Xiaomi není ve světě skládacích telefonů žádným nováčkem a jeho řada Mix Fold aktuálně kroutí již třetí generaci. První generace byla takovým počátečním cvičením, no druhá už přinesla řadu pokročilých řešení a třetí jde zase o kus dál. Hlavně konstrukčně se jedná o nesmírně dotažený kousek, kterému k dokonalosti moc nechybí a je opravdu škoda, že si ho Xiaomi opět nechává jen pro své domácí publikum.
Konstrukce | skládací, kov + sklo, rozloženo: 161,2 × 143,37 × 5,3 mm, složeno: 161,2 × 73,5 × 10,9 mm, 255 g |
---|---|
Displej | venkovní: 6,56″, AMOLED, 120 Hz, 2520 × 1080 px, jemnost 418 PPI, vnitřní: 8,03″, AMOLED, 2160 × 1916 px, jemnost 360 PPI, LTPO (1 – 120 Hz) |
Operační systém | Android 13 + MIUI Fold 14.1.5 |
Čipset | 8jádrový, 3,36 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
Paměť | 12/16 GB RAM, úložiště 256/512 GB/ 1 TB (UFS 4.0), bez slotu na Micro SD karty |
Fotoaparát | čtyři (50 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširokoúhlý 120° + 10 Mpx teleobjektiv + 10 Mpx teleobjektiv), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.0 + f/2.9, OIS, 3,2×/5× optický zoom, duální LED blesk, přední 20 Mpx (uvnitř i vně) |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz + 5G |
Technologie | 5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3, USB-C, NFC, infraport, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, stereo reproduktor Harman Kardon |
Baterie | 4 800 mAh, rychlonabíjení 67 W, bezdrátové nabíjení 50 W |
Cena a dostupnost | od 8 999 jüanů (27 300 Kč bez DPH), srpen 2023 (Čína) |
Xiaomi neponechalo nic náhodě a prodejní balení jeho nejnovější skládačky je zcela kompletní. Kromě telefonu samotného tedy obsahuje jak nabíjecí kabel, tak 67W adaptér a neschází ani ochranný kryt složený ze dvou částí či jehla na otevření šuplíčku pro SIM kartu. Balení je ploché a telefon se v něm nachází v rozevřeném stavu, celý oděný do ochranné fólie.
Xiaomi se u svých skládaček od prvopočátku zaměřovalo na to, aby byly co možná nejtenčí a nejlehčí. A platí to i u novinky Mix Fold 3, která patří mezi nejtenčí skládačky dneška a rozdíl mezi ní a standardními, vlajkovými telefony, je opravdu minimální. V uzavřeném stavu má šasi tloušťku jen 10,86 mm, což už opravdu není daleko od tradičního telefonu a fakt, že máte v ruce nabušenou skládačku, si ve finále vlastně ani neuvědomíte. A jakmile ji otevřete, dočkáte se opravdové žiletky. Tloušťka přístroje se totiž smrskne na neuvěřitelných 5,3 mm.
Díky tomu a i díky příjemné hmotnosti čítající příznivých 255 gramů rozhodně nebudete pociťovat, že byste drželi v rukou nějakého behemota, což se v minulosti u skládacích telefonů stávalo. Xiaomi Mix Fold 3 rozhodně není přerostlá, těžká či neohrabaná skládačka a je evidentní, že tento segment v oblasti rozměrů a konstrukce ušel pořádný kus cesty. Ergonomie je tedy celkově velmi dobrá, konstrukce je v uzavřeném stavu příjemně úzká (73,5 mm) a Mix Fold 3 se drží jedna báseň, a to v obou stavech svého bytí, tedy rozevřeném i uzavřeném.
Nyní se můžeme přesunout k pantu, který je ozdobou celého přístroje. Ten pochopitelně umožňuje uzavření telefonu zcela bez mezery mezi oběma polovinami, což až doposud ne všichni hlavní konkurenti uměli (zdravíme Samsung) a působí neuvěřitelně pevně, bytelně a odolně. Při manipulaci nabízí přesně tu úroveň odporu, jakou očekáváte a zvládne udržet konstrukci rozevřenou v úhlech 45 až 135 stupňů, s minimální vůlí. Dle Xiaomi by měl pant zvládnout až 500 tisíc otevření a zavření, což je nejvíc mezi současnými skládacími telefony.
