Recenze Sony Xperia XZ2 Premium: nejkrásnější slon v porcelánu

Myslíte si, že máte velký telefon? Pokud by se vám dostala do ruky Xperia XZ2 Premium, budete za podvyživeného drobečka považovat i Galaxy Note 9. Tohle Sony je totiž obr. Velký, těžký, nemoderní… Ale má něco do sebe. Je to tak velký exot, až ho začnete mít rádi.

Sony se vyčítá, že poslední roky chrlí své vlajkové lodi nesmyslným tempem a že žádný telefon v prodeji nemůžete ani označit za novinku, protože v době startu prodejů už na svět lezou zprávy o chystaném nástupci. Druhou výtkou je ignorace moderních trendů. Xperie z vysoka kašlou na tenké rámečky, na umělou inteligenci koukající vám přes rameno při každém sáhnutí na displej. Ostatně i módní notch nechává japonské inženýry ve stavu naprosté letargie.

A díky tomu je XZ2 Premium unikát a osobnost. A anachronismus. Věřte, že telefon vážící přes 200 gramů se vám do ruky nedostane často. V prvních dnech máte tendence si kvůli rozměrům z největší Xperie dělat srandu: nechcete ji používat k navigaci, abyste viděli z auta, známým ji necháváte podržet a nabádáte je, ať ji drží oběma rukama. Nakonec ale přijdete na to, že má něco do sebe.

Sony Xperia XZ2 Premium: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 158 x 80 x 6,4 až 11,9 mm, 236 g, odolnost IP68
Displej 5,8″, 4K HDR, 3840 x 2160 px, poměr stran 16:9, jemnost 760 ppi
Operační systém Android 8.0 Oreo (s projektem Treble)
Procesor 8 jádrový, 2,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 845
Paměť 6 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD karty (až 400 GB)
Fotoaparát duální (19 + 12 Mpx), blesk, f/1,8 a f/1,6, prediktivní hybridní autofocus, 4K HDR video, zpomalené Full HD video + přední 13 Mpx, f/2,0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků
Baterie 3540 mAh, rychlonabíjení, rychlé bezdrátové nabíjení
Cena a dostupnost 21 990 Kč, červenec 2018

Design a zpracování: kluzký Otesánek

Jakmile prvotní zděšení (nebo nadšení) opadne, začnete na celé zařízení koukat trošku jinak. Připodobnil bych to k transformaci z švýcarského nožíku ke kladivu. Módní novinky jsou jemné, načančané, křehké a lahodí oku, a ačkoli rostou, pořád se bojí překročit hranici, kdy budou vypadat těžkopádně. To XZ2 Premium je kladivo. Jako kdyby si v Sony řekli: uděláme velký mobil se vším všudy. Nebudeme hrát na velkou úhlopříčku změnou poměru stran. Nudlovité obrazovky jsou k ničemu. A když už to bude takový obr, nemusíme se omezovat ani ve váze. Prostě to bude jako japonské sumó.

A jak řekli, tak udělali. I při své velikosti se Sony Xperia XZ2 Premium nosí v kalhotách kvůli zahnutým rohům lépe, než mnohem subtilnější modely. Váha bude v praxi překážkou jen při sportu, ruce unesou 236 g hravě. Ergonomii mnohem víc škodí zvolený povrch. Na rozdíl od verze XZ2 Compact je Premium vyrobený ze skla, které zatraceně klouže. Po otočení na sklíčko displeje Gorilla Glass 5 zase létá jak na vzduchovém polštáři. Doporučil bych proto vybavit telefon pouzdrem, ale překročit hmotnost čtvrt kila byste asi nechtěli. Takže nezbývá než dávat pozor – hlavně při odemykání.

Čtečka otisků je však jako na potvoru umístěná skoro v polovině zad, zatímco ukazováček přirozeně směřuje do prostoru horní čočky duálního objektivu a pravidelně ji špiní. Nejlepším přítelem pro rychlé odemykání se tak stane SmartLock, funkce známá už od dob Androidu KitKat, umožňující odemknutí obličejem, hlasem, nebo Bluetooth příslušenstvím.

