm, poté powerbanka svůj život ukončila.

Pokud by čip zkratoval i baterii, došlo by k požáru, což ukazuje tento youtuber na videu:

  • Verdikt: nebezpečná, materiál je hořlavý

Pouze pro zlaté české ručičky

Rozměry, hmotnost 140x64x22 mm, 48 g
Počet článků 5
Vstup 1xmicroUSB, 5 V/1 A
Výstup 3xUSB, 5 V/2,1 A
Indikace 4 LED podle nabití
Napětí článku při 0 % 3,32 V
Napětí článku při 100 % 4,12 V
Nabíjecí napětí 4,18 V
Reakce na zkrat USB portu Omezení proudu (0,17-0,24 A)
Napětí USB konektoru 5,09 V
Cena 2,1 eur

Prodejce: Enjoying+e Store

Odkaz: hodně DIY powerbanka

  • Nabíjí se dost pomalu, na pět článků by se hodil výkonnější čip
  • Kvalita elektroniky je dobrá, má ochranu proti zkratu
  • DIY je tady myšleno vážně
  • Praktická funkce svítilny

Tato powerbanka má asi jako jediná nárok se opravdu jmenovat DIY. V balení totiž nenaleznete konektory k baterii, pouze holou desku a obal (ten je za příplatek).

Připájení, které jsem zvolil, není moc šikovné řešení, lepší je kontakty článků bodově navařit. Osobně bych už vše podruhé pájet nechtěl. Pájení není tak přesné, strávíte nad tím hodně času a navíc plíšky kontaktů nedrží pájkou moc dobře. Nakonec jsem zvítězil, takže se můžu výsledkem pochlubit.

Oproti dvěma předešlým powerbankám je tato již viditelně víc promyšlená do detailu. Díky větší desce nabídne rovnou tři USB porty. Propojení + a – pólů baterie není přímo, ale přes přídavný vyrovnávací obvod („zem“). Další bezpečnostní prvek je na vstupu i výstupu powerbanky ochrana proti zkratu. Testované parametry byly v pořádku, jen škoda omezeného proudu při nabíjení. To protáhne dobu nabíjení až někam k 10 hodinám. Na druhou stranu vydrží díky 5 článkům opravdu dlouho.

Na schématu lze kromě sofistikovaného zapojení indikačních LED ještě jednu bílou. Ta slouží jako svítilna, která se spustí podržením tlačítka, což má z testovaných jako jediná. Použité čipy se zásadně nepřehřívají. Powerbanku bych označil jako použitelný model, který by se u nás klidně mohl prodávat.

  • Verdikt: slušná za slušnou cenu

Lesklá elegance s displejem

Rozměry, hmotnost 150x76x22 mm, 78 g
Počet článků 6
Vstup 1xmicroUSB, 1xUSB-C, 5 V/2 A
Výstup 2xUSB, 5 V/2 A
Indikace Displej, % nabití
Napětí článku při 0 % 3,34 V
Napětí článku při 100 % 4,19 V
Nabíjecí napětí článku 4,26 V
Reakce na zkrat USB portu Omezení proudu na 0,22 A, následně vypnutí
Napětí USB portu 5,13 V
Cena 4 eur

Prodejce: Rovtop Aliexpress Store

Odkaz: Rovtop Powerbank

  • Zaujme hned na první pohled designem a displejem
  • Je z testu nejkvalitnější a taky nejdražší
  • Na desku se komponenty sotva vejdou, izolace mohla být širší

Powerbanka se snaží vypadat luxusně a daří se jí to na první pohled, než začnete koukat po detailech. Konstrukce je zhotovená z lesklého plastu, což už je otázka osobního vkusu. Zevnitř je zdrsnělá a plast je tedy neprůhledný – s výjimkou místa pro displej. Na stranách najdeme imitaci kůže, díky které neklouže.

Po otevření nás upoutá poměrně velká deska a čtyři vývody pro displej. Pro někoho zbytečnost, ale jedná se o tu vychytávku, díky které si uživatele získá. Indikace nabití baterie v procentech je mnohem užitečnější než čtyři LED za sebou. Přesnost ukazatele sice není dokonalá, řekl bych, že skutečná odchylka se pohybuje cca kolem 5 %. Na druhou stranu, displej není standardem ani u značkových powerbank.

