Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Google koupil Motorolu. Její patenty mají ochránit Android a posílit pozici Googlu

  |  4 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Larry Page, spoluzakladatel a CEO společnosti Google, dnes oznámil, že Google koupil společnost Motorola za 12,5 miliardy dolarů. Její patenty mají ochránit Android před právními spory a celkově pomoci Googlu v mobilním byznysu.

Google koupil mobilní divizi společnosti Motorola (Motorola Mobilita Holdings) za celkovou částku 12,5 miliardy amerických dolarů, což je vůbec nejvyšší investice tohoto amerického giganta v celé jeho historii. Transakce byla jednohlasně schválena představenstvem obou společností.

Akvizice mobilní divize společnosti Motorola má Googlu umožnit „přeplnění“ ekosystému Android (můžeme se těšit na řadu dalších smartphonů a tabletů Motorola, které budou přímo pod taktovkou Googlu) a posílit hospodářskou soutěž v oblasti mobilních počítačů. Není tajemstvím, že Google chce napřímo se svými zařízeními konkurovat zejména iPhonu či iPadu od Applu. Další mobilní telefony Nexus a tablety si tak bude moci možná Google vyrobit takřka doslova sám. (aktualizováno: Google nakonec prohlásil, že výrobce i příštích telefonů Nexus si bude vybírat ze všech výrobců telefonů s Androidem, čili Motorola by neměla mít údajně žádné zvýhodnění).

Dalším významným důvodem ke koupi Motoroly pro Google bylo, že americký výrobce mobilů drží řadu patentů v oblasti mobilní komunikace. Patenty Motoroly mají ochránit operační systém Android proti soudním žalobám. Platforma Android přitom zůstává i nadále open source, takže ji může ve svých zařízeních i nadále používat každý výrobce.

Larry Page, ředitel Google, řekl: Společnost Motorola Mobility je velkým fanouškem Androidu a obě společnosti jsou díky tomu úzce propojeny. Společně chceme vytvořit nové zajímavé možnosti pro uživatele. Celý ekosystém Androidu se zároveň výrazně zdokonalí. Budou z toho těžit uživatelé, partneři i vývojáři. Těším se na to, že Motorolu přivítáme v rodině Google.” 

Sanjay Jha, generální ředitel společnosti Motorola Mobility, řekl: Tato transakce má pro akcionáře Motorola Mobility zásadní význam a přinese nové, nečekané možnosti našim zaměstnancům, zákazníkům a partnerům po celém světě. S Googlem nás spojuje velmi produktivní spolupráce, v jejímž rámci jsme rozvíjeli platformu Android. Nyní se budeme moci zaměřit na vývoj ještě inovativnějších a lepších mobilních řešení – ať už mobilních zařízení či portfolia pro užití v domácnosti (home business).” 


Motorola Xoom patří k nejoblíbenějším tabletům 

Andy Rubin, senior viceprezident mobilní divize Googlu, řekl: Očekáváme, že díky tomuto spojení budeme moci významně zdokonalit ekosystém Androidu. Naše vize a význam Androidu se však nemění. Android nadále zůstává otevřenou platformou s živou open source komunitou. Budeme i nadále pokračovat ve spolupráci s našimi partnery, abychom i v budoucnu vyvíjeli a distribuovali inovativní přístroje s řešení založená na platformě Android.

Transakce podléhá obvyklým podmínkám, včetně převzetí schválení regulačních orgánů v USA, EU a dalších jurisdikcích a schválení akcionářů společnosti Motorola Mobility. Celá transakce by měla být dokončena do konce roku 2011 nebo počátkem roku 2012.

(17:45 – Doplněno o další zajímavé informace) – Andy Robin z Googlu mluvil před akvizicí Motoroly se zástupci pěti předních výrobců zařízení s Androidem a všichni projevili nadšení a podporu k tomuto kroku Googlu. Díky více než 17 tisícům patentů Motoroly v oblasti mobilní komunikace totiž může Google ochránit Android snad před všemi patentovými spory a pomoci tak všem partnerům.

ČLÁNKY:, ,
Huawei si v nové reklamě dělá srandu ze Samsungu

Huawei si v nové reklamě dělá srandu ze Samsungu

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  7 komentářů

Huawei letos uvedl modely Mate 10 a Mate 10 Pro. Špičkově vybavené smartphony, které v sobě navíc skrývají umělou inteligenci. Tentokrát…

Další profesionálně stabilizovaná tyč pro smartphony ve slevě

Další profesionálně stabilizovaná tyč pro smartphony ve slevě

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Zhiyun Smooth-Q zajistí velmi pokročilou stabilizaci telefonu, což se skvěle hodí nejen při focení, ale zejména při natáčení videí. K dispozici…

Apple chystá vlastní brýle pro AR a skupuje startup Vrvana

Apple chystá vlastní brýle pro AR a skupuje startup Vrvana

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Apple má teď za sebou neskutečně moc práce. Téměř vše se ale vydařilo na výbornou a lidé z Applu se mohou…

Mobilní zobrazení