Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Sony Ericsson Xperia Neo – recenze povedeného elegána

  |  131 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Sony Ericsson Xperia Neo je pohledný a výkonný smartphone s nejnovějším Androidem 2.3 Gingerbread, prostředím Timescape a novými funkcemi od Sony. Recenze odhalí veškeré klady a zápory telefonu, který nese jméno hlavní postavy z filmu Matrix.

Xperia Neo je smartphone nové generace od společnosti Sony Ericsson, který byl oficiálně představen na únorovém kongresu MWC 2011 v Barceloně. Jde o vylepšenou variantu dřívějšího modelu Vivaz, od něhož přebírá elegantní design. Skomírající operační systém Symbian nahrazuje oblíbenější Android v nejnovější verzi 2.3 Gingerbread.


Sony Ericsson Xperia Neo – oficiální fotografie

V samotné výbavě Sony Ericssonu Xperia Neo nenajdeme žádné kompromisy: 3,7″ FWGA displej s technologií Sony Mobile Bravia, 1 GHz procesor Qualcomm Snapdragon s GPU Adreno 205, dále 8 Mpx fotoaparát s autofocusem a technologií Exmor R od Sony, nahrávání HD videa 720p, HDMI, GPS s Google Mapami či rychlá data HSPA a Wi-Fi. Výbava je prakticky téměř shodná s vlajkovou lodí Sony Ericsson Xperia Arc. V jakých ohledech ztrácí a kde má naopak testovaná Xperia Neo navrch, prozradí následující odstavce recenze.

Základní parametry – Sony Ericsson Xperia Neo

Rozměry116 x 57 x 13 mm
Hmotnost126 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), TFT LCD (Sony Mobile Bravia Engine), rozlišení FWVGA (480 x 854 px), 16 milionů, úhlopříčka 3,7“
Procesor a paměť1 GHz procesor Qualcomm Snapdragon MSM8255 + GPU Adreno 205
512 MB RAM, 320 MB vnitřní a microSD karty až 32 GB
Operační systémAndroid 2.3 Gingerbread + Timescape UI
Fotoaparát8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrává HD 720p video
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset se špuntovými sluchátky, datový USB kabel, paměťová karta microSD 8 GB
Cena a dostupnost10 500 Kč, červen 2011

Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu Xperia Neo:

Co se nám líbilo: citlivý dotykový displej, nové widgety od Sony Ericssonu, aplikace TrackID, svižný 1 GHz procesor, praktické rozmístění trojice mechanických kláves pod displejem, informační LED dioda na pravém boku, druhý mikrofon pro redukci okolního hluku při hovoru, hudební přehrávač s ekvalizérem, automatické přepínání režimů u fotoaparátu (normální, makro), email landscape mode

Co se nám nelíbilo: složitá výměna paměťovky (nutné sejmutí zadního krytu), málo upravený Android (omezený počet úvodních ploch, prázdná rozbalovací oznamovací lišta, atd.), předinstalované aplikace nelze odinstalovat (pouze přes root), digitální zoom fotoaparátu funguje pouze u rozlišení 2 Mpx a u videa nelze zoom vůbec použít, světelný senzor pro automatickou regulaci podsvícení displeje nelze vypnout

TIP: Pro podrobné parametry Sony Ericssonu Xperia Neo navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: tradičně bohatá nadílka od Sony Ericssonu

U Sony Ericssonu už nějaký ten rok platí, že ke svým vybavenějším telefonům přibaluje více příslušenství než jiní výrobci. V balení se Sony Ericssonem Xperia Neo tak najdeme návod, baterii, adaptér na nabíječku, kvalitní stereo headset se špuntovými sluchátky a třemi velikostmi samotných špuntů, datový USB kabel (po připojení k adaptéru slouží jako nabíječka) a paměťovou kartu microSD 8 GB. Uživatel si v případě potřeby bude muset dokoupit pravděpodobně jen HDMI kabel s redukcí na microHDMI, pokud bude chtít naplno využít multimediálního potenciálu telefonu.

