Kyberzločinci v Česku jsou teď mnohem zákeřnější. Jakých slabin zneužívají u Androidu?
- Stejně jako každý měsíc, i v dubnu vykazovali hackeři vysokou aktivitu
- Pro operační systém Android ale výrazně změnili typ útoků
- Zaměřili se na populární mobilní hry i na automobilové aplikace

S nejnovější zprávou o útocích hackerů na uživatele mobilního systému Android přišla společnost ESET, jenž se zabývá kyberbezpečností. V dubnu se stal nejvíce frekventovaným malware zobrazující agresivní reklamu, ale o slovo se přihlásil i dobře známý bankovní trojan Cerberus. Hackeři navíc začali šířit nebezpečí přes falešné verze známých her.
Hráči, mějte se na pozoru
Malware útočníci většinou šíří přes naoko prospěšné a praktické aplikace, které jsou ale ve skutečnosti pouhou vějičkou, jak si do telefonu vpustit nebezpečný malware. Nyní se hackeři začali zaměřovat na falešné verze známých mobilních her, takže na pozoru by se měli mít všichni hráči a uživatelé, jenž této zábavě holdují.
Hackeři vytvořili falešné verze populárních titulů, jako jsou například Buddy Toss, hororová hra Ultime Custom Night nebo dokonce slavná česká hra Chuchel. Kromě hraní se ale v dubnu zaměřili i na mobilní aplikace známých automobilek Kia a Hyudai, takže ostražití by měli zůstat také majitelé vozů těchto značek.

Čtěte také: Hackeři mají novou fintu! Vaše data ukradnou pomocí PDF souboru
Jasnou jedničkou je reklamní malware
Specialisté z ESETu zaznamenali za duben jednu opravdu dominantní hrozbu – malware Andreed. Ten se vyskytoval rovnou ve 40 % všech případů a slouží k agresivnímu zobrazení reklamy. Do telefonů se dostává přes aplikace z neoficiálního obchodu a následných nevyžádaných reklam se pak již nedá prakticky zbavit.
Škodlivý kód se objevil právě ve falešných verzích výše zmíněných mobilních her. Tento typ malwaru, jenž se nazývá adware, sice není tak nebezpečný, jako bankovní trojan, ale uživatelé by ho určitě neměli podceňovat. I on může, v konečném důsledku, sbírat citlivé informace nebo uživatele odkázat na stránky, ze kterých si stáhnou něco mnohem nebezpečnějšího.
Nejčastější kybernetické hrozby v ČR (Android, duben 2022)
- Android/Andreed trojan (40 %)
- Android/Spy.Cerberus trojan (10,12 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.JDU trojan (2,74 %)
- Android/Triada trojan (2,44 %)
- Android/Agent.DAC trojan (1,65 %)
- Android/FakeApp.KD trojan (1,46 %)
- Android/TrojanDownloader.Agent.WI trojan (1,40 %)
- Android/Monitor.Cerberus application (1,28 %)
- Android/Spy.Agent.CBT trojan (1,22 %)
- Android/Agent.CZB trojan (1,22 %)
Trojhlavý pes se propadl
Na druhém místě se v měsíci dubnu umístil známý a velmi nebezpečný bankovní trojan Cerberus, který byl zaznamenán zhruba v desetině útoků. I tak se ale pořád jedná o velkou hrozbu, která může nepozorné uživatele připravit o peníze. Nejlepší prevencí před podobnými útoky je být za všech okolností obezřetný a stahovat aplikace jen z oficiálních zdrojů – u Androidu tedy v obchodě Play.
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.