Recenze Nokia Lumia 520: pestrobarevná trefa do černého?
Z počátku byl systém Windows Phone vnímán jako drahý. Telefonů s ním bylo málo a cena těchto přístrojů byla přehnaně vysoká. V dnešní recenzi si ukážeme, že Nokia modelem Lumia 520 útočí na nejnižší cenový segment trhu a i když je mobil plný kompromisů, za své peníze se jedná o velmi zajímavou volbu.
Když jsem v Barceloně na MWC 2013 Nokii Lumii 520 krátce komentoval na video a psal o ní článek, překvapilo mě, kolik lidí si tento článek přečetlo. Jednalo se o druhý nejčtenější článek z MWC 2013, hned po článku o Nokii 301. Vypadá to tedy, že by Nokia mohla v současné době velmi dobře začít vychovávat novou generaci uživatelů Windows Phone. Lumia 520 je totiž nejlevnější zástupce této platformy nejenom ze strany finského výrobce, ale obecně se řadí mezi ty nejlevnější telefony, o kterých stojí ještě za to uvažovat. Cílová skupina těchto přístrojů tudíž nerekrutuje z řad vysokých manažerů či technologických geeků, ale naopak z řad mladých uživatelů. Pestrobarevné kryty, jistá hravost, která z mobilu vyzařuje již na první pohled, či právě nízká cenovka dávají jasné zacílení. A pokud bude takovýto mladý uživatel spokojený? Je jasné, že bude pokračovat tam, kde nakoupil. Lumia 520 může být tedy pro Nokii více důležitá než se zdá.
Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si můžete Nokii Lumia 520 objednat.
Základní parametry – Nokia Lumia 520
Rozměry | 120 x 64 x 9,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 124 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení WVGA (480 x 800 px), jemnost 233 ppi, 16 milionů barev, úhlopříčka 4“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1 GHz procesor Qualcom MSM8227, grafika Adreno 305 512 MB RAM, vnitřní paměť 8 GB + paměťové karty microSD (až 64 GB) |
Operační systém | Windows Phone 8 |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, nahrávání HD 720p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, pecková sluchátka |
Cena a dostupnost | ?, červen 2013 |
Obsah balení: Bez překvapení
Lumii 520 najdeme v typicky modré krabičce, která zobrazuje mobil ve všech jeho barevných variantách. Na zadní straně najdeme formou malých piktogramů seznam obsahu balení a taktéž informace, že mobil pohání procesor Snapdragon, či že používá Windows Phone systém. Nic dalšího podstatného se z krabičky nedozvíme. Uvnitř se kromě samotného přístroje, baterie a zadního krytu, nachází ještě microUSB nabíječka bez odpojitelného kabelu, sluchátka a opravdu extrémně krátký USB kabel k počítači. Ten je dlouhý pouhých 25,2 centimetrů. Pokud budu připojovat Lumii 520 tímto kabelem k notebooku, bude délka určitě fajn. Pokud budu chtít ale mobil připojit ke stolnímu počítači, který je pro mě osobně stěžejní a kde jeho case sídlí hezky pod stolem, je délka kabelu z balení Lumie 520 skoro k ničemu. Taky jsem jej díky této skutečnosti nepoužíval.
Kromě výše popsaných věcí najdeme v balení ještě krátký návod, který opět ukazuje do absurdna veškeré to varování které jsme zvyklí čím dál tím častěji všude číst. Návod má 32 stran tištěného textu, z toho na samotný návod připadá 14 stran. Zbytek, tedy více jak polovina knížečky, jsou různá varování, doporučení, omezené záruky apod. Dále v balení najdeme záruční list a to je vše. V rámci dané cenové kategorie se jedná o klasický standard.
Komentovaný videopohled na Nokii Lumia 520
Design a konstrukce: Hravost především
Lumia 520 je už na první pohled telefon, který si nechce hrát na tvrďáckého manažera nebo ultra stylovou hračku. Svým určením mladým lidem se naopak chlubí. Seženete jej v barvě červené, žluté, modré, bílé a aby se neřeklo, tak taky v černé. Všechny barvy jsou jásavé, na první pohled poutající pozornost a tak to má být. Mobil opravdu mezi hromadou šedých, skleněných a černých kolegů svými pastelovými barvami zaujme. Tělo telefonu je takto barevné nejenom na zadní části, ale taktéž na bocích, jelikož celý kryt mobilu je vlastně plastovou vaničkou, do které je celý telefon vsazen. Díky svému tvaru je celý zadní díl zaoblený směrem k displeji a mobil se díky tomu opravdu příjemně drží v ruce. Barva krytu, ve kterém je mobil vsazen a který mírně obepíná celý bok, je díky tomu viditelná i z přímého předního pohledu, což opět podtrhuje hravost.
Na přední straně najdeme samozřejmě přes většinu plochy displej, který má úhlopříčku 4” a rozlišení 800 x 480 px. Nad displejem je umístěné logo Nokia s výdechem reproduktoru tak, jako čidlo okolního osvětlení a senzor vzdálenosti. Přední kamerka pro videohovory chybí. Pod displejem najdeme tři typické klávesy, tedy šipku zpět, logo Windows a piktogram lupy. Na horní hraně najdeme pouze zdířku pro připojení sluchátek, spodní strana nese pro změnu osamocený microUSB slot. Levý bok je zcela prázdný. Ten pravý naopak nese jak kolébku hlasitosti, tak uspávací klávesu i hardwarovou spoušť fotoaparátu.