Vzhled a konstrukce: ještě luxusnější, než Vivaz

Sony Ericsson Xperia Neo je nástupce zhruba rok starého modelu Vivaz. Novinka vychází ze svého předchůdce hlavně po stránce designové – ladné zaoblené křivky dělají z telefonu unikátní designový skvost. Rozměry a hmotnost trochu narostly, konkrétně na 116 x 57 x 13 milimetrů a 126 gramů. Xperia Neo se i přesto výborně drží v ruce a kapsu v žádném případě nikomu neprotrhne. Sony Ericsson opět mírně zakřivil zadní stranu telefonu, což má být údajně podle jakéhosi vzoru ideálního pro pohodlné držení telefonu v ruce.

Hlavním materiálem použitým u modelu Xperia Neo je plast s lesklým povrchem. Na první pohled si může někdo říci, proč nezvolil Sony Ericsson luxusnější materiál jako například kov, avšak kouzlo telefonu spočívá právě v kombinaci elegantně zakřiveného povrchu s lesklým plastem. Telefon se výborně drží v ruce a není příliš těžký. Kdyby se snažil Sony Ericsson vyrobit novinku z kovu, zřejmě by to bylo technologicky příliš náročné, hlavně co se týče zakřivení povrchu, navíc by měl telefon zbytečně vysokou hmotnost. Sony Ericsson Xperia Neo se objeví v prodeji hned ve třech barevných provedeních, a to stříbrném, modrém a červeném.

Sázka na plastovou konstrukci je vždy poměrně riskantní. Výjimkou není ani Xperia Neo. Jednotlivé plasty jsou ale poměrně kvalitní, vzájemně na sebe lícují a při promáčknutí nevydávají takřka žádné nepříjemné pazvuky. Tedy až na levý bok v dolní části, kde jsem zaznamenal po 2 týdnech nedoléhavost, kdy je po promáčknutí plastu slyšet skřípání. Náš testovací vzorek, leč finální, však prošel několika rukama, takže je možné, že to je pouze následek horšího zacházení s daným kusem. Každopádně každému zájemci jako vždy doporučujeme, aby si telefon pokud možno předem osobně vyzkoušel, a zjistil, zdali vadou trpí přímo daný kus či nikoliv.

Nyní se můžeme přesunout k jednotlivým prvkům Sony Ericssonu Xperia Neo. Na přední straně najdeme nad 3,7“ displejem zleva: reproduktor pro hovory, světelný senzor (automaticky reguluje podsvícení displeje), kamerku pro videohovory a dva senzory měřící vzdálenost (pro automatické vypnutí displeje při hovoru, aby nedošlo k nechtěnému ukončení hovoru po přiložení telefonu k uchu). Pod displejem je prakticky rozmístěná trojice mechanických kláves, zleva: krok zpět, domů a nabídka. Některé telefony s Androidem, včetně Sony Ericssonů, měly na jiném místě zejména tlačítko zpět, a to úplně vpravo. Pro praváky je však mnohem praktičtější nynější umístění (častěji využívané) klávesy zpět úplně vlevo. Další změnou je vypuštění vyhledávací klávesy, což také oceňuji.

Na pravém boku nabízí Sony Ericsson Xperia Neo dvoufázovou mechanickou spoušť fotoaparátu, tlačítka pro regulaci hlasitosti, informační LED diodu (signalizuje zmeškané události pravidelným blikáním či stav nabíjení baterie) a vypínací klávesu, která je pro praváky na praktičtějším místě, než u jiných výrobců, kteří ji často umisťují až na horní bok. Levý bok žádný prvek nepřináší. Zato horní bok je doslova napěchován konektory: microUSB (pro nabíječku a datový USB kabel), 3,5 mm konektor Jack (pro sluchátka) a microHDMI (pro připojení k například televizi). Osobně bych zde uvítal pouze náhradu klasických plastových krytek novými posuvnými krytkami, se kterými před rokem přišel Samsung.

Na spodním boku je k dispozici pouze mikrofon a otvor pro zastrčení poutka. Zadní strana už toho přináší podstatně více. V horní části si můžeme všimnout malého otvoru s druhým mikrofonem, který slouží pro redukci okolního šumu během hovoru. Uprostřed je umístěn objektiv 8 Mpx fotoaparátu s LED bleskem, což je také praktičtější oproti klasickému umístění objektivů v horní části zadní strany. Pokud držíte telefon v režimu focení či natáčení videa na šířku v obou rukách, tak si prsty nezakryjete omylem objektiv, jako se tomu tak mohlo stát u dřívějších modelů, kde byl objektiv až na kraji. Ve spodní části zadní strany pak nechybí logo výrobce a reproduktor.