Co se předělu mezi oběma částmi displeje týče, tak ten pochopitelně přítomný je a tak dalece, aby nějaký výrobce nabídl skládací panel zcela bez patrného ohybu, ještě nejsme. Nicméně je zase o kousek méně výrazný než vloni, je velmi decentní a rozhodně patří mezi ty nejmenší v branži. Takový Samsung by se v tomto směru mohl od Xiaomi učit. A to by se zase od Samsungu mohlo učit to, jak udělat skládačku se zvýšenou odolností. Zatímco konkurenční Galaxy Z Fold 5 nabízí zvýšenou odolnost IPX8, Xiaomi u své nejmodernější skládačky nikoliv.
To je s podivem hlavně z toho důvodu, že konstrukčně se jedná o pokročilejší telefon a zvýšenou odolnost IPX8 nabízí u svých skládaček i Google (Pixel Fold) a Huawei (Mate X3). Jedná se rozhodně o věc, na kterou by se mělo Xiaomi u další generace zaměřit. Co se použitých materiálů týče, tak rámeček je vyrobený z hliníku a záda jsou ošetřena materiálem, který na pohled připomíná umělou kůži, na dotek spíše plast a mělo by se jednat o sklo. Tak jako tak, tato úprava s texturou vypadá dobře a je příjemná na dotek.
Dominantu zadní části ale tvoří spíše fotomodul, který je obdélníkový, ze šasi lehce vystupuje a je roztažený přes celou jeho šířku. Modul obsahuje čtyři objektivy, LED blesk a neschází ani všeříkající nápis Leica. Za zmínku pak stojí rozhodně také to, že je vyrobený z keramiky a má lesklou povrchovou úpravu, takže je to zároveň stylový doplněk celkového designu.
Hlavní hvězdou skládačky Mix Fold 3 je pochopitelně vnitřní, ohebný displej s úhlopříčkou 8,03 palce a rozlišením 2160 × 1916 pixelů. To znamená poměr stran 10,1:9 a jemnost čítající 360 ppi, přičemž Mix Fold 3 nabízí, spolu s Vivem X Fold 2, největší vnitřní displej mezi všemi skládačkami. Pochopitelně je postavený na AMOLED technologii a pyšní s technologií LTPO, což znamená, že umí svou obnovovací frekvenci přizpůsobit plynule zobrazenému obsahu, a to v rozsahu 1 – 120 Hz. Frekvence při dotyku se pak může vyšplhat až na 240 Hz.
Kvalitativně je tento panel opravdu špička, nabízí výtečný maximální jas okolo 1 300 nitů, takže čitelnost je zcela bezproblémová i v současném letním počasí a samozřejmě mu neschází technologie jako HDR10+ či Dolby Vision. Podání barev je, jak se na AMOLED panel sluší a patří, výrazné a jednotlivé odstíny jsou velmi syté, nicméně nastavení barev je pochopitelně možné korigovat, a to formou přednastavených režimů, či manuálně. Venkovní displej pak nabízí úhlopříčku 6,56 palce, opět se jedná o AMOLED panel a jeho rozlišení čítá 2520 × 1080 pixelů.
Jeho maximální frekvence je 120 Hz a LTPO technologie tentokrát schází. To znamená, že dynamické přizpůsobení frekvence obsahu není možné tak, jako u vnitřního panelu a v adaptivním režimu funguje na frekvencích 30 / 60 / 120 Hz. Barvy jsou opět velmi syté a i venkovní displej nabízí technologie HDR10+ a Dolby Vision.
Vzhledem k tomu, že Xiaomi Mix Fold 3 se u nás prodávat nebude a nám se do rukou dostal kus, jenž je určený pro čínský trh a má tedy ryze čínský software, zde toho moc k rozebírání nebude. Systém je plný předinstalovaných aplikací, což je v Číně zcela normální a v základu nemá žádné Google aplikace. Práce s čínskými aplikacemi také není úplně jednoduchá a jedná se zkrátka o úplně jiný svět, na který v Evropě úplně zvyklí nejsme. Jak si ale systém poradil s velkou pracovní plochou? V tomto směru je na tom MIUI Fold slušně a nabízí víceméně to, co od skládačky tak nějak očekáváte.
