Keramický, luxusní, revoluční. Xiaomi Mi Mix vstupuje v těchto dnech neoficiálně na český trh. K mání je za omračující cenu, kterou konkuruje těm nejdražším. Stále jde ale o experiment, který potřebuje vyladit. Kde selhává? Ukáže dnešní recenze.
Xiaomi Mi Mix původně ambiciózní čínská společnost představila jen jako jakési designérské cvičení. Ani jsem nevěřil, že by se mi někdy mohl dostat do ruky. Po pár dnech se to však stalo skutečností a já nestačil žasnout. Obrovitý bezrámečkový displej je neuvěřitelně návykový, keramika představuje bez jakýchkoli sporů ten nejluxusnější materiál pro výrobu mobilních telefonů. A co víc: za nějakých 23 000 korun může být váš.
Vyplatí se vydat se vstříc bezrámečkové budoucnosti už teď? Nebo počkat, až hozenou rukavici zvednou tradiční značky? Volba je subjektivní. Na základě několikatýdenní zkušenosti předkládám několik argumentů, které mohou v rozhodování pomoci.
Konstrukce | keramické tělo, 159 x 82 x 7,9 mm, 209 g |
---|---|
Displej | 6,4″, 2040 x 1080 px, 17:9, jemnost 361 ppi |
Operační systém | Android 6.0 Marshmallow + MIUI 8 |
Procesor | 4 jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 821 |
Paměť | 4/6 GB RAM, úložiště 128/256 GB, nemá microSD slot |
Fotoaparát | 16 Mpx, blesk, f/2.0, 4K video + přední 5 Mpx |
LTE | 900, 1800, 2100, 2600 MHz (chybí 800 MHz) |
Technologie | Bluetooth 4.2, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 4400 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | od 23 000 Kč s DPH (v ČR), prosinec 2016 |
Za poskytnutí produktu do redakce děkujeme e-shopu XM.cz.
Výdaj 23 000,- si musí většina z nás pořádně odůvodnit. Vypněte proto mozek, podívejte se na Mi Mix, rozsviťte displej, vezměte jej do ruky. A už nikdy ho nebudete chtít pustit. To je toho, tak má minimální rámečky, řekne možná škarohlíd. To ovšem představuje jen část mnou popisovaného kouzla.
Tip: Xiaomi má nový rekord. Smartphone Mi Mix vyprodalo za 10 vteřin
Displej táhnoucí se od boku k boku bez sebemenšího prostoru nad obrazovkou působí zejména na nás technomaniaky doslova hypnoticky. Konečně se k podobnému kroku někdo odhodlal a ukázal, „že to jde“. Představuji si, jak se zástupci Apple a Samsungu dívají na čínskou konkurenci s otevřenou pusou. Dojem z displeje se jen těžko popisuje – to se zkrátka musí vidět. Nejlépe pak v situaci, kdy si na něm můžete pustit video. Obraz vypadá, jako by plul v prostoru, což je zejména u sledování filmů mimořádně efektní. Něco podobného jsme mohli zatím vidět skutečně jen ve sci-fi (i když tam onen displej často bývá ještě skládací a celé zařízení nepůsobí dojmem luxusní…cihly).
Ihned nadšeně začínám zkoumat, jak se vlastně z přístroje bez otvoru pro sluchátko telefonuje. Zde přichází ke slovu další „vynález budoucnosti“. Zvukem z ukrytého piezoelektrického systému rezonuje celé sklo a ucho tak můžete položit kamkoli do prostoru čelní strany telefonu. Vzdálenost vaší tváře od skla pak snímá ultrazvuk. Zde je však potřeba připustit, že s kvalitou klasického reproduktoru se zatím tato technologie rovnat nemůže. Zvuk, který se z pomyslného sluchátka line, je utlumený, a zdaleka nedosahuje hlasitosti běžného sluchátka, což představuje zejména v hlučném prostředí podstatný problém.
Převratné novinky pak doplňuje osvědčená hardwarová klasika nejvyšší třídy. Snapdragon 821, 4GB RAM a dokonce 128GB uživatelské paměti, kterou sice už kartou nerozšíříte, jen málokdo to však bude skutečně potřebovat.