Displej a ovládání: TFT a Sony Mobile Bravia

Sony Ericsson Xperia Neo disponuje vylepšeným TFT LCD displejem ve srovnání s předcházejícími modely výrobce. Pozorovací úhly a jas jsou mnohem větší, čitelnost na slunci lepší, barvy jsou sytější, avšak bohužel při pohledu více ze strany displej ztrácí na kontrastu. Dnešní špička, tj. Super AMOLED (Plus) a IPS displej (Retina displej u iPhonu 4) jsou stále o krok vpřed. Sony Ericsson se tedy snaží alespoň marketingově přesvědčit lidi, že právě jejich displej je ten nejlepší. Pomoci má zvučná technologie Sony Mobile Bravia Engine, kterou používají televize od Sony. Zmíněná technologie je však pouze softwarovou záležitostí (v nastavení jde vypnout) a funguje jen v galerii, a to při prohlížení obrázků či sledování videí. Rozdíl mezi Sony Ericssonem Xperia Neo se zapnutu technologií Sony Mobile Bravia Engine a druhou Xperií Neo, kde je technologie vypnutá, je skutečně znatelný.

Vraťme se ještě k samotným parametrům displeje. Jak již bylo zmíněno, jde o vylepšený typ TFT LCD. Displej disponuje vysokým rozlišením FWVGA (480 x 854 px) se 16 miliony barev, světelným senzorem pro automatickou regulaci podsvícení (bohužel však nejde vypnout) a úhlopříčkou 3,7“. Oproti takřka stejně vybavenému modelu Xperia Arc se může Xperia Neo pochlubit vyšší jemností, neboť vlajkový model Arc nabízí stejné rozlišení na větší úhlopříčce 4,3“. Výrobce použil dotykovou kapacitní technologii, která je u modelu Xperia Neo velmi přesná a citlivá ve srovnání se staršími modely výrobce, a nechybí ani možnost multi-touch ovládání pro zoomování fotek, stránek v internetovém prohlížeči či Office dokumentů. Povrch displeje je odolný proti poškrábání.

Baterie a výdrž: horší výsledky

Xperia Neo přináší baterii Li-Ion s kapacitou 1500 mAh. Vzhledem k tomu, že telefon nemá nijak extra přerostlou úhlopříčku displeje jako některé jiné smartphony, snažil jsem se jej zatěžovat normálně a zvolil jsem po několika dnech zkušeností optimální nastavení telefonu, tak jsem musel Xperii Neo dobíjet zhruba do dvou dnů. Pokud jsem někdy využil GPS, Wi-Fi či mobilní data po delší dobu, nebylo problém telefon vybít i během jednoho dne. Naopak při šetření se dá s telefonem přežít i tři dny, déle už je ale téměř nesplnitelný cíl.

A nyní ještě ke zmíněnému optimálnímu nastavení, co tím myslím. Hodnotu jasu displeje jsem nastavil na úroveň zhruba 60% (přes den zcela stačí, více je zbytečný luxus) a měl jsem zakázaná mobilní data (pokud jsem je zrovna nepoužíval) stejně tak jako GPS, Bluetooth a Wi-Fi. Aplikace běžící na pozadí jsem zpravidla ručně neukončoval (nepoužíval jsem Task Killer, pouze občas jsem některou aplikaci ukončil přes vestavěného správce spuštěných procesů). Přechodové efekty jsem měl zapnuté v plném rozsahu. Výdrž při běžné zátěži zhruba 2 dny tedy patří mezi ty horší. Ocenit proto můžete i možnost dobíjet telefon přes datový USB kabel. Během dobíjení svítí informační LED dioda na pravém boku telefonu (oranžově, pokud telefon není plně nabitý, následně při 100% kapacity svítí zeleně).

