Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Apple představil nový iPhone 5 – šestá generace je opět spíše evolucí, ale vítanou.

  |  14 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Apple po roce představil novou generaci mobilního telefonu iPhone. Nový iPhone 5 přináší nové proporce, větší 4″ displej, rychlejší procesor a řadu dílčích vylepšení, to vše opět za stejnou cenu.

Šestá generace mobilního telefonu od společnosti Apple se jmenuje iPhone 5 a navazuje na předchozí modely iPhone 2G, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4 a iPhone 4S. V celém rodokmenu opět zaujímá spíše krok evoluční. Apple dbal zejména na dílčí vylepšení a celkový dojem z telefonu. Jak se mu to povedlo?

Podobný vzhled, jiné proporce

Novinka má už na první pohled odlišné proporce oproti předchozím verzím. Celé tělo iPhonu 5 je protáhlé, celkově užší a vyšší, a zejména pak tenčí. Jeho tloušťka je pouhých 7,6 milimetrů, čímž jde o jeden z nejtenčích smartphonů současnosti, a hmotnost pak 112 gramů.

Je tedy o 17% tenčí a o 20% lehčí než iPhone 4S, který měl 9,3 milimetrů v tloušťce a 140 gramů na váze. Přitom je nový iPhone 5 vyroben celý ze skla a kovu – materiálů, se kterými jsou obecně telefony těžší. Co se barevných provedení týče, opět bude v prodeji v konzervativní černé a luxusní bílé barvě.

Větší displej, místo 3:2 nově poměr stran 16:9

Jedním z největších vylepšení oproti předchozí generaci iPhonu je u verze 5 dotykový displej. Jeho úhlopříčka narostla z 3,5″ na 4″, jak si dnes doba vyžaduje, a změnil se i poměr stran z 3:2 na 16:9. Rozlišení zůstává vysoké, 1136 x 640 px, což na 4″ úhlopříčce dělá jemnost 326 ppi a právem tak může Apple používat reklamní označení Retina displej, na které jsou uživatelé zvyklí z předchozích dvou generací iPhonu.

Apple jde ale s větší úhlopříčkou 4″ tak trochu sám proti sobě. Uvádělo se, že 3,5″ displej, který měly všechny dosavadní iPhony, je naprosto ideální pro ovládání v jedné ruce, a že žádná jiná úhlopříčka není z hlediska komfortu lepší. Doba si ale vyžaduje, aby se používaly větší a větší displeje. Apple se přidává do této hry a prohlašuje, že by měl iPhone 5 padnout dobře do ruky a být dobře ovladatelný i jedním palcem při držení v jedné ruce.

Co ale bude, alespoň při zahájení prodeje nového iPhonu 5 problém, je jiný poměr stran. Dosavadní aplikace jsou vyrobené pro poměr 3:2, nový iPhone 5 má ale poměr 16:9. Apple to vyřešil tím, že ve starých aplikací bude zkrátka černý pruh nahoře a dole pod obrazem aplikace. Dosti „neapplovské“ řešení. Jak se ale zdá, změna dosavadních aplikací by to pro vývojáře neměla být nikterak složitá, přepracované aplikace by tak mohly přibývat rychlým tempem.

Výhodou větší úhlopříčky i při změně poměru stran displeje na 16:9 je bezesporu více místa pro různé informace. Nově se na displej iPhonu vejde pátý řádek ikonek v menu, zobrazí se více emailů, více místa je i v internetovém prohlížeči atd. Rozhodně vítaná změna. Displej se navíc bude ovládat o něco lépe díky integraci dotykových senzorů přímo do samotného displeje (nejsou dodatečnou vrstvou jako u všech dnešních smartphonů, pozn. redakce: kromě nové Xperie V), čímž se mimo jiné ušetří malé místo.

Výkonnější procesor a nejnovější iOS 6

Apple podle očekávání osadil nový iPhone 5 čipem Apple A6, který je 2x rychlejší (jak procesor, tak grafika) než předchozí čip Apple A5. Ale nebyl by to Apple, kdyby neuvedl, že je zároveň čip o 22% menší. Čip má být úsporný a měl by dokonce telefonu o něco prodloužit výdrž baterie na jedno nabití, než jak dlouho vydrží iPhone 4S. To ale uvidíme až v recenzi. Jak je to s velikostí operační pamětí RAM zatím potvrzeno nemáme, ale očekává se nárůst na 1 GB RAM (z 512 MB u iPhonu 4S).

Ze silnějšího hardwaru má těžit nejnovější verze operačního systému iOS 6, která přináší 200 vylepšení, o kterých už jsme psali v červnu, kdy iOS 6 Apple oficiálně představil už s předstihem. Rozepisovat je znovu do preview nového iPhonu 5 nemá smysl.