Umožňuje spouštět plovoucí aplikace, a to buď z režimu multitaskingu, nebo pomocí výsuvného panelu. Větší plochu dobře využívá i v nastavení, kdy se vám v levé polovině displeje zobrazují jednotlivé typy nastavení a v pravém pak jejich podmenu. Když stáhnete roletku v pravé polovině, dočkáte se ovládacího centra, když ji stáhnete vlevo, vyjede notifikační centrum a když potáhnete na displeji z levého boku, zobrazí se vám jakýsi hub s možností rychlého spuštění aplikací, počasím, stavem operační paměti, kalendářem a podobnými praktickými prvky. Tyto karty je možné přesouvat a měnit, takže tuto oblast si je možné přizpůsobit obrazu svému.
Systém samozřejmě umí provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce a umí fungovat také v režimu, kdy máte telefon otevřený jako notebook. Když například v tomto režimu spustíte fotoaparát, hledáček budete mít v horní polovině a do spodní se vám nastěhují jeho ovládací prvky. Když spustíte přehrávač videí, tak ve spodní části se opět zobrazí ovládací panel a u aplikací, kde se pracuje s textem, se v této oblasti dočkáte zase klávesnice. Systém jako takový běží jako z praku a telefon se ani v nejmenším nezadrhává, což ale, vzhledem k osazenému hardwaru, nepřekvapí.
Xiaomi Mix Fold 3 je postaveno okolo vlajkového procesoru Snapdragon 8 Gen 2 od Qualcommu a to znamená, že se jedná o jednu z nejvýkonnějších skládaček současnosti. V AnTuTu tento telefon překonal hranici 1,5 milionu bodů, což je opravdu něco a na nedostatek výkonu si tedy nebudou stěžovat ani ti nejnáročnější uživatelé. Zahřívání je při normální činnosti víceméně v normě a jen velmi málo patrné, ale když dáte telefonu pořádně zabrat, extrémně výkonný hardware se projeví a hliníkový rámeček začne výrazně pálit.
Baterie má kapacitu 4 800 mAh a společnost jí dělá 67W drátové a 50W bezdrátové nabíjení. Výdrž nijak rozebírat nebudu, protože s telefonem jsem strávil víceméně jen dva dny a to dostával pořádně zabrat, takže výsledky by nebyly zcela relevantní. Drátové nabíjení o výkonu 67W by mělo zvládnout nabít telefon na 100 % za 40 minut, což je takový hezký průměr. Implementace bezdrátového nabíjení o výkonu 50 W si pak rozhodně zaslouží pochvalu, ačkoliv mezi skládačkami se nejedná o nic výjimečného a nabízí ho i dva hlavní konkurenti.
Stejně jako vloni u modelu Mix Fold 2, i letos vsadilo Xiaomi u své nové skládačky na fotoaparát s cejchem Leica. Jedná se o vůbec první skládačku se čtyřnásobným fotoaparátem a ten nabízí rozlišení 50 + 10 + 10 + 12 Mpx. A jaké snímky vlastně Mix Fold 3 produkuje? Jedná se o nejlepší fotomobil v segmentu skládaček? Schopnosti a parametry k tomu rozhodně má, ostatně, podívejte se sami.
Kvalita snímků pořízená hlavním fotoaparátem je opravdu výborná a snese srovnání s klasickými vlajkovými telefony typu Xiaomi 13 Pro nebo Samsung Galaxy S23 Ultra. Fotoaparát odvádí skvělou práci co se týče detailů, podání barev i šumu, který je prakticky neznatelný a rozhodně potěší také přirozeně působícím rozostřením pozadí, tedy bokeh efektem. Ten lze samozřejmě ještě zvýšit použitím portrétního režimu a oddělení fotografovaného objektu od pozadí zvládá telefon, respektive fotoaparát, opravdu výtečně.
Potěšily mě také schopnosti přiblížení, které má Mix Fold 3, díky dvojici teleobjektivů, rozhodně nadprůměrné. Jeden teleobjektiv nabízí 3,2× optický zoom a druhý 5× optický zoom, přičemž v obou případech dostanete velmi dobré snímky s bohatými detaily a minimálním šumem. Lze si ale všimnout rozdíleného barevného podání, a zatímco 3,2× objektiv se drží spíše reality, 5násobný objektiv barvy o něco víc saturuje. Maximální hodnota digitálního zoomu 50× a výsledky jsou, samozřejmě s přivřením obou očí, jakž takž použitelné.
