Recenze Honor 20: sympaťák s politickým škraloupem

Jakub Fišer

Honor nám již v minulosti ukázal, že umí překvapit. Naposledy to bylo s modelem View 20, který nabízel špičkový výkon, novátorský design s displeje vyříznutým ve tvaru průstřelu, a kromě jiného také famózní výdrží. Honor 20 si ze svého idolu bere to nejlepší, a zlepšuje se na příčkách, kde byste zlepšení dost možná ani nečekali. Bude to ale stačit na to, aby překonal svého staršího bratříčka, který mu se svou agresivní cenovkou bude konkurovat? I o tom bude naše dnešní recenze Honoru 20, která právě začíná!

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Honor 20 není úplně typická vlajková loď. Má špičkovou výbavu, míří hodně vysoko, ale vlastně si dělá prostor i pro jisté kompromisy, které si může díky své ceně dovolit. Pro ty nejnáročnější fanoušky Honoru je tu potom model Honor 20 Pro, který má být skutečně tím hlavním, s čím jde čínský výrobce zaměřený na zákazníky do 30 let do boje s nelítostnou konkurencí. Dvacítka bez přídomku „Pro“ se však na trh dostane o něco dříve než o chlup silnější varianta, a tak je to právě tento model, který při nákupu nového telefonu v nejbližších dnech a týdnech upoutá vaši pozornost spíše. A že byste Honor 20 rozhodně neměli při výběru nového miláčka opomenout, o tom se vás pokusím přesvědčit v následujících řádcích.

Honor 20: specifikace

Konstrukcesklo a kov, 154,2 x 73,9 x 7,8 mm, 174 g
Displej6,26″, IPS LCD, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 412 ppi
Operační systémAndroid 9 Pie + Magic UI 2.1
Procesor8 jádrový, 2,6 GHz, Kirin 980
Paměť6 GB RAM, úložiště 128GB, nemá microSD slot
Fotoaparátčtyři fotoaparáty (48 Mpx hlavní + 16 Mpx širokoúhlý + 2 Mpx makro + 2 Mpx doplňkový), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.2 + f/2.4, EIS, umělá inteligence, duální LED blesk + přední 32 Mpx, clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, infraport, čtečka otisků na boku, čtečka tváře
Baterie3 750 mAh, rychlonabíjení (22,5 W)
Cena a dostupnost9 990 Kč, červenec 2019

Čtečka na boku? Proč ne!

Těžko říct jaké poměry panují v Huawei a v Honoru, a jak moc vedení čínské firmy diktuje své dceřiné značce, jak má své smartphony navrhovat. Jednoznačně z toho však lze vycítit, že co do designu smartphonů jsou obě značky v jistých směrech odlišné. Nemůžu si pomoct, ale jak telefony Huawei, tak přístroje z dílny Honoru, se mi po stránce designu neskutečně líbí. Ale poslední dobou se stále více utvrzuji v tom, že smartphony od Honoru se mi líbí dílensky snad ještě o něco víc. Určitě si vzpomenete, jak jsem se rozplýval nad designem Honoru View 20 (recenze). Zamlouvaly se mi především oblé rohy, které ale zároveň dávají telefonu jasný tvar a právě tento tvar jakéhosi oblého kvádru se mi líbí ze všeho nejvíc.

Telefon je navíc velmi dobře vyroben. Je pevný, ani při větším zatlačení se neprohýbá a v ruce je cítit, ne tak jako třeba Huawei P30 Pro (recenze), který jako kdyby vám protékal mezi prsty (aspoň takový pocit z něj mám), a to je dobrá vizitka – ihned vám vytane na mysl, že v ruce držíte skutečný kus elektroniky. Důvod toho je zřejmý. Zadní ani přední strany nejsou nijak zahnuté, nejde o žádné 2,5D, tudíž telefon má jasně rovná záda i displej a tyto dvě strany odděluje jen rámeček. Ten je lesklý a najdeme na něm plno důležitých prvků; ne však 3,5mm jack, ten na těle nového Honoru nenajdete – výrobce tak asi počítá s tím, že mladší generace, které je značka určená, již kompletně přešla na bezdrátový poslech.

