Mobilizujeme.cz

Odborné srovnání displejů: iPad mini 2, Nexus 7 a Kindle Fire HDX 7

  |  4 komentáře  |  autor:

Tyto tři tablety jsou vzájemnými konkurenty v kategorii malých tabletů, což znamená úhlopříčku 7-8 palců. Na takové úhlopříčce můžeme vidět rozlišení, které nemá většina notebooků. Je však rozlišení jedinou známkou kvality?

S příchodem 2013 se v mobilních zařízeních začalo objevovat Full HD rozlišení. Stejné rozlišení jako mají televize a vyšší třídy notebooků, ale na mnohem menší úhlopříčce. Dnes se podíváme na srovnání displejů nejpopulárnějších „mini tabletů,“ jimiž jsou nový Nexus 7 (2013), Apple iPad mini 2 s Retina displejem a Amazon Kindle Fire HDX 7, které si pro nás připravil Dr Raymond Soneira z odborné společnosti DisplayMate, která testuje a kalibruje displeje všech typů.

Jedině iPad mini má v tomto srovnání úhlopříčku přesahující 7 palců, a to téměř o palec (7.9″). Z testovaných tabletů má také nejvyšší rozlišení, které však dosahuje jemnosti zhruba stejné (325 ppi) jako u zbývajících dvou zmíněných tabletů. Co se týče maximálního jasu, exceloval Nexus 7 s hodnotou 572 cd/m², následovaný Kindle Firem HDX 7 s 494 cd/m², prohrál zde překvapivě iPad mini se 414 cd/m². Na venkovní použití tak není malý tablet od Applu nejideálnějším řešením. Naopak vyšší jas znamená vyšší spotřebu, čili i nevýhoda může být v některých případech spíše výhodou, i když na Nexusu i Kindlu stačí nastavit nižší podsvícení a spotřeba také klesne.

Spotřebu má přesto velmi dobrou právě Nexus 7 díky vysoce účinné technologii LTPS (low temperature poly-silicon) a vyznamenal se i Kindle, kterému Amazon implementoval technologii Quantum Dots, poprvé použitou u tabletu. Hodnoty pro příkon jsou následující: Kindle-2.3W, iPad-3.3W, Nexus 7-1.8W (při maximálním jasu a zobrazení bílé). Tablety Kindle a Nexus mají dále barevné gamuty blížící se ke 100 % normy sRGB/Rec.709 Standard, zatímco iPad mini zůstává jen na 63 % a je tak v tomto směru velkým zklamáním. Výsledkem jsou tzv. tlumenější barvy, kterých si všimnete při přímém srovnání. Odlesky i pozorovací úhly jsou pak u všech tří zařízení zhruba stejné, srovnatelné.

Za vítěze odborná společnost DisplayMate označila tablet od Amazonu, Kindle Fire HDX 7, těsně následovaný Nexusem 7. Na posledním třetím místě skončil nový iPad mini od Applu, zejména díky horším barvám.

Výsledek testu je celkem zarážející, jelikož je iPad mini tím nejdražším v testu a displej má při tomto srovnání nejhorší. O to více překvapující to je u Applu, který si na kvalitě displejů obecně velice zakládá. Nicméně se na internetu objevují informace o různých typech displeje od různých výrobců, takže se mohou různit i kvality podání. Displeje dnes nevyrábí jen jedna firma a jeden výrobní pás. Kvalita se tak pochopitelně bude vždy lišit.

zdroj: DisplayMate.com

ČLÁNKY:, , , , , ,
Číňané mají roztomilý miniklon iPhonu. Je menší, než byste čekali

Číňané mají roztomilý miniklon iPhonu. Je menší, než byste čekali

VČERA  |    |  diskuze (0)

Čínské klony zařízení známých značek nejsou ničím neobvyklým. Jenže když k tomu přidáme i trochu té vlastní invence, vyjde nám něco vskutku originálního.…

Vědci vyvíjejí flexibilní baterii, která může běžet na slané vodě

Vědci vyvíjejí flexibilní baterii, která může běžet na slané vodě

VČERA  |    |  diskuze (0)

Ano, je tady další z řady převratných vynálezů, který slibuje zázračnou technologii budoucnosti. Tentokrát sice vědci nehodlají prodloužit výdrž baterie – ačkoliv…

Další únik naznačuje bezdrátové nabíjení v nových iPhonech

Další únik naznačuje bezdrátové nabíjení v nových iPhonech

VČERA  |    |  3 komentáře

Představení nových iPhonů pomalu ale jistě klepe na dveře a ve vzduchu i přesto stále visí několik otázek, které ještě nebyly zodpovězeny.…

Mobilní zobrazení