Po celou dobu mého soužití s Xiaomi Mi Mix mě nepřestával fascinovat ani keramický povrch. O dojmu, jaký tělo Mi Mix zanechává, si snadno mohou udělat představu především ctitelé luxusních švýcarských hodinek. Jejich výrobci týž materiál rádi používají na lunety kolem ciferníku u modelů za desítky tisíc. Ze stejného materiálu v Xiaomi vyvedli nejen záda a boky, ale dokonce i ovladač hlasitosti a zamykací tlačítko. Křehkost keramiky o tvrdosti 8 MoHs, která se i podle praktických testů ráda při pádu odštípne, vynahrazuje její teoretická nepoškrabatelnost. Dokonce ani s ulpíváním otisků prstů to není tak hrozné, jak se nás snaží přesvědčit některé zahraniční recenze. A i kdyby, luxusní pocit v ruce nějakou tu mušku vyváží.
Když se z okouzlení estetickou stránkou Mi Mix vzpamatujete, můžete začít žasnout nad tou praktickou. Telefon s úhlopříčkou, jíž ještě nedávno disponovaly jen kompaktní tablety, lze totiž kupodivu s trochou snahy ovládat i jednou rukou. Ano skutečně, přístroj s 6,4palcovým displejem. Tím Mi Mix okouzlí i zaryté skeptiky. Proč se rámečků z tohoto důvodu nikdo nesnažil zbavit už dříve, začnete se ihned ptát? Právě v tom totiž spočívá progresivnost řešení z pera Xiaomi, která dost pravděpodobně věstí konec malých tabletů. Už zkrátka nebudou potřeba. Jak směšně vypadá vedle Xiaomi iPhone 7 Plus, který je jen o 0,6mm kratší a o 0,4mm tenčí. Přesto nabízí téměř o palec menší displej (pravda, užší je o celé 4mm).
Nelze však zamlčet, že co získává Mi Mix na rozměrech, ztrácí v disciplíně hmotnosti. Jen nemnoho telefonů přesahuje magickou hranici dvou set gramů. Už samotný pohled do specifikací odhalí příčinu. V Xiaomi osadili Mi Mix baterií s obří kapacitou 4400 mAh. I přes olbřímí rozměry displeje a silný hardware uvnitř je právě objemný akumulátor příčinou, proč Mi Mix bez problémů vydrží dva dny provozu bez jakéhokoli šetření výkonem. Přestože jsem neodolal a rozhodl se vyzkoušet senzory pohybu instalací nenažrané aplikace Samsung SHealth, Mi Mix vždy vydržel v plném zátahu až do odpoledne druhého dne.
Ke skvělému dojmu ještě navíc přispívá prostředí MIUI 8. Nabízí neuvěřitelné možnosti nastavení – od jednoduše nastavitelných skinů až po detailní správu notifikací. V Xiaomi se pozorně učili od nejlepších – stejně Samsungy umí Mi Mix vytvořit dvě na sobě nezávislá prostředí pro pracovní a domácí použití. Stejně jako BlackBerry pak nabízí rychlý přístup k všem oprávněním aplikací, která lze jednoduše spravovat. V mnoha ohledech, zejména podrobnostmi nastavení, pak dokonce ostružinový systém subjektivně překonává.
I méně nároční uživatelé pak ocení rychlé vyhledávání v celém telefonu – stačí jen posunout kdekoli na displeji prstem nahoru a začít psát – ano, podobně jako na iPhone. Sklouznutí prstu po spodní liště s ovládacími prvky zmenší zobrazení displeje pro ovládání jednou rukou – poloměr dosahu svých prstů lze navíc nastavit v několika krocích. A nakonec asi nejužitečnější funkci: Xiaomi umí spustit hned dvě instance jedné aplikace naráz. Konečně někdo vyslyšel volání uživatelů, již potřebují chatovat na dvou Facebookových profilech a přistupovat k několika účtům na Twitteru zároveň bez nutnosti se neustále odhlašovat.
Výdaj 23 000,- si každý z nás musí pořádně odůvodnit. Už balení by proto mělo přesvědčit o tom, že tento klenot za to opravdu stojí. Zvláštní kaskádovitá konstrukce připomínající rozkládací skříňku na šití našich babiček ukrývá kromě telefonu ještě černý obal na boky a záda telefonu. Jaké je však mé překvapení, když zjistím, že se jedná pouze o koženku. O kolik by pravá kůže tenhle výjimečný kousek podražila? O pět set korun? Potenciální zákazníci by už podobného výdaje rozhodně nelitovali.
