Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

WigiTel W2: mobil v hodinkách

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

WigiTel W2 je v současné době jediným mobilním telefonem v hodinkách, který se oficiálně prodává na českém trhu. Disponuje dotykovým displejem, dokáže přehrát hudbu a filmy, podporuje Bluetooth, SMS i MMS a nabízí slot na paměťové karty microSD. Navíc umí fotit a natáčet videa. To vše v klasických náramkových hodinkách.

Mobilní telefony v náramkových hodinkách by podle současných předpovědí měly zažít v příštích několika letech docela slušný rozmach. Implentace většiny funkcí z mobilních telefonů do náramkových hodinek je pouze dalším krokem v postupné miniaturizaci mobilní elektroniky.


WigiTel W2: mobil v hodinkách

Technické parametry

Rozměry70 x 45 x 16,4 mm
Hmotnost55 gramů
Barevné provedeníčerné
SítěGSM 900 / 1800 / 1900 MHz
Displejdotykový, aktivní, typu TFT, rozlišení 128 x 160 px, 262 tisíc barev, úhlopříčka 1,3″
Paměť505 KB vnitřní + paměťové karty microSD (až 2 GB)
Otevřený operační systémne / (vlastní UI)
Organizační funkcekalendář, budík, kalkulačka, úkoly, diktafon, stopky, převodník jednotek a měn, světový čas, index BMI, menstruační kalendář, SMS, MMS, vyzváněcí profily, flight mód
Multimédiahudební přehrávač (podpora MP3, AAC, WAV, AMR, MIDI, IMY), přehrávač videa, ekvalizér, editor a prohlížeč obrázků, hry, WAP
Fotoaparát0,3 Mpx (640 x 480 px), až 4x digitální zoom, vyvážené bílé, noční režim, efekty, sekvence snímání, samospoušť, rámečky, nahrávání videa v rozlišení 128 x 96 px a ve formátu AVI
Datové funkceUSB (WigiTel konektor, podpora Mass Storage), Bluetooth (profil A2DP), GPRS
Baterie a výdržLi-Ion 400 mAh
Doba hovoru: až 200 minut, pohotovostní režim: až 120 hodin
Cena a dostupnost3999 Kč
prosinec 2008

V krabici se nachází:

 • uživatelská příručka
 • mobilní telefon v hodinkách WigiTel W2
 • 2x Li-Ion baterie 400 mAh
 • 1x teleskopický stylus (o délce 4 cm)
 • Bluetooth headset MOBI H509
 • paměťová karta microSD 1 GB
 • USB nabíječka + nabíječka na 230V
 • 2x datový USB kabel (zvlášť pro mobil a pro headset)


Obsah balení s mobilním telefonem WigiTel W2

Design a konstrukce: mohutnější náramkové hodinky

Mobilní telefon WigiTel W2 se s rozměry 70 x 45 x 16,4 mm a hmotností 55 gramů řadí mezi mohutnější náramkové hodinky. Dá se tedy předpokládat, že si najdou cestu snadněji na mužskou než ženskou ruku. Jejich representativní charakter by však měl oslovit i některé ženy. Výrobce použil převážně lesklý černý plast, na kterém se objevují otisky prstů a jiné nečistoty jen velmi sporadicky. Pásek s devíti otvory pro uchycení na různě mohutných rukou je klasicky gumový. Hodinky WigiTel W2 působí celkově dobrým dojmem. Vyznačují se kvalitním konstrukčním zpracováním, u kterého by se dalo jen těžko něco vytýkat.

Přední stranu hodinek zaujímá dotykový displej, otvory s reproduktorem, mikrofon a objektiv fotoaparátu. Nalevo najdeme tlačítko pro vytočení telefonního čísla, přijmutí hovoru či k prohlížení záznamů hovorů. Levý bok dále zahrnuje systémový konektor a vedle něj potvrzovací tlačítko. Na pravém boku se nachází dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti, která taktéž umožňují snadný pohyb v menu. Vypínací tlačítko funguje i jako krok „zpět“ v nabídkách. Na spodní straně hodinek se pak nachází baterie. Pod ní je ukryta SIM karta a slot pro paměťovou kartu microSD. Výměna obou karet není nijak složitá.

Baterie a výdrž: v balení rovnou 2 baterie

Výrobce ke každému přístroji přibalil rovnou dvě Li-Ion baterie s kapacitou 400 mAh. Důvod je jednoduchý – nabíjení. Pro nabití hodinek je totiž nutné nejprve vložit baterii do nabíjecí krabičky, kterou připojíme datovým kabelem k nabíječce. Abychom neměli po dobu nabíjení vypnutý telefon, lze jednoduše použít druhou baterii. Přes datový USB kabel lze navíc hodinky dobíjet i během připojení k PC. Dodávaný Bluetooth headset dobíjíme rovnou pomocí USB kabelu a nabíječky. Co se týče výdrže telefonu WigiTel W2, oficiální informace hovoří o době hovoru až 200 minut a pohotovostním režimu až 120 hodin. Nám testovací telefon vydržel na příjmu s průměrnou zátěží zhruba 4 až 5 dnů, což je mnohem déle, než u mnoha dnešních mobilních telefonů.

Displej, prostředí a ovládání

WigiTel W2 nabízí dotykový TFT displej s rozlišením 128 x 160 px, dokáže zobrazit až 262 tisíc barev a jeho úhlopříčka činí 1,3 palce. V nastavení lze regulovat hodnotu jasu displeje v pěti krocích. Dostatečný je přitom již třetí stupeň. Dále můžeme nastavit dobu, po které se automaticky sníží intenzita podsvícení displeje (5 až 60 sekund), či pokud nebudeme spokojeni s přesností odezvy displeje, můžeme jej v nastavení kalibrovat. K dispozici je také trojice schémat, nebo přesněji barevných stylů prostředí (oranžové, modré, šedé). Na úvodní obrazovku můžeme umístit libovolný obrázek, přičemž lze zvolit i analogové či digitální hodiny. Nechybí ani volba spořiče obrazovky.

Prostředí telefonu je jednoduché a přehledné. WigiTel W2 se dá ovládat hned třemi způsoby: stylusem, prsty, nebo bočními tlačítky. Ke stylusu se však dostává hůře, když už máte hodinky na ruce, takže tento způsob ovládání zřejmě nenajde příliš velké uplatnění. Navíc, na doteky prstů displej reaguje poměrně dobře, takže vytahování stylusu není téměř ani zapotřebí. V menu 3 x 3 ikonky se dá jednoduše pohybovat sunutím prstu po ikonkách. Pro rychlejší práci s telefonem lze ke klávesám hlasitosti nastavit zkratky v pohotovostním režimu. Spustit fotoaparát či hudební přehrávač se tak dá i jedním tlačítkem. Telefon můžeme nechat zamknout pouze automaticky. Odemknutí poté provedeme stisknutím levého horního tlačítka a středu dotykového displeje.

Zábava: hudební a video přehrávač

Vnitřní paměť telefonu činí 505 KB a je rozšiřitelná paměťovými kartami microSD až o výrobcem udávanou velikost 2 GB. Dodávaná 1 GB microSD karta fungovala bez problémů. Naši testovací 2 GB paměťovou kartu SanDisk Premier však telefon nepřijal, zřejmě z důvodů vyšší rychlosti zápisu dat. Mobil v hodinkách WigiTel W2 nabízí jednoduchého správce souborů, ve kterém se nachází veškerý obsah souborů v telefonu i na dodávané paměťové kartě. Umožňuje například přejmenování a třídění souborů, jejich přesouvání, kopírování či mazání.

Hudební přehrávač podporuje audio formáty MP3, AAC, WAV, AMR, MIDI a IMY. Skladby ale bohužel neřadí podle ID3 tagů připojených k hudebním souborům. Umí však hrát minimalizovaný na pozadí, nabízí možnost náhodného výběru či opakování skladeb a nechybí ani ekvalizér s přednastavenými režimy (normální, bass, dance, classical, treble, party, pop a rock). Přehrávač videa dokáže otevřít soubory formátu 3GP a AVI. Výrobce dále přichystal editor a prohlížeč obrázků. Zabavit dokáže i jednoduchá hra puzzle se třemi úrovněmi obtížnosti.

Fotoaparát: jen jako „doplněk“

Fotoaparát je u mobilního telefonu WigiTel W2 pouze doplňkovou funkcí a tak je potřeba jej také brát. Dokáže pořídit fotografie v rozlišení pouhých 0,3 Mpx (640 x 480 px) a přináší až 4x digitální zoom, vyvážené bílé, noční režim, efekty, sekvenci snímání, samospoušť a rámečky. Na focení snímků do rodinného alba to tedy rozhodně nebude. Uplatní se ale pro focení zajímavých momentek. S WigiTelem W2 lze dále natáčet video, a to v rozlišení 128 x 96 a formátu AVI.

Telefonování a telefonní seznam: až 250 kontaktů

Telefon pojme až 250 kontaktů. Ke každému kontaktu můžeme kromě telefonního čísla přidělit také obrázek, název společnosti, email, fax, narozeniny a speciální vyzvánění. V telefonním seznamu se vyhledává postupným zadáváním znaků podle příjmení. Nechybí vytváření skupin volajících ani vyzváněcí profily včetně flight módu. Příště by se jistě hodilo i hlasové vytáčení, které by o mnoho zjednodušilo vytáčení kontaktů. Telefonovat lze s hodinkami u ucha, zapnutím hlasitého odposlechu nebo použitím bezdrátového Bluetooth headsetu, který se nachází v balení.

Zprávy: do hodinek se vešla podpora SMS i MMS

WigiTel W2 má na zprávy vyhrazenou sdílenou vnitřní paměť. Podporuje SMS i MMS. Editor zpráv nabízí odpočítávání znaků již od prvního zadaného znaku, což je chvályhodné. Prediktivní zadávání však schází. Text se zadává buď skrze jednu ze softwarových klávesnic na displeji, nebo skrze dotykový displej za pomoci rozpoznávání ručně psaného textu. Na displej se vejdou až 4 řádky. Telefon nezvládá zasílání zpráv více příjemcům najednou. V nastavení nechybí zapnutí tradiční doručenky. Emailového klienta hodinky nenabízejí.

Organizační a datové funkce: zamrzí absence Javy

Organizační funkce jsou u hodinek WigiTel W2 v poměrně silném složení. Zahrnují kalendář, budík, stopky, kalkulačku, diktafon, úkolovník, převodník jednotek a měn a světový čas. Pro zdraví výrobce připravil výpočet indexu BMI a menstruační kalendář. Telefon nepřináší pouze časovač, paměť kódů, poznámky a neumí otevřít Office dokumenty. Mnohem více ale zamrzí absence Javy, kvůli čemuž nelze doinstalovat další hry a aplikace. Naopak mě mile překvapila funkce plánovaného zapnutí/vypnutí telefonu, která dokáže automaticky zapnout/vypnout telefon, což se hodí například pro šetření baterie přes noc.

Z hlediska datových služeb telefon podporuje pouze GPRS. Proto se také nelze divit, že přináší pouze obyčejný wapový prohlížeč. K PC lze hodinky připojit pomocí USB s podporou Mass Storage, telefon se tedy chová jako flash disk. Klíčovou funkcí je bezdrátová technologie Bluetooth, která zahrnuje profil A2DP potřebný pro bezdrátové propojení s headsetem.

Zhodnocení: povedená miniaturizace

WigiTel W2 je neobyčejný mobilní telefon. Výrobce dokázal do tak miniaturního přístroje, jakým bezesporu náramkové hodinky jsou, vměstnat plno funkcí. Vesměs všichni lidé z mého okolí byli při seznámení s telefonem spokojeni.

Akorát ženské části do oka příliš nepadly hodinky po designové stránce a také kvůli poněkud větší velikosti v porovnání s klasickými náramkovými hodinkami. Telefon WigiTel W2 však na našem trhu v současné době nemá žádnou konkurenci, co se týče praktického provedení „mobil v hodinkách“.

Plusy:

 • praktičnost provedení „mobil v náramkových hodinkách“
 • dotykový displej
 • solidní výbava
 • slot na paměťové karty microSD
 • podpora Mass Storage
 • obsah balení
 • dlouhá výdrž

Mínusy:

 • nekvalitní fotoaparát
 • chybí JAVA a prediktivní zadávání textu
ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Bezdrátová nabíječka Apple AirPower má problémy s přehříváním

Bezdrátová nabíječka Apple AirPower má problémy s přehříváním

VČERA  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Vývoj bezdrátové nabíječky AirPower od Applu se jeví jako pozastavený. Nota bene, když byla představena před rokem společně s…

Nové úniky OnePlus 6T potvrzují čtečku otisků v displeji

Nové úniky OnePlus 6T potvrzují čtečku otisků v displeji

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Na internet unikl snímek smartphonu OnePlus 6T, který podle všeho vypadá jako mírně nakynutý OnePlus 6. O něco později…

Essential Phone dostane příští rok i Android 10

Essential Phone dostane příští rok i Android 10

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  2 komentáře

Nástupce Essential Phonu byl v květnu zrušen poté, co vyšlo najevo, že původní telefon se neprodával tak dobře, jak výrobce…

Mobilní zobrazení