Ultra-širokoúhlý objektiv má záběr 120˚ a umí produkovat hezké snímky s reálnými barvami a vysokou úrovní detailů, ale bohužel nabízí pouze fixní a nikoliv automatické ostření. To znamená, že k němu bližší objekty nebudou dokonale ostré a na to, že byste ultra-širokoúhlým objektivem pořizovali makro snímky, můžete rovnou zapomenout. Mix Fold 3 vlastně vůbec nemá makro režim, a pokud budete chtít pořizovat snímky zblízka, budete si muset vypomoct přiblížením, ať už přes teleobjektiv, nebo hlavní fotoaparát.
Co se videí týče, tak maximem, co Mix Fold 3 zvládne, jsou 8K záznamy při 24 snímcích za vteřinu. Mimo to lze zvolit 4K videa (24/30/60 pfs) a samozřejmě i 1080p (30/60 fps) a 720p režim (30 fps). Tato nová skládačka od Xiaomi pak potěší také milovníky selfie snímků, protože nabízí hned několik možností, jak na ně. Kromě typické selfie kamerky, kterou má telefon v obou displejích, tedy dvě (jsou stejné, mají rozlišení 20 Mpx a produkují kvalitní snímky), je možné využít také hlavní fotoaparát, protože venkovní displej lze použít jako hledáček.
V tomto případě dostanete pochopitelně opravdu špičkové selfie snímky, které nabídnou mnohem lepší podání barev, přirozenější bokeh efekt a více detailů při nižším šumu. A použít lze také ultra-širokoúhlý objektiv, ačkoliv u něho budete muset, kvůli absenci automatického ostření, natáhnout paži o trochu víc, abyste byli dostatečně zaostření. Odměnou budiž to, že se dočkáte širšího záběru a do selfie snímku se vám vejde vícero objektů. Milovníci selfie fotografií budou zkrátka z Xiaomi Mix Fold 3 nadšeni.
Po dvou dnech strávených s nejnovější skládačkou z dílen Xiaomi mi nezbývá než si povzdechnout, že si čínský výrobce tento kousek opět škudlí jen pro svůj trh. Konstrukčně je to rozhodně jeden z nejlepších skládacích telefonů dneška, pyšní se špičkovým pantem a nesmírně tenkým šasi, díky kterému se v zavřeném stavu používá stejně příjemně, jako jakýkoliv jiný telefon. V tom otevřeném pak dostanete parádní, obří displej, který je radost používat a vůbec bych se nedivili tomu, kdyby moderní skládačky čase zcela vytlačily tablety.
Úhlopříčka okolo 8 palců už stačí na konzumaci veškerého multimediálního obsahu a telefon díky tenké konstrukci nepřekáží ani v uzavřeném stavu. Předěl mezi oběma polovinami displeje je zase o kousek menší, a ačkoliv panel zcela plochý není, do tohoto stavu už není daleko. Bez nedostatků se to ale neobešlo, a když pominu omezenou dostupnost a z toho vycházející čínský systém MIUI, tak bych rozhodně uvítal zvýšenou odolnost. Samsung, Google a Huawei ukazují, že i skládačky umí být odolné proti vodě, tak proč ne Xiaomi, které na to prostředky rozhodně má?
Také ultra-širokoúhlý objektiv mohl být lepší, minimálně tedy co se výbavy týče. Fotografovat umí slušně, ale nemá automatické ostření, takže neumí makro snímky a při fotografování více zblízka nebudou objekty blíže fotoaparátu dokonale ostré. Telefon má hromadu výkonu, no to znamená, že se umí při výrazné zátěži pořádně rozpálit, a to mnohdy až tak, že ho budete muset dát na chvíli bokem, protože horký, hliníkový rámeček nebude ani trochu příjemný.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
špičkové zpracování a precizní konstrukce | nedostupnost na našem trhu |
elegantní design a tenký profil | schází zvýšená odolnost proti vodě |
skvělý displej uvnitř i vně | při vysoké zátěži výrazné zahřívání |
celkově výborný fotoaparát | ultra-širokoúhlý fotoaparát bez automatického ostření |
výbava, výkon a rychlé bezdrátové nabíjení |
Xiaomi není ve světě skládacích telefonů žádným nováčkem a jeho řada Mix Fold aktuálně kroutí již třetí generaci. První generace byla takovým počátečním cvičením, no druhá už přinesla řadu pokročilých řešení a třetí jde zase o kus dál. Hlavně konstrukčně se jedná o nesmírně dotažený kousek, kterému k dokonalosti moc nechybí a je opravdu škoda, že si ho Xiaomi opět nechává jen pro své domácí publikum.
