Mobilizujeme.cz

Recenze Apple iPhone 7: umíráček pro legendu?

  |  28 komentářů  |  autor:

iPhone 7 má zastaralý design, nepřináší žádnou inovaci a nemá sluchátkový jack. Tyto stížnosti jsme slyšeli snad tisíckrát ještě před samotným uvedením telefonu. Ve skutečnosti však nové „Jablko“ přináší inovací víc než dost – jen je zase o něco těžší se rozhodnout, zda za něj utratit peníze. Proč? Odpoví naše recenze.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, multimédia
» 4. Závěr a zhodnocení

iPhone 7 recenze

Na každou revoluci se musí pomalu a hlavně s rozvahou. Že to heslo neznáte? Není divu. S podobným uvažováním by asi Che Guevara žádnou díru do světa neudělal. Ještě před představením iPhone 7 všechny „zaručeně pravé úniky“ informovaly o tom, že ta opravdová revoluce přijde až s iPhonem 8. Sedmička je tedy jen jakýmsi iPhonem 6ss – jakkoli by jej takhle z pochopitelných důvodů asi v Apple nepojmenovali. Má recenze se však pokusí odpovědět na otázku, zda iPhone 7 stojí za to, z trochu jiného pohledu. Z pohledu člověka, který má za to, že opravdovou revoluci už dnešní telefony ani přinést nemohou.

iPhone 7: specifikace

Konstrukce celokovové tělo, 138 x 67 x 7,1 mm, 138 g, voděodolnost (IP67)
Displej 4,7″, IPS LCD, 1334 x 750 px, jemnost 326 ppi
Operační systém iOS 10
Procesor 4-jádrový, ? GHz, Apple A10 Fusion
Paměť 2 GB RAM, 32/128/256 GB úložiště, bez microSD slotu
Fotoaparát 12 Mpx, 4x blesk, OIS, f/1.8 + přední 7 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.2, Lightning port, NFC (Apple Pay), Wi-Fi, GPS, stereo reproduktory, čtečka otisků prstů
Baterie 1960 mAh
Cena a dostupnost od 21 190 Kč s DPH, v ČR od 23. září 2016

Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.

Design a zpracování: starý a přesto nový

Člověk se ani nemusí dívat na samotné tělo telefonu, už čísla napoví – až na detaily zůstal iPhone 7 opravdu úplně stejný jako 6s (recenze), táž je výška, šířka i hloubka. Jen hmotnost se snížila o pět gramů, což je maličkost, kterou stěží postřehnete a v přímém srovnání budete lehčí telefon jen naslepo tipovat. Tedy popořadě: na první pohled se změnila vizáž plastových proužků antény. Nově už nevedou pod čočkou fotoaparátu, ale výhradně po obvodu horní a spodní hrany. Osobně jsem však měl to štěstí, že se mi do ruky dostalo jak bílo stříbrné, tak i černé provedení telefonu. A zatímco na světlejší variantě jde stále o nepatřičný rušivě působící element, v černém provedení je z trochou snahy vůbec nemusíte postřehnout – snad jen tím, že se na nich snáze usazuje prach.

iPhone 7 recenze

Tip: Výrobní cena iPhonu 7 je vyšší než u loňského modelu

Kdo by však ale tak pohledný telefon nechával jen tak ležet. Celé mé okolí se shodovalo na tom, že černé provedení telefonu působí nadmíru luxusně a všichni se podivovali nad tím, že s touto barvou Apple nepřišel už dříve. Až na mě. Matná černá podle mě působí lacině a zatímco iPhone 6s Space Grey s sebou nesl nádech technokratické elegance, iPhone 7 je prostě černý. Teď samozřejmě nemluvím o provedení Jet Black – to je jednak černé, a jednak podle všech dostupných zdrojů věčně poškrábané.

iPhone 7 recenze

Další novinku představují stereo reproduktory. Protože je však horní repráček skrytý pod mřížkou sluchátka, pro design to žádnou změnu nepředstavuje. Stejně jako další aktualizace – Home Button už není button, tedy tlačítko. I když jej stále obepíná kovový rámeček, jedná se o pevnou plochu, pod níž se ukrývá známý vibrační „poklepávací“ Taptic Engine, který si odbyl premiéru v první generaci Apple Watch.

iPhone 7 recenze

Tip: iPhone 7 má velký háček. Na voděodolnost se nevztahuje záruka

A tady přichází ten pravý problém. Ani po týdnu si na nové „tlačítko“ nemohu zvyknout. Jsem sice rád, že díky němu je iPhone 7 vodotěsný, raději bych však byl za obyčejné gumové těsnění. Jakkoli se totiž Taptic Engine snaží a promáčknutí tlačítka simuluje klepnutím do prstu relativně věrohodně, není to ono. Prsty jako by se nenechaly napálit a ani po několika dnech nebyly schopny odhadnout sílu stisku. Při registrování otisku prstu tak telefon hlásil, ať tolik netlačím, naopak při snaze vyvolat domovskou obrazovku jsem bezděky tlačítko pouze pohladil a nepromáčkl. Ani trojstupňové nastavení intenzity přítlaku nepomohlo. Nerad bych ovšem, aby veškerá vina dopadala jen na mou hlavu: například dvojí stisk pro vyvolání nabídky spuštěných aplikací někdy skutečně prokazatelně nefunguje – to když tlačítko stisknete příliš rychle po sobě.

iPhone 7 recenze

Posledním dvěma změnám v designu se budu podrobně věnovat v dalších kapitolách. Jednak jde o teď už zprofanovaný chybějící vstup na 3,5mm jack, jehož na spodní hraně nahradila druhá mřížka reproduktoru. Výčet novinek pak dokonává podle mě nepříliš estetická velká čočka objektivu, která vystupuje na povrch opět o něco více než v minulé generaci, jen to zdařile maskuje pozvolným přechodem. Tedy už snad jen jedna poznámka: dílenské zpracování nového iPhone 7 je opět dechberoucí. V přímém srovnání dokonce ještě o něco lepší než u mého iPhone 6s – zejména se jedná o uchycení tlačítek a absenci nepřesností v uchycení krycího skla. Zde ale platí zaběhnutá poučka: Applu se v dokonalosti výrobního procesu vyrovná jen několik nejlepších výrobců.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, multimédia
» 4. Závěr a zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Samsung si odnesl prestižní ocenění za reklamu se pštrosem

Samsung si odnesl prestižní ocenění za reklamu se pštrosem

VČERA  |    |  4 komentáře

Při prodeji smartphonů platí jasné pravidlo, reklama je základ. Její kvalita a zpracování by tak mělo být na…

Na poli wearables jasně dominuje Apple, druhý je Samsung

Na poli wearables jasně dominuje Apple, druhý je Samsung

26. 6. 2017  |    |  5 komentářů

Některé trhy, jako například globální prodej tabletů, upadají, některé jiné trhy ale touto dobou nabírají na síle. Takovým…

Díky novému objevu budeme telefony nabíjet jen 4x ročně

Díky novému objevu budeme telefony nabíjet jen 4x ročně

26. 6. 2017  |    |  44 komentářů

Zní to jako sci-fi z daleké budoucnosti, ale vědci prý dosáhli technologického průlomu, díky kterému bude možné mobilní…

Mobilní zobrazení