Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Odborné srovnání displejů: iPad mini 2, Nexus 7 a Kindle Fire HDX 7

  |  4 komentáře  |  autor: Vladimír Chlup

Tyto tři tablety jsou vzájemnými konkurenty v kategorii malých tabletů, což znamená úhlopříčku 7-8 palců. Na takové úhlopříčce můžeme vidět rozlišení, které nemá většina notebooků. Je však rozlišení jedinou známkou kvality?

S příchodem 2013 se v mobilních zařízeních začalo objevovat Full HD rozlišení. Stejné rozlišení jako mají televize a vyšší třídy notebooků, ale na mnohem menší úhlopříčce. Dnes se podíváme na srovnání displejů nejpopulárnějších „mini tabletů,“ jimiž jsou nový Nexus 7 (2013), Apple iPad mini 2 s Retina displejem a Amazon Kindle Fire HDX 7, které si pro nás připravil Dr Raymond Soneira z odborné společnosti DisplayMate, která testuje a kalibruje displeje všech typů.

Jedině iPad mini má v tomto srovnání úhlopříčku přesahující 7 palců, a to téměř o palec (7.9″). Z testovaných tabletů má také nejvyšší rozlišení, které však dosahuje jemnosti zhruba stejné (325 ppi) jako u zbývajících dvou zmíněných tabletů. Co se týče maximálního jasu, exceloval Nexus 7 s hodnotou 572 cd/m², následovaný Kindle Firem HDX 7 s 494 cd/m², prohrál zde překvapivě iPad mini se 414 cd/m². Na venkovní použití tak není malý tablet od Applu nejideálnějším řešením. Naopak vyšší jas znamená vyšší spotřebu, čili i nevýhoda může být v některých případech spíše výhodou, i když na Nexusu i Kindlu stačí nastavit nižší podsvícení a spotřeba také klesne.

Spotřebu má přesto velmi dobrou právě Nexus 7 díky vysoce účinné technologii LTPS (low temperature poly-silicon) a vyznamenal se i Kindle, kterému Amazon implementoval technologii Quantum Dots, poprvé použitou u tabletu. Hodnoty pro příkon jsou následující: Kindle-2.3W, iPad-3.3W, Nexus 7-1.8W (při maximálním jasu a zobrazení bílé). Tablety Kindle a Nexus mají dále barevné gamuty blížící se ke 100 % normy sRGB/Rec.709 Standard, zatímco iPad mini zůstává jen na 63 % a je tak v tomto směru velkým zklamáním. Výsledkem jsou tzv. tlumenější barvy, kterých si všimnete při přímém srovnání. Odlesky i pozorovací úhly jsou pak u všech tří zařízení zhruba stejné, srovnatelné.

Za vítěze odborná společnost DisplayMate označila tablet od Amazonu, Kindle Fire HDX 7, těsně následovaný Nexusem 7. Na posledním třetím místě skončil nový iPad mini od Applu, zejména díky horším barvám.

Výsledek testu je celkem zarážející, jelikož je iPad mini tím nejdražším v testu a displej má při tomto srovnání nejhorší. O to více překvapující to je u Applu, který si na kvalitě displejů obecně velice zakládá. Nicméně se na internetu objevují informace o různých typech displeje od různých výrobců, takže se mohou různit i kvality podání. Displeje dnes nevyrábí jen jedna firma a jeden výrobní pás. Kvalita se tak pochopitelně bude vždy lišit.

zdroj: DisplayMate.com

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JardaMartin P.Yegor Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Yegor
Yegor

No, stejně se mi nejvíc zamlouvá iPad. A to i po designové stránce.

Martin P.
Martin P.

Nemyslím si že by to byla srovnatelná zařízení.

Nexus 7 univerzální tablet. Tedy použitelný díky GPS na navigaci. iPag má GPS jen u verze 3/4G a Amazoňácká čtečka nemá GPS vůbec.

Až budou použitelné všechny tablety stejně můžete rovnat LCD

Jarda
Jarda

Proboha,proč pleteš do srovnávacího testu kvalit displejů gps? Co má společnýho s kvalitou displeje?

Martin P.
Martin P.

Třeba protože zařízení si kupuji jako věc kterou chci nějak používat. Kvalita LCD už dávno neovlivňuje použití. Takže podle toho zařízení vybírat nebudu.

Pokud si chci vzít tablet do auta na navigaci , může mít sebelepší LCD , ale pokud nemá GPS je to na nic. A pokud myslíte, že navigaci přes GPS nahradíte pomocí triangulace GSM a Wifi tak si přečtěte co je Doplerův efekt… ( fyzika pro SŠ)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Honor Band 4: má se Xiaomi Mi Band 3 bát?

Honor Band 4: má se Xiaomi Mi Band 3 bát?

VČERA  |  David Hublar  |  3 komentáře

Na Pražském hradě byl kromě nového telefonu Honor 8X představen i nový chytrý náramek Honor Band 4, který je…

Huawei Mate 20X bude možná podporovat stylus

Huawei Mate 20X bude možná podporovat stylus

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Již zítra nám Huawei v Londýně představí nové modely řady Mate. Konkrétně se můžeme těšit na Mate 20, Mate…

OxygenOS u OnePlus 6T přijde s velkými změnami

OxygenOS u OnePlus 6T přijde s velkými změnami

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zanedlouho se již dočkáme oficiálního představení OnePlus 6T, o kterém již koluje mnoho zvěstí. Tentokrát jsme opět o krok…

Mobilní zobrazení