Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

BlackBerry PlayBook – tablet, HD 1080p video, 1GB RAM, microHDMI

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

BlackBerry PlayBook je tablet s nejodvážnější výbavou – 7″ LCD WSVGA kapacitní dotykový displej, 1GHz procesor, 1GB RAM, přední 3 Mpx a zadní 5 Mpx fotoaparát, nahrávání HD 1080p videa, Wi-Fi, microUSB a microHDMI. Do budoucna přijdou 3G i 4G verze tabletu.

BlackBerry PlayBook vymaže Apple iPad

Tablet BlackBerry PlayBook je výbavou drásající jedinec s ambicemi porazit v Americe Apple iPad a ve zbytku světa patřit k nejlepším ve své třídě. Na konferenci DevCon10 společnosti RIM (BlackBerry) byl představen v San Franciscu. Ve stručnosti se jedná o 10 mm tenoučký tablet se 7″ dotykovým displejem, rychlýcm dvoujádrovým procesorem a nově vzniklém OS BlackBerry Tablet. Nespojujme ho v žádném případě s poslední verzí BlackBerry OS 6.0.

Pro větší část čtenářů bude jednou z předních informací, jestli tablet umí telefonovat a nese tudíž GSM či 3G modul. Odpověď je nikoliv, ale do budoucna výrobce plánuje verzi jak s 3G modulem, tak i 4G (LTE). Současný model bude průkopníkem v oblasti, do které BlackBerry skáče doslova po hlavě. Do tabletu s rozměry 130 x 193 x 10 mm a hmotností 400 gramů se vměstnala top výbava dnešní doby.

Dvoujádrový procesor a HD 1080p video

Přední straně dominuje 7″ LCD displej s dotykovou kapacitní technologií, podporující Multi-touch a různá gesta, s rozlišením WSVGA (1024 x 600 px) a zobrazením 16 milionů barev. Tablet je založen na zbrusu novém operačním systému BlackBerry Tablet OS, jehož vývoj byl plánován právě a pouze jen pro tablety. V žádném případě se nejedná o OS začátečníka, nese např. symetrické multiprocesy, jelikož má 1GHz dvoujádrový procesor (údajně Nvidia Tegra 2). Obě jádra se mohou soustředit na potřebný svižný běh systému. K tomu výrobce přidal výtečnou 1GB paměť RAM.

Nad displejem nalezneme první ze dvou fotoaparátů na tabletu. Přední je 3 Mpx a slouží zejména na videohovory přes Skype, zadní 5 Mpx na focení a natáčení videa. Překvapivě zní rozlišení pořizovaného videa, a to HD 1080p (1920 x 1080 px). BlackBerry PlayBook je prvním tabletem a potažmo i mezi mobilními telefony nemá takové rozlišení dosud konkurenta. Dodejme, že HD 1080p natáčí oba fotoaparáty, přední i zadní. Tablet umí video v takovém rozlišení i přehrávat, podporuje formáty H.264, MPEG, DivX a WMV.

Datová výbava zatím bez 3G či 4G (LTE) modulu

Datová výbava tabletu obsahuje bezdrátové Wi-Fi se standardy 802.11 b/g/n a podporou DLNA, naopak 3G či 4G modul s přenosy dat přes operátora zatím chybí. Objeví se nicméně i verze s nimi, takže nezoufejte, každý si vybere. Zastoupen je také Bluetooth 2.1 s podporou A2DP profilu. Tablet nese microUSB port pro připojení k počítači, microHDMI port pro přenos multimedíálního obsahu a nabíjecí port. Skrze BlackBerry Enterprise Server bude možné připojit telefony BlackBerry s následným připojením na internet přes ně.

Platforma BlackBerry Tablet OS podporuje HTML-5, Adobe Flash Player 10.1, Adobe Mobile AIR, Adobe Reader, POSIX, OpenGL (2D a 3D hry) a Javu. Hudební přehrávač si poradí s formáty MP3, AAC a WMA. Výrobce si přeci jen ponechal řadu vlastností pro sebe a jejich doplnění uvádí na dobu uvedení tabletu na trh. Stane se tak na začátku roku 2011, kdy se začne tablet prodávat v Americe. Rozšíření do zbytku světa se očekává v druhém kvartálu roku 2011.

Na hraní, internet, media a aplikace

BlackBerry PlayBook přináší mezi tablety ještě obsáhlejší výbavu, než jsme mohli dosud vidět např. u Apple iPadu či Samsungu Galaxy Tab. Výrobce si záměrně ponechal některé specifikace pro sebe (vnitřní paměť, výdrž) a oznámí je spolu s uvedením přístroje do prodeje. Tím získal čas několik měsíců na pečlivé uvážení a zabudování toho, co v konkurenci může být úspěsné. Cena zveřejněna nebyla, dá se však očekávat, že výrobce nepůjde s cenou do výšin a přizpůsobí se zejména v Americe ceně iPadu, se kterým svede drtivý boj o zájemce.

ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zmenšování rámečků kolem displeje vedlo Samsung k nasazení softwarových ovládacích prvků Androidu přímo do systému. To ale není úplně…

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

S rostoucím zájmem o smartphony uzpůsobené k hraní se přidávají další výrobci. Další na seznamu má být finská Nokia. Nokia…

Barevné Samsungy Galaxy J4+ a J6+ unikají na renderu

Barevné Samsungy Galaxy J4+ a J6+ unikají na renderu

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Jihokorejská společnost Samsung dělí své smartphony na prémiovou řadu Note, vlajkové řady S, střední či vyšší-střední třídu A a…

Mobilní zobrazení