Anonymní prohlížeč: Jak funguje a proč byste jej měli používat?

Richard Šimáček
  • Soukromí na internetu je stále palčivější otázka
  • Mnoho webů sbírá o svých uživatelích hodně dat
  • Existuje ale způsob, jak internet prohlížet anonymně
Google využíval data uživatelů i v módu Inkognito
Google využíval data uživatelů i v módu Inkognito

Anonymní režim v prohlížečích je s námi již od roku 2005, kdy se poprvé objevil v prohlížeči Safari od Applu, a do roku 2008 došlo k jeho značné popularizaci díky zapojení mainstreamových médií. Později začaly funkci implementovat všechny nejpoužívanější prohlížeče, protože se stala mezi uživateli velice žádaná. V tomto článku se podíváme na to, jak funguje anonymní režim a k čemu může být dobrý.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Jak funguje anonymní prohlížeč?

S pomocí anonymního režimu v prohlížeči zamezíte webovým stránkám, aby sbíraly určitá data. Do paměti prohlížeče se tak neukládají věci jako historie navštívených webových stránek, zadaná hesla, texty ve formulářích a soubory cookies. Ty se sice krátce uloží, ale po ukončení relace dojde k jejich úplnému vymazání.

Limitace anonymního prohlížení

Ani anonymní režim prohlížeče není všemocný. Webové stránky, které navštívíte, o vás pořád ví, ale tyto weby mají extrémně omezený přístup k jakýmkoliv vašim informacím. Další věc, před kterou tento režim neochrání, jsou různé keyloggery a spyware. Ty se do PC dokážou dostat nehledě na použitém režimu. Vaše aktivita na internetu je také stále viditelná pro poskytovatele internetu.

Chrome anonymní režim
Chrome anonymní režim

Větší soukromí s pomocí VPN

Jestli vyžadujete co největší soukromí při prohlížení internetu, můžete zkombinovat anonymní režim a VPN. Virtuální privátní síť je služba, která vytvoří zabezpečenou síť, jež bude sloužit jako takový zabezpečený vstupní bod mezi vaším počítačem a veřejným internetem.

Tím pádem nelze vaši aktivitu na internetu vystopovat. Nevýhodou této služby je pomalejší rychlost internetu a nutnost platit měsíční předplatné. Pro lidi, kteří často cestují, je to ale rozhodně dobrá investice.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články