Minirecenze Tesco tabletu a smartphonu značky Op3n Dott
Zajít do supermarketu pro smartphone či tablet není už ani v Česku nic nového pod sluncem. Před Vánocemi se zkrátka prodejci snaží nalákat na cokoliv. U prodejního řetězce Tesco tak od listopadu seženete ultralevný chytrý telefon i tablet značky Op3n Dott (čili „Open Dott“), oboje za pouhých 2 500 korun. Má ale vůbec smysl kupovat tak levné zboží? Nebo to může být naopak skvělý dárek někomu pod stromeček, tedy nikoliv něco nechtěného na způsob kousavého svetru?
U českého a slovenského řetězce Tesco říkají, že je jejich nový tablet a smartphone ideálním tipem na vánoční dárek pro muže, ženy i děti. Jenže ne pro každého je v praxi to samé vždy ideální. Pro koho jsou tedy nová mobilní zařízení od Tesca vhodná a pro koho nikoliv? V první řadě je důležitá cena – za 2 500 korun sehnat smartphone či tablet není zrovna nic obvyklého, a od toho se vše odvíjí. Čekejte kompromisy, čekejte nedodělky a chyby. Ale také čekejte velkou úsporu peněz a možná i nakonec spokojeného obdarovaného. Nejdříve si však přečtěte, na co jsme přišli během našeho 2 týdenního testování v redakci.
Klíčové vlastnosti tabletu Tesco:
- 7,85″ IPS displej s rozlišením 1024 x 768 px
- 2-jádrový 1,2 GHz procesor Intel Atom Z2520
- 1 GB RAM, 8 GB vnitřní paměť + microSD
- Android 4.4 KitKat (téměř čistý)
- 5 Mpx fotoaparát s autofocusem
- cena 2 500 korun
Klíčové vlastnosti smartphonu Tesco:
- 4,5″ IPS displej s rozlišením 540 x 960 px
- 4-jádrový 1,3 GHz procesor MediaTek MT6582
- 1 GB RAM, 8 GB vnitřní paměť + microSD
- Android 4.4 KitKat (téměř čistý)
- 5 Mpx fotoaparát s bleskem a autofocusem
- cena 2 500 korun
Vzhled, konstrukce: Inspiraci nezapřou
Jak Tesco tablet, tak i Tesco smartphone vypadají jako mnohem známější zařízení od předních mobilních výrobců. V případě tabletu jde o poměrně zdařilou kopii iPadu mini 1. generace – kvalitní kovové tělo působí hodnotně, vůbec neodkazuje na ultralevnou cenu a celkově se jeho zpracování povedlo, řekl bych, na jedničku. Smartphone pak působí jako některé smartphony řady Lumia od Nokie/Microsoftu – nejde však o polykarbonátové tělo, jen o plast, který však zde nijak výrazně neubírá na kvalitě a v praxi celkem solidnímu dojmu.
Vzhledem k tomu, že obě zařízení vychází na 2 500 korun, předčil vzhled a konstrukce očekávání. Potíže nastávají až jinde. A to v umístění vypínacího tlačítka na smartphonu – na jeho levý bok. Praváci tak budou mít potíže s odemykáním telefonu, praktičtější by bylo umístit klávesu pro vypnutí na pravý bok (jako to dnes dělá většina výrobců). Také jsem u mého kusu nebyl spokojen s menší tuhostí tohoto tlačítka a jeho zapuštěním, mnohdy jsem jej musel mačkat víckrát, aby se mi telefon povedlo probudit. Je to holt daň za nízké výrobní náklady. Naopak u tabletu jsem na nic podobného nenarazil.
Displej, prostředí a baterie: První vady na kráse
Už při prvním spuštění čeká na první majitele možná více nepříjemností, než byste řekli. Schází totiž klasický průvodce nastavením, kde byste si hned přidali Google účet a využívali zařízení jako kterákoliv jiná s Androidem na palubě. Místo toho na možná první majitele chytrého telefonu čeká zčásti nepočeštěné prostředí (v hlavních nabídkách je většina možností v češtině, ale pokud zabrousíte do nastavení, musíte si poradit s angličtinou) či nesmyslně zdvojené aktualizace aplikací (zařízení se je snaží stáhnout z neoficiálního předinstalovaného obchodu, místo aby je stáhla z Google Play). U tabletu ale naštěstí tyto nepříjemnosti nejsou.
Naopak u obou zařízení můžu pochválit za celkem obstojné displeje. V případě Tesco smartphonu se jedná o 4,5″ LCD displej s qHD rozlišením, tedy 540 x 960 px, což znamená jemnost 244 ppi. Jinými slovy, displej patří už mezi poměrně velké, s dostatečně ostrým obrazem a díky technologii IPS pak i s dobrými pozorovacími úhly. Velké potíže jsou jen s čitelností na venkovním světle. Ale opět se odvolám na ultranízkou cenu, za kterou dostanete i tak hodně muziky.
Tesco tablet přináší displej s úhlopříčkou 7,85″ a poměrem stran 4:3, tedy naprosto stejně jako iPad mini 1. generace. Jeho rozlišení je pak 1024 x 768 px, což znamená jemnost 163 ppi a už bohužel poměrně hrubý rastr. Uživatel se tedy bude muset smířit s nižší ostrostí obrazu, jinak ale opět nechybí technologie IPS pro lepší pozorovací úhly. Čitelnost displeje na venkovním světle pak stejně jako u telefonu není dobrá, s přihlédnutím na cenu už to ale tak zlé není, ba naopak.
