Recenze Sony Xperia 10 a 10 Plus: japonské nudle k dovaření

Konzervativní japonské Sony se konečně po letech rozhodlo k větším změnám a oživení svého inovativního ducha. Nové telefony Xperia 10 a Xperia 10 Plus dokážou už na první pohled vzbudit pozornost svými netradičními těly s “nudlovitými” displeji o poměru stran 21:9, které jinde nenajdete. Jenže v ostatních disciplínách mají prostor ke zlepšení. Mohou tedy být pro některé zákazníky dobrou volbou? To prozradí naše dnešní recenze.

U Japonců se odehrávají větší změny. Firma chce jít s dobou a necílit jen na tradičně založené a řekněme konzervativnější zákazníky, ale oslovit klidně mladší a perspektivnější klientelu. S tím například přichází konec řady malých, kompaktních smartphonů (tedy alespoň prozatím, žádný nástupce XZ1 či XZ2 není pro letošní rok ohlášen), nebo odmítání některých technologií, které zkrátka mezi zákazníky frčí. Ať už jde o duální fotoaparáty, bezrámečkové displeje, apod. Místo toho jsou tady nové Xperie, vysoké a štíhlé, které dozajista vzbudí pozornost v záplavě všech ostatních smartphonů, a s cenou kolem 10 tisíc korun chtějí oslovit dnes větší skupinu zákazníků, která právě v takovéto cenové relaci vybírá nový smartphone.

Xperia 10 Plus vs 10: hlavní rozdíly

  • velikost (6,5″ vs 6″), rozměry a hmotnost, vystouplý fotoaparát
  • baterie (3000 mAh vs 2870 mAh)
  • procesor (Qualcomm Snapdragon 636 vs Snapdragon 630)
  • RAM paměť (4 GB vs 3 GB)
  • fotoaparát (12 + 8 Mpx s f/1.8 vs 13 + 5 Mpx s f/1.9)
  • cena (11 000 Kč vs 9 000 Kč)

Sony Xperia 10 Plus: specifikace

Konstrukce plast, 167 x 73 x 8,3 mm, 180 g
Displej 6,5″, IPS LCD, 2520 x 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 422 ppi
Operační systém Android 9 Pie
Procesor 8 jádrový, 1,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 636
Paměť 4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát duální (12 + 8 Mpx), EIS, clona f/1.8 a f/2.4, LED blesk + přední 8 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, NFC, čtečka otisků
Baterie 3 000 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 3.0 (18 W)
Cena a dostupnost 10 999 Kč, Q2 2019

Sony Xperia 10: specifikace

Konstrukce plast, 155,7 x 68 x 8,4 mm, 163 g
Displej 6″, IPS LCD, 2520 x 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 457 ppi
Operační systém Android 9 Pie
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 630
Paměť 3 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát duální (13 + 5 Mpx), EIS, clona f/1.9 a f/2.4, LED blesk + přední 8 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, NFC, čtečka otisků
Baterie 2 870 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 3.0 (18 W)
Cena a dostupnost 8 999 Kč, Q2 2019

Design a zpracování: (ne)praktičnost

Obě Sony jsou dvojčata se vším všudy. Obě mají polykarbonátová těla, obě mají stejné proporce, obě mají stejně rozmístěné konektory a další prvky. V tomto směru můžete vybírat jen podle velikosti a hmotnosti, viz tabulky výše. Každopádně musím říct, že oba telefony se v jedné ruce drží velmi dobře, až překvapivě dobře. Je to díky štíhlému a lehce zaoblenému provedení, které zkrátka do jedné ruky jednoduše uchopíte a v pohodě udržíte, aniž by vám telefon třeba vyklouzával z ruky.

