Soutěž Vodafone AR Challenger vyhrál projekt rozšířené reality pro hluchoněmé

Jakub Fišer
  • Vodafone přichystal pro studenty středních škol soutěž AR Challenge
  • Účastníci přinesly projekty rozšířené a smíšené reality ve spolupráci s 5G
  • Ze všech soutěžících vyčníval projekt Slyším očima od studentů z Ostrova
Vodafone AR
Vodafone AR

Studenti z Ostrova u Karlových Varů využili v soutěži Vodafone AR Challenge možností, které nabízí rozšířená či augmentovaná realita a smíšená realita, kdy aplikace prostřednictvím speciálních Nreal brýlí doplňuje grafické objekty do skutečného světa.

Vodafone podpořil Slyším očima

Dohromady se přihlásilo 5 škol, 43 studentů a 14 projektů. Do finálové trojky se podívaly tři projekty, dvě školy z Jeseníku a jedna z Ostrova na Karlovarsku. Vítězem celé soutěže AR Challenge je projekt Slyším očima, který přináší vcelku originální aplikaci pro hluchoněmé a nedoslýchavé.

Slyším očima počítá s tím, že mikrofony zabudované ve speciálních brýlích budou snímat veškerý zvuk v okolí a převádět ho do vizuální formy. „Uživatelům neunikne nic z okolního dění a spolehlivě rozpoznají, pokud v okolí projede záchranka nebo na ně kdosi z povzdálí zavolá, že si v obchodě zapomněli peněženku. Brýle budou sloužit také jako inteligentní překladač. Při dialogu budou snímat hlas a převádět ho do psaných titulků, nebo do formy avatara, který překládá do znakové řeči v reálném čase,“ popisují autorky Pavla Adamcová a Jana Kašková, jak bude vítězný projekt v praxi fungovat.

O vítězi rozhodlo hlasování odborné poroty složené z expertů Vodafonu, zástupců Nadace Vodafone a koordinátorů projektu 5G pro 5 měst, a dále hodnocení zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj.


Doporučujeme: Neomezená data pro všechny! Vodafone uvedl nejlevnější tarify vůbec


Vodafone 5G
Vodafone 5G

Odměna 100 tisíc a pomoc s realizací

Vítězný tým nyní bude v úzké spolupráci s odborníky Vodafonu a dalšími odbornými partnery pracovat na vývoji aplikace. Navíc ho čeká účast v unikátním akceleračním programu Laboratoř Nadace Vodafone, který pomáhá startupům a neziskovým organizacím nastartovat či rozvíjet společenské inovace s pozitivním sociálním dopadem právě s využitím digitálních, informačních a komunikačních technologií.

Studenti tak kromě odborné podpory získají i mentoring například v oblasti byznysu a marketingu a jako bonus finanční odměnu ve výši 100 000 korun na vývoj projektu. Aplikace Slyším očima by tak měla spatřit světlo světa již v roce 2022.

Zbylé dvě příčky obsadily autoři projektu Tradiční procedury očima budoucnosti, který má za cíl naplno rozvinout potenciál Jeseníku jako lázeňského města a také autoři projektu VIA – Virtual Intelligent Assistent. Ti vycházeli z předpokladu, že senioři v Česku již nyní tvoří přibližně 20 % populace a jejich počet se bude neustále zvyšovat. Po konzultacích s Centrem sociálních služeb v Jeseníku tak navrhli komplexní digitální platformu pro seniory i dlouhodobě nemocné.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články