Na zadní straně najdeme čočku 5 Mpx fotoaparátu, výdech reproduktoru a uprostřed nápis Nokia, který je orientovaný tak, aby byl dobře čitelný při použití přístroje jako fotoaparátu, tedy naležato. Nic dalšího na mobilu nehledejte. Kryt není jako u vyšších modelů vyroben z polykarbonátu, ale jak jsem již zmínil, z klasického plastu. Ten je naštěstí matný a otisky prstu na něm tedy nejsou téměř vidět. Pokud se kryt pokusíte sundat, zjistíte, že to úplně jednoduše nejde, nicméně jsou zde dvě cesty, jak jej lze celkem jednoduše sejmout. Buď se prstem zapřete o čočku fotoaparátu a tahem krytu k sobě za horní okraj jej sundáte, což ale vzhledem k námaze čočky nedoporučuji. Druhá cesta je vložit nehet za horní hranu přístroje a poté jeho tahem do protilehlého horního rohu tuto část od mobilu oddělit. Zbylé sundání krytu je již hračka.
Pod krytem najdeme baterii o kapacitě 1.430 mAh, tedy papírově velmi podprůměrnou. Po vyjmutí baterie lze vložit microSIM a microSD kartu. Na vnitřní straně krytu je nalepená gumová ploška, která je umístěná v místě dotyku s baterií. Nokia se evidentně poučila a problémy s chrastícími bateriemi, kdy jsme dokonce museli model Lumia 820 vrátit ještě před recenzí, protože v ní baterie lítala jak zběsilá, již nepřetrvávají.
Baterie a výdrž: Vůbec není špatné
Lumii 520 jsem měl možnost testovat poměrně dlouho a za tu dobu jsem si jí z hlediska výdrže opravdu oblíbil. Mobil mi vydržel na jedno nabití dva dny, což u Androidu naposled pamatuji u Note II či s vypětím všech sil u Galaxy S4. Lumia 520 se na dva dny dostala bez větších problémů a pro lidi, kteří jí nebudou příliš zatěžovat, se zde najde výdrž ještě vyšší. A to vše přes to, že mobil disponuje baterií o kapacitě 1.430 mAh.
Jedním dechem ale musím dodat, že svůj díl na tom nese i skutečnost, že jsem si s Lumií 520 téměř nehrál, ale používal jí prioritně jako klasický mobil. Tedy SMS a volání. Mé oblíbené hry jsou na Windows Phone buď placené a já neviděl důvod je kupovat a hrát znovu, když je mám na Androidu, nebo na Windows Phone platformě nejsou vůbec. Na Lumii jsem z multimédií tedy pouze poslouchal hudbu. Styl používání, který se díky platformě liší od mého používání mobilů s Androidem, měl tedy na výdrž baterie taktéž vliv. Baterie se na plnou kapacitu s originální nabíječkou nabila za dvě hodiny, zde je tedy rychlost poplatná většině mobilů na trhu.
Displej a ovládání: Mohlo být lépe
Displej u Lumie 520 dosahuje, jak jsem již zmínil, úhlopříčky 4 palců a rozlišení 800 x 480 pixelů. Displej je vyrobený technologií IPS a na dané úhlopříčce mobil dosahuje hustoty pixelů 233 ppi. Nejedná se o žádnou závratnou hodnotu, při běžném používání s rozlišením ale problém není. S čím již problém být může, je horší podání černé barvy, kdy je barva příliš vysvícená, respektive, i displej s celou černou obrazovkou dost září do tmy.
Pozorovací úhly displeje taktéž nepatří mezi nejlepší, hlavně pohled z pravé strany při zkoseném telefonu displej hodně ztmaví. Čitelný stále nicméně je. Na přímém slunečním světle jsem sice s obtížemi přečetl bílé texty na černém pozadí, problémy jsem ale měl s modrou barvou, do které jsem mobil měl při zakoupení laděný. I jiné odstíny barev s čitelností na přímém slunečním světle moc nezářily a obecně čitelnost na slunci hodnotím jako podprůměrnou. Svůj díl viny na tom nese i velmi silná schopnost displeje odrážet okolí, při určitých světelných podmínkách tedy uvidíte spíše odraz sama sebe, než text na displeji.
Základní ovládání Lumie 520 se nese v duchu všech mobilů s Windows Phone 8. Stále tedy u klávesy s lupou máme párování s Bingem, který je v Česku velmi špatně použitelný. Proč tato klávesa nefunguje v seznamu pro vyhledání kontaktu, ale vždy a všude nesmyslně otevře Bing? Případně, proč nejde přemapovat dle přání uživatele? Těžko říct, ale pro drtivou většinu lidí z naší republiky bude díky tomu zcela nepoužitelná. Klávesa Windows slouží k návratu na hlavní plochu s dlaždicemi, při dlouhém stisku vyvolá okno s ovládáním hlasem, které ale okamžitě varuje, že ovládání není dostupné pro náš jazyk. Nicméně, pokud si nainstalujete třeba angličtinu, lze relativně slušně diktovat SMS zprávy, případně hlasem vyhledávat na webu, nebo spouštět aplikace.
Šipka zpět vrací o úroveň zpět, bohužel jak je u WP zvykem, o úroveň zpět bez ohledu na aplikace. Pokud tedy spustíte tři aplikace za sebou a poté začnete mačkat šipku zpět, nejenom že vás mobil vrací v obráceném pořadí vašimi akcemi, ale taktéž spuštěnými aplikacemi. Pokud se tedy dostanete tímto způsobem na hlavní obrazovku, neznamená to, že jste skončili. Stále se můžete vracet dál a dál. Tím, že systém vrací nejenom v akcích ale i v aplikacích, působí, minimálně z mého pohledu, velmi zmatečně. Občas jsem ani nevěděl, co stisk šipky vlastně provede. Dlouhé podržení šipky zpět vyvolá okna těchto kroků v historii. O pravý multitasking se ale nejedná. Těchto oken můžete mít zobrazených maximálně sedm. Zarazilo mě, že systém nedovolí libovolně aplikace zavírat, tak jako automaticky sám maže z tohoto zobrazení ty, které se nevejdou do zmíněných sedmi. Jediným způsobem je stisk tlačítka zpět, čímž pomyslně poslední aplikaci v řadě ukončíme z „multitaskingového náhledu“.
Kolébka hlasitosti reguluje (ne)překvapivě hlasitost, klávesa pro uspání umožňuje mobil samozřejmě uspat případně probudit a klávesa spouště kromě toho, že slouží k expozici snímků, tak taktéž fotoaparát spouští. Pozitivní zpráva je, že takto reaguje i na zamčené obrazovce a klávesu tak stačí krátce podržet a fotoaparát je připravený.
Prostředí telefonu: Minimum prostoru pro úpravy
Prostředí se u Windows Phone v průběhu jejich vývoje nijak dramaticky nezměnilo, alespoň na první pohled. Stále tedy po zapnutí přístroje lze vidět obrazovku s živými dlaždicemi, která je po odsunutí doleva nahrazená seznamem aplikací. Tyto dvě obrazovky jsou vlastně to jediné, co na Windows Phone používáte jako hlavní ovládací prvek. V horní liště jsou napravo viditelné hodiny, přičemž, pokud se oblasti horní lišty prstem dotknete, zobrazí se další důležité ukazatele, jako je síla signálu, stav baterie, zapnuté Wi-Fi, Bluetooth, datová síť, případně ikona tetheringu, pokud sdílíte připojení. Taktéž je zde viditelná ikona vibrací či ztlumeného zvuku. Proč se ale musím prstem dotknout horní lišty, abych zjistil, jestli mám zapnutou Wi-Fi, jak je na tom baterie, či jak mám nastavený zvuk, nechápu. Jestli Microsoft považuje tyto informace jako podřadné, případně je nadřazená čistota designu, nevím, z hlediska uživatele to ale nepovažuji za šťastné řešení.
Na hlavní ploše se u Windows Phone od jejich prvotní verze zobrazují tzv. dlaždice. Ty mohou být od verze 7.8 ve třech velikostech, a to široký obdélník přes celý displej vysoký jeden čtverec, případně jeden klasický čtverec o poloviční velikosti obdélníku, lze je tedy umístit dva vedle sebe. Případně je tu ještě malá dlaždice, která svojí velikostí obsáhne klasický čtverec v sestavě 2×2. Vedle sebe jich lze mít tedy na displeji umístěné rovné čtyři. Díky možnosti mít čtverce opravdu malé, odpadá otravná nutnost pohybu nahoru a dolů jako u starších Windows Phone 7.5, protože si aplikací na hlavní obrazovku můžete naskládat více. Škoda je pouze ta, že i když dokážou být dlaždice tzv. živé, při nejmenší velikosti toho většina z nich nevyužívá. Za sebe nepotřebuji mít dlaždici budíku ve střední velikosti, ale musím ji tak mít, protože při nejmenší velikosti dlaždice nijak neindikuje nastavení budíku, ani jeho čas.
Druhý extrém je dlaždice kalendáře. Ta při své největší velikosti zobrazí název události, místo konání a její časové rozpětí. 90 procent dlaždice je ale zcela prázdná a následující událost i přes tuto prázdnotu nezobrazí. Pokud tuto dlaždici ale zmenšíte na střední velikost, zobrazí pouze název události a start dané události. Konec ale již nezobrazí, tak jako nezobrazí místo konání. Opět je samozřejmě drtivá většina dlaždice prázdná. Při nejmenší velikosti nezobrazí kromě data nic, přitom třeba počet událostí na daný den by se tam vešel. Pro mě je takovéto chování dlaždic zcela nepochopitelné. Opět, stejně jako u horní lišty, logika zde dostává na frak a na některých dlaždicích se doslova plýtvá místem, u jiných zůstává rozum stát naopak pro nedostatek informací. Pro mě osobně jsou tedy živé dlaždice spíše hezké pozlátko, než plnohodnotně funkční součást systému. Ano, najdou se takové, které jsou svým provedením perfektní, nejedná se ale o pravidlo. Dlaždice lze jakkoli seskupovat, měnit jejich velikost a různě je prohazovat. Systém uživateli nijak nebrání. Naopak, v nastavení si lze vybrat z relativně velkého množství barev, tak aby se dlaždice líbili. Taktéž si lze zvolit, jestli bude pozadí za dlaždicemi bílé, nebo černé.
Pokud tento pás dlaždic posuneme doleva, zobrazí se již zmiňovaný seznam všech aplikací. Ten je tříděný vždy abecedně. Lze v něm listovat, případně pomocí lupy vyhledávat. Bohužel nelze použít lupu z dotykových kláves pod displejem, protože ta vždy rovnou odpálí uživatele do Bingu. Je tedy nutné vybrat ikonu lupy na displeji. Nevýhodou většiny dlaždic u aplikací, které máte v mobilu již od výrobce, je jejich identická velikosti, identická barva pozadí a identická barva použitá na vykreslení ikony. Velmi špatně se tedy lze orientovat “podle oka” a většinou si musíte dlaždice v hlavě třídit dle názvu. Výjimkám typu červené office či zelená hudba a videa budiž vyjádřena pochvala. Samozřejmě, aplikace třetích stran se mohou na systémovou barvu vykašlat, ale ne vždy to tak je, tudíž se dočkáte integrace do systému par excelence a orientace v aplikacích je opět o něco horší. Nicméně, svižnost procházení jak hlavní obrazovky, tak menu aplikací, je bleskurychlá, nikde se na nic nečeká. Zde musím systém pro jeho jednoduchost naopak velmi pochválit. Žádné widgety, žádné živé tapety, žádné nesmysly na obrazovce. Prostě funkční systém, kterému při jeho ceně může rychlost spousta přístrojů z konkurenční platformy (ano, ta s tím zeleným robotem) závidět.