Horší je to ovšem v momentě, kdy chcete telefon nejen držet, ale začít ovládat. Vzhledem k atypickému poměru stran displeje 21:9 je prostor pro ovládání a zobrazení obsahu opravdu velký, skoro jako kdybyste bydleli v desetipatrovém domě a museli kvůli každé příležitosti (oblékání, sprchování, občerstvení, odskočení,…) navštěvovat jiné patro. Ani u nových Xperií to není nic moc praktického. Palcem zkrátka nedosáhnete po celé ploše, někdy nepomůže ani tzv. přehmat. Sony tedy připravilo alespoň pár vychytávek, se kterými může být život o něco příjemnější, ať už jde o ovládání gestem, nebo postranní nabídka Side Sense. Více ale až v kapitole s prostředím a ovládáním. S čím také mohou přicházet problémy, je zasunutí telefonu do kapsy. Vzhledem k větším rozměrům počítejte, že větší z modelů už potřebuje pořádně velkou kapsu, aby vám z ní nevykukoval. Ale výrobci kalhot už se pomalu přizpůsobují.

Pokud jde o zpracování, obě Sony jsou na tom velmi dobře. Polykarbonátová těla jsou z jednoho kusu, takže nikde nemá co skřípat nebo vrzat. A ve stříbrné variantě působí i celkem moderně a hodnotně. Ovšem telefony nejsou voděodolné, přitom Sony bylo vždy známo tím, že jeho Xperia právě v tomto směru vynikají a odlišují se od konkurence. Škarohlíd pak může nadávat i na to, že Xperia 10 a 10 Plus nabízejí pouze plast, nikoliv hodnotnější skleněno-kovové či alespoň celokovové provedení, na rozdíl od konkurence. Nové Sony jdou zkrátka svou cestou a je otázka, na kolik je pro vás toto nedostatkem či naopak výhodou.

Co ovšem rozhodně výhodou moc není, je čtečka otisků. U obou telefonů je umístěná na pravém boku, tedy stejně jako u předchozích Sony. Jenže tentokrát již není umístěna přímo do odemykacího tlačítka a najdeme ji samostatně vedle něj. Podle Sony jde o lepší řešení, protože pak stačí pouze přiložit prst na senzor a tím telefon odemknete stejně jako u konkurence, jenže ve skutečnosti tato čtečka zřejmě díky menší a nekruhové ploše nefunguje tak přesvědčivě, jako u jiných telefonů se čtečkou například na zádech. Někdy musíte prst přímo přitlačit a nestačí se jen dotknout, což se mi stávalo hlavně u menšího z modelů. A ani pokud jde o rychlost odemčení otiskem prstu, nepatří Sony k nejrychlejším. Na odemykání pomocí obličeje si pak můžete nechat zajít chuť, podle Sony není tato biometrická možnost potřebná.

Displej, prostředí a baterie: hodně prostoru, méně výkonu

Velikost je to hlavní, oč tady běží. V případě menšího modelu Xperia 10 získáte 6″ displej, kdežto u většího modelu Xperia 10 Plus máte 6,5″ obrazovku. Typ displeje IPS LCD, rozlišení 2520 x 1080 pixelů, či poměr stran 21:9 jsou u obou sourozenců shodné. Výslednou jemnost 457 ppi vs 422 ppi pak můžeme brát taktéž jako zanedbatelnou. Kvality displeje patří spíše do dnešního průměru, barvy by mohly být o něco sytější, ale rozhodně většině lidem maximálně postačí. A k čemu že je dobré mít 21:9 displeje? Na obrazovce toho zkrátka uvidíte více, ať už prohlížíte webové stránky, chatujete s někým, píšete email, nebo třeba hledáte aplikace na Google Obchodu. Každý řádek informací navíc se může hodit. A co teprve v případě, že na obrazovce pustíte dvě aplikace naráz. Můžete sledovat video a při tom si s někým chatovat.

Má to však svá “ale”. Zkuste si například pustit video na YouTube. Většina obsahu je v poměru 4:3 nebo novějším 16:9 a i když jej napasujete na takto extrémně protáhlý displej, aby vám po stranách nezůstaly černé pruhy, bohužel tím oříznete až příliš velkou část sledovaného obsahu, větší, než třeba u desítkových iPhonů s výřezem displeje. A třeba ve webovém prohlížeči, pokud pustíte například video na ČT nebo DVTV a další kanály, tak leckdy ani nemůžete video alespoň trochu roztáhnout a vyplnit tak více prostoru na displeji, protože to zkrátka aplikace neumožňuje. Využití 21:9 displeje je tedy hlavně v případě, že natáčíte videa v tomto poměru stran nebo rádi sledujete například video obsah na streamovací službě Netflix, která právě tento formát u mnoha svých videí nabízí a je protáhlým displejům nových Sony přímo střižený na míru.


Pokud jde o režim multi-window pro spuštění dvou aplikací současně, je zde zase největším nedostatkem to, že ne každá aplikace tento režim podporuje, příkladem třeba Messenger od Facebooku. Zde je tedy ještě hodně nevyužitý potenciál a dokud nebude obsah pro 21:9 poměr stran a podporované aplikace, nemá nudlovitý displej až takový smysl. Ale víte, jak se to říká. Má přijít dřív slepice nebo vejce? Možná je to tak i v tomto případě a Sony odstartuje něco nového. Každopádně je to spíše práce pro vývojáře aplikací. Vždyť třeba při minimalizaci videa z webového prohlížeče můžete nechat na pozadí přehrávat video a při tom otevřít Facebook Messenger a chatovat. Že to nefunguje v případě režimu multi-window, je tedy problém aplikace jako takové, než telefonu. Ten má dostatečný výkon a schopnosti na to, aby si s tím poradil.

Prostředí je postavené na nejnovějším Androidu 9 Pie a jedná se téměř o čistý Android bez větších zásahů od výrobce telefonu. Tedy až na pár přidaných funkcí, jako je například ovládání Side Sense, kdy můžete jednoduchým dvojitým poklepáním na jedné ze stran displeje ve vyznačeném místě vyvolat speciální nabídku s aplikacemi a různými zkratkami, což trochu zjednodušuje ovládání telefonu v jedné ruce. A šikovná je i možnost, kdy jednoduchým přejetím prstem po této oblasti funguje jako krok zpět v systému. Sony dále nad klasický Android přidává například nástroj pro inteligentní čistění, který automaticky optimalizuje úložiště a paměť na základě analýzy tendence využití aplikace, čímž má zvyšovat výkon zařízení. Jenže popravdě výkon Xperie 10 ani 10 Plus není ani s tímto vylepšením bůhvíjaký. Prostředí je viditelně pomalejší, animace trvají dlouho, aplikace se spouštějí méně ochotně. Konkurenční telefony ve stejné cenové relaci jsou výkonnější a celkově odladěnější.

Co však můžu pochválit, je výdrž baterie. Tu měly Xperie vždy velmi dobrou, k čemuž mimo jiné přispívá i u nejnovějších Sony telefonů speciální Stamina režim, resp. hned dva různě přísné režimy. V případě Xperie 10 (2 870 mAh) a Xperie 10 Plus (3 000 mAh) čekejte výdrž na jedno nabití téměř shodnou zhruba 1,5 až 2 dny při běžném používání. Při maximálním vytížení můžete počítat minimálně s celým jedním dnem. Následně je k dispozici praktické rychlonabíjení, s podporou technologie Qualcomm Quick Charge 3.0.

Fotoaparát: jen na běžné focení

Obě Sony disponují duálním fotoaparátem, ovšem je mezi nimi poměrně velký rozdíl. Zatímco menší Xperia 10 využívá dvojice snímačů 13 + 5 Mpx a objektiv se světelností f/1.9, u většího sourozence je k dispozici o něco lepší složení snímačů 12 + 8 Mpx s objektivem o lepší světelnosti f/1.8. Takže výsledky pak jsou o něco lepší právě u většího z modelů. Oba potom ještě disponují elektronickou stabilizací obrazu (EIS) nebo automatickým rozpoznáváním scén a lepším nastavením. Ovšem výsledky jsou přinejlepším solidní. Rozhodně nemůžeme mluvit o tom, že by Xperie ve své třídě excelovaly. Ale ostudu také neudělají.