Tip: Nové „bezrámečkové“ Xiaomi má ve skutečnosti větší rámečky
Samotný displej je skutečně úchvatný. To ovšem jen do chvíle, než začnete detailně zkoumat jeho parametry. Jedná se v zásadě o lepší průměr mezi IPS displeji, pro který v Xiaomi zvolili rozlišení 1080p. Ano, na 6,4palcovou obrazovku nasadili v Číně pouze Full HD rozlišení. Pravda, kvůli nestandardnímu poměru stran zde nalezneme 2040 x 1080 pixelů. Kupodivu to s sebou nenese výrazné zhoršení čitelnosti nebo kostrbaté fonty. Jenže kdo by chtěl dostat za cenu jedné měsíční výplaty pouhý průměr? Kde zůstala ambice způsobit na trhu malou revoluci? Majitelé iPhonů by o těchto pocitech mohli vyprávět. Dobrému dojmu ze zobrazovače pak nenapomáhá ani zmatený senzor okolního světla – ten občas bez varování ztlumí osvětlení na minimum, aniž by k tomu nastal zjevný důvod. Jak to může překazit rozehranou hru, nebudu ani vyprávět.
Výše zmíněný výjimečný zážitek ze sledování videa bez rámečků zase kazí nestandardní poměr stran obrazovky. Ve většině případů totiž vedle obrazu uvidíte černý pruh. Jinými slovy: je sice hezké, že nad displejem žádný rámeček nenajdeme, o to větší černý masiv se tyčí pod ním.
Své minusy má i keramické tělo, a to zejména ve spojení s nečekaně vysokou hmotností. Telefon se téměř nedá udržet v jedné ruce – vytrvale z ní klouže směrem působící gravitace. Pro opravdu stabilní úchop při běžném čtení je tak často potřeba přístroj podepřít malíkem, a to dá pěkně zabrat. Dovolil bych si kromě toho také zpochybnit nepoškarabatelnost keramiky. Mezi čočkou fotoaparátu a čtečkou otisků prstů se během testování vytvořily nepěkné drápance. Jen doufám, že je nezpůsobily nehty marně tápající po nepříliš zdůrazněném fingerprint sensoru. Pokud ano, zřejmě bych celý slavný dojem luxusu rád oželel pro odolnější materiál. Příliš nepomůže ani deklarované koženkové pouzdro. Inkriminovanou část přístroje jako jedinou vůbec nezakrývá. Obepnutím těla navíc vytvoří dosud neexistující rámečky kolem displej a celá magie Mi Mix je rázem fuč.
Stejně tak po pár dnech zmizí i okouzlení prostředím MIUI. Ani na revolučním Mi Mix se nepodařilo vychytat letitý neduh telefonů značky Xiaomi – rády uspávají na pozadí běžící aplikace. A to zcela nekompromisně. Přestože existuje hned několik návodů, co se pro eliminaci tohoto neduhu musí v hloubi rozsáhlých možností nastavení popřepínat, zapnout a naopak vypnout, nefungují stoprocentně. Ani za dva týdny se mi nepodařilo přimět telefon k tomu, aby v jakékoli aplikaci korektně přijímal e-maily. Pomohlo až uzamčení klientů v nabídce multitaskingu tak, aby je nezavřel ani pokyn “zavřít vše”. Ti, kterým se nebude chtít pátrat v hlubinách diskusních fór po návodech, se snadno ocitnou i bez notifikací messengerů.
Tip: Bezokrajový displej u nového Xiaomi Mi Mix „překvapivě“ praská
Coby pouhá marginálie se v této souvislosti rázem jeví i absence funkcí v posledních verzích čistého androidu zcela elementátrních. Například pokročilého ovládání notifikací v liště, které bývá přístupné po jejich potažení dolů. Nic takového u Xiaomi nečekejte, vždy je potřeba otevřít danou aplikaci a pokyn zadat až v ní. A co víc, Xiaomi se také ani v roce 2016 nenaučilo asociovat některé odesilatele SMS s telefonním seznamem. To už není nedostatek, ale drzost. Zamrzí i už standardní absence klíčové české frekvence pro LTE (800 MHz), což i na některých místech vede k pádu rychlosti připojení do pásma EDGE.
