WigiTel W3 – recenze nejmenšího mobilu na trhu
Otestovali jsme mobilní telefon WigiTel W3, který v současné době drží jedno prvenství – nejmenší mobilní telefon na trhu. Značnou pozornost telefon upoutá také díky své konstrukci. Jde totiž o mobil véčkové konstrukce v klasických náramkových hodinkách.
Doba, kdy mobil v hodinkách znamenal science-fiction, je pryč. Na trhu už se můžeme setkat s několika mobilními telefony, které jsou zabudované do náramkových hodinek. Mezi první distributory takovýchto mobilů na našem trhu patří společnost WigiTel, která má ve své nabídce už tři modely náramkové konstrukce.
Technické parametry WigiTelu W3
Rozměry | 51 x 51 x 20 mm |
---|---|
Hmotnost | 55 gramů |
Konstrukce | náramková |
Displej | TFT, rozlišení 128 x 128 px, 262 tisíc barev |
Paměť | 505 KB vnitřní + paměťové karty microSD (až 2 GB, v balení 1 GB karta) |
Organizační funkce | emailový klient, kalendář, úkolovník, diktafon, kalkulačka, časovač, stopky, opakovaný budík, vyzváněcí profily, SMS, MMS, 500 kontaktů, vnitřní paměť na zprávy |
Multimédia | hudební přehrávač, přehrávač videa, wapový prohlížeč |
Fotoaparát | 0,3 Mpx (640 x 480 px) s interpolací na 1,3 Mpx (1280 x 1024 px), až 4x digitální zoom, efekty, nahrávání videa v rozlišení 128 x 96 px |
Datové funkce | USB (WigiTel konektor, Mass Storage), Bluetooth (profil A2DP), GPRS |
Baterie | Li-Ion 500 mAh |
Cena a dostupnost | 4 799 Kč (k 1. květnu 2009), 2. čtvrtletí 2009 |
Obsah balení | Bluetooth headset, baterie, USB nabíječka, nabíječka, nabíječka Bluetooth headsetu |
Kapitoly recenze:
Obsah balení s mobilním telefonem WigiTel W3
Vzhled a konstrukce: zkrátka „mobilohodinky“
WigiTel W3 se svými rozměry 51 x 51 x 20 mm a hmotností 55 gramů patří, stejně jako předchozí modely W1 a W2, mezi mohutnější náramkové hodinky. Berme však v úvahu, že jde o „trochu“ složitější zařízení než jakým jsou běžné hodinky. Mezi mobilními telefony jde naopak o nejmenší telefon na trhu a zároveň také o jeden z nejlehčích mobilů.
Telefon je možné nosit jen tak samotný, pověšený na krku za šňůrku nebo díky speciálnímu opasku jej jednoduše připevnit na ruku a používat jako náramkové hodinky. V každém případě vidím výhodu ve véčkové konstrukci telefonu. Ať už mobil hodíte do kapsy, máte pověšený na krku či připevněný na náramku na ruce, nemusíte se obávat poškrábání displeje.
Výrobce použil u WigiTelu W3 tvrdý lesklý plast, na kterém se v malém měřítku uchycují nečistoty, převážně otisky prstů. U testovaného telefonu v černé barevné variantě však otisky prstů naštěstí nebyly téměř vůbec postřehnutelné. Co se týče konstrukčního zpracování, nemá se výrobce za co stydět. Plasty na sebe lícují přesně podle představ.
Dodávaný náramek už není součástí telefonu, jak tomu bylo u předchozích modelů výrobce. Výhodou tedy je, že si s sebou můžete vzít mnohem kompaktnější zařízení, než jakým by byl telefon s náramkem. Pro pohodlnější napsání zprávy stačí telefon vycvaknout z náramku a zadávat znaky na klávesnici mnohem rychleji. Výrobce dále musím pochválit, že oproti modelu W2 přibyly otvory pro utažení pásku. WigiTel W3 si tak může dát na ruku třeba i kdejaká slečna.
Baterie a výdrž: silných 500 mAh
Baterie typu Li-Ion s kapacitou 500 mAh zásobuje energií WigiTel W3. Oproti předešlému modelu W2 jde o zvýšení kapacity baterie o 100 mAh. Ve výdrži telefonu se to také patřičně projevilo. S průměrnou denní zátěží nám telefon vydržel na příjmu okolo 5 dnů. Takový údaj mohou všichni, včetně předních výrobců, jen tiše v koutku závidět. Samozřejmostí je dobíjení telefonu přes dodávaný datový USB kabel během připojení k PC.
Displej, prostředí, ovládání:
WigiTel W3 přináší čtvercový TFT displej s rozlišením 128 x 128 px a možností zobrazení až 262 tisíc barev. V nastavení lze regulovat hodnotu jasu displeje v pěti krocích. U testovaného kusu ovšem po volbě jakéhokoliv stupně jasu změna nenastala. I proto nám nevyhovovala horší čitelnost displeje na přímém slunečním světle.
Prostředí telefonu se moc neliší od předchozího modelu W2. V menu 3 x 4 ikonky se pohybuje klasicky pomocí ovládacího čtyřsměrného tlačítka s potvrzovacím středem. Pomocí čísel numerické klávesnice je ovládání ještě rychlejší. Pomocí navolených zkratek se lze z pohotovostního režimu rychle dostat kamkoliv.
Telefonování: až 500 kontaktů
Telefon pojme až 500 kontaktů. Ke každému kontaktu můžeme kromě telefonního čísla přidělit také obrázek, název společnosti, email, fax, narozeniny, speciální vyzvánění či video. V telefonním seznamu se vyhledává postupným zadáváním znaků podle příjmení. Nechybí vytváření skupin volajících ani vyzváněcí profily včetně flight módu. Stejně, jako jsme psali u modelu W2, by se hodilo i hlasové vytáčení, které by o mnoho zjednodušilo vytáčení kontaktů. Telefonovat lze s hodinkami u ucha, zapnutím hlasitého odposlechu nebo použitím bezdrátového Bluetooth headsetu, který je dodáván v balení.
Zprávy: SMS, MMS i E-mail
WigiTel W3 má na zprávy vyhrazenou sdílenou vnitřní paměť. Podporuje SMS, MMS a nově pak, oproti předešlým modelům, E-mail. V editoru zpráv je vidět počet napsaných znaků už od prvního zadaného znaku. Po překročení velikostního limitu jedné zprávy se bohužel na displeji neobjeví, že začínáte psát další zprávu. Telefon nezvládá zasílání zpráv více příjemcům najednou. V nastavení nechybí zapnutí tradiční doručenky.
Zábava: hudební přehrávač, fotoaparát a další
Výrobce přichystal vnitřní paměť o velikosti pouhých 505 KB. Naštěstí ale nechybí slot pro paměťové karty microSD, který přijme karty až o kapacitě 2 GB. V balení je přibalena rovnou 1 GB karta. Co se týče multimediálních funkcí, k dispozici je hudební přehrávač, přehrávač videa, phlížeč obrázků, fotoeditor či wapový prohlížeč. Na hodinky tedy velmi slušná výbava.
Stejně jako u předchůdce, modelu W2, nechybí fotoaparát s rozlišením 0,3 Mpx (640 x 480 px). U WigiTelu W3 je navíc možné zapnout interpolaci na 1,3 Mpx (1280 x 1024 px). Během pořizování fotografií je k dispozici až 4x digitální zoom, vyvážení bílé, časovač, sekcence snímání či vypnutí zvuku závěrky. Bohužel však chybí automatické ostření, a to se velmi projevuje v kvalitě pořízených snímků. Videa lze nahrávat v rozlišení 128 x 96 px.
Organizační a datové funkce: malý organizér
WigiTel W3 přináší emailového klienta, kalendář, úkolovník, diktafon, kalkulačku, časovač, stopky a opakovaný budík. Oceňujeme také převodník jednotek a měn, čtečku E-Knih a zajímavou dvojici aplikací pro zdraví. Aplikace BMI (Body Mass Index) vám spočítá, jak jste na tom po tělesné stránce, zda-li netrpíte nadváhou apod. Druhou aplikací je Menstruační kalendář. Co se týče datové výbavy, telefon nabízí USB, GPRS a Bluetooth, které se hodí pro připojení bezdrátového headsetu.
Zhodnocení: malý telefon s nadáním
Výrobci se podařilo přijít s alternativou k mobilohodinkám W2. Model W3 je sice po stránce vybavenosti téměř stejný jako model W2, disponuje však odlišnou konstrukcí – véčkovou. Pokud Vás koncept mobilu v hodinkách natolik zaujal, že přemýšlíte o pořízení některého z dvojice modelů W2 a W3, pak záleží nejen na konstrukci, kterou preferujete, ale také na pořizovací ceně. V tomto směru má výhodu WigiTel W2, který se dá pořídit těsně pod hranicí 4 tisíc Kč. Testovaný WigiTel W3 stojí 4 800 Kč.
Plus:
- praktičnost provedení „mobil v náramkových hodinkách“
- odnímatelný pásek
- slot na paměťové karty microSD
- podpora Mass Storage
- obsah balení
Mínus:
- horší fotoaparát
- špatně čitelný displej na slunci
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.