Konstrukce | skládací, kov + sklo, rozloženo: 161,2 × 143,37 × 5,3 mm, složeno: 161,2 × 73,5 × 10,9 mm, 255 g |
---|---|
Displej | venkovní: 6,56″, AMOLED, 120 Hz, 2520 × 1080 px, jemnost 418 PPI, vnitřní: 8,03″, AMOLED, 2160 × 1916 px, jemnost 360 PPI, LTPO (1 – 120 Hz) |
Operační systém | Android 13 + MIUI Fold 14.1.5 |
Čipset | 8jádrový, 3,36 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
Paměť | 12/16 GB RAM, úložiště 256/512 GB/ 1 TB (UFS 4.0), bez slotu na Micro SD karty |
Fotoaparát | čtyři (50 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširokoúhlý 120° + 10 Mpx teleobjektiv + 10 Mpx teleobjektiv), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.0 + f/2.9, OIS, 3,2×/5× optický zoom, duální LED blesk, přední 20 Mpx (uvnitř i vně) |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz + 5G |
Technologie | 5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3, USB-C, NFC, infraport, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, stereo reproduktor Harman Kardon |
Baterie | 4 800 mAh, rychlonabíjení 67 W, bezdrátové nabíjení 50 W |
Cena a dostupnost | od 8 999 jüanů (27 300 Kč bez DPH), srpen 2023 (Čína) |
Xiaomi neponechalo nic náhodě a prodejní balení jeho nejnovější skládačky je zcela kompletní. Kromě telefonu samotného tedy obsahuje jak nabíjecí kabel, tak 67W adaptér a neschází ani ochranný kryt složený ze dvou částí či jehla na otevření šuplíčku pro SIM kartu. Balení je ploché a telefon se v něm nachází v rozevřeném stavu, celý oděný do ochranné fólie.
Xiaomi se u svých skládaček od prvopočátku zaměřovalo na to, aby byly co možná nejtenčí a nejlehčí. A platí to i u novinky Mix Fold 3, která patří mezi nejtenčí skládačky dneška a rozdíl mezi ní a standardními, vlajkovými telefony, je opravdu minimální. V uzavřeném stavu má šasi tloušťku jen 10,86 mm, což už opravdu není daleko od tradičního telefonu a fakt, že máte v ruce nabušenou skládačku, si ve finále vlastně ani neuvědomíte. A jakmile ji otevřete, dočkáte se opravdové žiletky. Tloušťka přístroje se totiž smrskne na neuvěřitelných 5,3 mm.
Díky tomu a i díky příjemné hmotnosti čítající příznivých 255 gramů rozhodně nebudete pociťovat, že byste drželi v rukou nějakého behemota, což se v minulosti u skládacích telefonů stávalo. Xiaomi Mix Fold 3 rozhodně není přerostlá, těžká či neohrabaná skládačka a je evidentní, že tento segment v oblasti rozměrů a konstrukce ušel pořádný kus cesty. Ergonomie je tedy celkově velmi dobrá, konstrukce je v uzavřeném stavu příjemně úzká (73,5 mm) a Mix Fold 3 se drží jedna báseň, a to v obou stavech svého bytí, tedy rozevřeném i uzavřeném.
Nyní se můžeme přesunout k pantu, který je ozdobou celého přístroje. Ten pochopitelně umožňuje uzavření telefonu zcela bez mezery mezi oběma polovinami, což až doposud ne všichni hlavní konkurenti uměli (zdravíme Samsung) a působí neuvěřitelně pevně, bytelně a odolně. Při manipulaci nabízí přesně tu úroveň odporu, jakou očekáváte a zvládne udržet konstrukci rozevřenou v úhlech 45 až 135 stupňů, s minimální vůlí. Dle Xiaomi by měl pant zvládnout až 500 tisíc otevření a zavření, což je nejvíc mezi současnými skládacími telefony.
