Recenze Nokia Lumia 530: Žák, který nepřekonal učitele
Má horší displej, méně paměti a je obrána o některé důležité funkce. Na papíře neexistuje mnoho důvodů, proč měnit nejprodávanější Nokii typu Lumia 520 za novou „pětsettřicítku“. Dnešní recenze ale ukáže, proč si Nokii Lumia 530 stoprocentně opět koupí miliony zákazníků.
Loňská Nokia Lumia 520 se už právem zařadila mezi legendy. Microsoft by měl tomuto telefonu líbat pomyslné ruce: právě díky této obyčejné Nokii se lidé dozvěděli, že vůbec existují nějaké Windows Phone. Přes dvanáct milionů aktivovaných přístrojů mluví samo za sebe. Není divu: Nokia zkombinovala lákavou cenovku s příjemnou výbavou. Za pár korun nenabízela žádné extrabuřty, ale pouze to, co většina uživatelů potřebuje každý den.
Její nástupce – Lumia 530 – se drží stejného receptu. Něco nového však přináší: změnu přístupu. Microsoft jakoby novým lowendem říkal „Už se nemusíme podbízet. Co vidíte, to dostanete.“ Málokdy se vám v mobilním světě podaří narazit na telefon, který má horší výbavu než jeho přímý předchůdce. Přesto se mi „pětsettřicítka“ zalíbila a dovedl bych si ji coby svůj telefon s několika kompromisy představit. Nabízí totiž mix výbavy, ceny a velikosti, jaký na scéně bývá už málokdy k vidění.
Základní parametry: Nokia Lumia 530
Rozměry | 120 x 62 x 11,7 mm |
---|---|
Hmotnost | 129 g |
Displej | LCD, úhlopříčka 4“, rozlišení 854 x 480 px (245 ppi) |
Procesor | 4-jádrový 1,2 GHz Qualcomm Snapdragon 200, grafika Adreno 302 |
Paměť | 512 MB RAM, paměť 4 GB + microSD až 128 GB |
Operační systém | Windows Phone 8.1 |
Fotoaparát | 5 Mpx, bez autofocusu a blesku, natáčení videa 800 x 480 px, bez přední kamerky |
Baterie | 1 430 mAh |
Obsah balení | microUSB nabíječka |
Cena a dostupnost | ?, září 2014 |
Design a zpracování: Finská skála
Za 2500 Kč se dají pořídit hodně hezké kalhoty. Nebo také rozvrzaný základní model Samsungu se zasekaným a pomalým starým Androidem. Lumia 530 však nabízí víc. Na omak levný plastový kryt nezavrže a nezavrže, ať se snažíte sebevíc. V této cenové kategorii je to věc nevídaná a stále nechápu, jak se to finským inženýrům povedlo. Pod krytem, který tvoří obligátní vaničku, do níž se celý telefon zacvakne, je totiž spousta volného místa, který k nějaké vůli přímo vybízí. Záda přístroje, která můžete pořídit hned v několika duhových barvách, však drží na svém místě, a při pokusu o jejich sejmutí nejspíš ze začátku přijdete o několik nehtů.
Telefon s nasazeným krytem má tvar jako oblázek. Je to příjemná změna po designových skvostech, které sice zaujmou oko, ale o jejich ostré hrany si div ruku nepořežete. Právě kulatý tvar spolu se skromnými rozměry zaručuje nekompromisní ovladatelnost jednou rukou. Nokia Lumia 530 představuje jednoho s posledních mohykánů čtyřpalcových displejů, což je pro mnohé uživatele hranice, kterou nechtějí překročit. A není divu. Spousta lidí už zapomněla, jak příjemné je ovládání malého telefonu. Nokii Lumia 530 lze právě podobným uživatelům bez ostychu doporučit. Všude pohodlně dosáhnete a i zprávy se lépe píšou jednou rukou, než oběma. Pro představu: Nokia je téměř navlas stejně velká jako čtyřpalcový iPhone 5s.
Nebýt plastového krytu, působila by Lumia 530 výrazně dražším dojmem. Tlačítka hlasitosti a zamykání (jiná na těle ani nenajdete) mají minimální vůli a i vibrace doprovázející notifikace jsou tlumené a přesto silné – zkrátka jako u telefonů o třídu výš. Skutečnou cenovku prozradí jen šedý nádech laciného displeje, absence předního fotoaparátu a LED diody vedle objektivu na zádech.
Displej, prostředí, baterie: Okna otevírejte pomalu!
Proč mluvím o levném displeji, když telefon je levný celý? Stačí jen vedle sebe položit Lumii 530 a starší „pětsetdvacítku“. Zatímco starší přístroj se chlubí IPS LCD displejem, novinka dostala pouhý LCD zobrazovač. A je to znát. Už dlouho jsem při bočním náklonu nevidět tak výrazné zkreslení barev, jako právě u nové Lumie. Přirozeně její displej zobrazuje pouze při naprosto kolmém pohledu. Nad 45 stupňů už se barvy začínají invertovat. Zklamání pak dovrší absence snímače okolního světla (připomeňme, že Lumia 520 jej má), stejně jako oblíbené funkce známé z dražších Lumií – „kontrastového overboostu“ na přímém slunci. Sklíčko se navíc dost leskne, a proto se na displeji Lumie 530 čte během slunečných dní jen velmi obtížně. Ani barvy nejsou tak výrazné, jak býváme zvyklí z dražších telefonů. I rastr patří k těm hrubším – nicméně tento fakt bohatě ospravedlňuje cenovka telefonu.
Oproti minulé generaci základního modelu finské značky přesto narostlo rozlišení displeje o 54 pixelů na výšku. To však jen proto, aby se do spodní lišty vešla ovládací tlačítka systému, která mají nově virtuální podobu. Už samotná jejich přítomnost dosvědčuje, že Lumia 530 běží na nejnovějším systému Windows Phone 8.1. Bohatě si proto užijete notifikační lišty, vylepšeného kalendáře s měsíčním náhledem, nebo konečně odděleného ovládání hlasitosti pro vyzvánění a aplikace. Jak potvrdí každý, kdo měl někdy telefon s mobilními Windows v ruce, každý telefon s nimi běží jako z praku i na sebeslabším hardware.
Pro Nokii Lumia 530 to však bohužel neplatí bez výhrad. Nesetkáte se na ní sice se zasekáváním systému, jako to známe například z nejlevnějších Androidů, slabší hardware je však znát. Nejmarkantněji například při otevírání aplikací. Bohužel to platí i pro ty naprosto elementární – například Facebook Messenger nebo Windows Marketplace – ty se dovedou otevírat třeba i deset sekund. To kupodivu i v případě, že je vyvoláváte z nabídky multitaskingu. Poté však už naštěstí šlapou jako hodinky.
Malá paměť RAM zase pravděpodobně může za jinou nepříjemnost: když z aplikace odejdete, okamžitě se uspí. Stává se tak například, že IM programy nestíhají odeslat zprávu a vy se pak divíte, že na ni nikdo neodepsal. Při přijímání zpráv zase některé messengery reagují notifikací s výrazným zpožděním. I do světa Windows Phone proto přichází nutnost poznaná z Androidu: pouze velikost operační paměti nad 1 GB přináší optimální uživatelský zážitek. Pokud však IM messengery nepoužíváte a telefon vám primárně slouží k hlasové, SMS a mailové komunikaci, jste u Lumie 530 na správné adrese.
Výhradně tento model komunikace se totiž bude pozitivně podepisovat na spotřebě elektrické energie. Akumulátor o velikosti 1420 mAh není „žádná hitparáda“. Vždy se proto vyplatí používat vestavěný spořič baterie, který je telefonům s Windows dán do vínku. Opravdu perný pracovní den totiž s Lumií 530 přežijete jen tak tak, a to i když se obejdete bez surfování na internetu. Více než jeden den pak lowendová Nokie přežije pouze ve víkendovém režimu s minimem komunikace. Je to škoda: displej s malým rozlišením a skromný hardware nahrávají nadprůměrné výdrži. Lumia 530 by si baterii s větší kapacitou nepochybně zasloužila.
Fotoaparát a multimédia: Dnes neostříme!
Na multimediálních schopnostech se tentokrát u Nokie šetřilo. Stačí zmínit tři fakta: fotoaparát nezvládá automatické ostření (Lumia 520 ano), vnitřní paměť má kapacitu pouhé 4 GB (Lumia 520 má 8 GB) a přehrávač hudby postrádá ekvalizér. Paměť telefonu rozšíříte paměťovými kartami, ostatní nedostatky ovšem tak snadno neoblafnete.
Nejmarkantnější je to u fotoaparátu. Makro fotky zkrátka nevyfotíte a k nějakým lepším obrazovým výkonům Nokii Lumia 530 přimějete pouze s pevnou rukou za slunečného dne. Jakékoli jiné fotografie trpí neostrostí, rozmazáním a zrnitostí. Video znamená katastrofu – osobně jsem jen stěží rozeznával, co je na zachyceném filmu vidět, respektive co na něm vidět není. Rozkostičkovaná videa o rozlišení 864 × 480 px připomínají schopnosti telefonů z období fotomobilního pravěku. Abychom však pouze nekřivdili: pokud potřebujete telefon pouze k rychlému zachycování momentek, u kterých na kvalitě až tolik nesejde, nabídne vám Lumia 530 velmi nadprůměrnou rychlost startu fotoaparátu i samotné expozice. Není třeba nejspíš dodávat, že je to způsobeno právě absencí autofokusu. Před cvaknutím závěrky telefon zkrátka neostří a pár vteřin tak snadno ušetří.
Snímky pořízené s Lumií 530
Nenadchne ani přehrávač hudby s průměrným zvukem, kterému téměř chybí basy. Stejně tak schází podpora mnoha audioformátů: z těch běžných přehraje Lumia 530 v zásadě pouze MP3, WMA a AAC. To samé v bleděmodrém platí pro přehrávač videí – rozlučte se s titulky a všechna videa raději zkonvertujte do formátů AVI a WMV.
Výše uvedená negativa však neplatí pouze pro základní chytrou Nokii. Systém Windows Phone nikdy nepředstavoval multimediálního přeborníka, jakkoli se to už v tuto chvíli dá snadno dohnat aplikacemi třetích stran. Daleko přínosnější je samozřejmá podpora Microsoft Office a skvělá nenápadná synchronizace s cloudovým úložištěm OneDrive.
Zhodnocení, konkurence
Koupí Nokie Lumia 530 neprohloupíte. Na to, jak málo stojí, je to skvělý telefon, který jsem moc rád používal a časem zjistil, že mi pokročilé funkce z vlajkových lodí mobilního průmyslu vlastně až na pár maličkostí vůbec nescházejí. Za dva a půl tisíce téměř nemá konkurenci. Všechna slova, která jsem napsal, však prosím dejte ve své mysli do závorky a před ní napište: Kdyby se ještě neprodávala Lumia 520.
Právě předchůdce „pětsettřicíctky“ je její výhradní konkurencí, který navíc nabízí výhodnější poměr ceny a výkonu. Pokud uvažujete nad levným telefonem s Windows Phone, sáhněte po starším modelu. Přesto však musím připomenout zásadní fakt: Lumia 530 startuje na českém trhu s ještě nižší cenovkou, než v blahé paměti starší model. Dá se tedy čekat, že půjde zanedlouho sehnat za ještě výhodnější cenu. Poté už o výhodnosti její koupě nebude sporu.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |