Unikla data uživatelů Applu a Googlu, urychleně si aktualizujte hesla

Masivní únik hesel ohrožuje uživatele po celém světě. Zveřejněno bylo 184 milionů údajů, které unikly kvůli malwaru InfoStealer.
Uživatelé po celém světě jsou v ohrožení
Pro přihlášení do různých aplikací nebo sociálních sítí je vyžadováno uživatelské jméno a heslo. Jde o druh zabezpečení, které má za cíl chránit data uživatelů. Bohužel se čas od času stane, že na internet uniknou přihlašovací údaje. Tentokrát je ale únik opravdu masivní a na veřejnost se dostalo 184 milionů přihlašovacích údajů.
Aktuálního úniku si všimnul výzkumník v oblasti kybernetické bezpečnosti Jeremiah Fowler. Ten objevil nechráněnou databázi o velikosti 47 GB, která obsahovala jména a hesla uživatelů z 29 zemí po celém světě. Tato databáze byla hned nahlášena příslušným orgánům, které již databázi zablokovali. Jak dlouho ale byla přístupná, nikdo neví a přístup k ní mohl mít prakticky kdokoliv.
Tento únik údajně pochází z malwaru jménem InfoStealer. Zmiňovaný malware mohli uživatelé po celém světě obdržet formou škodlivého e-mailu, stahováním neověřeného obsahu nebo jen návštěvou zasažených webových stránek. Malware poté prohledá všechna citlivá data v zařízení a přihlašovací údaje odeslal na vzdálené servery, ke kterým mají většinou přístup kyberzločinci.

Únik zasáhl Apple, Google i Microsoft
Již tak masivní únik přihlašovacích údajů nabírá na ještě větších rozměrech v momentě, kdy jsme se dozvěděli, odkud data unikla. Původní informace hovořily jen o úniku, avšak teď již víme, že tento únik zasáhl společnosti jako Apple, Google, Microsoft nebo Facebook. Tedy ty absolutně největší softwarové společnosti na světě.
V ohrožení jsou uživatelé služeb jako iCloud, Gmail, Facebook Messenger, Apple ID a mnoho dalších platforem. Problém navíc spočívá i v používání stejných údajů pro více služeb. Uživatelé často využívají jedny přihlašovací údaje, které následně používají všude, kde je třeba. To zločincům dává ještě větší výhodu a uniklé údaje často využijí i na platformách, kterých se únik vůbec netýkal.
Zkontrolujte své zabezpečení
Nový únik se může týkat každého z nás a je důležité, abychom si svá data před kyberzločinci chránili co možná nejlépe. Pokud tedy využíváte některou ze zmiňovaných platforem, tak rozhodně doporučuji změnu hesla. Ideálně zvolit heslo s délkou 12 až 14 znaků. Apel je kladen i na kombinaci malých a velkých písmen a využití speciálních znaků. Důležité je také vyhnout se osobním údajům, jako je například datum narození nebo jména vašich dětí.
Silným bezpečnostním prvkem je i dvoufázové ověření, které nabízí většina platforem. Pro přihlášení k vašemu účtu je kromě zadání správných uživatelských údajů nutné se ověřit například i kódem z SMS zprávy. Tato forma ještě zvyšuje zabezpečení vašich údajů a rozhodne doporučuji tuto možnost využít.
Autor článku

Tomáš se zajímá o technologie všeho druhu. Píše seriály o novinkách z Netflixu a dalších streamovacích služeb. Pracuje v elektrotechnice, ve volném čase rád cestuje a fandí fotbalu.
Tomáš se zajímá o technologie všeho druhu. Píše seriály o novinkách z Netflixu a dalších streamovacích služeb. Pracuje v elektrotechnice, ve volném čase rád cestuje a fandí fotbalu.