Recenze Nokia Lumia 620: cenově dostupný finský mlok
Řada Lumia je živou vodou Nokie a model 620 jedním z těch, který by mohl znovu stát u zrodu „velké řeky“. Ale nepředbíhejme. Je tu recenze Nokia Lumia 620.
Kdysi jednička na trhu mobilů se poslední dobou potácí a hledá druhý dech. Tak, jak byl kdysi svým procentuelním podílem úspěšný operační systém Symbian v nedotykové verzi, se znovu snaží zařídit finský výrobce s nástupem nové platformy Windows Phone. Konkurence má však několikaletý náskok a v případě populárního Androidu má vyšší podíl zejména díky většímu množství chytrých telefonů nižších cenových tříd. Recept na úspěch u Windows Phone by mohl být podobný.
Za zapůjčení telefonu Nokia Lumia 620 do redakce děkujeme Smarty.cz, kde si jej můžete zakoupit.

Nejnovější přírůstek řady Lumia, model 620, vsází na kombinaci nižší cenovky a nejnovější verze Windows Phone 8. Bude tohle cesta, jak Nokia potažmo Microsoft se svým Windows Phone zvýší svůj podíl na trhu?
Základní parametry – Nokia Lumia 620
Rozměry | 115 x 61 x 11 mm |
---|---|
Hmotnost | 127 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT (ClearBlack), rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,8“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S4, grafika Adreno 305 512 MB RAM, vnitřní paměť 8 GB + microSD karty (až 32 GB) |
Operační systém | Windows Phone 8 |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk, nahrávání HD 720p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, sluchátka |
Cena a dostupnost | 5 800 Kč, duben 2013 |
Obsah balení:
Do rukou se nám dostala miniaturní krabička s jednotlivými barevnými mutacemi telefonu zobrazenými na obale. Dozvěděli jsme se tak, že kromě obdrženého modelu Lumia 620 s krásně žlutě zbarveným zadním čelem (odtud díky kombinaci s černým předkem reminiscence „finského mloka“) bychom si mohli vybrat i telefon zelený, modrý, bílý, růžový, černý a červený.



Po vysunutí vnitřní části krabičky na nás čekal samotný telefon bezpečně uložený ve fólii a kartonu. Po vyjmutí telefonu jsme se dostali k další části, a sice té „administrativní“. Naleznete tu český, slovenský a maďarský návod k použití a záruční list.
Úplně naspod balení se nachází sluchátka (pecky) s mikrofonem (k těm se dostaneme později) a nabíječka (kombinovaná s USB kabelem pro propojení s PC) s odnímatelným trafem do elektrické sítě. A to je vše. Žádné překvapení na nás tedy nečekalo.
Oficiální video:
https://www.youtube.com/watch?v=rjG5l6vk8bs
Design a konstrukce:
Nevím, jestli je to o zvyku, ale osobně se mi žlutá Nokia ze všech výše uvedených nabízených alternativ zamlouvá nejvíce. Barva je hodně líbivá: na rozdíl od černé či bílé nepůsobí moc konzervativně, ale v porovnání s ostatními barevnými provedeními není ani příliš extravagantní. Zkrátka (téměř doslova) zlatá střední cesta.



Konstrukce Lumie 620 je sice prakticky kompletně plastová (konkrétně polykarbonátová), vypadá však velice bytelně. Barevný obal plní nejen designovou funkci, ale zároveň chrání telefon při případném pádu. Vypůjčený smartphone jsme však snažili chovat jako v bavlnce, takže odolnost nemůžeme potvrdit ani vyvrátit. Jisté však je, že kamarádova podobně konstrukčně řešená Lumia 920 už několik nebezpečně vypadajících pádů přežila bez úhony.



Se svou starší sestrou má menší Lumia 620 několik shodných prvků. Především je to výše zmíněná polykarbonátová konstrukce a potom také krycí sklo displeje zaoblené na bocích, které Nokii trochu odlišuje od konkurence.
Rozměrově je Lumia 620 ideálním smartphonem. Není ani příliš malá, takže si může dovolit na svou třídu poměrně slušný displej (viz níže), ale ani příliš velká na to, aby se nedala ovládat jednou rukou. Konkrétně má telefon 115 mm na výšku, 61 mm na šířku, to vše při tloušťce 11 mm. Hmotnost pak činí 127 gramů.