Operační systém Android 2.3 Gingerbread a Timescape UI:

Sony Ericsson konečně nezaspal dobu a uvedl novou generaci smartphonů rovnou s nejnovější verzí operačního systému Android. Sony Ericsson Xperia Neo se tak může pochlubit Androidem 2.3 Gingerbread s upraveným uživatelským rozhranním, obrazovkou Timescape či novými widgety. Telefon pohání jednojádrový procesor Qualcomm MSM8255 (Snapdragon) s taktem 1 GHz, dále je vybaven GPU Adreno 205, operační pamětí 512 MB RAM a vnitřní pamětí 320 MB rozšiřitelnou o paměťové karty microSD až o 32 GB. V balení je připravena rovnou 8 GB karta. V Quadrant testu jsem s Xperií Neo zaznamenal vždy kolem 1300 bodů, což je velmi slušný výsledek. Další aplikace Elixir pak odhaluje, že telefon nabízí akcelerometr (pro automatické překlápění displeje) a magnetometr, ovšem schází gyroskop.

Pojďme se nyní podívat na samotné prostředí. Telefon probudíme pomocí postranního vypínacího tlačítka či některého z trojice kláves pod displejem. Bohužel nelze nastavit, aby probuzení probíhalo pouze přes postranní tlačítko a nedocházelo tak například k nechtěnému odemknutí přes tlačítka pod displejem, pokud telefon strčíte do kapsy. Následně se objeví klasická obrazovka s posuvným zámkem. Po odemčení se dostaneme na úvodní plochu s pěticí obrazovek, na které lze umisťovat widgety a ikonky. Další obrazovky bohužel nelze přidat, stejně tak, jako je ani nelze ubrat. Posouvání mezi obrazovkami je velmi plynulé a rychlé. Menší zaseknutí jsem zaznamenal pouze v případě náročnějšího widgetu s galerií, který dodává přímo Sony Ericsson. Problém byl v tom, že galerie nebyla načtena, následně jsem již zaseknutí či zpomalení nezaznamenal.

Pokud použijete na kterékoliv obrazovce gesto pro zoomové oddálení, zobrazí se v efektivní animaci obrazovka se všemi plochami. V dolní části úvodních obrazovek najdeme lištu s pěticí ikonek, přičemž prostřední ikonkou se dostaneme do menu. V menu se ovšem ztratí spodní lišta z úvodních ploch, což je škoda. Místo toho se objeví ikonka pro uspořádání aplikací, domů a ruční přeuspořádání aplikací. Menu je v horizontálním zobrazení, takže se listuje zleva doprava a následně zpět. Horní oznamovací lišta po rozbalení obsahuje standardně pouze informaci o síti. Ocenil bych zde minimálně nástroj pro správu konektivity (jako mají jiní výrobci) či správce spuštěných aplikací. Přepínání mezi posledními aplikacemi probíhá klasicky přes obrazovku, kterou vyvoláte přidržením klávesy domů.

Přidanou hodnotou oproti ostatním výrobcům je obrazovka Timescape (na videu výše), na které se v elegantním rozlišení a s pěknou grafikou a animací zobrazují nové události z například sociálních sítí, textové komunikace a další. Můžete si nastavit interval aktualizace či zvolit obsah, který se zobrazí: Facebook, Twitter, hovory, zprávy či další kanály, které si doinstalujete (foursquare, LinkedIn, atd.). Sony Ericsson také připravil nové widgety, které zastupují jednotlivé kanály (popř. všechny kanály dohromady), a můžete si je umístit na kteroukoliv z pětice úvodních ploch.

Telefonování, zprávy a e-maily: QWERTY a praktický panel náhledů

Sony Ericsson Xperia Neo pojme takřka neomezený počet kontaktů i zpráv, které jsou ukládány na vnitřní sdílenou paměť telefonu. Začněme telefonním seznamem. V něm si můžete nastavit, zdali chcete zobrazit pouze kontakty z telefonu či také kontakty z Google účtu, případně i filtrovat podle stavu, zdali je daný kontakt online. Kontakty jsou přehledně tříděny podle jména (podle příjmení nelze řadit) a pro vyhledání daného kontaktu můžete využít buď postranní lištu s počátečními písmeny jmen či políčko pro vyhledávání.