Obrazovka zámku displeje standardně zobrazuje datum, čas a slovně napsaný den. Taktéž zde najdete vypsanou nejbližší událost z kalendáře, tak jako ikony zmeškaných hovorů, emailů, zpráv apod. Pokud máte puštěnou hudbu, při rozsvícení displeje se krátce zobrazí název skladby s interpretem a ovládací prvky v sestavě přeskočení skladby zpět, vpřed a pauzy. Pokud toto okno zmizí, lze jej při přehrávání kdykoli vyvolat stiskem klávesy hlasitosti. Ať hudba hraje nebo ne a ať jste na zámku obrazovky, nebo kdekoli jinde, tak stisk kolébky hlasitosti taktéž tuto lištu vyvolá a rychlým stiskem zvonečku lze okamžitě ztišit vyzvánění, případně aktivovat vibrace, záleží na nastavení v menu přístroje. Jako přetrvávající nešvar musím zmínit neschopnost Windows Phone oddělit hlasitost multimédií od hlasitosti vyzvánění. Pokud si tedy ztlumíte hudbu / hru / video, pamatujte na to, že jste si právě ztlumili i veškeré vyzvánění a notifikace. Samozřejmě to platí i obráceně. Výjimku tvoří budík, který je vždy nastaven na hlasitost nejvyšší, a to i při vypnutém vyzvánění. Při vypnutém telefonu budík samozřejmě nefunguje, tak jako u drtivé většiny jiných smartphonů.
Telefonování a zprávy: Téměř dokonalé
Tato část je jedna z nejsilnějších stránek Windows Phone 8 obecně. Veškerá komunikace se schovává pod položkou “Lidé” a Microsoft se snaží, aby opravdu o lidech byla. Máme zde tedy klasický telefonní seznam, který může vaše kontakty čerpat nejenom přímo z telefonu, ale taktéž je synchronizovat, a to nejenom z účtů Microsoftu, ale třeba i z Gmailu. Synchronizace z Gmailu probíhá včetně polí typu adresa, narozeniny apod. Vyhledávat v seznamu lze buď pomocí lupy na displeji a psaním jména, případně použitím barevné dlaždice s písmenkem, kdy se zobrazí celá abeceda na displeji a po použití dejme tomu K, se zobrazí všechny kontakty začínající na K. Taktéž lze samozřejmě seznamem rolovat, bohužel nelze lištu na boku chytit a posunout se na kýžené místo, ale musíte rolovat a rolovat a rolovat. Pokud si libovolný kontakt otevřete, zobrazí se jeho profil obsahující všechny informace od telefonního čísla, přes email, narozeniny až po adresu apod.
Posunutím profilu doleva se posuneme na novinky, kde vidíme veškerou aktivitu na podporovaných sociálních sítích, v našich končinách nejčastěji tedy na Facebooku. Z novinek lze rovnou statusy komentovat, prohlížet fotografie apod. Dalším posunutím doleva se dostaneme na fotky, kde si lze od každého kontaktu prohlížet veškeré jeho alba uložené na všech sociálních sítích. Dalším posunutím doleva se dostanete na kompletní historii v komunikaci s daným kontaktem. Tedy včetně zpráv z Facebooku, SMS zpráv, MMS, hovorů. Takto kompletní a intuitivní integrace jednotlivých kontaktů, sociálních sítí a historie z mého pohledu na jiném mobilním systému nenajdete. Toto se Microsoftu opravdu povedlo.
Pokud se z jednotlivých kontaktů vrátíme zpět do seznamu, jeho posunutím opět doleva se zobrazí jejich vámi sledovaných kontaktů na Facebooku zde pojmenované jako novinky. Dalším posunutím doleva vám mobil zobrazí nedávné kontakty, maximálně ale pouze 8 osob. Do nedávných kontaktů se řadí vše, čeho se tzv. dotknete. Prohlédnete si na mobilu profil libovolné osoby. Už je v nedávných. Napíšete někomu na Facebook. Hned je v nedávných. Mobil tedy v rámci nedávných kontaktů nefiltruje pouze hovory či SMS, ale opět v duchu všech lidí, bere v potaz všechny a veškerou historii.
Textové zprávy jsou zobrazené ve dvou možnostech. Buď vidíte vlákna, která stejně jako u ostatní přístrojů zobrazují textovou komunikaci v jednotlivých konverzacích. Navíc jsou ale do těchto konverzací přímo integrovány zprávy v rámci Facebooku, tyto zprávy tedy nemáte bokem, ale přímo mezi SMS. Tato funkce je samozřejmě dobrovolná a komu se nelíbí, může si jí v nastavení SMS vypnout. Je pouze škoda, pro uživatele není ani náznakem viditelné, jestli komunikuje v rámci chatu z Facebooku, nebo formou SMS. V konverzacích lze odstranit libovolnou zprávu, tak jako celou konverzaci naráz. Co nepotěší, je nemožnost ve zprávách vyhledávat. Na displeji ikona lupy neexistuje a ta pod displejem stále zarputile spouští špatně použitelný Bing vyhledávač. Pokud tedy budete mít zpráv hodně a budete v nich hledat jednu informaci, Lumia 520, potažmo celá platforma Windows Phone vám to moc neulehčí.