Co se předělu mezi oběma částmi displeje týče, tak ten pochopitelně přítomný je a tak dalece, aby nějaký výrobce nabídl skládací panel zcela bez patrného ohybu, ještě nejsme. Nicméně je zase o kousek méně výrazný než vloni, je velmi decentní a rozhodně patří mezi ty nejmenší v branži. Takový Samsung by se v tomto směru mohl od Xiaomi učit. A to by se zase od Samsungu mohlo učit to, jak udělat skládačku se zvýšenou odolností. Zatímco konkurenční Galaxy Z Fold 5 nabízí zvýšenou odolnost IPX8, Xiaomi u své nejmodernější skládačky nikoliv.
To je s podivem hlavně z toho důvodu, že konstrukčně se jedná o pokročilejší telefon a zvýšenou odolnost IPX8 nabízí u svých skládaček i Google (Pixel Fold) a Huawei (Mate X3). Jedná se rozhodně o věc, na kterou by se mělo Xiaomi u další generace zaměřit. Co se použitých materiálů týče, tak rámeček je vyrobený z hliníku a záda jsou ošetřena materiálem, který na pohled připomíná umělou kůži, na dotek spíše plast a mělo by se jednat o sklo. Tak jako tak, tato úprava s texturou vypadá dobře a je příjemná na dotek.
Dominantu zadní části ale tvoří spíše fotomodul, který je obdélníkový, ze šasi lehce vystupuje a je roztažený přes celou jeho šířku. Modul obsahuje čtyři objektivy, LED blesk a neschází ani všeříkající nápis Leica. Za zmínku pak stojí rozhodně také to, že je vyrobený z keramiky a má lesklou povrchovou úpravu, takže je to zároveň stylový doplněk celkového designu.
Hlavní hvězdou skládačky Mix Fold 3 je pochopitelně vnitřní, ohebný displej s úhlopříčkou 8,03 palce a rozlišením 2160 × 1916 pixelů. To znamená poměr stran 10,1:9 a jemnost čítající 360 ppi, přičemž Mix Fold 3 nabízí, spolu s Vivem X Fold 2, největší vnitřní displej mezi všemi skládačkami. Pochopitelně je postavený na AMOLED technologii a pyšní s technologií LTPO, což znamená, že umí svou obnovovací frekvenci přizpůsobit plynule zobrazenému obsahu, a to v rozsahu 1 – 120 Hz. Frekvence při dotyku se pak může vyšplhat až na 240 Hz.
Kvalitativně je tento panel opravdu špička, nabízí výtečný maximální jas okolo 1 300 nitů, takže čitelnost je zcela bezproblémová i v současném letním počasí a samozřejmě mu neschází technologie jako HDR10+ či Dolby Vision. Podání barev je, jak se na AMOLED panel sluší a patří, výrazné a jednotlivé odstíny jsou velmi syté, nicméně nastavení barev je pochopitelně možné korigovat, a to formou přednastavených režimů, či manuálně. Venkovní displej pak nabízí úhlopříčku 6,56 palce, opět se jedná o AMOLED panel a jeho rozlišení čítá 2520 × 1080 pixelů.
Jeho maximální frekvence je 120 Hz a LTPO technologie tentokrát schází. To znamená, že dynamické přizpůsobení frekvence obsahu není možné tak, jako u vnitřního panelu a v adaptivním režimu funguje na frekvencích 30 / 60 / 120 Hz. Barvy jsou opět velmi syté a i venkovní displej nabízí technologie HDR10+ a Dolby Vision.
Vzhledem k tomu, že Xiaomi Mix Fold 3 se u nás prodávat nebude a nám se do rukou dostal kus, jenž je určený pro čínský trh a má tedy ryze čínský software, zde toho moc k rozebírání nebude. Systém je plný předinstalovaných aplikací, což je v Číně zcela normální a v základu nemá žádné Google aplikace. Práce s čínskými aplikacemi také není úplně jednoduchá a jedná se zkrátka o úplně jiný svět, na který v Evropě úplně zvyklí nejsme. Jak si ale systém poradil s velkou pracovní plochou? V tomto směru je na tom MIUI Fold slušně a nabízí víceméně to, co od skládačky tak nějak očekáváte.
Umožňuje spouštět plovoucí aplikace, a to buď z režimu multitaskingu, nebo pomocí výsuvného panelu. Větší plochu dobře využívá i v nastavení, kdy se vám v levé polovině displeje zobrazují jednotlivé typy nastavení a v pravém pak jejich podmenu. Když stáhnete roletku v pravé polovině, dočkáte se ovládacího centra, když ji stáhnete vlevo, vyjede notifikační centrum a když potáhnete na displeji z levého boku, zobrazí se vám jakýsi hub s možností rychlého spuštění aplikací, počasím, stavem operační paměti, kalendářem a podobnými praktickými prvky. Tyto karty je možné přesouvat a měnit, takže tuto oblast si je možné přizpůsobit obrazu svému.
Systém samozřejmě umí provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce a umí fungovat také v režimu, kdy máte telefon otevřený jako notebook. Když například v tomto režimu spustíte fotoaparát, hledáček budete mít v horní polovině a do spodní se vám nastěhují jeho ovládací prvky. Když spustíte přehrávač videí, tak ve spodní části se opět zobrazí ovládací panel a u aplikací, kde se pracuje s textem, se v této oblasti dočkáte zase klávesnice. Systém jako takový běží jako z praku a telefon se ani v nejmenším nezadrhává, což ale, vzhledem k osazenému hardwaru, nepřekvapí.
Xiaomi Mix Fold 3 je postaveno okolo vlajkového procesoru Snapdragon 8 Gen 2 od Qualcommu a to znamená, že se jedná o jednu z nejvýkonnějších skládaček současnosti. V AnTuTu tento telefon překonal hranici 1,5 milionu bodů, což je opravdu něco a na nedostatek výkonu si tedy nebudou stěžovat ani ti nejnáročnější uživatelé. Zahřívání je při normální činnosti víceméně v normě a jen velmi málo patrné, ale když dáte telefonu pořádně zabrat, extrémně výkonný hardware se projeví a hliníkový rámeček začne výrazně pálit.
Baterie má kapacitu 4 800 mAh a společnost jí dělá 67W drátové a 50W bezdrátové nabíjení. Výdrž nijak rozebírat nebudu, protože s telefonem jsem strávil víceméně jen dva dny a to dostával pořádně zabrat, takže výsledky by nebyly zcela relevantní. Drátové nabíjení o výkonu 67W by mělo zvládnout nabít telefon na 100 % za 40 minut, což je takový hezký průměr. Implementace bezdrátového nabíjení o výkonu 50 W si pak rozhodně zaslouží pochvalu, ačkoliv mezi skládačkami se nejedná o nic výjimečného a nabízí ho i dva hlavní konkurenti.
Stejně jako vloni u modelu Mix Fold 2, i letos vsadilo Xiaomi u své nové skládačky na fotoaparát s cejchem Leica. Jedná se o vůbec první skládačku se čtyřnásobným fotoaparátem a ten nabízí rozlišení 50 + 10 + 10 + 12 Mpx. A jaké snímky vlastně Mix Fold 3 produkuje? Jedná se o nejlepší fotomobil v segmentu skládaček? Schopnosti a parametry k tomu rozhodně má, ostatně, podívejte se sami.
Kvalita snímků pořízená hlavním fotoaparátem je opravdu výborná a snese srovnání s klasickými vlajkovými telefony typu Xiaomi 13 Pro nebo Samsung Galaxy S23 Ultra. Fotoaparát odvádí skvělou práci co se týče detailů, podání barev i šumu, který je prakticky neznatelný a rozhodně potěší také přirozeně působícím rozostřením pozadí, tedy bokeh efektem. Ten lze samozřejmě ještě zvýšit použitím portrétního režimu a oddělení fotografovaného objektu od pozadí zvládá telefon, respektive fotoaparát, opravdu výtečně.
Potěšily mě také schopnosti přiblížení, které má Mix Fold 3, díky dvojici teleobjektivů, rozhodně nadprůměrné. Jeden teleobjektiv nabízí 3,2× optický zoom a druhý 5× optický zoom, přičemž v obou případech dostanete velmi dobré snímky s bohatými detaily a minimálním šumem. Lze si ale všimnout rozdíleného barevného podání, a zatímco 3,2× objektiv se drží spíše reality, 5násobný objektiv barvy o něco víc saturuje. Maximální hodnota digitálního zoomu 50× a výsledky jsou, samozřejmě s přivřením obou očí, jakž takž použitelné.
