Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

5 inovací, které bychom rádi viděli u smartphonů do roku 2020

  |  9 komentářů  |  autor: Petr Moravec

Pět let je v dnešním světě dlouhá doba, obzvláště pak ve světě informačním technologií. Co bychom si přáli, aby se změnilo do roku 2020 ve světě smartphonů? Mimochodem v oblasti, která dost možná zažije přerod s tím, jak se budou přerozdělovat síly mezi „nositelnostmi“ (wearables) a klasickými telefony.

1. Pokročilé senzory

Již v roce 2013 nastartoval Apple do jisté míry biometrickou revoluci, když integroval čtečku otisku prstů do svého iPhonu. Biometrie se rozšířila již do celé řady smartphonů a tabletů, přes celé portfolio výrobců. Nevyjímaje už ani telefony střední třídy. Tento trend bude do roku 2020 postupovat rychlým tempem, i se složitějšími biometrickými systémy. Dočkáme se tak skeneru oční duhovky, systémů pro rozpoznání hlasu nebo chůze a mnohých dalších. V ideálním případě bychom v roce 2020 nejraději zcela zapomněli na veškerá hesla.

Tip: Věděli jste, že mobil už dnes můžete odemykat i pomocí ucha?

Pokročilými senzory ale nemyslíme jen biometrii. Velký potenciál do roku 2020 vidíme rovněž ve zdravotních senzorech. Ty zažívají značný rozmach již dnes a to především díky nositelné elektronice. Stále je zde ale mnoho prostoru, kterým se mohou posouvat. Představte si např., že telefon ví, že za sebou máte náročný trénink a na základě toho vám doporučí správně nutričně složenou večeři v nedaleké restauraci?

Jak nás ve své vizi informovalo IBM, v blízké budoucnosti chce smartphony naučit také všem pěti lidským smyslům. Těšme se tedy rovněž i na to, že naši elektroničtí společnící budou produkovat vůně (nebo naopak nevábné pachy) nebo imitovat různé povrchy (haptické displeje).

2. Vševědoucí asistentky

U nás zatím asistentky díky jazykové bariéře neprožily až takový boom jako v zahraničí. Doufáme ale, že se do roku 2020 dočkáme i u nás. Google Now, Siri a Cortana již dnes zvládají ohromné množství různorodých úkolů. Stále je to ale neporovnatelné s tím, co budou umět v roce 2020.

V tomto roce se totiž již naplno projeví pomalu přicházející trend Internetu věcí (Internet of things). Chytré tak budou lednice, pračky, mikrovlnky nebo třeba automobily. Hlasová asistentka, která bude většinu informací shromažďovat právě ve vašem smartphonu, vám tak dopředu třeba zatopí v autě, protože ví, že venku je deset stupňů pod nulou a vy máte zrovna chřipku. V obchodě vás upozorní na to, co byste měli koupit, abyste dodrželi svůj jídelní plán, který vám asistentka sestavila na míru na základě blížících se závodů apod.

Mimochodem rádi bychom se dočkali také toho, aby se hlasové asistentky staly i univerzálními online překladači, tak jako se o to již snaží např. Skype.

3. Skládací a rolovatelná elektronika

O skládacích displejích se mluví již opravdu velmi dlouho. Skládacího telefonu jako takového jsme se sice zatím ještě nedočkali, ale do roku 2020 by měl jisto jistě přijít. Těšíme se, že zmizí dnešní designová šeď černých placek, které jsou si podobné jako vejce vejci.

Možná je to trochu ambiciózní přání, když stejně se hovoří i jen o ohebných displejích a zatím jsme se jich dočkali jen v několika málo topmodelech jako je např. Samsung Galaxy Edge, Blacberry Priv nebo LG G Flex 2. Všimli jste si ale jak např. u LG G Flex 2 za poslední rok spadla cena? Dnes se již dá sehnat za cenu pod 7 000 Kč, což z něj dělá nesmírně zajímavou koupi. Zároveň nás to ale upozorňuje i na to, že výroba ohnutých displejů již pro výrobce není tak finančně náročná. Stejně to bude i s dalšími fázemi – skládacími i rolovatelnými displeji.

Již počátkem roku bychom se měli dočkat prvního skutečně ohebného smartphonu od Samsungu, zatím utajovaného pod označením „Project Valley„. Ostatní, především draví výrobci z číny, jistě nebudou zahálet a budou se Samsungu snažit sahat na paty. Představa toho, že máte v kapse malý telefon, který v případě potřeby jednoduše rozložíte do velikosti tabletu je zkrátka velmi lákavá.

4. Už žádné vybité baterie

Výdrž baterií je jedním z hlavních problémů, se kterým se u dnešních smartphonů potýkáme. QHD a Full HD displeje jsou na velkých úhlopříčkách opravdovými žrouty energie. Přitom dnes používané akumulátory již delší dobu nezažily nějaký výrazný technologický průlom. Přitom vás veskrze velmi pravidelně informujeme o tom, jak se vědcům na té či oné univerzitě podařilo výdrž baterií podstatným způsobem vylepšit. Proč si ale tyto zlepšováky ještě nenašly cestu do dnešních telefonů? Je potřeba vše detailně otestovat. Proto věříme, že do roku 2020 budu výdrž baterií vylepšena takovým způsobem, že se touto otázkou již budeme zabývat pouze okrajově.

Jde v podstatě o tři spolu související trendy. Tím prvním je právě vylepšená výdrž baterie. Lepší výdrže bychom se podle výrobců mohli dočkat buď přidáním některým chemických prvků k dnešním bateriím, nebo vytvořením zcela nových typů baterií ze zcela nových materiálů (např. grafen).

Druhým trendem je rychlonabíjení. Již dnes je některé baterie o vysoké kapacitě možné nabít pod hodinu. Příchází ale i informace od výrobců jako např. Huawei, který pracuje na nabíječce, která by umožnila váš smartphone nabít na 50% během pár minut.

Posledním trendem je zde pak samozřejmě bezdrátové nabíjení. Byli bychom moc rádi, kdyby se do roku 2020 bezdrátové nabíječky běžně integrovaly do pracovních stolů, stolů v restauracích, k sedadlům v hromadné dopravě apod. Již dnes si můžete zakoupit nábytek se zabudovanou bezdrátovou nabíječkou od nejmenovaného švédského výrobce.

Tip: Ikea začíná prodávat stolky a lampy podporující bezdrátové nabíjení

Pokud si tyto tři trendy spojíme dohromady, budeme mít smartphony s baterií, která telefon dokáže živit opravdu dlouhou dobu. Když už se pak náhodou bude vybíjet, budeme ji moci dobít prakticky kdekoliv a navíc za velmi krátkou dobu. Reálně bychom se tak vybitých baterií mohli dočkat pouze velmi zřídka. Krásná představa, ne?

5. Nové dimenze zábavy

Zde máme na mysli především virtuální realitu. Sám Mark Zuckeberg, zakladatel Facebook, uvedl, že vývoj sociálních sítí vidí v následujícím sledu: obrázky, video, virtuální realita, hologramy a nakonec telepatie. Nyní jsme ve fázi, kdy je obsah sociálních sítí již opravdu ze značné části tvořen videi. Tím nemyslíme pouze Facebook, ale i další sítě jako např. Instagram, které si tento trend jasně uvědomují. Do roku 2020 bychom se měli posunout do další fáze.

Již pro letošní rok, 2016, očekáváme, že bude představeno velké množství těchto virtuálních brýlí či helem. Zatím jsou stále dost nemotorné, těžké a drahé. Jsme ale teprve na počátku, během příštích pěti let si i ony projdou značným vývojem. Jak se bude virtuální realita vyvíjet, budou přicházet i nové formy toho, jak se na video díváme. Viz. např. níže první pokusy YouTube s otočným 360 stupňovým videem, které si můžete otáčet podle vašeho přání. Ostatně pokud si čtete tento článek na vašem smartphonu a používáte oficiální aplikaci YouTube, podívejte se sami:

A čeho byste se do roku 2020 rádi dočkali vy?

Zdroje: T3.com, phonearena.com, endgadget.com

ČLÁNKY:, , , ,
Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

DNES  |  Tomáš Richter  |  2 komentáře

Společnost Apple odvysílala novou reklamu. Jde o příběh holčičky, která užívá iPad Pro v různých situacích. Pointu minutového videa naleznete v…

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Honor je jeden z mála výrobců, který pouští do různých částí částí světa ten samý smartphone pod různými jmény. To platí…

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

DNES  |  Jakub Fišer  |  4 komentáře

Blíží se nový rok a trojice hlavních operátorů již představila plány na rok 2018. Ten se podle nich ponese v duchu…

Mobilní zobrazení