Ke každému kontaktu lze přidat obrázek, tón vyzvánění či další detaily jako e-mail, přezdívka, internetový hovor a mnoho dalších údajů. Velmi praktické je pak zařazení některých kontaktů mezi oblíbené a jejich následné rychlejší nalezení (v telefonním seznamu v záložce oblíbené). Samozřejmostí je možnost regulace hlasitosti z úvodní obrazovky a ztišení vyzvánění. Novinkou pak je druhý mikrofon na zadní straně telefonu, který slouží pro redukci okolního hluku při hovoru, aby vás druhá strana lépe slyšela. Zlepšení oproti běžným telefonům je skutečně znatelné.

Složka se zprávami nabízí přehledné konverzace s jednotlivými kontakty. U každého kontaktu tak vidíte dřívější textovou komunikaci. Editor zpráv nabízí přehledné okno pro přidání příjemce (lze přidat více příjemců), okno se zprávou a tlačítky pro přidání multimediální přílohy a odeslání, a oblast se softwarovou klávesnicí. Telefon vám začne odpočívávat posledních 20 znaků, které ještě zbývají do aktuálně psané zprávy, při překročení délky jedné zprávy začne počítat také počet zpráv, do kterých bude text rozdělen. Zajímavou novinkou je pak ukazatel počtu znaků, o kolik jste překročili právě psanou zprávu (ukáže překročení až o 9 znaků), takže pak víte, které slovo vymazat, abyste se vešli do původně psané zprávy. V nastavení si můžete zapnout, aby vám po odeslání chodila klasická doručenka.

Pro psaní textu lze využít plnohodnotné QWERTY klávesnice v režimu na výšku i na šířku. Běžná alfanumerická klávesnice schází. Pokud by to přeci jenom někomu vadilo, má možnost si klávesnici dodatečně stáhnout z Android Marketu. Během psaní je k dispozici slovník T9 s navrhováním slov včetně české diakritiky, což se hodí zejména při vytváření e-mailů. Sony Ericsson Xperia Neo je vybaven velmi kvalitním e-mailovým klientem, u kterého si můžete nastavit hned několik účtů, a to jak pomocí několika rychlých kroků u nejpoužívanějších klientů, tak i manuálně. Velmi přínosný je pak panel náhledu, který můžete zapnout pro zobrazení na šířku či na šířku i na výšku. Poté stačí v jedné části obrazovky klepnout na libovolný e-mail a v druhé oblasti se zobrazí jeho náhled. To je velmi praktické a urychluje to práci s e-maily v telefonu.

Hudební a video přehrávač, GPS a hry: multimédia naplno

Sony Ericsson Xperia Neo je multimediální telefon jak se patří. Disponuje kvalitním hudebním přehrávačem, dokáže plynule přehrávač takřka jakákoliv videa včetně českých titulků, a to i přes HDMI v televizoru, dále s ním pořídíte kvalitní snímky i videa díky 8 Mpx fotoaparátu a HD kameře a nechybí ani GPS a možnost stažení široké škály aplikací a her, které si můžete taktéž přes HDMI zahrát v plné kvalitě na televizoru. Pro veškerá multimédia je připravena vnitřní paměť 320 MB, kterou lze rozšířit paměťovými kartami microSD až o 32 GB. V balení je dodávána rovnou 8 GB karta, která pro začátek zcela postačí. Obrázky a videa se nachází v graficky povedené galerii s rychlou odezvou. Ostatní soubory pak najdete v jednoduchém správci souborů OfficeSuite.

Hudební přehrávač dokáže přehrát dnes nejpoužívanější audio soubory ve formátech MP3, WMA, WAV a eAAC+. Skladby jsou tříděny dle ID3 tagů (které jsou u každého souboru) do kategorií: interpreti, alba a veškeré skladby dohromady. Nechybí ani sekce se seznamy skladeb. Vyhledávání probíhá buď přes postranní lištu s počátečními písmeny hledaného výrazu či přes vyhledávací políčko. Hudební přehrávač zobrazí obrázek alba na pozadí (pokud je k dispozici) a konečně nechybí ekvalizér, který disponuje hned řadou přednastavených režimů. Chválím také velmi kvalitní dodávaná špuntová sluchátka s 3,5 mm Jackem, přehledné FM rádio s RDS a funkci TrackID pro rozpoznání hudby (stačí nahrát krátký úsek a aplikace zjistí informace o skladbě, albu a interpretovi, což funguje skvěle také na české interprety). Sony Ericsson také nabízí portál PlayNow, ze kterého si můžete do telefonu stáhnout multimediální obsah, nejen hudební. Prostor pro výrazné zlepšení už zbývá jen v oblasti stereo reproduktorů, které telefonu chybí.

