5 starších vlajkových smartphonů, které stále stojí za to
Ne každý uživatel kupuje telefon každý rok – i když to výrobci mnohdy tvrdí. Ale hlavně, ne každý uživatel kupuje vždy nový telefon. Stejně jako u oblečení není problém občas sáhnout po starší kolekci, to samé platí i u smartphonů. Pojďme se podívat na pár starších telefonů, které ale pořád stojí za to!
Nepřehlédněte: Jaký vybrat telefon? Z čeho vybírat v roce 2019
Google Pixel 3
Možná netradičně začínáme celkem (na našem trhu) neoblíbeným telefonem z řady Pixel od Googlu. Vnímám jej ale jako celkem aktuální, neboť tento měsíc měly premiéru nové Pixely 4. generace. Ty se moc nepovedly, což si ale musí uznat každý sám pro sebe. Na každý pád, pokud vás láká nákup telefonu Pixel, zkuste se namísto aktuální řady podívat třeba na loňský Pixel 3 (recenze), respektive i jeho větší variantu Pixel 3 XL.
Nutno uznat, že rozdílů není zase tolik. Rozdíl ve výkonu je minimální, druhý fotoaparát sice chybí, ale to Google dohání softwarovými hrami s vyfoceným obrazem. Navíc je loňská generace Pixelu kompaktnější a nabízí pohotovou čtečku otisků prstů. Jediným zásadním rozdílem bude nejspíš pokročilý skener obličeje a s ním spojená technologie Motion Sense. Na druhou stranu ale ušetříte, a to nemálo, Pixel 3 totiž stojí 18 tisíc korun.
A bát se nemusíte ani o Android 10, ten je samozřejmostí. V tomto ohledu možná bude stát za ozkoušení i ještě starší Pixel 2 (recenze), který také disponuje novým Androidem a navíc stojí jen 11 tisíc korun.
Samsung Galaxy S9
Svět již pohlíží na brzy příchozí Samsung Galaxy S11, přitom na trhu se ještě pohybuje fantastický kousek Galaxy S9 (recenze). Ano, telefon nabízí krásný displej, maximální výkon a také původní design bez výřezu, po kterém se zákazníkům tak často stýská. Malou nevýhodou může u Galaxy S9 být pouze jediný fotoaparát, který už na konkurenci dávno nestačí.
Aktualizace jsou základem, a ani tady se nemusíte bát. Řada Galaxy S9 figuruje v plánech pro aktualizaci na Android 10 a tedy i oblíbenou nadstavbu One UI 2.0. Cena telefonu je 16 tisíc korun, což je pořád docela dost – z druhé ruky však telefon koupíte levněji. A jestliže vám bude hodně vadit absence druhé objektivu, vzpomeňte na Galaxy S9+ (recenze), ten totiž má dva fotoaparáty.
Huawei P20 Pro
Ale notak, přece nikdo v té záplavě nových Honor a Huawei telefonů nemohl zapomenout na kdysi nejlepší fotomobil Huawei P20 Pro (recenze). Tento telefon dnes stojí kolem 10 tisíc korun a to je cena, za kterou jej musíte vzít. Ano, sice není lepší než Huawei P30 (recenze) nebo P30 Pro (recenze), ale podívejte se na to z jiného pohledu. Ušetříte, a to je vždycky super. Nepřijdete o výkon ani o Android 10 a navíc, a to je asi nejpodstatnější, fotoaparát je stále skvělý.
Když porovnáme telefon s novým Honorem 20 (recenze), který stojí stejnou cenu, tak každý musí logicky říct, že Huawei P20 Pro je pořád lepší koupě. Fotoaparát je jednoznačně lepší, designová změna sice je znát, ale pokud nepotřebujete průstřel a stačí vám klasický velký výřez, máte po problémech. Huawei P20 Pro je váš trumf!
Xiaomi Pocophone F1
Vsadím se ale, že na tento kousek jste určitě zapomněli! Xiaomi, stejně jako většina čínských výrobců, vydává telefony jako na běžícím páse, a takový klenot jako Pocophone F1 (recenze) snadno zapadne. Uznání všem rejpalům – ano, Pocophone není moc hezký, je celý z plastu a nemá OLED displej. Jinak je to ale dělo. Duální fotoaparát, Snapdragon 845, až 8 GB RAM, velká 4 000mAh baterie s rychlonabíjením (ano, USB-C!) a pravděpodobně i nový Android 10.
To je jen zlomek specifikací Pocophone F1. A stejně jako před rokem v srpnu, když tento telefon vyšel, tak i nyní hodně záleží na jeho ceně. Ta je skutečně nízko, telefon koupíte mezi 7 a 8 tisíci korunami. A pokud vám nevadí telefon z druhé ruky, třeba na Alze nabízí použitý Pocophone F1 za 6 799 korun. Neuvěřitelné…
iPhone 7
Jablíčko jsme si nechali samozřejmě až na konec. Jak jste si jistě všimli, při výběru staršího telefonu by určitě měla hrát prim softwarová podpora, která snad u všech zmíněných telefonů je stoprocentní. A iPhone 7 (recenze) není výjimkou. Nejnovější iOS 13 už je na iPhonu 7 dostupné a celý rok vám tak telefon může běžet na moderním systému. Otázkou je další update, to je ale tak trochu palčivé téma u všech výše položených telefonů.
Co do specifikací iPhone 7 stále dostačuje. Nový koupíte za zhruba 11 tisíc korun, ale z druhé ruky klidně za 6 nebo 7 tisíc. Za necelých 10 tisíc můžete mít také větší variantu iPhone 7 Plus se dvěma fotoaparáty a větším displejem. A pokud chcete být ještě blíž budoucí podpoře iOS, můžete sáhnout po iPhonu 8 (recenze), který zakoupíte použitý již za 8 tisíc korun.
V obou případech se jedná o skvělé kousky a pokud vybíráte starší iPhone, určitě nekupujte starší model než iPhone 7. Sice byste se dostali cenově ještě níž, ale bude to na úkor kvality a také ta softwarová podpora tam vázne. Tak vybírejte pečlivě!
Jaké další starší ale stále zajímavé smartphone vás ještě napadají?