Operační systém Android je absolutně nejrozšířenější mobilní OS na trhu. Více jak tři čtvrtiny všech mobilních telefonů (nejenom chytrých!) běží právě na systému Android. Za to Apple a jeho iOS zabírá „pouze“ 22 % celého trhu s telefony. Zákazníci mají pro oblibu Androidu dobrý důvod, Android totiž nabízí spoustu funkcí, o kterých si jablíčkáři mohou nechat jen zdát. Pojďme se na nějaké z nich podívat.
První bod obhajoby Androidu nemůže být jasnější. iOS na iPhonech je uniformní a třeba základní rozložení domovské obrazovky s ikonkami lez upravit a od ostatních odlišit jen minimálně. Za to Android nabízí téměř nekonečnou škálu všech možných motivů, launcherů a také náhradních ROM, které kompletně překopou podobu Androidu, jak ho známe.
A to ani nemluvě o samotných možnostech uživatelského nastavení. Android povoluje doinstalovat jakékoliv aplikace a zvolit si tu či onu za výchozí. Nelíbí se vám například Google Chrome? Nevadí, doinstalujte jiný prohlížeč a ten nastavte jako výchozí. Tato volba potom nechtěnou aplikaci deaktivuje. I do iOS si můžete doinstalovat vlastní aplikace pro fotky, prohlížeč či hudební přehrávač, výchozí ale vždy zůstávají ty nativní od Applu.
Pokročilý multitasking
Další rána pod pás. Ale upřímně, kdo jednou zkusil na androidovém smartphonu pracovat se dvěma simultánně běžícími aplikacemi pod sebou nebo vedle sebe, ten ví, co je to pohodlný multitasking. Funkce rozdělená obrazovka je zkrátka stěžejní pro jednoduché pracování s různými aplikacemi.
A co třeba funkce picture-in-picture, tedy okno – například s videem – běžící na popředí dalších aplikací. Představte si, že chcete přehrát video a u toho si číst článek na internetu. Na iPhonu absolutně nemyslitelné, kdežto na androidovém smartphonu s obstojnou operační pamětí zcela běžná praxe. Ano, víme, že Apple umí rozdělenou obrazovku i picture-in-picture, tuto funkci zpřístupnil v iPadOS na svých tabletech. Na iPhonech však takové funkce drasticky chybí, i když výkon na to mají.
Průzkumník souborů
Jestli je něco, co zkušenějším uživatelům na iOS vážně chybí, tak je to klasický průzkumník souborů. Není tomu tak dávno, co Apple do iOS přivedl aplikaci Soubory. Ta se sice tváří jako klasický průzkumník souborů známý z Androidu, není tomu ale tak. Nabídne vám jen pohled na vaše cloudová úložiště, případně na soubory, které generují některé aplikace, jako třeba dokumenty a prezentace z iWork či Microsoft Office.
Klasický průzkumník však nečekejte. A to je škoda, vždyť Apple má na svých počítačích průzkumník jménem Finder, který v mnohém předčí klasický prohledávač souborů a složek z Windows. Android má v tomto jednoznačně navrch, neboť všechny telefon s Androidem mají nějaký ten jednoduchý průzkumník předinstalovaný. V obchodě Google Play jich ale potom naleznete stovky, možná i tisíce. Vybere si tak naprosto každý.
Nahrávání hovorů – smartphony s operačním systémem Android umí nahrávat telefonní hovory. Tato funkce se objevuje u čistého Androidu, v obchodě však najdete množství aplikací, které tuto funkci také povolují.
Widgety na domovské obrazovce – i iPhony disponují widgety, pro jejich zobrazení však musíte na samostatnou stránku na domovské obrazovce. Telefony s Androidem umí rozložit widgety vedle ikonek aplikací.
Ukončení více aplikací jedním dotykem – velmi žádaná funkce v iOS, a přitom taková prkotina. Představte si, že po celém dni máte na pozadí otevřených klidně 15 nebo i víc aplikací. Abyste dopřáli svému smartphonu trochu klidu, rozhodnete se je všechny vypnout. Musíte však postupovat jednu po druhé. V Androidu je na ukončení všech aplikací jediné tlačítko. Jak prosté…
Více uživatelů – další funkce, která sice je na iPadech s iPadOS, ale ne na iPhonech. Na chytrém telefonu s Androidem klidně můžete provozovat několik uživatelských účtů, a to včetně účtu pro hosty.
Cílem tohoto článku není poškodit či ponížit konkurenční iOS, ale ukázat, v čem je Android od Googlu jednoduše lepší. A co vy, v čem myslíte, že je Android lepší než iOS?