Lesklý žlutý materiál telefonu je sice pěkný, odolný a obecně se na něj dají pět ódy, trochu mu to ale kazí lehká náchylnost k upatlanosti. Krycí sklo displeje tímto problémem trpí taktéž.
Podíváme-li se na to, jak jsou na telefonu rozmístěny jeho jednotlivé prvky, jde o poměrně standardní záležitost. Vepředu pod displejem se nacházejí tři dotyková tlačítka: vlevo tlačítko pro vypnutí aplikace a pro přepínání mezi aplikacemi, uprostřed tlačítko pro návrat na úvodní obrazovku a pro spuštění hlasového ovládání a napravo tlačítko pro vyhledávání pomocí služby Microsoftu Bing.



Na přední straně dále naleznete ještě sekundární fotoaparát/webkameru a reproduktor pro volání (hlasitý reproduktor hledejte na zadní straně). Zespodu Lumia oplývá micro USB konektorem a mikrofonem, sekundární mikrofon se pak nachází ještě vzadu vpravo nahoře (vlevo je pak k dispozici 3,5 mm konektor na sluchátka).


Z pohledu od displeje vlevo je přístroj prostý jakýchkoliv ovládacích prvků, naopak vpravo čekejte (v pořadí odspoda) tlačítko spouště fotoaparátu, tlačítko pro zamykání a odemykání telefonu a (stejně fyzický) přepínač hlasitosti. Posledním prvkem telefonu je primární fotoaparát umístěný nahoře uprostřed na zadním čele, u něhož najdete ještě přisvětlovací diodu.


A právě fotoaparát, resp. jeho objektiv, má kromě samotného focení a natáčení videí ještě jednu významnou funkci. Je třeba jej zmáčknout tehdy, když chcete odstranit zadní kryt a telefonu se podívat na střeva. A umístit dovnitř SIM kartu či micro SD kartu. Odstraňování zadního krytu nicméně není příliš intuitivní záležitost. Ve dvou lidech nám trvalo pěkných pár minut, než jsme zjistili, jak na to.


Vám by mohlo pomoci následující video, ve kterém se dozvíte, jak dovnitř dostat SIM kartu. I to je poměrně komplikovaná záležitost.
https://www.youtube.com/watch?v=_b1Ei1GL68U
Baterie a výdrž:
Baterie je asi nejslabším článkem telefonu. Bohužel. Kapacita 1 300 mAh je pro dnešní aplikace prakticky nepoužitelná (oproti symbianové Nokii E7 je to zlepšení jen o 100 mAh). Doufejme, že se najde externí výrobce příslušenství, který bude schopen dodat na trh baterii s vyšší kapacitou. Při dnešních možnostech, kdy se reálně hovoří o 4 000 mAh (u Motoroly X Phone) i 5 000 mAh (čínský Ding Xuan, tedy v českém přepisu Ting Süan), je jakákoliv kapacita do 1 500 mAh eufemisticky řečeno trapná. Oceňujeme ale možnost výměny baterie, což dnes rozhodně není pravidlem.

Při běžném používání (hodinka rychlého surfování, asi půlhodina hraní her, psaní pár e-mailů a vyřízení několika hovorů) nám telefon vydržel zhruba den, někdy i o pár hodin déle, vždy ale bylo třeba Nokii večer dobít, aby byla ráno použitelná. Nabíjení přes USB kabel je bezproblémové a ani příliš dlouho netrvá. Netrpělivým uživatelům ale doporučujeme nabíjet přímo z elektrické sítě. Tato rada je ostatně vcelku univerzální.
Displej a ovládání:
Displej Lumie 620 je typu TFT s technologií ClearBlack, přičemž jeho další parametry jsou průměrné, ostatně stejně jako cena telefonu; rozlišení průměrného 3,8palcového displeje činí průměrných 800 x 480 pixelů, což má za následek průměrnou hustotu pixelů o hodnotě 246 ppi. Bereme-li to pozitivně, při lepším displeji by asi nedostačovala baterie.

A co je to vlastně ClearBlack? Tuto technologii zavedla Nokia v roce 2010, a to nejprve na symbianových modelech. Jedná se o integraci polarizační vrstvy mezi dotykovou vrstvu a panel displeje, což má za následek lepší čitelnost na přímém slunci, neboť ona polarizační vrstva eliminuje odrazy světla od displeje. Ani u testovaného modelu tak v letním dnu nemusíte mít pocit, že se při snaze o ovládání telefonu díváte do zrcadla. Ve skutečnosti čitelností displeje na přímém světle překonává Lumia 620 i mnohé dražší modely.

Nastavení jasu displeje je zde podmíněno možnostmi využitého operačního systému. Ač je Windows Phone 8 jinak skvělý a pohledný systém, toto je jeho slabina. V menu nastavení totiž můžete přepínat jen mezi třemi úrovněmi jasu – vysokou, střední a nízkou – což znamená velice nízkou úroveň přizpůsobivosti. Velmi bychom uvítali spíše procentuální volbu, tj. volbu na škále 0 – 100.
Oceňujeme, že když zrovna voláte a telefon máte u ucha, displej se zcela vypne. Kromě úspory baterie jde o výhodu zejména pro volání v úplné tmě, kdy vám displej při hovoru periferně nesvítí do oka. Naopak pokud telefon od ucha odděláte (například chcete-li něco vyhledat na displeji), displej se rozsvítí na jednu ze tří přednastavených a výše uvedených úrovní. Telefon je zkrátka schopen detekovat, v jaké poloze se právě nachází. Při volání s hlasitým odposlechem displej svítí po celou dobu.

Ovládání telefonu je příjemné, nicméně přechod mezi aplikacemi není úplně plynulý a občas drhne. Dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 ani 512 MB RAM za to nemůžou, problém je spíše na sofwarové straně. Problém je však téměř neznatelný a pokud nebudete provozovat multitasking pěti a více aplikací najednou, nebude pro vás zamrzání žádnou překážkou.
Prostředí telefonu:
Jak jsme už zmínili, Nokia u řady Lumia vsadila na jednu kartu, Windows Phone, poslední půlrok ve verzi 8. Tento systém je oproti dřívějším symbianovým pokusům velkou změnou k lepšímu. Pro podrobnější informace o systému zhlédněte naší recenzi systému Windows Phone 8.



Systém Windows Phone 8 je prezentován jako jedna z mála reálných alternativ pro dominantní hráče na trhu: Apple s iOS a Google s Androidem. Teprve budoucnost ukáže, jak velký díl tržního koláče se mu podaří ukrojit.



Menu telefonu je velice přehledné a není vůbec problém nalézt v něm to, co hledáte. Skládá se z úvodní obrazovky sestávající z „živých dlaždic“ a dalšího menu se seznamem aplikací, ke kterému se dostanete švihnutím doleva. Dlaždice můžete libovolně přeskládávat a měnit jejich velikost (ve třech různých úrovních), a také barvy. Vzhledem k tomu, že nám v redakci přistála Nokia ve žluté, jsme zachovali tovární nastavení sladěných žlutých dlaždic s černým pozadím (to můžete změnit za bílé).



V menu se nám ovšem nelíbila jedna věc, a sice nemožnost poskládání seznamu aplikací jinak než podle abecedy. Je pravdou, že jednotlivé aplikace můžete připnout k úvodní obrazovce ve formě dlaždic, má to však také svoje prostorové omezení. Na úvodní obrazovce se k aplikaci umístěné naspodu stránky dostáváte dlouho, v seznamu aplikací pak k aplikaci končící třeba na „W“ nebo „Z“ jakbysmet.
Telefonování a zprávy:
Zlí jazykové a staromilci o smartphonech tvrdí, že sice zvládají všechno, volání jim ale moc nejde. Jestliže vám jde primárně o volání a jiné funkce smartphonu nevyužijete, nemá cenu věc lámat přes koleno: pořiďte si mobil za pár stovek (o jednom takovém – Nokii 100, jsme zde psali nedávno); aspoň vás nebude vytáčet každovečerní rituál hledání nabíječky.



Předpokládáme ale, že pokud jste dočetli až sem, asi do výše zmíněné skupiny uživatelů nepatříte. Proto si povězme něco o volání pomocí Lumie 620. Tento popis bude opět kopírovat popis telefonů s Windows Phone 8 obecně.
Začněme u kontaktů. Jakmile telefon poprvé zapnete, požádá vás, abyste si založili nový účet Microsoft, pokud už takový účet náhodou nemáte (například z počítače s Windows 8). Účet Microsoft je jen nový název pro Windows Live ID.
Jde o to, že po registraci získáte jeden e-mail (končící @live.com) a jedno heslo, a pomocí těchto údajů se pak přihlašujete na všechny možné služby Microsoftu, od Hotmailu přes SkyDrive až po Xbox Live a samozřejmě Windows Phone. Výhodou je pohodlná synchronizace dat, nevýhodou pak (pro paranoiky) dokonalá iluze (?) Velkého bratra a zjednodušená práce pro hackery (kterým stačí získat jedno heslo pro přístup k celému vašemu virtuálnímu světu).
Jak to ale souvisí s kontakty? Jednoduše. Ty se totiž stejně jako ostatní informace v rámci zařízení připojených k vašemu účtu synchronizují. Znamená to tedy pohodlnější přístup k nim a zjednodušený život. Každého člověka stačí editovat jenom jednou. Navíc je výhodou možnost přidání dodatečných informací ke každému vašemu kontaktu. Kromě telefonního čísla to znamená třeba online účet na Facebooku, Twitteru, LinkedInu, Google či Microsoftu. Výhodou je automatická synchronizace kontaktů z vaší staré SIM karty, samozřejmě poté, co tento krok telefonu potvrdíte (aby se nestalo, že někomu půjčíte svůj telefon a pak zjistíte, že se vám do vašich kontaktů přimíchaly i ty jeho).



Ještě je třeba doplnit, že k vašim kontaktům se dostanete prostřednictvím dlaždice Lidé, která je na úvodní obrazovce umístěna již standardně. Lidi v seznamu lze řadit do různých skupin. Klepnete na kontakt, vyberete volání a už telefonujete. Další možností je výběr dlaždice s telefonním sluchátkem, kde objevíte třeba i poslední/zmeškané hovory, ale také odkaz na číselník, pokud chcete volané číslo zadat ručně (není ve vašem seznamu).
Jednotlivým kontaktům můžete samozřejmě přiřadit vyzváněcí tón. Ovšem tady pozor. Jestliže preferujete vlastní vyzváněcí tóny (například oblíbenou hudbu) a ne výběr generických vyzvánění nabízených Nokií, nelze jednotlivé tóny přiřazovat z externí aplikace, například z přehrávače hudby. Namísto toho musíte telefon připojit k počítači pomocí USB kabelu a hudbu přetáhnout ručně do složky „Ringtones“.
Tady ale možná narazíte na další zádrhel. Hudba pro Ringtones nemůže pocházet z jiné složky v telefonu, ale ze složky umístěné přímo v počítači (nebo třeba v cloudu). Pokud soubor překopírujete do složky Ringtones ze složky Music, a následně telefon odpojíte od počítače, Lumia nový tón prostě ignoruje a v seznamu vlastních tónů jej nezobrazí. (Od vývojáře vyzváněcího systému pro WP8 to byla asi tak trochu sabotáž, jinak si to nedovedeme vysvětlit.)
Trochu nepraktické je přijímání příchozích hovorů. Pro tento účel musíte švihnout aktuální obrazovkou nahoru a poté klepnout na tlačítko přijmout. Dvoufázové přijímání hovorů ale člověka zbytečně zdržuje.



Kapitolou samou o sobě jsou zprávy. Ty nenalezneme pod dlaždicí obálky, jak bychom si možná představovali, ale namísto toho pod dlaždicí s komiksovou bublinou a smajlíkem. Pod dlaždicí obálky objevíte všechny možné systémy zpráv (e-maily a podobně), jenom ne SMS. Zprávy si můžete stáhnout, stejně jako kontakty, i z vaší staré SIM karty. Někoho možná překvapí konverzační řazení zpráv, dá se na to však zvyknout a je to vcelku praktické.
Esemesky se píší na virtuální klávesnici, která je podobná té „androidí“ a má skvělou odezvu, byť je třeba si na ni zvykat a zpočátku se vám často stane, že klepnete vedle a pak mažete.

Paměť na SMS zprávy je omezena pouze zbývajícím volným místem uživatelské paměti. Lumia 620 má paměť 8 GB (z významné části již zaplněnou systémem), která je rozšiřitelná až na 64 GB pomocí paměťové micro SD karty (paradoxně na rozdíl od vlajkové lodi řady, Lumie 920). Navíc každý uživatel k telefonu dostane volných 7 GB na cloudu Microsoftu SkyDrive.
Hudební a video přehrávač, GPS navigace:
Hudební a video přehrávač Lumie 620 v jednom je standardně „windowsovský“. Designově je velice přehledný, média se na něm dají řadit podle názvu písně, alba, žánru či jména interpreta, interpret pak podle jednotlivých alb, ke kterým si přehrávač stáhne obrázky. Vytvořit si můžete i svůj vlastní playlist. Přehrávač prostě plní svou funkci.
Při puštěné hudbě a práci v jiné aplikaci nebo na úvodní obrazovce se dá mezi jednotlivými písněmi přepínat pomocí malého rozbalovacího widgetu umístěného v horní části obrazovky, ve stejném widgetu pak můžete hudbu pozastavit. Bohužel se ale v přehrávači média nedají zastavit, ale jenom pozastavit, takže člověku pořád připadá, jako by při skončení přehrávání ponechal aplikaci pořád otevřenou někde na pozadí.



Hudbu si pustíte do reproduktoru umístěného vzadu na těle přístroje, který je tak výkonný, jak jen tak malý reproduktor může být… to znamená žádná sláva. Na druhou stranu jsme žádnou slávu ani nečekali, takže telefon v tomto směru splnil naše očekávání. Druhou možností je zapojit sluchátka pomocí standardního 3,5 mm Jacku. Můžete to zkusit s těmi, které Nokia dodává v balení ve formě headsetu s mikrofonem (viz obsah balení), ale brzy zjistíte, že pro kvalitnější poslech budete muset přikoupit něco lepšího. Sluchátka sice nešumí ani zvuk nijak nezkreslují, přesto znějí poněkud ploše a například basovou linku byste na nich hledali marně.



Co nás u Lumie 620, a vlastně u Windows Phone 8 obecně zklamalo, je nemožnost nastavení hlasitosti pomocí fyzických „volume“ tlačítek zvlášť pro hudbu ve sluchátkách a zvlášť pro vyzvánění. Možná však, že se časem objeví nějaká aplikace, která tuto situaci napraví.

Standardní přehrávač Lumie 620 zvládá téměř jakýkoliv běžný formát hudby a videa. Jmenovitě se jedná o formáty MP3, WAV, eAAC+, WMA, MP4, H.264, H.263 a WMV. Pokud byste chtěli přehrát něco speciálního, budete ve Windows Storu muset hledat asi dlouho. Donedávna nebyly k dispozici téměř žádné přehrávače od externích vývojářů.