Konkrétně pokud fotíte za pěkného počasí, jsou výsledky u obou modelů víceméně hodně podobné. Akorát Xperia 10 volí teplejší barvy než větší Xperia 10 Plus a také Xperia 10 má horší ostření, zejména pokud jde o makro snímky. Xperia 10 pořídí také obecně méně detailů než větší Plusko. A větší model díky lepší světelnosti dokáže také lépe zachytit scény za horšího osvětlení nebo v noci. Nicméně oba fotoaparáty se hodí spíše na běžné focení, než na focení do rodinného alba nebo že by nahradily kompaktní fotoaparáty, jako dnes nahrazují ty nejlepší fotomobily. Podívejte se na výsledky sami.

Jak fotí Sony Xperia 10?

Jak fotí Sony Xperia 10 Plus?

Zhodnocení

V Japonsku dostali dobrý nápad oživit své portfolio s mobilními telefony a upustit od konzervativnějšího přístupu tolik pro Sony typického z let minulých. Designem, displejem i softwarem se nové Xperie od konkurence celkem dobře odlišují. Jenže některé věci nejsou úplně vychytané, ať už jde o složitější ovládání, pomalejší prostředí, či reálnou využitelnost poměru stran 21:9, nebo horší čtečky otisků prstů. Což s přičtením vyšší ceny než u konkurence není pro Sony zrovna nejlepší zpráva. Suma sumárum, nápad na unikátní nudlovité telefony střední třídy parádní, ovšem provedení je zatím poněkud nešťastné. Každopádně doufáme, že to výrobce neodradí a půjde dál cestou odvážnějšího vylepšování a zdokonalování svých produktů.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 dobře se drží v ruce  horší ovládání a pomalejší prostředí
 opravdu velké displeje  využitelnost poměru stran 21:9
výdrž baterie čtečky otisků prstů

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Sony Xperia 10 a 10 Plus: japonské nudle k dovaření

Konzervativní japonské Sony se konečně po letech rozhodlo k větším změnám a oživení svého inovativního ducha. Nové telefony Xperia 10 a Xperia 10 Plus dokážou už na první pohled vzbudit pozornost svými netradičními těly s “nudlovitými” displeji o poměru stran 21:9, které jinde nenajdete. Jenže v ostatních disciplínách mají prostor ke zlepšení. Mohou tedy být pro některé zákazníky dobrou volbou? To prozradí naše dnešní recenze.

U Japonců se odehrávají větší změny. Firma chce jít s dobou a necílit jen na tradičně založené a řekněme konzervativnější zákazníky, ale oslovit klidně mladší a perspektivnější klientelu. S tím například přichází konec řady malých, kompaktních smartphonů (tedy alespoň prozatím, žádný nástupce XZ1 či XZ2 není pro letošní rok ohlášen), nebo odmítání některých technologií, které zkrátka mezi zákazníky frčí. Ať už jde o duální fotoaparáty, bezrámečkové displeje, apod. Místo toho jsou tady nové Xperie, vysoké a štíhlé, které dozajista vzbudí pozornost v záplavě všech ostatních smartphonů, a s cenou kolem 10 tisíc korun chtějí oslovit dnes větší skupinu zákazníků, která právě v takovéto cenové relaci vybírá nový smartphone.