Vadou na kráse je chybějící ochrana proti přepólování, tu ale nenabídne žádná testovaná powerbanka. Na tuto skutečnost alespoň férově upozorňuje cedulka s lámanou angličtinou „do not install anti +-, it will burn the motherboard“. Takže důkladně čtěte popisky baterií.

Jak můžete vidět ze schématu, zapojení komponent je ještě složitější. Powerbanku řídí několik čipů a výkonový tranzistor typu MOSFET. Nepočítaně je drobných odporů a kondenzátorů. Výhradu mám k izolaci vodičů na desce. Oddělení drah kladného a záporného pólu je miniaturní, ani ne 1 mm. V tomto ohledu musíme věřit výrobci, že nedojde k poruše.

Stejně jako u předchozí powerbanky je oddělený + a – pól baterie přes vyrovnávací obvod („zem“). Testované parametry jsou v pořádku, jen napětí bez zátěže mírně překračuje 5 V (avšak 5,13 V je stále v rámci tolerance), v zátěži se powerbanka zvlášť nezahřívá a disponuje ochranou proti přetížení. Powerbanku můžu s přehledem doporučit. Za příplatek oproti předešlým dostanete slušný kus hardwaru, dokáže se nabíjet vyšším proudem a kromě microUSB má i moderní USB-C.

  • Verdikt: povedená moderní powerbanka s USB-C

Accinno BA-10

  • Bezpečná powerbanka
  • Připlácíte výrazně za oficiální dovoz

Jako zpestření na závěr přichází slibovaná laciná powerbanka z českého elektra. Jedná se o to nejzákladnější, co jde koupit, stála 180 korun a sloužila bez chyby nějakých 5 let, když pominu stárnutí baterie. Samozřejmě se jedná o „made in China“, ale prodávané v oficiální distribuci. Konstrukcí se nedá s mini powerbankami srovnat. Zapojení komponent je o třídu vyšší, podobá se DIY modelu z testu včetně svítilny. Skoro to vypadá, jako by vyjely z jedné linky.

Vychytralé rady na konec

Shrnutí je docela jednoduché: powerbanky za jedno euro jsou vhodné možná na podpálení bytu, jinak se jedná o zbytečný hazard. Zvlášť děsivá je skutečnost, že si je lidé z obchodů jako Aliexpress, Ebay nebo v poslední době Wish kupují po tisících. Je to proto, že neví o potenciálním nebezpečí, nebo doufají, že se právě jim nic nestane?

Vzhledem k tomu, že výrobky neprocházejí kontrolou podle evropských standardů, je navíc vymáhání čehokoliv bojem s větrnými mlýny. Podobná tržiště jsou naprosto neregulovaná a přesto, že občas dojde k nahlášení nebezpečných výrobků, za týden se objeví deset dalších.

Například britský technologický magazín Which? si vzal v článku na mušku několik desítek nabíječek a powerbank. Výsledky byly alarmující: z jedenácti nabíječek, které měly být vhodné pro Apple, bylo osm tak špatně navržených, že mohlo dojít k proražení izolace a úrazu uživatele síťovým napětím. Jedna dokonce už z výroby vydávala zvuky elektrického jiskření.

V případě univerzálních USB nabíječek byly výsledky ještě horší: z dvanácti šlo za bezpečnou označit jen jednu. V poslední části prošlo testem jedenáct powerbank. Šest z nich nesplnilo bezpečnostní standardy a z toho tři nepřežily ani dobu testování. Jedna z nich se při nabíjení začala tavit, další nepřežila zkrat výstupu a třetí se přehřála při provozu tak, že vyhořela deska.

Pokud máte dostatek sebezáchovy, snad jde apelovat na to, abyste pořádně zvážili, co kupujete. Powerbanka vás sice elektřinou nezabije, to ale neznamená, že je bez rizik! Jedná se kvůli Li-ion bateriím o potenciální bomby. Vybírejte klidně podle recenzí, ale dívejte se i po těch negativních a vyhněte se podezřele levným modelům s miniaturní deskou. Mějte také na paměti, že extrémně nekvalitní powerbanky nemusí mít dobrou stabilizaci napětí na USB výstupu, čímž můžou ještě poškodit připojené zařízení. A za to pár desítek korun nestojí.

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."