Jak zapnout AirDrop na zařízeních od Applu?
- Cupertinská společnost Apple má ve svých zařízeních tzv. AirDrop
- Co je to AirDrop, jak funguje a jak s ním odesílat soubory?
- To vše se dozvíte v našem obsáhlém návodu

AirDrop je skvělý pomocník pro přenos souborů mezi zařízeními. Můžete díky němu snadno přenést jakýkoliv soubor mezi Apple zařízeními. V tomto článku se dozvíte, jak efektivně tuto funkci využít na svém iPhonu, iPadu či Macu.
Co je to AirDrop
AirDrop je bezdrátová služba na přenos dat v operačních systémech iOS, iPadOS a macOS. AirDrop je tu s námi už velmi dlouho, a to od roku 2011. Přišel spolu s iOS ve verzi 7 a s operačním systémem pro Mac ve verzi OS X 10.7 Lion. Za tu dobu funkce velmi pokročila a nyní je přenos velkých souborů bleskově rychlý.
Jak zapnout AirDrop
AirDrop můžete jednoduše zapnout z ovládacího centra. Stačí dlouze kliknout na sekci, kde je ikona přepínače Wi-Fi a letového režimu. Poté se vám ukáže nabídka, kde bude ikona AirDropu. Na tu kliknete a vyberete možnost buď pouze pro kontakty nebo pro všechny. Zde můžete AirDrop i úplně vypnout. To platí pro iPhone a iPad. Další možnost, jak AirDrop zapnout, je z nastavení telefonu, když půjdete do sekce Obecné –> AirDrop. Vyskočí vám nabídka se stejnými možnostmi jako předtím.
Na Macu stačí jít do ovládacího centra, které je v horní liště vpravo nahoře hned vedle aktuálního data. Kliknutím na ikonu AirDrop ho buď zapnete nebo vypnete.

Jak odeslat soubory přes AirDrop
Ještě předtím, než budete něco posílat, se musíte ujistit, za máte zapnutý Bluetooth, Wi-Fi a nemáte aktivní Wi-Fi hotspot. Poté se ujistěte, že máte nastavenou dostupnost AirDropu pro všechny. Nyní můžete jít například do aplikace Fotky, vybrat příslušnou fotku, kliknout na ikonu sdílet a poté na ikonu AirDropu. Ukáže se vám nabídka, ve které uvidíte nejbližší zařízení, která mohou soubor přijmout. Druhé zařízení musí příjem souboru potvrdit.
Z Macu můžete soubory odeslat z aplikací pomocí stejné ikony sdílení. Druhá cesta je soubory poslat přes Finder. Na bočním panelu Finderu vyberete AirDrop, poté se vám objeví seznam nejbližších zařízení.
Alternativy AirDrop
Existují i alternativy této služby. Jedna z nich se jmenuje Snapdrop. Ta vám umožní přenést soubory na všechna zařízení, která jsou na stejné síti. Funguje na operačních systémech iOS, Android, Linux i Windows. Výhoda je, že funguje i bez aplikace v prohlížeči. Další alternativou je SHAREit.

Závěr
Závěrem lze říct, že se Applu služba AirDrop skutečně povedla, ať už jde o přenosovou rychlost nebo o jednoduchost použití. Existuje sice mnoho alternativ, ale žádná z nich nebude tak uživatelsky přívětivá a spolehlivá jako AirDrop.
Autor článku

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.
Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.