Xperia 10 Plus vs 10: hlavní rozdíly

  • velikost (6,5″ vs 6″), rozměry a hmotnost, vystouplý fotoaparát
  • baterie (3000 mAh vs 2870 mAh)
  • procesor (Qualcomm Snapdragon 636 vs Snapdragon 630)
  • RAM paměť (4 GB vs 3 GB)
  • fotoaparát (12 + 8 Mpx s f/1.8 vs 13 + 5 Mpx s f/1.9)
  • cena (11 000 Kč vs 9 000 Kč)

Sony Xperia 10 Plus: specifikace

Konstrukce plast, 167 x 73 x 8,3 mm, 180 g
Displej 6,5″, IPS LCD, 2520 x 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 422 ppi
Operační systém Android 9 Pie
Procesor 8 jádrový, 1,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 636
Paměť 4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát duální (12 + 8 Mpx), EIS, clona f/1.8 a f/2.4, LED blesk + přední 8 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, NFC, čtečka otisků
Baterie 3 000 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 3.0 (18 W)
Cena a dostupnost 10 999 Kč, Q2 2019

Sony Xperia 10: specifikace

Konstrukce plast, 155,7 x 68 x 8,4 mm, 163 g
Displej 6″, IPS LCD, 2520 x 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 457 ppi
Operační systém Android 9 Pie
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 630
Paměť 3 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát duální (13 + 5 Mpx), EIS, clona f/1.9 a f/2.4, LED blesk + přední 8 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, NFC, čtečka otisků
Baterie 2 870 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 3.0 (18 W)
Cena a dostupnost 8 999 Kč, Q2 2019

Design a zpracování: (ne)praktičnost

Obě Sony jsou dvojčata se vším všudy. Obě mají polykarbonátová těla, obě mají stejné proporce, obě mají stejně rozmístěné konektory a další prvky. V tomto směru můžete vybírat jen podle velikosti a hmotnosti, viz tabulky výše. Každopádně musím říct, že oba telefony se v jedné ruce drží velmi dobře, až překvapivě dobře. Je to díky štíhlému a lehce zaoblenému provedení, které zkrátka do jedné ruky jednoduše uchopíte a v pohodě udržíte, aniž by vám telefon třeba vyklouzával z ruky.

Horší je to ovšem v momentě, kdy chcete telefon nejen držet, ale začít ovládat. Vzhledem k atypickému poměru stran displeje 21:9 je prostor pro ovládání a zobrazení obsahu opravdu velký, skoro jako kdybyste bydleli v desetipatrovém domě a museli kvůli každé příležitosti (oblékání, sprchování, občerstvení, odskočení,…) navštěvovat jiné patro. Ani u nových Xperií to není nic moc praktického. Palcem zkrátka nedosáhnete po celé ploše, někdy nepomůže ani tzv. přehmat. Sony tedy připravilo alespoň pár vychytávek, se kterými může být život o něco příjemnější, ať už jde o ovládání gestem, nebo postranní nabídka Side Sense. Více ale až v kapitole s prostředím a ovládáním. S čím také mohou přicházet problémy, je zasunutí telefonu do kapsy. Vzhledem k větším rozměrům počítejte, že větší z modelů už potřebuje pořádně velkou kapsu, aby vám z ní nevykukoval. Ale výrobci kalhot už se pomalu přizpůsobují.

Pokud jde o zpracování, obě Sony jsou na tom velmi dobře. Polykarbonátová těla jsou z jednoho kusu, takže nikde nemá co skřípat nebo vrzat. A ve stříbrné variantě působí i celkem moderně a hodnotně. Ovšem telefony nejsou voděodolné, přitom Sony bylo vždy známo tím, že jeho Xperia právě v tomto směru vynikají a odlišují se od konkurence. Škarohlíd pak může nadávat i na to, že Xperia 10 a 10 Plus nabízejí pouze plast, nikoliv hodnotnější skleněno-kovové či alespoň celokovové provedení, na rozdíl od konkurence. Nové Sony jdou zkrátka svou cestou a je otázka, na kolik je pro vás toto nedostatkem či naopak výhodou.

Co ovšem rozhodně výhodou moc není, je čtečka otisků. U obou telefonů je umístěná na pravém boku, tedy stejně jako u předchozích Sony. Jenže tentokrát již není umístěna přímo do odemykacího tlačítka a najdeme ji samostatně vedle něj. Podle Sony jde o lepší řešení, protože pak stačí pouze přiložit prst na senzor a tím telefon odemknete stejně jako u konkurence, jenže ve skutečnosti tato čtečka zřejmě díky menší a nekruhové ploše nefunguje tak přesvědčivě, jako u jiných telefonů se čtečkou například na zádech. Někdy musíte prst přímo přitlačit a nestačí se jen dotknout, což se mi stávalo hlavně u menšího z modelů. A ani pokud jde o rychlost odemčení otiskem prstu, nepatří Sony k nejrychlejším. Na odemykání pomocí obličeje si pak můžete nechat zajít chuť, podle Sony není tato biometrická možnost potřebná.

Displej, prostředí a baterie: hodně prostoru, méně výkonu

Velikost je to hlavní, oč tady běží. V případě menšího modelu Xperia 10 získáte 6″ displej, kdežto u většího modelu Xperia 10 Plus máte 6,5″ obrazovku. Typ displeje IPS LCD, rozlišení 2520 x 1080 pixelů, či poměr stran 21:9 jsou u obou sourozenců shodné. Výslednou jemnost 457 ppi vs 422 ppi pak můžeme brát taktéž jako zanedbatelnou. Kvality displeje patří spíše do dnešního průměru, barvy by mohly být o něco sytější, ale rozhodně většině lidem maximálně postačí. A k čemu že je dobré mít 21:9 displeje? Na obrazovce toho zkrátka uvidíte více, ať už prohlížíte webové stránky, chatujete s někým, píšete email, nebo třeba hledáte aplikace na Google Obchodu. Každý řádek informací navíc se může hodit. A co teprve v případě, že na obrazovce pustíte dvě aplikace naráz. Můžete sledovat video a při tom si s někým chatovat.

Má to však svá “ale”. Zkuste si například pustit video na YouTube. Většina obsahu je v poměru 4:3 nebo novějším 16:9 a i když jej napasujete na takto extrémně protáhlý displej, aby vám po stranách nezůstaly černé pruhy, bohužel tím oříznete až příliš velkou část sledovaného obsahu, větší, než třeba u desítkových iPhonů s výřezem displeje. A třeba ve webovém prohlížeči, pokud pustíte například video na ČT nebo DVTV a další kanály, tak leckdy ani nemůžete video alespoň trochu roztáhnout a vyplnit tak více prostoru na displeji, protože to zkrátka aplikace neumožňuje. Využití 21:9 displeje je tedy hlavně v případě, že natáčíte videa v tomto poměru stran nebo rádi sledujete například video obsah na streamovací službě Netflix, která právě tento formát u mnoha svých videí nabízí a je protáhlým displejům nových Sony přímo střižený na míru.


Pokud jde o režim multi-window pro spuštění dvou aplikací současně, je zde zase největším nedostatkem to, že ne každá aplikace tento režim podporuje, příkladem třeba Messenger od Facebooku. Zde je tedy ještě hodně nevyužitý potenciál a dokud nebude obsah pro 21:9 poměr stran a podporované aplikace, nemá nudlovitý displej až takový smysl. Ale víte, jak se to říká. Má přijít dřív slepice nebo vejce? Možná je to tak i v tomto případě a Sony odstartuje něco nového. Každopádně je to spíše práce pro vývojáře aplikací. Vždyť třeba při minimalizaci videa z webového prohlížeče můžete nechat na pozadí přehrávat video a při tom otevřít Facebook Messenger a chatovat. Že to nefunguje v případě režimu multi-window, je tedy problém aplikace jako takové, než telefonu. Ten má dostatečný výkon a schopnosti na to, aby si s tím poradil.

Prostředí je postavené na nejnovějším Androidu 9 Pie a jedná se téměř o čistý Android bez větších zásahů od výrobce telefonu. Tedy až na pár přidaných funkcí, jako je například ovládání Side Sense, kdy můžete jednoduchým dvojitým poklepáním na jedné ze stran displeje ve vyznačeném místě vyvolat speciální nabídku s aplikacemi a různými zkratkami, což trochu zjednodušuje ovládání telefonu v jedné ruce. A šikovná je i možnost, kdy jednoduchým přejetím prstem po této oblasti funguje jako krok zpět v systému. Sony dále nad klasický Android přidává například nástroj pro inteligentní čistění, který automaticky optimalizuje úložiště a paměť na základě analýzy tendence využití aplikace, čímž má zvyšovat výkon zařízení. Jenže popravdě výkon Xperie 10 ani 10 Plus není ani s tímto vylepšením bůhvíjaký. Prostředí je viditelně pomalejší, animace trvají dlouho, aplikace se spouštějí méně ochotně. Konkurenční telefony ve stejné cenové relaci jsou výkonnější a celkově odladěnější.

Co však můžu pochválit, je výdrž baterie. Tu měly Xperie vždy velmi dobrou, k čemuž mimo jiné přispívá i u nejnovějších Sony telefonů speciální Stamina režim, resp. hned dva různě přísné režimy. V případě Xperie 10 (2 870 mAh) a Xperie 10 Plus (3 000 mAh) čekejte výdrž na jedno nabití téměř shodnou zhruba 1,5 až 2 dny při běžném používání. Při maximálním vytížení můžete počítat minimálně s celým jedním dnem. Následně je k dispozici praktické rychlonabíjení, s podporou technologie Qualcomm Quick Charge 3.0.

Fotoaparát: jen na běžné focení

Obě Sony disponují duálním fotoaparátem, ovšem je mezi nimi poměrně velký rozdíl. Zatímco menší Xperia 10 využívá dvojice snímačů 13 + 5 Mpx a objektiv se světelností f/1.9, u většího sourozence je k dispozici o něco lepší složení snímačů 12 + 8 Mpx s objektivem o lepší světelnosti f/1.8. Takže výsledky pak jsou o něco lepší právě u většího z modelů. Oba potom ještě disponují elektronickou stabilizací obrazu (EIS) nebo automatickým rozpoznáváním scén a lepším nastavením. Ovšem výsledky jsou přinejlepším solidní. Rozhodně nemůžeme mluvit o tom, že by Xperie ve své třídě excelovaly. Ale ostudu také neudělají.

Konkrétně pokud fotíte za pěkného počasí, jsou výsledky u obou modelů víceméně hodně podobné. Akorát Xperia 10 volí teplejší barvy než větší Xperia 10 Plus a také Xperia 10 má horší ostření, zejména pokud jde o makro snímky. Xperia 10 pořídí také obecně méně detailů než větší Plusko. A větší model díky lepší světelnosti dokáže také lépe zachytit scény za horšího osvětlení nebo v noci. Nicméně oba fotoaparáty se hodí spíše na běžné focení, než na focení do rodinného alba nebo že by nahradily kompaktní fotoaparáty, jako dnes nahrazují ty nejlepší fotomobily. Podívejte se na výsledky sami.

Jak fotí Sony Xperia 10?

Jak fotí Sony Xperia 10 Plus?

Zhodnocení

V Japonsku dostali dobrý nápad oživit své portfolio s mobilními telefony a upustit od konzervativnějšího přístupu tolik pro Sony typického z let minulých. Designem, displejem i softwarem se nové Xperie od konkurence celkem dobře odlišují. Jenže některé věci nejsou úplně vychytané, ať už jde o složitější ovládání, pomalejší prostředí, či reálnou využitelnost poměru stran 21:9, nebo horší čtečky otisků prstů. Což s přičtením vyšší ceny než u konkurence není pro Sony zrovna nejlepší zpráva. Suma sumárum, nápad na unikátní nudlovité telefony střední třídy parádní, ovšem provedení je zatím poněkud nešťastné. Každopádně doufáme, že to výrobce neodradí a půjde dál cestou odvážnějšího vylepšování a zdokonalování svých produktů.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 dobře se drží v ruce  horší ovládání a pomalejší prostředí
 opravdu velké displeje  využitelnost poměru stran 21:9
výdrž baterie čtečky otisků prstů

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."