Když vlákna zpráv posunete doleva, dostanete se na tzv. online statusy, kde vidíte veškeré uživatele, které máte v sociálních sítích, kteří jsou právě online. Pokud jim z této části napíšete, vytvoří se s nimi normální konverzace v vláknech, případně doplní již vlákna existující. Co mě velmi zamrzelo, byla neschopnost systému do komunikací přes Facebook, zahrnout mojí vlastní konverzaci z webu. Veškeré texty mé protistrany, které mi byly napsány v rámci prohlížeče na stolním počítači, se mi zobrazily přímo v konverzacích v telefonu. Ale mnou napsané zprávy z webu již nikoliv. Díky této poloviční schopnosti synchronizace zpráv ze sociálních sítí jsem konverzace zakázal a používal je pouze pro textové zprávy.
Když jsem už nakousl synchronizaci, Windows Phone má naopak dokonalou synchronizaci jak kontaktů, tak nastavení telefonu, zpráv, emailů apod. Stačí se přihlásit v novém Windows Phone a všechno máte jako v původním modelu. Bohužel, Lumia 520 neobsahuje žádnou notifikační diodu, tudíž nejste nijak informováni o příchozí zprávě, či zmeškaném hovoru, pokud toto přeslechnete. Pokud si povolíte v textových zprávách doručenky, bude vám Lumie 520 po vzoru telefonů z devadesátých let minulého století doručenky vracet formou otravujících plnohodnotných zpráv, včetně klasické notifikace. SMS zpráva ohledně doručení SMS zprávy (zní to zvláštně, co?) se uloží k ostatním doručenkám do speciálního vlákna mezi ostatními vlákny. Navíc, tyto doručenky v sobě nezobrazují jméno, komu že ta zpráva vlastně byla doručena, ale zobrazují pouze jeho číslo v plném formátu. Buď si tedy pamatujete celý svůj seznam čísel z hlavy a nebudete mít větší problém, nebo, stejně jako pro většinu lidí, vám budou podobně koncipované doručenky k ničemu.
V rámci práce s kontakty a jejich komunikací lze vytvářet tzv. Prostory a Skupiny. Skupiny není nic jiného, než vytvoření celků typů rodina, škola apod., kde si budete schraňovat pouze takto vybrané osoby. Pokud do skupiny vstoupíte, lze poté všem najednou psát SMS či emaily, případně si nechat zobrazit vlákna ze sociálních sítí či jejich fotografie bez ohledu na ostatní kontakty. Filtr v rámci skupiny zařídí, aby vás neobtěžovaly informace, které do dané skupiny nepatří. Prostor je řekněme taková pokročilejší skupina. V rámci společného prostoru totiž sdílíte nejenom vše výše uvedené, ale hlavně, můžete v takto uzavřených prostorech komunikovat pomocí chatu, sdílet kalendář pouze s určitými lidmi či pro potěšení ostatních mohou všichni v rámci prostoru nahrávat společně fotografie do jednoho místa, odkud je uvidí všichni členové daného prostoru. Taktéž zde můžete společně sdílet různé poznámky, které lze koncipovat jako textové, odškrtávací, hlasové, obrazové apod. Prostor má obrovské využití v momentě, kdy více lidí z vašeho okolí používá Windows Phone. Celá koncepce okolo tzv. hubu Lidé a Zprávy se mi na Windows Phone velmi líbí a dokážu si představit jeho denní využití. Bohužel, za sebe bych měl problém. V mém okolí totiž není jediný člověk s Windows Phone, tudíž bych nemohl tyto skvělé věci s kým používat. Všude samý Android, případně iOS, a tak tyto funkce, byť jsou sebevíce skvělé, stojí a padají na počtu uživatelů se stejným systémem.
Hudební a videopřehrávač, GPS: Nevyrovnaný team
Hudbu zvládá Windows Phone poměrně dobře a nejinak je tomu i u Nokie. Předchozí generace Lumií kromě defaultního přehrávače obsahovala taktéž přehrávač přímo z dílny finského výrobce. Problém byl ten, že nepřinesl vůbec nic navíc oproti defaultnímu, navíc byl podstatně pomalejší. V nové generaci si Nokia tedy raději svůj přehrávač odpustila a máme zde pouze aplikaci pojmenovanou “Hudba + videa”. Hudbu můžete do Lumie nakopírovat přímo přes průzkumníka, případně synchronizovat buď s iTunes, či s knihovnami v rámci Windows. Pokud si v rámci Windows Media Playeru doplníte do hudby veškeré ID3 tagy včetně obalů alba, objeví se taktéž i v hudebním přehrávači v mobilu. Hudební přehrávač je nicméně velice jednoduchý. Víceméně umožňuje pouze přehrávaní skladeb v rámci alb či jednotlivých skladeb, které potom dokáže ukládat jako vlastní seznamy stop, jenž lze taktéž přehrávat samostatně. Navíc lze ještě písně třídit v závislosti na daném stylu. Sklady můžete přehrávat náhodně, dokolečka, či si jednotlivé songy označit srdíčkem a přidat je tak do oblíbených. Tím jsem možnosti přehrávače vyčerpal, přes svojí jednoduchost je ale velice svižný a jeho ovládání je bezproblémové.
Hudební přednes samotného přístroje není nijak fantastický, plně ale odpovídá své cenovce a pokud použijete kvalitní sluchátka, zvuk je slušný, byť špičkový rozhodně ne. Jako tragédii vidím přiložená sluchátka, která za použitelné předpokládám nemůže označit nikdo, kdo má sluch. Nevýrazné a duté basy, zastřené středy, přepálené výšky. Navíc, sluchátka jsou pouze plastová, žádné in-ear, v uších tedy nepříjemně tlačí, špatně izolují. Pokud chcete poslouchat hudbu delší dobu, doporučuji je vyhodit a jít si koupit levné sluchátka za pět, šest stovek. Rozdíl, který uslyšíte, je neskutečný. Já jsem tyto originál Nokia sluchátka vydržel používat pouze jeden den a to jsem se překonával. Zvuk reproduktoru na zadní straně telefonu není špatný, má ale jednu podstatnou chybu. Své umístění. Pokud necháte mobil položený na opravdu pevné podložce, nemá problém. Pokud ale mobil položíte třeba na koberec, na postel apod., téměř neuslyšíte žádný zvuk. Reproduktor se totiž ucpe. Je umístěný velmi nešikovně na zádech a hlavně, nemá okolo sebe žádný plastový výlisek, který by jej udržel nad okolním materiálem a dovolil mu reprodukovat zvuk do okolí. Hůře umístěný reproduktor z tohoto pohledu má snad už pouze Nexus 4 od Googlu.
Část “Hudby + videa” věnující se přehrávání videosouborů je na tom s jednoduchostí ještě hůře jak přehrávač hudby. Jediná možnost je roztažení videa na celou obrazovku, tím výčet možností končí. Samozřejmě zde najdeme klasické ovládání typu přeskočení videa, možnost se pohybovat po časové ose na kterékoli místo, v dnešní době mi ale tato jednoduchost přijde až zarážející. Navíc, přehrávač zvládá pouze soubory typu „microsoftí“ *.wmv, či *.mp4 a historické *.3gp. Na podporu MKV souborů či AVI ve vysokém rozlišení či vyšším datovém toku zapomeňte.
GPS mě svojí citlivostí naopak velmi překvapila a přiznám se, až na pár věcí pro mě bylo používání Lumie 520 jako navigace poměrně příjemné. Toto platilo ale pouze v momentě, kdy jsem chtěl z bodu A do bodu B a více jsem neřešil. Na druhou stranu, přesně tohle bude nejčastější požadavek na navigační schopnosti mobilu. Co mě opravdu velice potěšilo, je schopnost HERE Map přesměrovat vybraný cíl do navigačního HERE Drive, tedy oproti původním Lumiím, kde to nešlo, je zde obrovský pokrok. HERE Mapy umožňují vyhledávání různých míst ve vašem okolí, případně v okolí aktuálně zobrazené části map. Zcela správně sice najdete jak různé obchody, restaurace, ubytování, co jsem ale zkoušel, většina bez recenzí, fotografií, či jakéhokoli dalšího přidaného prvku. Tato funkce bohužel opět stojí a padá na (ne)dostatku aktivních uživatelů.
Samotné navigování je, jak jsem již předeslal, bezproblémové, a to jak ve městech, tak mimo ně. S Lumií 520 jsem najezdil několik stovek kilometrů a vždy našla správnou cestu. Výtku bych měl k odhadu času dojezdu, který se hlavně v Praze notně odlišoval od skutečnosti. Třikrát jsem tedy úmyslně měl ve voze kromě Lumie 520 současně taktéž svůj Nexus 4 se zapnutou Google navigací. Android odhadoval vždy dojezd s odchylkou v řádech minut, Lumia 520 se od skutečností rozcházela klidně o několik desítek minut. Neděje se tak ale vždy. Čím komplikovanější a hustší provoz je, tím hůře Lumia 520 odhaduje čas příjezdu. Ne vždy jsou tedy offline mapy výhrou a při pohybu v husté dopravě jsou online mapy včetně dat hustoty provozu podstatně přesnější. HERE Drive Beta naopak bodovala fantastickou schopností udržet pohyb vozu i v opravdu dlouhých tunelech, kde zmiňovaná Google navigace lakonicky oznámí ztrátu družicového signálu a řidič má smůlu. HERE Drive se drží silnice i odhadované rychlosti jak přibitá a po výjezdu z tunelu se rychlostí blesku fixuje na satelity a pokračuje v navigaci bez sebemenšího problémů. Takže ani křižovatka těsně za tunelem vás s Lumíí 520 nezaskočí.
Taktéž potěší automatické přepínání módu map mezi motivy den/noc, a to i při vjezdu do tunelu. Líbila se mi možnost vypnout displej a nechat se navigovat pouze hlasem, čímž dochází k výrazné úspoře baterie a zrychlení nabíjení mobilu ve voze. Před startem navigace si navíc můžete vybrat, jestli chcete v rámci trasy vynechat třeba placené úseky, lesní cesty apod. Bohužel veškeré texty musíte zadávat formou textu, což může být občas ve voze problém. Nadiktovat hlasem svůj cíl cesty nelze. Samotné navigaci taktéž chybí možnost pracovat s průjezdními body, ty zde neexistují, tak jako mi chyběla možnost alternativní trasy. Ne vždy se mi ta vypočítaná Nokií líbila a Lumia 520 mi potom tvrdošíjně několik křižovatek stále opakovala, abych se otočil do protisměru, případně objel blok a jel zpět.
Navigaci musím pochválit za časté opakování manévrů, které teprve přijdou. Pro někoho, kdo projíždí opravdu zcela neznámým městem k nezaplacení. Škoda, že dáma, která svůj hlas navigaci propůjčila, má hlas moc strohý, občas až panovačný. Obecně ale navigační software v Windows Phone prošel za poslední rok pěkným vývojem a konečně je již použitelný. Pro řidiče, kteří nechtějí pracovat s itineářem, nepotřebují několik alternativ ke své trase a nevyžadují průjezdní body, je navigace v současných Windows Phone zcela bezproblémová. Je nutné ale mít na paměti, že HERE Drive Beta je opravdu Beta a tudíž navigaci v Lumiích můžete aktuálně využívat pouze na území Česka a Slovenska. Nikde jinde. Mapy vám sice stáhnout půjdou, tak jako si je prohlížet, ale navigovat již ne.
Fotoaparát a kamera: Žádná sláva
Fotoaparát je v Lumii 520 osazen čipem o rozlišení 5 Mpx a jak je u Windows Phone platformy zvykem, včetně autofocusu a hardwarové spouště. Bohužel chybí přisvětlovací dioda a navíc, snímač je veliký pouze 1 / 4”. Jedná se tedy o snímač velmi malý. Tato skutečnost se přenáší do kvality snímků, které jsou mírně řečeno, podprůměrné. Při dobrých světelných podmínkách se dá ještě mluvit o jakési kvalitě, která je ale pouze zdánlivá. Po přiblížení snímku na poměr 1:1 je viditelná velmi špatná drobnokresba a dokonce i na světlých snímcích objevující se šum. Jak klesá světelnost okolí, klesá dramaticky i kvalita snímků Lumie 520. Tomu přispívá i absence přisvětlovací LED diody. Fotoaparát navíc někdy hůře ostří, někdy špatně vykreslí barvy, někdy má problémy s přepalem. Fotografie postrádají živost, kontrast a působí mdlým, někdy ale naopak přepáleným dojmem.
Fotoaparát umí používat různé pluginy, které si můžete stáhnout ze Storu, dva z nich najdete již přeinstalované. Jeden se jmenuje Panorama a samozřejmě umožňuje vytváření panoramatických fotografií, které sice Lumia 520 zpracovává docela dlouho, výsledek je ale v rámci možností mobilu poměrně použitelný. Další plugin, který již v mobilu taktéž naleznete, se jmenuje Chytré foto a vytvoří po sobě rychle jdoucí 4 snímky a následně vám dá na výběr, který z nich si chcete nechat. Ostatní budou nemilosrdně smazány. Výrobce tuto funkci prezentuje jako možnost vybrat si při focení přátel tu fotografii, kde mají všichni otevřené oči a dívají se směrem k vám. V reálu se jedná o sekvenční snímání s možností výběru jedné fotografie. Mobil ale bohužel fotí všechny 4 snímky dost pomalu, hrozí zde tedy rozmazání či změny scény.
Samotné prostředí fotoaparátu je velice jednoduché a dovoluje nám nastavit scenérii (detail, noční, sport a podsvícení), ISO (100 – 800), expozici (-2 až +2 po 1/3EV), vyvážení bílé barvy či poměr stran (16:9 a 4:3). Více nenastavíte. Zkratky nastavení si na displej umístit nelze. Naopak co lze, je možnost ostření prstem na bod, kterého se prstem na displeji dotknete.
Kvalita fotografií sice nenadchla, kvalita videa je ale o poznání lepší. Maximální rozlišení je 720p, přičemž další dvě nastavení, která v prostředí natáčení video-sekvence najdete, je možnost zapnout kontinuální ostření nebo vyvážení bílé barvy. Další nastavení zde není. O co chudší jsou možnosti Lumie 520 v nastavení, o to lepší je konečný výsledek. Video je především velmi plynulé a k rozpadu hran pohybujících se objektů dochází až u kraje záběru. Pulzování obrazu díky přeostřování zde téměř nenajdete. Zvuk je na mobilní telefon poměrně solidní. Ve výsledku být Nokií, spíše bych se chlubil kvalitou videa, než 5 Mpx fotoaparátem. Fotoaparát je totiž opravdu podprůměrný, schopnost natáčet video naopak na svou cenu nadprůměrná.
Zkušební fotografie – Nokia Lumia 520
Zkušební video – Nokia Lumia 520
Organizační a datové funkce: Stále stejná píseň
Kalendář má u Windows Phone 8 stále stejně hloupý měsíční pohled, jako u předchozích verzí. Měsíční náhled, který zabírá sotva polovinu displeje, obsahuje v jednotlivých dnech, kdy máte něco naplánováno, sice texty co a jak, bohužel písmem menším než mikroskopickým. Jako kontrola, že daný den mám “nějakou” schůzku, asi dobré, ale použitelný kalendář na denní úrovni nikoliv. Na kalendář jsem osobně velmi náročný, používám jej na svém mobilu na denní bázi k soukromým i pracovním účelům. A ten v Windows Phone 8 považuji z tohoto hlediska za velmi špatný. Nad kalendářem je obrovský nápis upozorňující jaký vlastně máme měsíc, tedy informaci veskrze zbytečnou a pod kalendářem pro změnu najdeme obrovskou prázdnou plochu. Zcela zbytečně prázdnou plochu. Aneb plýtvání místem ve jménu designu je zde dovedeno do jakési zvrácené dokonalosti.
Pokud některý den prstem potvrdím, zobrazí se mi denní náhled. Bohužel zobrazuje pouze necelých 7 hodin, je tedy nutné neustále pohled posouvat pro kontrolu dalších či předchozích hodin. Týdenní náhled zcela a nepochopitelně chybí. Agenda je poplatná svému jménu, ale při skutečnosti, že se na displej vejdou pouze 3 schůzky, opět nezbude než neustále posouvat sem a tam, aby člověk získal nějaký přehled. Pozitivně v tomto směru vypadají pouze úkoly, kterých se na obrazovku mobilu vejde rovných šest a uživatel tak má slušný přehled. Kalendář je samozřejmě plně synchronizovaný s Outlookem, tak jako s Facebook kalendářem.
