Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

iOS 8 je na světě. Skrývá toho více, než se na první pohled zdá.

  |  9 komentářů  |  autor: Luboš Srb

iOS 8 je nejnovější verzí mobilního systému Applu. Zatímco loňský iOS 7 byl největší změnou v celé historii, letošní iOS 8 je prý největším krokem od spuštění App Storu s aplikacemi.

Před zahájením keynote na WWDC 2014 se hodně očekávalo – nové iOS 8, nový Mac OS X, nový iPhone, první phablet či chytré hodinky iWatch. Eddy Cue z Applu dokonce prohlásil, že letos jeho společnost vydá nejzajímavější produkty za poslední čtvrtstoletí. A to už je co říct. Realita je ale nakonec jiná a dočkali jsme se zejména nového iOS 8 a nové verze Mac OS X Yosemite, který se ještě více přibližuje mobilnímu systému.

Dokonalé propojení všech Apple zařízení

Mobilní iOS 8 a počítačový Mac OS X Yosemite jsou si ještě blíže, než kterékoliv dřívější verze jakéhokoliv operačního systému. Pokud například budete na mobilu psát email, můžete jej okamžitě dokončit po usednutí k počítači. To samé platí i v případě psaní zprávy (nejen iMessage, ale i běžné SMS – klidně z počítače), vyřízení hovoru (z počítače!), práce s dokumenty, surfování na internetu atd. Vše si Apple zařízení jako je iPhone, iPad a MacBook hlídají chytře přes cloud.

iCloud Drive uloží vše

Můžete přestat používat Dropbox, Google Disk a další podobná řešení. Vylepšený iCloud Drive přináší zdarma 5 GB úložného prostoru a nově za 1 dolar na měsíc dalších 20 GB.

Apple je otevřenější, než kdy dříve

Výraznou změnou je větší otevření systému pro vývojáře. Ti budou moci nově vytvářet například widgety pro notifikační centrum, přinést vlastní řešení klávesnice (např. Swype), využívat navzájem z aplikací data a došlo také na překvapivé otevření TouchID snímače, který tedy půjde využít jako bezpečnostní ověření v aplikacích třetích stran.

Notifikace s rychlou odpovědí a notifikační centrum

Když vám na iOS 8 dorazí notifikace, ať už formou banneru či popup okna, můžete okamžitě reagovat přímo v dané aplikaci, kde se nacházíte (rozehraná hra, sledování videa apod.). A možná je nejen jednoduchá odpověď s využitím klávesnice, ale také například potvrzení události v kalendáři nebo možnost dát okamžitě like příspěvku. V notifikačním centru se pak dá nově swipe gestem smazat libovolná notifikace a nemusíte tak křížkem mazat notifikace všechny.

Zprávy namluvte aneb hovory 21. století

Dnes se používají SMS zprávy, různí messengery, běžné volání a internetové volání. Apple spojil vše do jednoho a pokud má druhá strana také Apple zařízení, můžete poslat hlasovou zprávu pomocí dat. V praxi to vypadá tak, že namluvíte, co potřebujete a vyčkáte, než se druhá strana dostane k této namluvené zprávě. Následně vám odpověď namluví i strana druhá. Vy i protější strana tak šetříte čas tím, že odpovídáte v momentě, kdy se vám to hodí. To samé platí i v případě, že druhé straně natočíte video. Nová je i klávesnice s navrhováním dalších slov při psaní – ovšem češtinu zatím systém neovládá.

Aby rodina byla blíže sobě

iOS 8 dokáže spojit až 6 lidí (ať už z rodiny, nebo jakoukoliv skupinu lidí), kteří mohou sdílet své nákupy u iTunes, iBook a App Storu. A pokud bude chtít vaše dítě koupit aplikaci na svém iPhonu, můžete nastavit, aby nejprve požádalo o svolení u rodičů. Všichni v této skupině pak mohou snáze sdílet fotky, kalendář či GPS pozici na mapě, opět tak rodiče mohou například hlídat své děti – ale i muž svojí manželku (a možná snad i svojí milenku).

Zdraví na jednom místě

S novou aplikací Health dostanete přehled o svém zdraví na jednom místě. Aplikace shromažďuje data z různých zařízení.

„Hey Siri!“

Hlasová asistentka Siri vás kdykoliv uslyší, pokud na ní zavoláte „Hey Siri“. Následně můžete zadávat hlasové příkazy, nově také nechat rozpoznat poslouchanou hudbu (funguje díky spolupráci se Shazamem).

Chytré ovládání domácnosti přes Siri

Nový balíček HomeKit umožňuje, že hlasovými povely můžete se Siri například otevřít garážová vrata, rozsvítit, zamknou dveře apod.

Dostupnost a kompatibilita iOS 8

iOS 8 dorazí na podzim, zřejmě společně s novým iPhonem, jak už je zvykem. Spoustu dalších funkcí by se mělo objevit až s představením nového hardwaru, takže současná podoba iOS 8 je spíše ochutnávkou a důležitým krokem, jak na všechny funkce připravit vývojáře.

iOS 8 bude ke stažení pro iPhony 4S, 5, 5C a 5S, přehrávač iPod Touch 5. generace a tablety iPad 2, iPad Retina, iPad Air, iPad mini a iPad mini Retina. Dočkají se tedy téměř všichni, kdo se vloni dočkali přelomové verze iOS 7 (až na iPhone 4), kterou v současnosti používá zhruba 90 % všech iOS zařízení, nejvíce ze všech předních operačních systémů na světě.

ČLÁNKY:, , ,
Dívka se nedožila rána. Ve spánku ji zasáhl proud z nabíječky

Dívka se nedožila rána. Ve spánku ji zasáhl proud z nabíječky

DNES  |  Tomáš Richter  |  9 komentářů

Většina z nás běžně nechává svůj telefon v noci nabíjet. Lze si jen těžko představit, že taková nevinná činnost jako je…

Unikly fotografie chystaného telefonu Huawei P11 Plus?

Unikly fotografie chystaného telefonu Huawei P11 Plus?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Huawei již všechny své letošní trumfy v rukávu vytáhl, proto se nyní začalo spekulovat o vlajkové lodi pro rok 2018. Nyní…

Facebook chce přetáhnout tvůrce videí. Vydal pro ně aplikaci

Facebook chce přetáhnout tvůrce videí. Vydal pro ně aplikaci

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Největší sociální síť na světě vydala aplikaci Facebook Creator, která je určena lidem natáčejícím videa. Jde o konkurenci pro YouTube? Aplikace Facebook…

Mobilní zobrazení