GPS navigace je asi tím nejlepším, co v porovnání s konkurencí Nokia nabízí. Netýká se to jen Lumie 620, ale celého Windows Phone portfolia finské značky. Mapy Nokia jsou nejen zdarma, ale dají se dokonce používat také offline. Pokud do telefonu předem nahrajete mapy země, do které se právě vydáváte, nemusíte se pro to, aby vás aplikace dostala tam, kam potřebujete, vůbec připojovat k internetu. Navíc jsou mapy v celku propracované a na rozdíl od nových map pro iOS se nemusíte obávat, že by vás Nokia Mapy nějak významně mystifikovaly. Snad jedinou nevýhodou je nemožnost orientace map na sever.
Fotoaparát a kamera:
Hlavní fotoaparát má rozlišení 5 megapixelů a disponuje autofocusem. Nebudeme zastírat, že se jedná spíše o nouzové řešení, které není až tak určené profesionálním fotografům, jako spíše lidem pořizujícím „provozní“ fotografie, jako je snímání restauračního menu, případně (pro studenty) focení částí pouze prezenčně dostupných knih v univerzitní knihovně. I tak Lumia snímá slušné fotografie (pokud je tedy dost světla), problémy má maximálně se šumem. Fotoaparát aktivujete buďto přes příslušnou aplikaci (Photos), případně klasicky tlačítkem závěrky.



Potom je tu sekundární, přední kamerka, která je určena především pro videohovory. Ta má rozlišení 640 x 480 pixelů, k podporovaným funkcím patří klasicky jen natáčení videa a focení. Jestliže tvrdíme, že s primárním fotoaparátem příliš velkou díru do světa umělecké fotografie neuděláte, u přední kamery to platí dvojnásob. Videohovory – a konec. Svůj účel ale plní velmi dobře.
Zkušební fotografie – Nokia Lumia 620:





Organizační a datové funkce:
Ke klasickým i nepříliš standardním funkcím osobního managementu patří kalkulačka, hodiny, kalendář, telefonní seznam včetně sociálních sítí, OneNote (!), peněženka nebo dětský koutek. Ten je, jak již název napovídá, funkcí Windows Phone 8 zaměřenou na děti. Při aktivaci této funkce si můžete vybrat, které aplikace a hry budou moci vaše děti spouštět, a naopak ty, ke kterým přistupovat nemohou. Ty si zabezpečíte heslem. Telefon zvládá nahrávání hlasu a zvuku; diktafon výstupy ukládá do formátů 3GP a 3G2.



Obrovskou výhodou Windows Phone 8 je integrace plnohodnotného kancelářského Microsoft Office, který je prodáván přímo s telefonem, takže za něj není třeba platit nic navíc. Celý dokument na virtuální klávesnici asi nenapíšete (respektive už by se pak nejednalo o produktivní aplikaci), rešerše a opravy již hotových dokumentů jsou však možné. Mobilní Office neukládají dokumenty do žádných speciálních formátů, ale do plně kompatibilních typů *.docx, *.xlsx a podobně, díky čemuž lze hotové „produkty“ odeslané například e-mailem či do SkyDrive pohodlně bez konverze číst na počítači. K podporovaným formátům dokumentů patří kromě Excelu a Wordu také PDF a Powerpoint.



V oblasti konektivity zvládá Nokia Lumia 620 standardy 2G, 3G, GPRS, EDGE i HSPA (HSDPA, HSUPA). K internetu se připojíte mimo jiné i prostřednictvím Wi-Fi (ve standardech 802.11 a/b/g/n). Telefon můžete použít také jako hotspot.
Pokud jde o internetový prohlížeč, je v systému standardně nainstalován Internet Explorer, ve Windows Store ale naleznete i Google Chrome, na Firefoxu pro WP8 Mozilla usilovně pracuje.



Externí bezdrátové příslušenství spárujete s Lumií prostřednictvím technologie Bluetooth 3.0, propojení s počítačem probíhá pomocí microUSB kabelu. Pro úplnost je třeba si zmínit ještě podporu NFC.
Závěr recenze Nokia Lumia 620
Komu kvůli bezpečnosti nevyhovuje Android nebo kvůli ceně iOS, případně pro odmítání obou platforem má své vlastní důvody, pro toho má Windows Phone 8 své opodstatnění. Za prodejní cenu zhruba šesti tisíc korun je skvělou volbou právě Nokia Lumia 620. Je kompaktní, ale zároveň dostatečně výkonná k plnění základních produktivních funkcí. Pokud potřebujete telefon s GPS, je Lumia 620 jednou z nejlepších a zároveň nejlevnějších alternativ.



Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |