Android se uzavírá. Instalace aplikací bude mimo oficiální obchod složitější
- Výchozí formát v Androidu AAB umožňuje stahovat pouze potřebné části
- Google přestal v Google Play exportovat velké APK
- Uživatelé budou potřebovat pro ruční instalaci další nástroje

V posledních letech Google pracuje na zmenšení aplikací pro Android. Z pohledu uživatele je to výhodné, protože to šetří úložný prostor v telefonu. Vedlejším efektem těchto změn však je, že se instalace mimo obchod Google Play zkomplikuje přidáním dalšího kroku. Informoval o tom server 9to5Google.
Google zavádí změny pro úsporu místa
Od roku 2021 zavedl Google výchozí formát pro nové aplikace Android App Bundle (AAB). Vývojáři vytvářejí nové aplikace jako balíčky, které obsahují samostatné soubory po různé velikosti displeje, jazyky, architektury CPU a verze Androidu. Na rozdíl od souborů APK v plné velikosti se pak stahují pouze ty části, které jsou nezbytné pro chod na konkrétním zařízení. Google Play vše zpracuje automaticky, jakmile je ABB nahráno.
Současně však byl Google Play schopen z AAB souborů vytvářet také all-inclusive soubory APK v plné velikosti. Ty byly vhodné právě pro sdílení lokálně nebo prostřednictvím služeb, jako je APKMirror. To se ale nyní změnilo. „Google najednou úplně přestal generovat velké soubory APK pro mnoho aplikací a od nynějška budou k dispozici pouze balíčky,“ uvedl Artem Russakovskii z APKMirror.

Čtěte také: EA Play slaví dekádu. Teď pořídíte předplatné za symbolických 30 Kč
Konec neoficiálních zdrojů se nekoná
Ani ukončení generování velkých APK souborů ze strany Googlu nemusí nutně znamenat ukončení služeb třetích stran. Uživatelé však budou při ruční instalaci potřebovat další nástroje, jakou jsou aplikace APKMirror Installer a Split APKs Installer (SAI) nebo ADB.
Sice to může být méně pohodlné než dosud, ale hlavní je, že Android sám o sobě neprovádí žádné změny, které by zcela zabránily instalacím z neoficiálních zdrojů, tzv. sideloadingu. Vývojáři, kteří distribuují mimo Google Play, mohou i nadále nabízet velké APK soubory.
Google na to sám upozorňuje
„Částečné instalace aplikací načtených z neoficiálních zdrojů, tedy aplikací, které nejsou nainstalovány pomocí obchodu Google Play a chybí u nich jeden nebo více požadovaných rozdělených souborů APK, selžou na všech zařízeních certifikovaných společností Google a zařízeních se systémem Android 10 (úroveň rozhraní API 29) nebo vyšším,“ uvádí Google v dokumentaci pro vývojáře. Dále dodává, že při stahování prostřednictvím Google Play zajistí, aby byly nainstalovány požadované součásti aplikace.
Autor článku

Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.
Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.