Sony má zřejmě s poznatky z ergonomie vůbec nějaký osobní spor. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč je v půlce pravé boční hrany i tlačítko vypínání, když mezera ke skvěle dostupnému ovládání hlasitosti měří tři centimetry. Naopak vyzdvihnout musím celkové vyvážení přístroje – Xperia se nevyklápí z dlaně. Vítaná je i notifikační dioda, hardwarová dvoupolohová spoušť fotoaparátu a anténa NFC blízko horní hrany. Telefonem tak u terminálů můžete platit podobně, jako kartou, není třeba chytat mobil za hrany a trefovat se do čtečky bodem na průsečíku diagonál.

Displej, ovládání a baterie: popře všechny předpoklady

Stejně jako výrobce zvolil osobitý přístup ke tvarům tohoto smartphonu, postavil si hlavu i v řešení displeje. Chtějí všichni OLEDy? Výborně, použijeme IPS! Jsou žádané tenké rámečky? Pche, my radši stereoreproduktory. Co uděláme s 2K konkurencí? Šoupneme tam 4K, však to máme nacvičené z televizí! Všechno je prostě jinak, než jak velí trendy.

Není to ani dobře, ani špatně. Koukat na displej s rozlišením 3840 x 2160 pixelů na úhlopříčce 5,8″ není takové terno, jak byste doufali. V prostředí Androidu 8.0 Oreo nezbývá na takové legrácky ani prostor. Ale jakmile si pustíte nějaké video, které je v UHD rozlišení natočené, zbystříte (zvlášť když vám ho přeruší reklama ve Full HD) – najednou koukáte, že stromy natáčené z dronu jsou nějaké ostřejší, že ledové kry se proti černé vodní hladině rýsují nějak výrazněji… Ne, 4K není nic, co byste potřebovali, ale odteď se budu do krve hádat s těmi, kdo řeknou: Stejně není víc než 2K vidět”.

 

I kombinace s panelem typu IPS dává smysl. OLED obrazovky sice mají vysoký kontrast, ale asi jste si všimli, že je přechod mezi absolutní černou a velmi tmavou šedou příliš ostrý. U IPS sice tak tmavou černou nezískáte, ale obraz díky tomu drží mnohem více pohromadě a o vytáhnutí kontrastu se případně postará X-Reality engine.
XZ2 Premium proto považuji za jeden z nejlepších mobilů pro fotografy, kameramany nebo jen filmové nadšence. Jen si vezměte, kolik obsahu je na webu v poměru stran 16:9!

 

Po stránce hardwaru je Xperia průměrný high-end. XZ2 Premium dohání rest menší kolegyně a navyšuje RAMku ze 4 na 6 GB. Procesor Snapdragon 845 zůstává; výkonnější nástupce od Qualcommu se zatím na trh nedostal. Při průzkumu dalších specifikací vás čeká nemilé překvapení. Ne, nemyslím fakt, že se telefon během vysunutí šuplíku na paměťovku nebo nano SIM kartu restartuje. Mám na mysli zjištění, že v mobilu je jen 64 GB paměti a přestože (nebo možná protože) Sony preferuje čistý Android, z kapacity zůstane volných jen 50 GB, protože systém zabírá 14 GB! Kdyby byla paměť aspoň využitá rozumně… Ale ne, Sony vám do telefonu nahraje aplikaci Amazonu Shopping a Kindle, Facebook, otravný antivirus AVG… Zprvu to nevypadá tak zle, ale v základním nastavení chybí i takové věci, jako bokeh efekt pro fotoaparát nebo AR a naopak jiné aplikace jsou duplicitní, třeba galerie, přehrávač hudby nebo čtečka zpráv. Místo proto ubývá rychleji, než je obvyklé.

Pár praktických funkcí navíc ale telefon umí. Šikovné jsou třeba podmínkované profily Xperia Actions, které vám v noci zapnou tichý profil nebo spustí šetřič baterie během doby, kdy jste ve škole a soustředíte se na přednášky. Drobným bonusem je i režim pro ovládání v rukavicích. V zásadě se ale nejedná o nic, co by nezvládl Tasker nebo podobný automatizační program. Když byla řeč o šetření baterky, nesmím zapomenout na režim Stamina. Většinou ani není potřeba, přestože kapacita 3540 mAh nevypadá zázračně. Kdo ale někdy Sony vlastnil, ví, že si s takovou zásobou telefon vystačí dost dlouho. Pokud nemáte potřebu si svítit displejem po celý den, buďte v klidu, i víkend se s tímhle mobilem dá přežít bez nabíječky.

