Google spustil veřejnou beta verzi Androidu 16. Vyzkoušejte mezi prvními na světě, jaké novinky systém přináší. Poradíme vám, jak na to.
Android 16 už se dá vyzkoušet
Google spustil první veřejnou beta verzi nového Androidu 16. Ten vyjde podstatně dřív než aktuální Android 15 a tato beta přichází zhruba dva měsíce poté, co byla vypuštěna do světa verze pro vývojáře. Informace o jejím příchodu přinesl web Android Developers a beta verze je určena pro referenční telefony Googlu, Pixely.
Konkrétněji ji můžou vyzkoušet majitelé šesté generace a novějších modelů, včetně skládaček Fold a tabletu Pixel Tablet. K tomu, abyste se k betě systému Android 16 dostali, se pochopitelně musíte zaregistrovat, a to na webu www.google.com/android/beta. Mějte však na paměti, že beta verze mohou obsahovat chyby, které by mohly ovlivnit chod vašeho zařízení.
Nutné je vědět i to, že jakmile se do beta programu Androidu přihlásíte a nainstalujete si beta verzi, nebudete tuto registraci moct zrušit a ani se vrátit ke stabilní verzi systému, aniž byste neprovedli kompletní vymazání dat (tovární reset). Proto se rozhodně doporučuje provést před instalací beta verze kompletní zálohu systému, kdyby k této situaci došlo.
Jaké novinky Android 16 přináší?
Google se v nové verzi svého systému zaměřil hlavně na jeho lepší přizpůsobení obrazovce, což dává, vzhledem k čím dál většímu rozšíření skládaček, smysl. Android 16 tedy přináší v tomto směru výrazné optimalizace, které zlepšují škálování aplikací na větších displejích. Nový Android postupně zruší možnost uzamčení aplikace na výšku nebo na šířku.
Na větších displejích, typicky u skládaček, se tedy již nebudou vyskytovat aplikace, které běží v uzamčených rozměrech uprostřed displeje a vypadají jako na tradičním telefonu, takže je kvůli většímu displeji obklopují velké černé pruhy. Další zajímavou novinkou budou Živé aktualizace, což je funkce podobná automatickým aktualizacím od iOS.
Upozornění s vysokou prioritou zůstanou viditelná na zamykací obrazovce, takže uživatelé nezmeškají jejich důležité aktualizace. Někteří výrobci, jako například Samsung či OnePlus, podobnou funkci již ve svých systémech nabízí, nicméně nyní ji bude mít Android implementovanou na systémové úrovni, což je určitě vítané.
Novinek bude víc
Dále stojí za zmínku nativní podpora špičkového kodeku Advanced Professional Video (APV), který vyvinul Samsung, nebo rozšíření prediktivních animací do všech aplikací. Uživatelé, kteří používají k navigaci v systému tři tlačítka, dostanou funkci náhledu na to, kam vás každé tlačítko zavede předtím než dokončí akci. Samozřejmostí bude i výrazné rozšíření AI Gemini, hlavně v otázce hladší interakce s uživatelem a širší kompatibility.