A jaké že poklady po obvodu přístroje najdeme? Kromě samozřejmostí v podobě slotu na dvě nanoSIM karty (microSD telefon bohužel nepodporuje) a pochopitelných anténních předělů pro svod signálu – telefon má totiž rovné povrchy ze skla, zbytek konstrukce je kov – je to třeba infraport, který Huawei a tedy i Honor u svých vlajkových modelů opět zavádí. Na to nelze říct byť půl křivého slova: je to příjemná maličkost, která nejednou potěší, když se vám nechce hledat dálkový ovladač na televizi. Na dolní straně dále potěší modernější konektor USB-C, který Honor u některých svých levnějších modelů stále vynechává; vlajkový model se bez něj však neobejde, a tak jej vidíme i zde.

To dost možná nejzajímavější na těle Honoru 20 je však schováno na pravém boku. Tváří se to jako zamykací tlačítko, není to ale jen tak ledajaké zamykací tlačítko. Malou nápovědou může být to, že čudlík je oproti zbytku těla matný a také do bočnice lehce zapuštěný. Výrobce do něj totiž skryl čtečku otisků prstů. Vypínací knoflík je umístěn přímo ve výši vašeho pravého palce (v případě leváků potom v místech, kam obvykle pokládáte svůj levý ukazovák) a na dotek reaguje čtečka výborně. Při letmém srovnání s klasickým senzorem otisků na zádech Honoru View 20 jsem nezaznamenal rozdíl, rychlost je v obou případech perfektní a přestože na umístění biometrického senzoru na bok zařízení se soudobá společnost dívá skrz prsty, Honor 20 dokazuje, že jde o výborný nápad, je-li dobře rozmyšlený a provedený.

Telefon můžete odemknout ihned během vyndávání z kapsy. Problém to není ani v případě, že vám telefon leží na stole a vy jej nechcete zdvihat jenom kvůli odemčení; klidně jej nechte ležet a přiložte prst ke čtečce z boku. Co do spolehlivosti a rychlosti je kvalita na stejné úrovni jako jiné čtečky na zádech, z pohledu ergonomie a pohodlí je to řekl bych ještě o něco lepší a pokud dokáží výrobci umístit čtečku na bok a zaručit její skvělé fungování, tak to sem s tím, jsem zvědav na další shodně povedené výsledky této práce. A to ani nemluvím o tom, že díky tomu, že mohl Honor vynechat moderní čtečku otisků v displeji, dokázal tím ušetřit na celkem stěžejní komponentě, což se následně promítlo do konečné cenovky.

Naší pouť po tělních záhybech Honoru 20 zakončíme na zádech. Ta jsou lesklá (jak jinak, jde o sklo), a to znamená, že telefon bude klouzat. Ani ne tak z rukou, jako spíše ze všech možných i nemožných, zkosených i rovných povrchů. K tomu snad jediná ráda: když telefon někam pokládáte, ujistěte se, že jde o rovný povrch a mobil nemá kam sjet. Záda mají opět jakousi vlnivou úpravu, nejde však o klasickou přechodovou barevnou variantu, jako v případě divokých gradientních barev, jakých využívá konkurence. Námi testovaná tmavě modrá vypadá velmi dobře a ke značce se tato barva hodí. Nad úroveň zad je lehce vystouplý modul fotoaparátu, ve kterém najdeme tři snímače a LED diodu pro blesk; čtvrtý fotoaparát je mimo vystouplý „nádor“. Prostorová výraznost výstupku není kdovíjak hrozná, ale při položení na stůl a pokusu ovládat telefon v leže na zádech se bohužel setkáte s nechvalně známým houpacím efektem, který používání v tomto režimu znepříjemňuje. To je trochu škoda, jinak je totiž design telefonu bez vad a obstojí srovnání s kdejakou konkurencí; o tom si však každý musí rozhodnout sám, design je totiž vždy silně subjektivní.

Uvnitř telefonu se našel prostor pro kompromisy

Honor podle očekávání nastavil svůj styl bezrámečkového displeje i na Honor 20. Odpůrci pofidérních výsuvných konstrukcí mohou být v klidu, výrobce totiž vsadil na kulatý výřez v levém horním rohu. Tuto technologii zvanou „průstřel“ si čínská značka vyzkoušela už u modelu View 20. Podle některých uživatelů ani to není ideální, mně se to ale zdá mnohem lepší než klasický velký výřez po vzoru jablečných iPhonů. Průstřel se mi líbí i o trošku víc než maličký kapkovitý výkroj, který nově vstoupil v trend. Funkce je však téměř stejná, a jde tedy čistě jen o estetické cítění.