Fotoaparát a multimédia: chce to trénink

Jestli někde XZ2 Premium načichla modernou, je to u fotoaparátu. Přidala zkrátka druhý. Ale nebojte se, zásadní změna to není. Ačkoli se jedná o první použití duálního fotoaparátu u Sony, jeho využití se drží konzervativně při zemi. Sekundární objektiv je jen černobílý a používá senzor o velikosti 1/2,3″ s rozlišením 12 Mpx, aby pobral dost světla i za šera. Hlavní objektiv pak pracuje s vyšším rozlišením 19 Mpx při stejné velikosti, generuje proto logicky více šumu za stejných podmínek.

Sony duální kameru používá jen při černobílém focení a pro bokeh efekt. Trošku kontroverzní je uplatňování různých doporučení v aplikaci – každou chvíli se proto dozvíte, že musíte přistoupit k focenému objektu blíže, nebo naopak udělat pár kroků zpátky. Principiálně je skvělé, že vám telefon doporučí, jak zajistit maximální kvalitu snímků, ale nemůžete se zbavit dojmu, že si Xperia pořád na něco stěžuje.

Schopnosti fotoaparátů hodnotíme podle automatického režimu. Pokud bychom stejnou metodiku aplikovali i na XZ2 Premium, moc dobře by nedopadla. Hlavní schopnosti kamery se totiž ukrývají v manuálním módu. Teprve tam zjistíte, že má telefon neuvěřitelně rychlé zaostřování, můžete upravovat bod zaostření, upravovat ISO… Něco podobného umí většina mobilů, ale mám pocit, že Xperia je nepředvídatelná, co se týče volby parametrů v automatickém režimu. I proto mám po celém testování dojem, že jsem nedokázal ze smartphonu dostat maximum. Prostě jsem nedokázal odhadnout, jak se s jakou situací kamera popasuje.

Nějaké vzorce se ale vypozorovat podařilo. Jedním z nich je slušná kvalita při nedostatku osvětlení. Tady sekundární fotoaparát skutečně pomáhá a nemusíte se bát focení ani v podzemních garážích. Makro taky nedělá problémy a líbil se mi režim na krajinky, který dobře pracuje s barvami. Nutno však podotknout, že i výrobce vyzdvihuje spíše schopnosti natáčení videa. XZ2 Premium je slovy Sony první mobil schopný nahrávat ve 4K rozlišení při zapnutém HDR. Je hezké se něčím takovým chlubit, ale přínos je podobný, jako u videa s 960 snímky za vteřinu ve Full HD. Občas se to hodí, pobavíte přátele klipem, jak pes chytá frisbee, ale v běžném použití by se více hodil záznam s nižším frameratem, leč vyšším rozlišením. 4K ale telefon zvládá jen se 30 snímky za vteřinu a na 60 FPS se dostanete v nativní aplikaci jen v rozlišení 1080p.

Jak fotí Sony Xperia XZ2 Premium?



Zhodnocení

Sony Xperia XZ2 Premium je samorost, který se nenechá natlačit do žádné z připravených škatulek. Je velký, je neohrabaný, má na první pohled nesmyslné rozlišení, malou baterku a interní paměť, tlusté rámečky a chybí mu port na sluchátka. Zapomenout se nedají ani rozporuplné vlastnosti, jako je hloupě umístěná čtečka otisků, vibrační doprovod zvuků nebo kluzký povrch. Na druhou stranu má úžasný displej (i přes ono nesmyslně vypadající rozlišení), který výborně doplňují stereoreproduktory, nabízí překvapivě dlouhou výdrž, voděodolnost nejen proti ponoření, ale i vodě stříkající pod tlakem, nevnucuje vám nesmysly jako AR Emoji, podporuje bezdrátové nabíjení a ještě je perfektně optimalizovaný.

Ve výsledku se mi s Xperií žilo dobře. Je to parádní telefon na hraní her i práci. Skvěle poslouží jako doplněk fotoaparátu, přehrávač multimédií nebo mobil na expedice. Zároveň ale dokáže selhat ve chvílích, které hravě zvládají i čínské smartphony za pár tisíc. Sony XZ2 Premium bych proto popsal jako kontroverzní zařízení, které si oblíbíte pro jeho neotesanost, kvůli které mu odpustíte i pár ergonomických kiksů. Nebo ho pošlete do propadliště dějin a uděláte si další čárku ve sloupečku kolikrát Sony zaspalo.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
parádní displej mizerná ergonomie
dobrá výdrž absence 3,5mm sluchátkového jacku
voděodlnost

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Sony Xperia XZ2 Premium: nejkrásnější slon v porcelánu

Myslíte si, že máte velký telefon? Pokud by se vám dostala do ruky Xperia XZ2 Premium, budete za podvyživeného drobečka považovat i Galaxy Note 9. Tohle Sony je totiž obr. Velký, těžký, nemoderní… Ale má něco do sebe. Je to tak velký exot, až ho začnete mít rádi.