Sony Ericsson Xperia Neo se skvěle hodí nejen pro poslech hudby, ale také pro sledování videí. Vestavěný přehrávač videa je sice nic moc, přehraje jen formáty MP4, H.264 a WMV, ale stačí zavítat na Android Market a stáhnout si některý z bezplatných pokročilých video přehrávačů. Doporučuji MoboPlayer, který přehraje velký počet video formátů bez nutnosti konverze včetně videí s příponou avi. Navíc, tento přehrávač dokáže u videa přehrát také titulky s českou diakritikou. Samozřejmostí je možnost rozsáhlého nastavení, jak u videa, tak i titulků. Přehrávání videí je plynulé a lze případně použít také HDMI kabel pro sledování videa z telefonu například na velkém televizoru. Vhod přijde také možnost sledovat videa z portálu YouTube.

Zábavu obstará vedle hudby a videa i jediná přeinstalovaná hra Lets Golf! od Gameloftu. Jedná se o propracovanou hru s výbornou grafikou a dobrou hratelností. Další hry si již musí uživatel do svého telefonu stáhnout dle potřeby z Android Marketu. Jako inspiraci přikládám svůj seznam her, které si občas rád zahraji: Angry Birds (včetně nové edice Rio), Fruit Slice, Glow Hockey, Hungry Shark (první i druhé vydání) a NinJump. Řada dalších čeká na Android Marketu a je jen na každém, aby si vybral podle svého gusta. Sony Ericsson Xperia Neo dále disponuje integrovanou GPS s Google Mapami a digitálním kompasem. Aplikace však zatím v Česku nepodporuje plnohodnotnou navigaci včetně hlasových pokynů. I tak jde ale o jednu z nejlepších navigačních aplikací, leč neplnohodnotných. Majitelé by si měli dát pozor, pokud nemají výhodný datový tarif, jelikož mapové podklady jsou stahovány z internetu přes mobilní sítě (či zdarma přes Wi-Fi), takže si za ně operátor účtuje poplatek.

Fotoaparát a kamera: fotomobil jak se patří

Sony Ericsson Xperia Neo patří mezi první trojici modelů nové generace, která je vybavena technologiemi od samotného koncernu Sony. U fotoaparátu využil Sony Ericsson velmi kvalitního snímače Exmor R, který pořizuje kvalitní fotografie i při horším osvětlení, o čemž se můžete přesvědčit v našem redakčním testu – Sony Ericsson Xperia Neo a snímač Exmor R v praxi. Fotoaparát disponuje 8 Mpx rozlišením (3264 x 2448 px), autofocusem, LED bleskem, digitálním zoomem (až 2.46x, který však lze využít pouze při rozlišení 2 Mpx, u vyššího rozlišení nepochopitelně nelze zoom použít), stabilizátorem obrazu a řadou dalších funkcí (geotagging, redukce červených očí, detekce obličeje a úsměvu, touch focus a další).

Fotoaparát lze spustit přes ikonku v menu telefonu či rychle přidržením hardwarové spouště fotoaparátu na pravém boku přístroje. Prostředí fotoaparátu si výrobce upravil dle svých potřeb. Na pravé straně je zobrazených posledních 5 záznamů (fotky a videa), které můžeme šikovně posunutím doleva rozbalit a spatřit celou galerii. Na levé straně najdeme podobně zkratky pro nastavení fotoaparátu, které můžeme stejným způsobem také rozbalit. Prostředí je velmi jednoduché a přehledné, takže jsou všechny funkce rychle dostupné. Velmi zajímavá je pak možnost zapnout režim s rozlišením scény, díky kterému se již ani nemusíte starat o žádné nastavování, pokud fotíte makro režim, krajinu, portrét a tak dále, neboť telefon vždy scénu sám rozezná.