Co do kvalit zobrazování ale zůstává onen bezrámečkový displej lehce za očekáváním. Předně rozlišení – to je v pořádku, Full HD+ je na 6,26 palcích dostačující s poměrem 19,5:9 a jemností 412 pixelů na palec. To je bez výhrad, škoda je ale užité technologie displeje. Už když jsem měl tu možnost recenzovat Honor View 20, stále mi přicházelo na mysl, proč výrobce neimplementoval technologii OLED namísto méně kvalitního LCDčka. To samé v bledě modrém následuje i u Honoru 20, který opět nemá OLED, ale jen IPS LCD. Jak jsem již přiznal, že je to škoda, protože tuto technologii zobrazování můžeme vnímat i u levnějších telefonů konkurence a to by mohlo Honor v prodejích zabolet. Nehledě na to, že zákazníci jsou tím ochuzeni například o jednu z nejzajímavějších funkcí Androidu 9, a sice tmavý režim.

Naštěstí to není ta jediná zajímavá funkce v Androidu 9. Ten je zde přikryt masivní nadstavbou – jak už jsme u telefonů Honor a Huawei zvyklí. Fanoušky lehce matou rozdílné názvy prakticky stejných nadstaveb u obou velkých čínských značek – Magic UI u Honoru a EMUI u Huawei. Na každý pád, nadstavby jsou téměř stejné a rozdíly najdete jen estetické. Pokud jde o nadstavbu samotnou, je hodně barevná, místy až moc, což je návrhářům nezřídkakdy vytýkáno. Co na to říct, grafika je skutečně celkem dost rozmanitá, což se může líbit třeba i mladším zákazníkům, vyzrálejším fanouškům však přijde k duhu spíše čistý Android, ten však Huawei nebo Honor v nabídce nemá.

Prostředí nativních aplikací je v Magic UI celkem příjemné, většina zkušených uživatelů má však vlastní alternativy třetích stran ke kalendáři, galerii obrázků nebo mailovému klientu; a často jsou těmi alternativami aplikace od Googlu. S těmi Honor 20 komunikuje zcela v pořádku, tedy alespoň prozatím, lze totiž očekávat, že i tento model bude (stejně jako všechny starší) poznamenán kauzou Huawei vs. USA. Zatím jede však všechno v pořádku a to i po stránce výkonu.

Honor 20 je vlajkový model, a i kdyby se vám příčilo kvůli některým kompromisům nebo i třeba nižší ceně nazývat jej klasickým flagshipem, určitě můžeme říct, že má vlajkové specifikace. Telefon se díky továrnímu čipsetu Kirin 980 od dceřiné firmy HiSilicon ani nezasekne a běží naprosto plynule, a to i včetně ovládacích gest v systému Magic UI. Svůj podíl na tom má i 6 GB paměti RAM a celkem dobrá optimalizace již zmiňovaného systému, kterou u dražších kousků výrobce rozhodně nepodcenil; na rozdíl od levnějších alternativ z garáže Honor.

Z pohledu výdrže se opět neubráním srovnání s Honorem View 20, který byl co do výdrže velkým držákem a zvládal v pohodě i dva dny relativně slušné zátěže. To by měl zvládnout i Honor 20, i když ne s takovým klidem. Kapacita baterie doputovala až k 3 750 mAh, což se vyrovná lehounce nadprůměrné výdrží a rozhodně se nemusíte bát, že byste po dnu stráveném v práci museli doma ihned hledat nabíječku. Výdrž je slušná a při běžném používání si na ni stěžovat nebudete. A fanoušky moderních fíčur potěší i přítomnost univerzálního konektoru USB-C, díky kterému baterii nabijete rychlonabíjením o výkonu 22,5 W. Zamrzelo mě však zjištění, že telefon při svých ambicích a cílech neumí bezdrátové nabíjení, které u vybrané konkurence najdeme.