Sony se vyčítá, že poslední roky chrlí své vlajkové lodi nesmyslným tempem a že žádný telefon v prodeji nemůžete ani označit za novinku, protože v době startu prodejů už na svět lezou zprávy o chystaném nástupci. Druhou výtkou je ignorace moderních trendů. Xperie z vysoka kašlou na tenké rámečky, na umělou inteligenci koukající vám přes rameno při každém sáhnutí na displej. Ostatně i módní notch nechává japonské inženýry ve stavu naprosté letargie.

A díky tomu je XZ2 Premium unikát a osobnost. A anachronismus. Věřte, že telefon vážící přes 200 gramů se vám do ruky nedostane často. V prvních dnech máte tendence si kvůli rozměrům z největší Xperie dělat srandu: nechcete ji používat k navigaci, abyste viděli z auta, známým ji necháváte podržet a nabádáte je, ať ji drží oběma rukama. Nakonec ale přijdete na to, že má něco do sebe.

Sony Xperia XZ2 Premium: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 158 x 80 x 6,4 až 11,9 mm, 236 g, odolnost IP68
Displej 5,8″, 4K HDR, 3840 x 2160 px, poměr stran 16:9, jemnost 760 ppi
Operační systém Android 8.0 Oreo (s projektem Treble)
Procesor 8 jádrový, 2,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 845
Paměť 6 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD karty (až 400 GB)
Fotoaparát duální (19 + 12 Mpx), blesk, f/1,8 a f/1,6, prediktivní hybridní autofocus, 4K HDR video, zpomalené Full HD video + přední 13 Mpx, f/2,0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků
Baterie 3540 mAh, rychlonabíjení, rychlé bezdrátové nabíjení
Cena a dostupnost 21 990 Kč, červenec 2018

Design a zpracování: kluzký Otesánek

Jakmile prvotní zděšení (nebo nadšení) opadne, začnete na celé zařízení koukat trošku jinak. Připodobnil bych to k transformaci z švýcarského nožíku ke kladivu. Módní novinky jsou jemné, načančané, křehké a lahodí oku, a ačkoli rostou, pořád se bojí překročit hranici, kdy budou vypadat těžkopádně. To XZ2 Premium je kladivo. Jako kdyby si v Sony řekli: uděláme velký mobil se vším všudy. Nebudeme hrát na velkou úhlopříčku změnou poměru stran. Nudlovité obrazovky jsou k ničemu. A když už to bude takový obr, nemusíme se omezovat ani ve váze. Prostě to bude jako japonské sumó.

A jak řekli, tak udělali. I při své velikosti se Sony Xperia XZ2 Premium nosí v kalhotách kvůli zahnutým rohům lépe, než mnohem subtilnější modely. Váha bude v praxi překážkou jen při sportu, ruce unesou 236 g hravě. Ergonomii mnohem víc škodí zvolený povrch. Na rozdíl od verze XZ2 Compact je Premium vyrobený ze skla, které zatraceně klouže. Po otočení na sklíčko displeje Gorilla Glass 5 zase létá jak na vzduchovém polštáři. Doporučil bych proto vybavit telefon pouzdrem, ale překročit hmotnost čtvrt kila byste asi nechtěli. Takže nezbývá než dávat pozor – hlavně při odemykání.

Čtečka otisků je však jako na potvoru umístěná skoro v polovině zad, zatímco ukazováček přirozeně směřuje do prostoru horní čočky duálního objektivu a pravidelně ji špiní. Nejlepším přítelem pro rychlé odemykání se tak stane SmartLock, funkce známá už od dob Androidu KitKat, umožňující odemknutí obličejem, hlasem, nebo Bluetooth příslušenstvím.

