ČTÚ láká čtvrtého operátora. Vše ukáže aukce frekvencí pro 5G

Jakub Fišer

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) oznámil, že zahajuje novou veřejnou konzultaci k výstavbě 5G. Cílem je navrhnout znovu podmínky pro aukci kmitočtů pro 5G, která byla i kvůli pandemii koronaviru odložena.

TIP: Vláda bude řešit příchod čtvrtého operátora, aukce sítí 5G je za rohem

Aukce přilákala zajímavé hráče

Jak informuje ČTÚ ve své tiskové zprávě, aukce kmitočtů v pásmech 700 a 3 500 MHz, ve kterých by měl probíhat signál 5G, přilákala několik významných subjektů. Úřad sice nesdělil veřejnosti žádná konkrétní jména, již v minulosti ale víme, že silným hráčem může být Nordic Telecom, Poda nebo třeba americký AT&T.

Klíčová je úprava pravidel pro dražbu frekvencí v daných pásmech, aby nebyla zvýhodněna stávající trojice operátorů O2 – Vodafone – T-Mobile.

Případný nový operátor by měl mít možnost získat rádiové kmitočty v pásmu 700 MHz, které mu umožní celoplošné pokrytí. ČTÚ proto nově v pásmu 700 MHz vyhrazuje blok o velikosti 10 MHz pro nové zájemce o vstup na český trh.

V tuto chvíli vymezuje Český telekomunikační úřad účastníkům dražby měsíc na seznámení s podmínkami a vznesení případných připomínek. Samotnou aukci kmitočtů v pásmech 700 a 3 500 MHz chce ČTÚ naplánovat na léto 2020.

5G jako hybná síla průmyslu

Druhou významnou podmínkou v aukci kmitočtů pro 5G je záruka přístupu k sítím 5. generace složkám průmyslu. 5G bude ohromnou změnou pro fungování státu, do budoucna ale může být příslibem.

Ze zahraničí víme, že 5G může pomoci s digitalizací zdravotnictví, byrokracie, bezpečnostních složek státu a samozřejmě také průmyslu.

Internet 5. generace má oproti sítím 4G LTE skokově vyšší rychlost a nižší odezvu. V horizontu blízké budoucnosti může 5G doprovázet vzestup internetu věcí, virtuální a rozšířené reality v běžném životě, autonomních vozidel a holografických telefonátů.

Pohled redaktora
Telekomunikační trh v České republice potřebuje čtvrtého (nebo i pátého) operátora jako sůl. Současný triumvirát O2 – Vodafone – T-Mobile se až moc bratříčkuje a nevytváří mezi sebou konkurenční prostředí. To pak ústí v to, že ceny operátorských služeb jsou u nás velmi vysoké, například při srovnání s okolními státy v Evropské unii.

zdroj: ČTÚ


Komentáře


Nejnovější články