Po stránce dat se Lumia 520 ke špičce neřadí, není to od ní ale ani očekáváno. Mobil umožňuje samozřejmě používat GPRS, EDGE či 3G, s možností uploadu v rámci HSUPA až 5.76 Mbps a download HSDPA až 21.1 Mbps. Mobil má taktéž Wi-Fi či Bluetooth, které je zde ve verzi 3.0. Lze vytvářet hotspot Wi-Fi body a sdílet tak připojení dalším zařízením. Stabilita tohoto sdílení je výborná.
Další schopnosti a bonusové aplikace: Žádné překvapení
Nokia do mobilu přidala několik svých aplikací. Doplňky k fotoaparátu jsem již popsal v kapitole o fotografování, tak jako HERE Drive a HERE Mapy. Jako další a doplňkové aplikace naleznete v Lumii 520 kalkulačku, která v režimu na výšku zastává klasický jednoduchý model, po překlopení na šířku zvládá mocniny, odmocniny a další pokročilé funkce. Nokia Care má na starosti seznámit nového uživatele s možnostmi Lumie díky různým tipům, radám apod.
Ringtone Maker je další aplikace přímo od Nokie a již dle názvu slouží k vytvoření vyzváněcího tónu z vašich písní a to bez použití počítače. Aplikace je velmi jednoduchá, přesto svůj účel plní dobře. Škoda, že jí Nokia, stejně jako funkci Panorama, zapomněla přeložit do češtiny. K dispozici máte taktéž aplikaci “Přenos dat”, která pomůže s přestupem z jiného telefonu. Další aplikace jako je třeba Tvůrčí studio, kde lze upravovat fotografie, si můžete stáhnout ze Store obchodu.
Hardware a výkon: Pro běžné používání dostačující
Po hardwarové stránce je Nokia Lumia 520 přístroj spíše slabšího ražení. Jako procesor byl zvolen Qualcomm MSM8227, neboli Snapdragon S4 Plus. Jedná se o relativně slabý procesor s dílny stále více populárního Qualcommu. Lumii 520 ale hraje do karet, že identickým procesorem je vybavený nejenom vyšší model Lumia 620, ale taktéž Lumia 720, což pro uživatele, kteří chtějí za své peníze co nejlepší poměr výkon / cena, může být potěšující zpráva. U vyšších modelů získáváte především více čidel (kompas, akcelerometr), případně rozšířené funkce (přední videokamera pro hovory, vyšší rozlišení u fotoaparátu…) či lepší materiály (tělo z polykarbonátu).
Výkonově jde ale vždy o stejné telefony. Kromě Snapdragonu S4 Plus, který obsahuje dvě jádra taktované na 1 GHz, mobil obsahuje samozřejmě grafický akcelerátor, v našem případě se jedná o Adreno 305. Celý systém má k dispozici 512 MB operační paměti RAM. Jako úložiště je k dispozici prostor o velikosti 8 GB, uživatel má k dispozici něco přes 5 GB. Zbytek si ukrojí systém. Tato hodnota je ale luxusní proti Windows Phone 8S by HTC nebo Huawei Ascend W1, kteří mají vnitřní paměť pouze 4 GB. Navíc Lumia 520 zvládá paměťové karty až do kapacity 64 GB.
Jelikož jsme u platformy Android zavedli určité standardy pro testy výkonu, rád bych je měl i u jiných platforem. Bohužel, na Windows Phone není ani GPU Mark, ani 3D Mark a tak jsem se musel spokojit s Antutu. Ten ukazoval skóre 7082 bodů, ale díky tomu, že provádí jiné testy než Antutu pro Android, nelze toto skóre doslova porovnávat. Nicméně, méně náročné hry zvládá Lumia 520 bez větších problémů a ty náročnější jsou pro ní mimo nejenom výkonově, ale taktéž díky malé operační paměti. Pro nadšené hráče tedy tento mobil příliš vhodný není, byť hry typu Angry Birds zvládá levou zadní.
Závěr recenze Nokia Lumia 520
Nokia Lumia 520 je z mého pohledu trefou do černého. Mobil se Nokii opravdu povedl a hlavně díky skutečnosti, že vlastně obsahuje totožný hardware jako vyšší modely, bude pro spoustu lidí velmi zajímavý. I přes relativně low-endový procesor a grafickou část je systém příkladně rychlý a pouze v mapách jsem pozoroval při běžném používání mírný nedostatek výkonu. Pro velké množství zákazníků, kteří mobil používají hlavně na telefonování či sociální sítě, může být Lumia 520 podstatně zajímavější volbou než armáda levných Androidů, které jsou po výkonové stránce dušení nenasytnými nadstavbami svých výrobců. Lumia v takovémto případě nabízí systém velice rychlý, stabilní a dá se říct bezproblémový. Daň za tuto rychlost je téměř nulová šance si mobil upravit k obrazu svému, pokud za toto nepovažujeme možnost změnit si barvu dlaždic a tapetu na zamykací obrazovce.
Dost omezená nabídka různých aplikací a her z oficiálního Storu oproti platformám iOS a Android též příliš nepotěší, tak jako neschopnost mobilu de-facto přehrávat videa. Jak jsem ale již předeslal, Nokia Lumia 520 je ideální mobil pro kohokoli, kdo chce psát, volat, používat internetový prohlížeč či přispívat do sociálních sítí. V tomto směru mobil odvede práci na jedničku s hvězdičkou a pokud na něj nebudete mít požadavky, které splnit nemůže a ani nechce, budete s ním nadmíru spokojení.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |