Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Výrobci telefonů s Androidem lžou o bezpečnostních záplatách

  |  13 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Smartphony s Androidem mají až na pár výjimek stále velmi pomalé aktualizace. Jenže možná ještě horším problémem je, že jejich výrobci lžou o bezpečnostních záplatách, které ve skutečnosti na svých zařízeních nemají.

Jde o to, že výrobci tajně přeskakují měsíční bezpečnostní aktualizace a jakmile zapracují nějakou novou záplatu od Googlu, pak se pochlubí, že zabezpečení bylo aktualizované až do daného měsíce (tedy logicky včetně všech předchozích měsíců). Jenže ejhle, několik starších bezpečnostních záplat prakticky vynechají.

Na problém přišla výzkumná firma Security Research Labs (SRL), která prý dva roky analyzovala přes 1 200 telefonů s Androidem, aby zjistila, zda opravdu dostávají všechny bezpečnostní záplaty. Kontrola probíhala na zařízeních od známých společností, např. Googlu, Samsungu, Huawei, Sony, Nokie, HTC, Xiaomi, LG, a dalších.

Tip: Konec pomalým aktualizacím u Androidu? Google má chytré řešení

Vynechávají i ty největší značky

Překvapením bylo, že některé bezpečnostní záplaty vynechaly i největší výrobci, např. Samsung, Huawei, ale třeba také samotný Google. Mnohem hůře na tom, co se počtu vynechaných záplat týče, však byly společnosti ZTE a TCL, které dokonce tímto způsobem „přeskočily“ nejméně 4 aktualizace, či více.

Počet zmeškaných záplat
Google, Sony, Samsung, Wiko0-1
Xiaomi, OnePlus, Nokia1-3
HTC, Huawei, LG, Motorola3-4
TCL, ZTE4+

Prý je to asi v pořádku

Podle Googlu může být vysvětlením například to, že někteří výrobci zkrátka nezískali certifikaci Googlu, a tedy nemají bezpečnostní podmínky. A u větších výrobců pak prý zase mohlo jít o šalamounské řešení, kdy pro vyřešení bezpečnostního rizika místo výroby záplaty jen zkrátka odebrali zranitelné funkce.

Google a spol. nyní budou prošetřovat, jak přesné jsou výsledky této kontroly bezpečnostních aktualizací uvedenou třetí stranou. Každopádně prý není důvod k přehnaným obavám, protože větším rizikem je například malware v podobě podvodných aplikací, které v telefonu způsobí větší paseku, než chybějící bezpečnostní záplaty. Ale nebylo by dobré, aby výrobci své zákazníky alespoň neklamali a vše uvedli na pravou míru?

zdroj: Wired

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

avatar
6 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Johan NohajhahaMaxDanielMichal Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Mari
Mari

Tak u huawei se nedivím to jsou shitky, jakože parametrove vypadají dobře, ale jako celek fungují špatně, nemluvě o spatnych a zanedbanych aktulizacich

Jarda
Jarda

Mari ty už nechlastej. Tvoje moudra se potom nedají číst

haha
haha

ani bych neřekl má pravdu jsou to shity nic vic

#TFS
#TFS

Jak muzes rict ze Huawei je shitka? :DDD
Ja uz mel 3 Huaweie a ted si brousim zuby na P20 pro.

Kedar
Kedar

No mám Xperii XZ a jsem na prosincové aktualizaci která je určena pro Central Europe. Zatím co ostatní „operátoři“ T-Mobile,Vodafone,… jsou na Dubnové aktualizaci.

Michal
Michal

Musíš mít nejakej blbej FW,ja mám na xperii X nemeckej FW a mám cca týden dubnovou aktualizaci…

haha
haha

jaj takové keci :D

Luki
Luki

Jak je na tom Asus???

Michal
Michal

To se ani neptej…

Daniel
Daniel

Škoda že tam není zařazeno BlackBerry..

Max
Max

Android = humus. Top modely jedou tak půl roku, pak se začnou zpomalovat. Update záruka max 2 roky a to jen u těch nejlepších výrobců. No, nechápu, že to někdo kupuje.

haha
haha

jistě brepto a pak ses probudil co :D ty máš dost :D blbec

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Recenze Honor Play: multimediální génius

Recenze Honor Play: multimediální génius

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Honoru se pod hlavičkou Huawei povedlo vytvořit stroj, který je tenký, stylový, plný moderních prvků, nabízí špičkové komponenty a…

Xiaomi již chystá druhou generaci herního modelu Black Shark

Xiaomi již chystá druhou generaci herního modelu Black Shark

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Letos v dubnu uvedla čínská společnost na trh nový herní telefon Black Shark. Tento kousek pak zaznamenal úspěch. Proto…

Huawei uniká chystaný model Huawei Y9 (2019)

Huawei uniká chystaný model Huawei Y9 (2019)

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínská společnost Huawei boduje hlavně u svých vlajkových modelů. Nezapomínají však ani na slabší kousky. Tyto telefony pak nesou…

Mobilní zobrazení