Zkušební fotografie – Sony Ericsson Xperia Neo:

Kvalita pořízených fotografií je velmi vysoká. Snímky jsem fotil v rozlišení 6 Mpx (jelikož v tomto rozlišení fotí telefon širokoúhle 16:9, ve vyšším rozlišení 8 Mpx fotí jen v poměru 4:3, což je škoda) a používal jsem vždy automatickou detekci scény. Výsledné snímky jsou pěkně ostré a barvy jsou věrohodné. Sony Ericsson Xperia Neo se pyšní také velmi kvalitním záznamem videa ve vysoké kvalitě HD 720p (rozlišení 1280 x 720 px) s 30 snímky za sekundu ve formátu MP4. Během nahrávání videa dokáže telefon průběžně ostřit díky autofocusu, nepodporuje však zoom.

Zkušební video Sony Ericsson Xperia Neo (1280 x 720 px, 30 snímků/s, MP4, 9,6 MB)

Organizační a datové funkce: pro práci i zábavu

Organizační funkce Xperie Neo mají bohaté složení. Z běžných funkcí nechybí kalendář, budík s možností opakování ve vybraných dnech a kalkulačka. Dále je připraven prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel), správce souborů OfficeSuite, aplikace zprávy a počasí či novinka v podobě správce LiveWare, který slouží pro nastavení aplikací, které se spustí po připojení libovolného příslušenství k telefonu (např. nabíječka, headset). Další aplikace lze stáhnout z Android Marketu, doporučuji například poznámky ColorNote (poznámky v podobě widgetů na úvodních plochách), diktafon, popřípadě i aplikaci k přístupu na Twitter účet. V telefonu je totiž přichystán jen klient k přístupu na Facebook.

Z datových funkcí nic nechybí. Mobilní data jsou v plném složení, tj. GPRS, EDGE, 3G, HSDPA (až 10,2 Mb/s) a HSUPA (až 2 Mb/s). Ať už se bojíte, že si telefon bude bez souhlasu stahovat data přes operátora či chcete prodloužit výdrž baterie, pak je na Android Marketu zdarma ke stažení velmi dobrá aplikace APNdroid (či podobné další aplikace) pro rychlé zakázání/povolení mobilních dat přes widget, který si umístíte na plochu.

Surfování na internetu je pohodlné nejen přes rychlá mobilní data, ale hlavně přes Wi-Fi (b/g/n). Internetový prohlížeč patří ke špičce. Podporuje multi-touch gesta pro zoomování, umí pracovat s více spuštěnými záložkami současně, podporuje flash (z Android Marketu lze stáhnout nejnovější Flash 10.2) a prakticky dokáže uzpůsobit text pro celý displej. Tím ale datová výbava Xperie Neo nekončí. Telefon je dále vybaven aplikací server médií, díky níž si lze vychutnat obsah telefonu v mnoha dalších zařízeních v přes Wi-Fi síť. Přínosný je také HDMI (microHDMI), přes který můžete telefon připojit například k televizi a hrát hry, prohlížeč fotky či sledovat videa na větší obrazovce. Technologie Bluetooth 2.1 a microUSB (USB 2.0) s Mass Storage jsou již samozřejmostí.

Závěr recenze Sony Ericsson Xperia Neo

Sony Ericsson Xperia Neo dokázal pořádně zaujmout, a to nejen luxusním designem, ale také špičkovou výbavou. Výrobce se poučil z dřívějších chyb, které jsme mu vytýkali, a dokázal představit telefon s aktuální verzí operačního systému Android 2.3 Gingerbread. Pro odlišení od konkurence došlo k několika přínosným úpravám v prostředí, ovšem stále je to málo a některé základní vlastnosti stále schází. Řeč je zejména o omezeném počtu úvodních ploch, které navíc ani nelze odstranit, dále o prázdné oznamovací liště či nemožnosti přesunout ikonky v menu do složek a zpřehlednit tak celé menu. Sony Ericsson ale přišel s Androidem 2.3 Gingerbread poměrně brzy, takže je také možné, že se nápravy dočkáme v některé z aktualizací systému.

Xperia Neo sice nemá aktuálně největší marketingový tahák, kterým je bezesporu dvoujádrový procesor, ale i bez něj je telefon velmi svižný. Operační systém Android zatím dvě jádra ani nedokáže plnohodnotně využít a aplikací ani her psaných pro dvě jádra taktéž není tolik, takže není třeba obav, že by byl telefon z praktického hlediska příliš pozadu. Systém je od Sony Ericssonu poměrně dost vyladěný.

Pro zájemce může být velkým lákadlem použití zvučných technologií od Sony, a to displeje se Sony Mobile Bravia Engine a snímače Exmor R. Obě technologie jsou velkým přínosem. Fotoaparát díky snímači Exmor R a dalším parametrům patří mezi dnešní špičku. Navíc dokáže nahrávat videa ve vysokém HD rozlišení 720p. Multimédia jsou celkově na vysoké úrovni. Jediným větším mínusem je pro uživatele kratší výdrž baterie. Při testování Sony Ericsson Xperia Neo vydržel běžně do 2 dnů, což není příliš. Když využijete multimediální funkce naplno, výdrž bude rázem ještě kratší. Pokud ale dokážete tuto nepříjemnost překousnout, budete rozhodně se Sony Ericssonem Xperia Neo hodně spokojeni.

elegantní design kratší výdrž
1 GHz procesor
Android 2.3 Gingerbread
TFT displej se Sony Mobile Bravia
8 Mpx fotoaparát s autofocusem
nahrávání HD videa
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

131
Komentujte

avatar
83 Comment threads
48 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
79 Comment authors
ŠárkaRobertTomášvlado323Martin Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Linux
Linux

Nádhera,ale já stále čekám na Pro a recenzi o něm.A nemohu se dočkat,i kdyz mám zato že se s Neo s Pro od sebe liší jen klávesnicí.

DRGman
DRGman

mna by zaujimalo co u Vas v praxi znamena „bezna vydrz“.
skuste to porovnat s mojou beznou zatazou:
denne: priemer 10 sms, hovory priemer okolo 25-35 min, nonstop datovy tarif pre aplikacie (viacero mail a dalsich klientov) i-net prehliadac + hranie sa s telef. cca 60-90 min , ziadne wifi,gps,
dakujem
inac tiez asi pockam na PRO (pri rovnakej cene s Neo)

linux
linux

LG Optimus 2X žere za dva..momentálně velké mínus.
Většina smartphonů se potýká s výdrží, ale toto je extrém.

P.s.:Tak to natom zas tak špatně Neo není,že?

xsarahdi
xsarahdi

čo ja by som dal zato aby mi DESIRE vydržalo 2dni…:) a tu je to ako nevýhoda…HM…..
no ktorý smart nad 3,5″ vydrží viac ako 2 dni???

Beeda
Beeda

Telefon se mi moc libí měl bych ale dotaz k aGPS funguje to jen jako asistovaná GPS nebo i jako klasická s mapami v telefonu a bez nutnosti připojení k internetu ? Díky za odpověď.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Mi Pad 4 prý dostane silný čipset a 8" displej

Xiaomi Mi Pad 4 prý dostane silný čipset a 8″ displej

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

To, že Xiaomi chystá nový tablet Mi Pad 4, již víme. Do dnešního dne však bylo toto zařízení vcelku zahaleno tajemstvím.…

Další únik ZTE Nubia Z18. Že by bezrámečkový design?

Další únik ZTE Nubia Z18. Že by bezrámečkový design?

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  2 komentáře

Zatímco předchozí uniklé snímky telefonu Nubia Z18 od společnosti ZTE ukazovaly výřez v displeji ve stylu Essential Phone, nové fotky dávají…

Xiaomi Redmi 6 Pro se ukazuje na podrobných renderech

Xiaomi Redmi 6 Pro se ukazuje na podrobných renderech

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi chrlí jeden telefon za druhým. Aktuálně se tak můžeme těšit na model Redmi 6 Pro, který se pokusí zaujmout…

Mobilní zobrazení