Sony má zřejmě s poznatky z ergonomie vůbec nějaký osobní spor. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč je v půlce pravé boční hrany i tlačítko vypínání, když mezera ke skvěle dostupnému ovládání hlasitosti měří tři centimetry. Naopak vyzdvihnout musím celkové vyvážení přístroje – Xperia se nevyklápí z dlaně. Vítaná je i notifikační dioda, hardwarová dvoupolohová spoušť fotoaparátu a anténa NFC blízko horní hrany. Telefonem tak u terminálů můžete platit podobně, jako kartou, není třeba chytat mobil za hrany a trefovat se do čtečky bodem na průsečíku diagonál.

Displej, ovládání a baterie: popře všechny předpoklady

Stejně jako výrobce zvolil osobitý přístup ke tvarům tohoto smartphonu, postavil si hlavu i v řešení displeje. Chtějí všichni OLEDy? Výborně, použijeme IPS! Jsou žádané tenké rámečky? Pche, my radši stereoreproduktory. Co uděláme s 2K konkurencí? Šoupneme tam 4K, však to máme nacvičené z televizí! Všechno je prostě jinak, než jak velí trendy.

Není to ani dobře, ani špatně. Koukat na displej s rozlišením 3840 x 2160 pixelů na úhlopříčce 5,8″ není takové terno, jak byste doufali. V prostředí Androidu 8.0 Oreo nezbývá na takové legrácky ani prostor. Ale jakmile si pustíte nějaké video, které je v UHD rozlišení natočené, zbystříte (zvlášť když vám ho přeruší reklama ve Full HD) – najednou koukáte, že stromy natáčené z dronu jsou nějaké ostřejší, že ledové kry se proti černé vodní hladině rýsují nějak výrazněji… Ne, 4K není nic, co byste potřebovali, ale odteď se budu do krve hádat s těmi, kdo řeknou: Stejně není víc než 2K vidět”.

 

I kombinace s panelem typu IPS dává smysl. OLED obrazovky sice mají vysoký kontrast, ale asi jste si všimli, že je přechod mezi absolutní černou a velmi tmavou šedou příliš ostrý. U IPS sice tak tmavou černou nezískáte, ale obraz díky tomu drží mnohem více pohromadě a o vytáhnutí kontrastu se případně postará X-Reality engine.
XZ2 Premium proto považuji za jeden z nejlepších mobilů pro fotografy, kameramany nebo jen filmové nadšence. Jen si vezměte, kolik obsahu je na webu v poměru stran 16:9!

 

Po stránce hardwaru je Xperia průměrný high-end. XZ2 Premium dohání rest menší kolegyně a navyšuje RAMku ze 4 na 6 GB. Procesor Snapdragon 845 zůstává; výkonnější nástupce od Qualcommu se zatím na trh nedostal. Při průzkumu dalších specifikací vás čeká nemilé překvapení. Ne, nemyslím fakt, že se telefon během vysunutí šuplíku na paměťovku nebo nano SIM kartu restartuje. Mám na mysli zjištění, že v mobilu je jen 64 GB paměti a přestože (nebo možná protože) Sony preferuje čistý Android, z kapacity zůstane volných jen 50 GB, protože systém zabírá 14 GB! Kdyby byla paměť aspoň využitá rozumně… Ale ne, Sony vám do telefonu nahraje aplikaci Amazonu Shopping a Kindle, Facebook, otravný antivirus AVG… Zprvu to nevypadá tak zle, ale v základním nastavení chybí i takové věci, jako bokeh efekt pro fotoaparát nebo AR a naopak jiné aplikace jsou duplicitní, třeba galerie, přehrávač hudby nebo čtečka zpráv. Místo proto ubývá rychleji, než je obvyklé.

Pár praktických funkcí navíc ale telefon umí. Šikovné jsou třeba podmínkované profily Xperia Actions, které vám v noci zapnou tichý profil nebo spustí šetřič baterie během doby, kdy jste ve škole a soustředíte se na přednášky. Drobným bonusem je i režim pro ovládání v rukavicích. V zásadě se ale nejedná o nic, co by nezvládl Tasker nebo podobný automatizační program. Když byla řeč o šetření baterky, nesmím zapomenout na režim Stamina. Většinou ani není potřeba, přestože kapacita 3540 mAh nevypadá zázračně. Kdo ale někdy Sony vlastnil, ví, že si s takovou zásobou telefon vystačí dost dlouho. Pokud nemáte potřebu si svítit displejem po celý den, buďte v klidu, i víkend se s tímhle mobilem dá přežít bez nabíječky.

Fotoaparát a multimédia: chce to trénink

Jestli někde XZ2 Premium načichla modernou, je to u fotoaparátu. Přidala zkrátka druhý. Ale nebojte se, zásadní změna to není. Ačkoli se jedná o první použití duálního fotoaparátu u Sony, jeho využití se drží konzervativně při zemi. Sekundární objektiv je jen černobílý a používá senzor o velikosti 1/2,3″ s rozlišením 12 Mpx, aby pobral dost světla i za šera. Hlavní objektiv pak pracuje s vyšším rozlišením 19 Mpx při stejné velikosti, generuje proto logicky více šumu za stejných podmínek.

Sony duální kameru používá jen při černobílém focení a pro bokeh efekt. Trošku kontroverzní je uplatňování různých doporučení v aplikaci – každou chvíli se proto dozvíte, že musíte přistoupit k focenému objektu blíže, nebo naopak udělat pár kroků zpátky. Principiálně je skvělé, že vám telefon doporučí, jak zajistit maximální kvalitu snímků, ale nemůžete se zbavit dojmu, že si Xperia pořád na něco stěžuje.

Schopnosti fotoaparátů hodnotíme podle automatického režimu. Pokud bychom stejnou metodiku aplikovali i na XZ2 Premium, moc dobře by nedopadla. Hlavní schopnosti kamery se totiž ukrývají v manuálním módu. Teprve tam zjistíte, že má telefon neuvěřitelně rychlé zaostřování, můžete upravovat bod zaostření, upravovat ISO… Něco podobného umí většina mobilů, ale mám pocit, že Xperia je nepředvídatelná, co se týče volby parametrů v automatickém režimu. I proto mám po celém testování dojem, že jsem nedokázal ze smartphonu dostat maximum. Prostě jsem nedokázal odhadnout, jak se s jakou situací kamera popasuje.

Nějaké vzorce se ale vypozorovat podařilo. Jedním z nich je slušná kvalita při nedostatku osvětlení. Tady sekundární fotoaparát skutečně pomáhá a nemusíte se bát focení ani v podzemních garážích. Makro taky nedělá problémy a líbil se mi režim na krajinky, který dobře pracuje s barvami. Nutno však podotknout, že i výrobce vyzdvihuje spíše schopnosti natáčení videa. XZ2 Premium je slovy Sony první mobil schopný nahrávat ve 4K rozlišení při zapnutém HDR. Je hezké se něčím takovým chlubit, ale přínos je podobný, jako u videa s 960 snímky za vteřinu ve Full HD. Občas se to hodí, pobavíte přátele klipem, jak pes chytá frisbee, ale v běžném použití by se více hodil záznam s nižším frameratem, leč vyšším rozlišením. 4K ale telefon zvládá jen se 30 snímky za vteřinu a na 60 FPS se dostanete v nativní aplikaci jen v rozlišení 1080p.

Jak fotí Sony Xperia XZ2 Premium?



Zhodnocení

Sony Xperia XZ2 Premium je samorost, který se nenechá natlačit do žádné z připravených škatulek. Je velký, je neohrabaný, má na první pohled nesmyslné rozlišení, malou baterku a interní paměť, tlusté rámečky a chybí mu port na sluchátka. Zapomenout se nedají ani rozporuplné vlastnosti, jako je hloupě umístěná čtečka otisků, vibrační doprovod zvuků nebo kluzký povrch. Na druhou stranu má úžasný displej (i přes ono nesmyslně vypadající rozlišení), který výborně doplňují stereoreproduktory, nabízí překvapivě dlouhou výdrž, voděodolnost nejen proti ponoření, ale i vodě stříkající pod tlakem, nevnucuje vám nesmysly jako AR Emoji, podporuje bezdrátové nabíjení a ještě je perfektně optimalizovaný.

Ve výsledku se mi s Xperií žilo dobře. Je to parádní telefon na hraní her i práci. Skvěle poslouží jako doplněk fotoaparátu, přehrávač multimédií nebo mobil na expedice. Zároveň ale dokáže selhat ve chvílích, které hravě zvládají i čínské smartphony za pár tisíc. Sony XZ2 Premium bych proto popsal jako kontroverzní zařízení, které si oblíbíte pro jeho neotesanost, kvůli které mu odpustíte i pár ergonomických kiksů. Nebo ho pošlete do propadliště dějin a uděláte si další čárku ve sloupečku kolikrát Sony zaspalo.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
parádní displej mizerná ergonomie
dobrá výdrž absence 3,5mm sluchátkového jacku
voděodlnost

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."