Fotoaparát došel výraznému zlepšení

Honor už od začátku kampaně na propagaci nových modelů protěžoval fotoaparát. Ten došel oproti poslednímu vlajkovému modelu velkých inovací. Duální kameru nahradily rovnou čtyři fotoaparáty s rozložením 48Mpx hlavní snímač, který v základu fotí s rozlišením 12 Mpx, dále 16Mpx širokoúhlý snímač a 2Mpx teleobjektiv; pryč je i ToF senzor, který nahradil poslední čtvrtý fotoaparát zaměřený na makro snímky. A s novým rozložením se zvedla i kvalita fotek, která se mnohem více přibližuje absolutní špičce od Huawei nebo Samsungu.

Focení s novým Honorem 20 je celkem zábava, nabízí mnoho zajímavých módů, včetně takových stálic, jakými jsou portrétní režim nebo noční focení. Klasické fotky za světla jsou výborné, obdivuhodný je především počet detailů se na jediném snímku. Špatné to není ani za šera, když zapadá slunce, ale venku je zataženo. Noční režim je na dobré úrovni, i když se špičkou Huawei P30 Pro (recenze) jej asi rovnat nemůžeme. Rozhodně ale můžeme říct, že na módu pro noční focení je patrný rukopis vývojářů Huawei.

Pokud jde o video, Honor 20 má docela silný posilovač stabilizace v režimu s rozlišením Full HD při 60 snímcích za sekundu. To samé platí i když se rozhodnete natáčet při rozlišení 4K, zde však již nečekejte snímkovací frekvenci 60 FPS, nýbrž 30 FPS, větší framerate totiž při natáčení 4K Honor neumí. Jinak je ale telefon slušný fotomobil a dobře odladěná je i fotoaplikace, kterou však používat nemusíte (nabízí se například alternativa od Googlu).

Jak fotí Honor 20?

Režimy: klasický, širokoúhlý a 2x optický zoom

Ukázky režimu makro

Zhodnocení (aktualizováno 17. 7. 2019)

Proti telefonu bohužel stojí síly, se kterými nelze jednoduše bojovat. Mám na mysli pochopitelně handrkování Číny a Spojených států, z čehož bohužel vyplynulo to, že se Huawei (a tedy i Honor) ocitl na černé listině vlády USA a spolupráci s ním odřekl nejeden americký gigant, včetně třeba Googlu. V tuto chvíli může Huawei a Honor obchodovat a pracovat s firmami se sídlem v USA.

Je tu však jiná zápletka. Huawei (a potažmo tedy i Honor) již začal pracovat na vývoji vlastního operačního systému, který nám příští měsíc představí. V tuto chvíli tak smartphone funguje na Androidu a nadstavbě zvané Magic UI, to však nemusí již dlouho trvat; stále si však myslíme, že nový Honor 20 je o velmi dobrou nabídkou.

Tip: Honor 20 startuje své předobjednávky, cenou aspiruje na nabídku roku

A nyní, s odstupem času, který si výrobce pro uvedení telefonu na náš trh dával, víme i za kolik jej nabízí. Cena 9 990 korun je velice příjemná a bez skrupulí jde o možná jednu z nejlepších nabídek letošního roku. Telefon nabízí velmi vysoký výkon, kvalitní zpracování a velmi povedený fotoaparát. Jeho cena tak bude trnem v oku veškeré konkurenci, a to ať už třeba Xiaomi, nebo také z vlastních řad, protože takový Honor View 20 (recenze) nebo Huawei P30 (recenze) mají velmi podobné specifikace, v něčem je Honor 20 i lepší, i přesto se však prodávají o polovinu dražší.

A tak po tom všem, co telefon zvládá výborně, ať už jde o skvělý výkon, silný fotoaparát, povedený design, zajímavost v podobě čtečky otisků na boku a fascinující cenou nepřesahující hranici 10 tisíců korun Honor 20 aspiruje na nabídku roku. A shodit telefon jenom kvůli aféře, kterou v tuto chvíli stejně už odvál čas, to by bylo hloupé.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus krásný designPlus dopad kauzy Huawei vs. USA
Plus vysoký výkonPlus absence bezdrátového nabíjení
Plus výborný fotoaparátPlus displej je pouze LCD
Plus nízká cenaPlus neumí natáčet 4K při 60 FPS
Plus velmi povedená čtečka otisků na bokuPlus vystouplý fotoaparát
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články