Nijak nenadchne ani zadní fotoaparát. Nefunguje sice špatně, jak ostatně dokazují i přiložené fotografie. Jedná se rozhodně o lepší průměr. Na funkční vybavení aplikace si také nelze stěžovat. Nic z toho ovšem u telefonu zaměřeného na design není tak důležité, jako neobvyklá poloha kamerky přední. Ta se nachází na bradě telefonu a pokud nepatříte mezi „early-adopters”, pravděpodobně si na to nikdy nezvyknete a budete si ji pravidelně zakrývat rukou. Naštěstí lze celý telefon otočit hlavou dolů a aplikace se tomu přizpůsobí. Ale popravdě: kdo by to dělal.
Jakým pohledem ke Xiaomi Mi Mix kdo přistoupí, se neodvažuji soudit. Pochopení budu ale mít pro oba. Na tento výjimečný přístroj se krásně kouká, o něco méně příjemně se používá. I to lze ale přežít, pokud si nejvíce ceníte pocitu výjimečnosti – což, jak musím sebekriticky přiznat, platí do jisté míry i pro mě.
Asi nejvíce mi Xiaomi Mi Mix připomínal BlackBerry Passport (recenze) – přístroj s neuvěřitelným množstvím originálních technických vychytávek a neobvyklými (čti – naprosto nepoužitelnými) rozměry. A také s nepopiratelným charismatem, kvůli kterému jsem ho vždycky chtěl. A nikdy nekoupil. Vždy byl příliš drahý a než jsem se nadál, technicky zastaral.
Tip: Bezrámečkové Xiaomi bude raritní. Na každého se nemusí dostat
Plní mě obavy, že to samé bude platit pro Xiaomi Mi Mix. Je obdivuhodné, že se k výrobě tohoto krasavce někdo odhodlal. Vznikl do jisté míry revoluční přístroj, který ukazuje, že Xiaomi si brousí zuby na vstup mezi v oboru respektované značky. Pokud ovšem nad vynaložením víc než 20 000 byť jen trochu váháte, doporučuji počkat. Xiaomi Mi Mix v současné podobě zůstává totiž drahým designérským cvičením.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
bezokrajový displej | absence LTE (800 MHz) |
výkonný hardware | vyšší cena |
dlouhá výdrž | horší kvalita hovorů |
Keramický, luxusní, revoluční. Xiaomi Mi Mix vstupuje v těchto dnech neoficiálně na český trh. K mání je za omračující cenu, kterou konkuruje těm nejdražším. Stále jde ale o experiment, který potřebuje vyladit. Kde selhává? Ukáže dnešní recenze.
Xiaomi Mi Mix původně ambiciózní čínská společnost představila jen jako jakési designérské cvičení. Ani jsem nevěřil, že by se mi někdy mohl dostat do ruky. Po pár dnech se to však stalo skutečností a já nestačil žasnout. Obrovitý bezrámečkový displej je neuvěřitelně návykový, keramika představuje bez jakýchkoli sporů ten nejluxusnější materiál pro výrobu mobilních telefonů. A co víc: za nějakých 23 000 korun může být váš.
Vyplatí se vydat se vstříc bezrámečkové budoucnosti už teď? Nebo počkat, až hozenou rukavici zvednou tradiční značky? Volba je subjektivní. Na základě několikatýdenní zkušenosti předkládám několik argumentů, které mohou v rozhodování pomoci.
Konstrukce | keramické tělo, 159 x 82 x 7,9 mm, 209 g |
---|---|
Displej | 6,4″, 2040 x 1080 px, 17:9, jemnost 361 ppi |
Operační systém | Android 6.0 Marshmallow + MIUI 8 |
Procesor | 4 jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 821 |
Paměť | 4/6 GB RAM, úložiště 128/256 GB, nemá microSD slot |
Fotoaparát | 16 Mpx, blesk, f/2.0, 4K video + přední 5 Mpx |
LTE | 900, 1800, 2100, 2600 MHz (chybí 800 MHz) |
Technologie | Bluetooth 4.2, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 4400 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | od 23 000 Kč s DPH (v ČR), prosinec 2016 |
Za poskytnutí produktu do redakce děkujeme e-shopu XM.cz.
Výdaj 23 000,- si musí většina z nás pořádně odůvodnit. Vypněte proto mozek, podívejte se na Mi Mix, rozsviťte displej, vezměte jej do ruky. A už nikdy ho nebudete chtít pustit. To je toho, tak má minimální rámečky, řekne možná škarohlíd. To ovšem představuje jen část mnou popisovaného kouzla.
Tip: Xiaomi má nový rekord. Smartphone Mi Mix vyprodalo za 10 vteřin
Displej táhnoucí se od boku k boku bez sebemenšího prostoru nad obrazovkou působí zejména na nás technomaniaky doslova hypnoticky. Konečně se k podobnému kroku někdo odhodlal a ukázal, „že to jde“. Představuji si, jak se zástupci Apple a Samsungu dívají na čínskou konkurenci s otevřenou pusou. Dojem z displeje se jen těžko popisuje – to se zkrátka musí vidět. Nejlépe pak v situaci, kdy si na něm můžete pustit video. Obraz vypadá, jako by plul v prostoru, což je zejména u sledování filmů mimořádně efektní. Něco podobného jsme mohli zatím vidět skutečně jen ve sci-fi (i když tam onen displej často bývá ještě skládací a celé zařízení nepůsobí dojmem luxusní…cihly).
Ihned nadšeně začínám zkoumat, jak se vlastně z přístroje bez otvoru pro sluchátko telefonuje. Zde přichází ke slovu další „vynález budoucnosti“. Zvukem z ukrytého piezoelektrického systému rezonuje celé sklo a ucho tak můžete položit kamkoli do prostoru čelní strany telefonu. Vzdálenost vaší tváře od skla pak snímá ultrazvuk. Zde je však potřeba připustit, že s kvalitou klasického reproduktoru se zatím tato technologie rovnat nemůže. Zvuk, který se z pomyslného sluchátka line, je utlumený, a zdaleka nedosahuje hlasitosti běžného sluchátka, což představuje zejména v hlučném prostředí podstatný problém.
Převratné novinky pak doplňuje osvědčená hardwarová klasika nejvyšší třídy. Snapdragon 821, 4GB RAM a dokonce 128GB uživatelské paměti, kterou sice už kartou nerozšíříte, jen málokdo to však bude skutečně potřebovat.
Po celou dobu mého soužití s Xiaomi Mi Mix mě nepřestával fascinovat ani keramický povrch. O dojmu, jaký tělo Mi Mix zanechává, si snadno mohou udělat představu především ctitelé luxusních švýcarských hodinek. Jejich výrobci týž materiál rádi používají na lunety kolem ciferníku u modelů za desítky tisíc. Ze stejného materiálu v Xiaomi vyvedli nejen záda a boky, ale dokonce i ovladač hlasitosti a zamykací tlačítko. Křehkost keramiky o tvrdosti 8 MoHs, která se i podle praktických testů ráda při pádu odštípne, vynahrazuje její teoretická nepoškrabatelnost. Dokonce ani s ulpíváním otisků prstů to není tak hrozné, jak se nás snaží přesvědčit některé zahraniční recenze. A i kdyby, luxusní pocit v ruce nějakou tu mušku vyváží.
Když se z okouzlení estetickou stránkou Mi Mix vzpamatujete, můžete začít žasnout nad tou praktickou. Telefon s úhlopříčkou, jíž ještě nedávno disponovaly jen kompaktní tablety, lze totiž kupodivu s trochou snahy ovládat i jednou rukou. Ano skutečně, přístroj s 6,4palcovým displejem. Tím Mi Mix okouzlí i zaryté skeptiky. Proč se rámečků z tohoto důvodu nikdo nesnažil zbavit už dříve, začnete se ihned ptát? Právě v tom totiž spočívá progresivnost řešení z pera Xiaomi, která dost pravděpodobně věstí konec malých tabletů. Už zkrátka nebudou potřeba. Jak směšně vypadá vedle Xiaomi iPhone 7 Plus, který je jen o 0,6mm kratší a o 0,4mm tenčí. Přesto nabízí téměř o palec menší displej (pravda, užší je o celé 4mm).
Nelze však zamlčet, že co získává Mi Mix na rozměrech, ztrácí v disciplíně hmotnosti. Jen nemnoho telefonů přesahuje magickou hranici dvou set gramů. Už samotný pohled do specifikací odhalí příčinu. V Xiaomi osadili Mi Mix baterií s obří kapacitou 4400 mAh. I přes olbřímí rozměry displeje a silný hardware uvnitř je právě objemný akumulátor příčinou, proč Mi Mix bez problémů vydrží dva dny provozu bez jakéhokoli šetření výkonem. Přestože jsem neodolal a rozhodl se vyzkoušet senzory pohybu instalací nenažrané aplikace Samsung SHealth, Mi Mix vždy vydržel v plném zátahu až do odpoledne druhého dne.
Ke skvělému dojmu ještě navíc přispívá prostředí MIUI 8. Nabízí neuvěřitelné možnosti nastavení – od jednoduše nastavitelných skinů až po detailní správu notifikací. V Xiaomi se pozorně učili od nejlepších – stejně Samsungy umí Mi Mix vytvořit dvě na sobě nezávislá prostředí pro pracovní a domácí použití. Stejně jako BlackBerry pak nabízí rychlý přístup k všem oprávněním aplikací, která lze jednoduše spravovat. V mnoha ohledech, zejména podrobnostmi nastavení, pak dokonce ostružinový systém subjektivně překonává.
I méně nároční uživatelé pak ocení rychlé vyhledávání v celém telefonu – stačí jen posunout kdekoli na displeji prstem nahoru a začít psát – ano, podobně jako na iPhone. Sklouznutí prstu po spodní liště s ovládacími prvky zmenší zobrazení displeje pro ovládání jednou rukou – poloměr dosahu svých prstů lze navíc nastavit v několika krocích. A nakonec asi nejužitečnější funkci: Xiaomi umí spustit hned dvě instance jedné aplikace naráz. Konečně někdo vyslyšel volání uživatelů, již potřebují chatovat na dvou Facebookových profilech a přistupovat k několika účtům na Twitteru zároveň bez nutnosti se neustále odhlašovat.
Výdaj 23 000,- si každý z nás musí pořádně odůvodnit. Už balení by proto mělo přesvědčit o tom, že tento klenot za to opravdu stojí. Zvláštní kaskádovitá konstrukce připomínající rozkládací skříňku na šití našich babiček ukrývá kromě telefonu ještě černý obal na boky a záda telefonu. Jaké je však mé překvapení, když zjistím, že se jedná pouze o koženku. O kolik by pravá kůže tenhle výjimečný kousek podražila? O pět set korun? Potenciální zákazníci by už podobného výdaje rozhodně nelitovali.
Tip: Nové „bezrámečkové“ Xiaomi má ve skutečnosti větší rámečky
Samotný displej je skutečně úchvatný. To ovšem jen do chvíle, než začnete detailně zkoumat jeho parametry. Jedná se v zásadě o lepší průměr mezi IPS displeji, pro který v Xiaomi zvolili rozlišení 1080p. Ano, na 6,4palcovou obrazovku nasadili v Číně pouze Full HD rozlišení. Pravda, kvůli nestandardnímu poměru stran zde nalezneme 2040 x 1080 pixelů. Kupodivu to s sebou nenese výrazné zhoršení čitelnosti nebo kostrbaté fonty. Jenže kdo by chtěl dostat za cenu jedné měsíční výplaty pouhý průměr? Kde zůstala ambice způsobit na trhu malou revoluci? Majitelé iPhonů by o těchto pocitech mohli vyprávět. Dobrému dojmu ze zobrazovače pak nenapomáhá ani zmatený senzor okolního světla – ten občas bez varování ztlumí osvětlení na minimum, aniž by k tomu nastal zjevný důvod. Jak to může překazit rozehranou hru, nebudu ani vyprávět.
Výše zmíněný výjimečný zážitek ze sledování videa bez rámečků zase kazí nestandardní poměr stran obrazovky. Ve většině případů totiž vedle obrazu uvidíte černý pruh. Jinými slovy: je sice hezké, že nad displejem žádný rámeček nenajdeme, o to větší černý masiv se tyčí pod ním.
Své minusy má i keramické tělo, a to zejména ve spojení s nečekaně vysokou hmotností. Telefon se téměř nedá udržet v jedné ruce – vytrvale z ní klouže směrem působící gravitace. Pro opravdu stabilní úchop při běžném čtení je tak často potřeba přístroj podepřít malíkem, a to dá pěkně zabrat. Dovolil bych si kromě toho také zpochybnit nepoškarabatelnost keramiky. Mezi čočkou fotoaparátu a čtečkou otisků prstů se během testování vytvořily nepěkné drápance. Jen doufám, že je nezpůsobily nehty marně tápající po nepříliš zdůrazněném fingerprint sensoru. Pokud ano, zřejmě bych celý slavný dojem luxusu rád oželel pro odolnější materiál. Příliš nepomůže ani deklarované koženkové pouzdro. Inkriminovanou část přístroje jako jedinou vůbec nezakrývá. Obepnutím těla navíc vytvoří dosud neexistující rámečky kolem displej a celá magie Mi Mix je rázem fuč.
Stejně tak po pár dnech zmizí i okouzlení prostředím MIUI. Ani na revolučním Mi Mix se nepodařilo vychytat letitý neduh telefonů značky Xiaomi – rády uspávají na pozadí běžící aplikace. A to zcela nekompromisně. Přestože existuje hned několik návodů, co se pro eliminaci tohoto neduhu musí v hloubi rozsáhlých možností nastavení popřepínat, zapnout a naopak vypnout, nefungují stoprocentně. Ani za dva týdny se mi nepodařilo přimět telefon k tomu, aby v jakékoli aplikaci korektně přijímal e-maily. Pomohlo až uzamčení klientů v nabídce multitaskingu tak, aby je nezavřel ani pokyn “zavřít vše”. Ti, kterým se nebude chtít pátrat v hlubinách diskusních fór po návodech, se snadno ocitnou i bez notifikací messengerů.
Tip: Bezokrajový displej u nového Xiaomi Mi Mix „překvapivě“ praská
Coby pouhá marginálie se v této souvislosti rázem jeví i absence funkcí v posledních verzích čistého androidu zcela elementátrních. Například pokročilého ovládání notifikací v liště, které bývá přístupné po jejich potažení dolů. Nic takového u Xiaomi nečekejte, vždy je potřeba otevřít danou aplikaci a pokyn zadat až v ní. A co víc, Xiaomi se také ani v roce 2016 nenaučilo asociovat některé odesilatele SMS s telefonním seznamem. To už není nedostatek, ale drzost. Zamrzí i už standardní absence klíčové české frekvence pro LTE (800 MHz), což i na některých místech vede k pádu rychlosti připojení do pásma EDGE.
Nijak nenadchne ani zadní fotoaparát. Nefunguje sice špatně, jak ostatně dokazují i přiložené fotografie. Jedná se rozhodně o lepší průměr. Na funkční vybavení aplikace si také nelze stěžovat. Nic z toho ovšem u telefonu zaměřeného na design není tak důležité, jako neobvyklá poloha kamerky přední. Ta se nachází na bradě telefonu a pokud nepatříte mezi „early-adopters”, pravděpodobně si na to nikdy nezvyknete a budete si ji pravidelně zakrývat rukou. Naštěstí lze celý telefon otočit hlavou dolů a aplikace se tomu přizpůsobí. Ale popravdě: kdo by to dělal.
Jakým pohledem ke Xiaomi Mi Mix kdo přistoupí, se neodvažuji soudit. Pochopení budu ale mít pro oba. Na tento výjimečný přístroj se krásně kouká, o něco méně příjemně se používá. I to lze ale přežít, pokud si nejvíce ceníte pocitu výjimečnosti – což, jak musím sebekriticky přiznat, platí do jisté míry i pro mě.
Asi nejvíce mi Xiaomi Mi Mix připomínal BlackBerry Passport (recenze) – přístroj s neuvěřitelným množstvím originálních technických vychytávek a neobvyklými (čti – naprosto nepoužitelnými) rozměry. A také s nepopiratelným charismatem, kvůli kterému jsem ho vždycky chtěl. A nikdy nekoupil. Vždy byl příliš drahý a než jsem se nadál, technicky zastaral.
Tip: Bezrámečkové Xiaomi bude raritní. Na každého se nemusí dostat
Plní mě obavy, že to samé bude platit pro Xiaomi Mi Mix. Je obdivuhodné, že se k výrobě tohoto krasavce někdo odhodlal. Vznikl do jisté míry revoluční přístroj, který ukazuje, že Xiaomi si brousí zuby na vstup mezi v oboru respektované značky. Pokud ovšem nad vynaložením víc než 20 000 byť jen trochu váháte, doporučuji počkat. Xiaomi Mi Mix v současné podobě zůstává totiž drahým designérským cvičením.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
bezokrajový displej | absence LTE (800 MHz) |
výkonný hardware | vyšší cena |
dlouhá výdrž | horší kvalita hovorů |