A pak je tu jedna nepříjemnost – vady u některých kusů. V případě mnou testovaného smartphonu Tesco mi občas problikával displej. Někdy pomohl restart, jindy jsem bohužel musel čekat, než chyba odezněla. Bylo to nepříjemné a určitě tak každému doporučuji si kus v případě koupi nejprve dobře prohlédnout, abyste hned druhý den nemuseli znovu do supermarketu a řešit reklamaci. Ne úplně ideální je pak také přehřívání, v případě telefonu jsem jej měl už po půl hodině poměrně dost zahřátý, u tabletu se pak zahřívala spodní čast zařízení. Ale třeba se to na druhou stranu teď přes zimu bude někomu i hodit.
Když se ale dostaneme k samotnému prostředí, můžu celkem chválit. Na Tesco tabletu i telefonu běží Android 4.4 KitKat v téměř čisté verzi, nijak výrazně neupravené, a tedy prakticky i celkem svižné a rychlé. Zatímco tablet využívá 2-jádrový procesor Intel Z2520 s taktem 1,2 GHz a grafikou PowerVR SGX 544MP2, telefon dává přednost 4-jádrovému procesoru MediaTek MT6582 s taktem 1,3 GHz a grafikou Mali-400MP. Na cenu 2 500 korun jsou obě zařízení poměrně dobře odladěna, obě využívají 1 GB operační paměti RAM. Subjektivně mi ale přijde práce lepší s tabletem a jeho procesorem od Intelu. Překážkou však zřejmě systém nebude ani u jednoho zařízení. Tedy občas mi spadla sem tam nějaká aplikace, ale nebylo to nic dennodenního.
S výdrží na tom není ani jedno ze zařízení kdovíjak slavně. U telefonu s baterií o kapacitě pouhých 1700 mAh budete rádi, pokud vám vydrží do večera. Ale pokud jej nebudete příliš používat, dokáže vydržet i do druhého dne. U tabletu pak platí, že v režimu nečinnosti si jej klidně můžete vzít na dovolenou a za den přijdete jen o zhruba 5 % baterie. Ale jakmile tablet začnete používat, počítejte s rychlejším poklesem baterie, v řádu několika hodin.
Fotoaparát, multimédia a funkce
Tablet i telefon mají oba 5 Mpx fotoaparáty s autofocusem, kvalitou ale příliš nepřekvapí. Podstatné je, že telefon fotí výrazně lépe než tablet a má navíc i blesk, ale žádná sláva to není. Podívejte se níže na zkušební fotografie. Největší problémy mají obě zařízení se sléváním barev, přepaly a nižší úrovní detailů. Ale pro focení momentek to jistě stačit bude – za 2 a půl tisíce nelze čekat zázraky.
Snímky pořízené s Tesco zařízeními (vlevo telefon, vpravo tablet)
Nejen pro fotky je pak připravena vnitřní 8 GB paměť, kterou lze rozšířit microSD kartami. Z multimediálních funkcí stačí hledat na Google Play, v obou zařízeních je předinstalovaný hudební přehrávač od Googlu, lze přehrávat videa (většinu až po doinstalování třeba Mobo playeru) a nebo využít YouTube.
Telefon je dokonce dual SIM a je možné tak využít hned dvě SIM karty zároveň. Naopak je škoda, že tablet nemá alespoň jeden slot na SIM, byl by to jistě pak bezkonkurenční tablet s možností mobilního připojení i na cesty, takto je vždy potřeba tablet připojit k internetu přes Wi-Fi.
Zhodnocení, konkurence: Nepotěší, neurazí
Obě zařízení od společnosti Tesco vycházejí na 2500 korun a jsou společně ještě s chytrým náramkem (za cenu 1699 korun) v prodeji od čtvrtka 6. listopadu v ČR celkem ve 41 prodejnách Tesco (jsou tedy jen v těch větších obchodech s elektronikou) a také na Slovensku. Za ultranízkou cenu nabízejí poměrně slušné parametry, v praxi už je to ale horší…
I s přihlédnutím na cenu má telefon od Tesca několik výrobních chyb (špatně umístěné vypínací tlačítko, problikávací displej atd.) či horší výdrž baterie. Doporučil bych raději spolehlivější telefon Nokia Lumia 520 se systémem Windows Phone, který v také nižší cenové relaci přináší opravdu hodně a hlavně netrpí takovými problémy, jako telefon od Tesca. Ale pokud má člověk vyloženě požadavek na Android, měl by telefon patřit do výběru.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
Proč koupit telefon? | Proč nekoupit telefon? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Zatímco telefon schytal víceméně všechnu kritiku, u tabletu je situace lepší. Je skvělou volbou pro každého, kdo chce tablet, ale nechce za něj utratit zbytečně moc, když tablet od Tesca zvládne vše, co se od tabletu očekává. Je navíc kovový a s kvalitním procesorem od Intelu. Jen displej kdyby ještě měl vyšší rozlišení a připojení na 3G přes SIM kartu, ale to bychom už chtěli za cenu 2500 korun moc. Koupě je to i tak při současné konfiguraci výborná.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
Proč koupit tablet? | Proč nekoupit tablet? |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.