Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

BlackBerry PlayBook – tablet, HD 1080p video, 1GB RAM, microHDMI

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

BlackBerry PlayBook je tablet s nejodvážnější výbavou – 7″ LCD WSVGA kapacitní dotykový displej, 1GHz procesor, 1GB RAM, přední 3 Mpx a zadní 5 Mpx fotoaparát, nahrávání HD 1080p videa, Wi-Fi, microUSB a microHDMI. Do budoucna přijdou 3G i 4G verze tabletu.

BlackBerry PlayBook vymaže Apple iPad

Tablet BlackBerry PlayBook je výbavou drásající jedinec s ambicemi porazit v Americe Apple iPad a ve zbytku světa patřit k nejlepším ve své třídě. Na konferenci DevCon10 společnosti RIM (BlackBerry) byl představen v San Franciscu. Ve stručnosti se jedná o 10 mm tenoučký tablet se 7″ dotykovým displejem, rychlýcm dvoujádrovým procesorem a nově vzniklém OS BlackBerry Tablet. Nespojujme ho v žádném případě s poslední verzí BlackBerry OS 6.0.

Pro větší část čtenářů bude jednou z předních informací, jestli tablet umí telefonovat a nese tudíž GSM či 3G modul. Odpověď je nikoliv, ale do budoucna výrobce plánuje verzi jak s 3G modulem, tak i 4G (LTE). Současný model bude průkopníkem v oblasti, do které BlackBerry skáče doslova po hlavě. Do tabletu s rozměry 130 x 193 x 10 mm a hmotností 400 gramů se vměstnala top výbava dnešní doby.

Dvoujádrový procesor a HD 1080p video

Přední straně dominuje 7″ LCD displej s dotykovou kapacitní technologií, podporující Multi-touch a různá gesta, s rozlišením WSVGA (1024 x 600 px) a zobrazením 16 milionů barev. Tablet je založen na zbrusu novém operačním systému BlackBerry Tablet OS, jehož vývoj byl plánován právě a pouze jen pro tablety. V žádném případě se nejedná o OS začátečníka, nese např. symetrické multiprocesy, jelikož má 1GHz dvoujádrový procesor (údajně Nvidia Tegra 2). Obě jádra se mohou soustředit na potřebný svižný běh systému. K tomu výrobce přidal výtečnou 1GB paměť RAM.

Nad displejem nalezneme první ze dvou fotoaparátů na tabletu. Přední je 3 Mpx a slouží zejména na videohovory přes Skype, zadní 5 Mpx na focení a natáčení videa. Překvapivě zní rozlišení pořizovaného videa, a to HD 1080p (1920 x 1080 px). BlackBerry PlayBook je prvním tabletem a potažmo i mezi mobilními telefony nemá takové rozlišení dosud konkurenta. Dodejme, že HD 1080p natáčí oba fotoaparáty, přední i zadní. Tablet umí video v takovém rozlišení i přehrávat, podporuje formáty H.264, MPEG, DivX a WMV.

Datová výbava zatím bez 3G či 4G (LTE) modulu

Datová výbava tabletu obsahuje bezdrátové Wi-Fi se standardy 802.11 b/g/n a podporou DLNA, naopak 3G či 4G modul s přenosy dat přes operátora zatím chybí. Objeví se nicméně i verze s nimi, takže nezoufejte, každý si vybere. Zastoupen je také Bluetooth 2.1 s podporou A2DP profilu. Tablet nese microUSB port pro připojení k počítači, microHDMI port pro přenos multimedíálního obsahu a nabíjecí port. Skrze BlackBerry Enterprise Server bude možné připojit telefony BlackBerry s následným připojením na internet přes ně.

Platforma BlackBerry Tablet OS podporuje HTML-5, Adobe Flash Player 10.1, Adobe Mobile AIR, Adobe Reader, POSIX, OpenGL (2D a 3D hry) a Javu. Hudební přehrávač si poradí s formáty MP3, AAC a WMA. Výrobce si přeci jen ponechal řadu vlastností pro sebe a jejich doplnění uvádí na dobu uvedení tabletu na trh. Stane se tak na začátku roku 2011, kdy se začne tablet prodávat v Americe. Rozšíření do zbytku světa se očekává v druhém kvartálu roku 2011.

Na hraní, internet, media a aplikace

BlackBerry PlayBook přináší mezi tablety ještě obsáhlejší výbavu, než jsme mohli dosud vidět např. u Apple iPadu či Samsungu Galaxy Tab. Výrobce si záměrně ponechal některé specifikace pro sebe (vnitřní paměť, výdrž) a oznámí je spolu s uvedením přístroje do prodeje. Tím získal čas několik měsíců na pečlivé uvážení a zabudování toho, co v konkurenci může být úspěsné. Cena zveřejněna nebyla, dá se však očekávat, že výrobce nepůjde s cenou do výšin a přizpůsobí se zejména v Americe ceně iPadu, se kterým svede drtivý boj o zájemce.

ČLÁNKY:
Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Příští vlajková loď společnosti LG se nezadržitelné blíží. Model G7 by měl především zaujmout svou vnitřní výbavou a designem. Aktuálně se…

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

S trouchou nadsázky lze říct, že bavit se o Suface Phonu je jako bavit se o císařových nových šatech. I když…

Leagoo S9 bude mít vyříznutý displej, stejně jako iPhone X

Leagoo S9 bude mít vyříznutý displej, stejně jako iPhone X

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Byla to jen otázka času, kdy přijde některý „ze známějších“ čínských výrobců a okopíruje charakteristický výřez displeje nového iPhonu X. Podobností…

Mobilní zobrazení