Inovovaný 8 Mpx fotoaparát a FullHD kamera

Apple nazývá aplikaci pro focení iSight, a jak se dalo očekávat, přináší několik vylepšení. Ještě ale nejprve k fotoaparátu jako takovému. Nový iPhone 5 disponuje 8 Mpx fotoaparátem (3264 x 2448 px), tedy stejným rozlišením, jako má předchozí generace iPhone 4S. Přesto má, a pravděpodobně asi i bude, pořizovat kvalitnější snímky díky několika vylepšením. Nechybí autofocus a LED blesk.

Fotoaparát iPhonu 5 dále přináší nový režim panorama pro pořízení několika snímků spojených do jedné velké fotografie, klidně o obří velikosti 28 Mpx. Video pak umí iPhone 5 natáčet ve FullHD 1080p (1920 x 1080 px), má vylepšenou stabilizaci obrazu, detekci tváře či možnost focení během nahrávání videa.

Rychlejší mobilní data, je tu LTE

Takhle by měla vypadat datová výbava smartphonu, který chce patřit k těm nejlepším: mobilní data HSPA+, DC-HSDPA (zn. Dual Carrier HSDPA) a LTE, k tomu samozřejmě Wi-Fi 802.11 a/b/g/n a nově pak Wi-Fi s 2.4 GHz a 5 GHz na nejnovějším ze standardů 802.11n. Rychlá mobilní data využije nový iPhone 5 nejen pro brouzdání na internetu, navigaci a sledování videí na YouTube, ale nově také u videohovorů přes FaceTime. Poslouží nová přední 720p videokamerka.

3 mikrofony, nový Lightning konektor a nanoSIM, naopak NFC se nekoná

Jednou z dílčích evolucí je zakomponování trojice mikrofonů do nového iPhonu 5 (nad displejem, na spodní straně a na zadní straně vedle fotoaparátu). Sloužit mají hlavně jako systém pro redukci okolního hluku během hovorů.


Na spodní stranu se k novému Lightning konektoru přestěhoval 3,5 mm Jack

Vítanou změnou je jistě také nový systémový konektor Lightning, oproti dosavadnímu 30-pinovému je o 80% menší. Pokud máte zakoupené příslušenství pro iPhone, nevadí, stačí dokoupit redukci a používat dosavadní příslušenství i nadále s novým iPhonem 5.

Další „inovací“ je použití zmenšené nanoSIM, která je ještě menší, než microSIM, kterou Apple použil u předchozí generace iPhonu. Co se ale naopak nekoná, je NFC. Apple zřejmě ještě nemá dokončený celý systém, který je potřeba kolem NFC vybudovat, aby měla tahle technologie smysl v oblasti mobilních plateb.

Dostupnost a cena nového iPhonu 5

Jak už je (nejen) u Applu zvykem, novinka půjde do prodeje ve třech verzích odlišných velikostí vnitřní paměti: 16 GB, 32 GB a 64 GB. Cena těchto verzí iPhonu 5 bude ve stejném pořadí 199 $, 299 $ a 399 $ (jedná se o dotované ceny v zahraničí s úvazkem).

České ceny zatím neznáme, ale pravděpodobně zůstanou stejné, jako doposud v případě modelu 4S, tedy počítejme od 15 tisíc korun a výš. V prodeji zůstává iPhone 4 a 4S, mizí iPhone 3GS, stejně, jako už není možné zakoupit předchozí generace iPhone 2G a 3G.

A jaká bude dostupnost? V první vlně budou přední světové trhy: USA, Velká Británie, Kanada, Německo, Francie, Austrálie, Japonsko, Hong Kong a Singapore, kam se nový iPhone 5 dostane 21. září, přičemž předobjednávky budou zahájeny 14. září.

V dalších 22 zemích se má novinka objevit už 28. září, Česká republika a Slovensko jsou na tomto seznamu, takže zpoždění oproti premiéře budeme mít jen o týden. V prosinci pak bude nový iPhone 5 v prodeji ve 100 zemích, což je úctyhodné číslo.

ČLÁNKY:, , , ,
Apple míří k soudu. Jeho "převratné" Animoji jsou prý kradené

Apple míří k soudu. Jeho „převratné“ Animoji jsou prý kradené

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (1)

Zdá se, že Apple se potýká s další nemilou situací. Tentokrát jde o o animované emotikony s názvem Animoji, které se také…

5 populárních čínských smartphonů s větší kapacitou baterie

5 populárních čínských smartphonů s větší kapacitou baterie

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Nechcete telefon nabíjet každý den? Pak byste si měli vybrat takový smartphone, který se může pochlubit větší kapacitou baterie, nebo také nižší…

Názor: mohl by Microsoft vyrobit Surface Phone s Androidem?

Názor: mohl by Microsoft vyrobit Surface Phone s Androidem?

DNES  |  Luboš Srb  |  5 komentářů

Je skoro konec roku 2017 a mobilní Windows jsou tentokrát už definitivně mrtvá. O důvodech, proč se tak stalo, lze debatovat dlouhé…

Mobilní zobrazení