Ultra-širokoúhlý objektiv má záběr 120˚ a umí produkovat hezké snímky s reálnými barvami a vysokou úrovní detailů, ale bohužel nabízí pouze fixní a nikoliv automatické ostření. To znamená, že k němu bližší objekty nebudou dokonale ostré a na to, že byste ultra-širokoúhlým objektivem pořizovali makro snímky, můžete rovnou zapomenout. Mix Fold 3 vlastně vůbec nemá makro režim, a pokud budete chtít pořizovat snímky zblízka, budete si muset vypomoct přiblížením, ať už přes teleobjektiv, nebo hlavní fotoaparát.
Co se videí týče, tak maximem, co Mix Fold 3 zvládne, jsou 8K záznamy při 24 snímcích za vteřinu. Mimo to lze zvolit 4K videa (24/30/60 pfs) a samozřejmě i 1080p (30/60 fps) a 720p režim (30 fps). Tato nová skládačka od Xiaomi pak potěší také milovníky selfie snímků, protože nabízí hned několik možností, jak na ně. Kromě typické selfie kamerky, kterou má telefon v obou displejích, tedy dvě (jsou stejné, mají rozlišení 20 Mpx a produkují kvalitní snímky), je možné využít také hlavní fotoaparát, protože venkovní displej lze použít jako hledáček.
V tomto případě dostanete pochopitelně opravdu špičkové selfie snímky, které nabídnou mnohem lepší podání barev, přirozenější bokeh efekt a více detailů při nižším šumu. A použít lze také ultra-širokoúhlý objektiv, ačkoliv u něho budete muset, kvůli absenci automatického ostření, natáhnout paži o trochu víc, abyste byli dostatečně zaostření. Odměnou budiž to, že se dočkáte širšího záběru a do selfie snímku se vám vejde vícero objektů. Milovníci selfie fotografií budou zkrátka z Xiaomi Mix Fold 3 nadšeni.
Po dvou dnech strávených s nejnovější skládačkou z dílen Xiaomi mi nezbývá než si povzdechnout, že si čínský výrobce tento kousek opět škudlí jen pro svůj trh. Konstrukčně je to rozhodně jeden z nejlepších skládacích telefonů dneška, pyšní se špičkovým pantem a nesmírně tenkým šasi, díky kterému se v zavřeném stavu používá stejně příjemně, jako jakýkoliv jiný telefon. V tom otevřeném pak dostanete parádní, obří displej, který je radost používat a vůbec bych se nedivili tomu, kdyby moderní skládačky čase zcela vytlačily tablety.
Úhlopříčka okolo 8 palců už stačí na konzumaci veškerého multimediálního obsahu a telefon díky tenké konstrukci nepřekáží ani v uzavřeném stavu. Předěl mezi oběma polovinami displeje je zase o kousek menší, a ačkoliv panel zcela plochý není, do tohoto stavu už není daleko. Bez nedostatků se to ale neobešlo, a když pominu omezenou dostupnost a z toho vycházející čínský systém MIUI, tak bych rozhodně uvítal zvýšenou odolnost. Samsung, Google a Huawei ukazují, že i skládačky umí být odolné proti vodě, tak proč ne Xiaomi, které na to prostředky rozhodně má?
Také ultra-širokoúhlý objektiv mohl být lepší, minimálně tedy co se výbavy týče. Fotografovat umí slušně, ale nemá automatické ostření, takže neumí makro snímky a při fotografování více zblízka nebudou objekty blíže fotoaparátu dokonale ostré. Telefon má hromadu výkonu, no to znamená, že se umí při výrazné zátěži pořádně rozpálit, a to mnohdy až tak, že ho budete muset dát na chvíli bokem, protože horký, hliníkový rámeček nebude ani trochu příjemný.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
špičkové zpracování a precizní konstrukce | nedostupnost na našem trhu |
elegantní design a tenký profil | schází zvýšená odolnost proti vodě |
skvělý displej uvnitř i vně | při vysoké zátěži výrazné zahřívání |
celkově výborný fotoaparát | ultra-širokoúhlý fotoaparát bez automatického ostření |
výbava, výkon a rychlé bezdrátové nabíjení |