Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Google koupil Motorolu. Její patenty mají ochránit Android a posílit pozici Googlu

  |  4 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Larry Page, spoluzakladatel a CEO společnosti Google, dnes oznámil, že Google koupil společnost Motorola za 12,5 miliardy dolarů. Její patenty mají ochránit Android před právními spory a celkově pomoci Googlu v mobilním byznysu.

Google koupil mobilní divizi společnosti Motorola (Motorola Mobilita Holdings) za celkovou částku 12,5 miliardy amerických dolarů, což je vůbec nejvyšší investice tohoto amerického giganta v celé jeho historii. Transakce byla jednohlasně schválena představenstvem obou společností.

Akvizice mobilní divize společnosti Motorola má Googlu umožnit „přeplnění“ ekosystému Android (můžeme se těšit na řadu dalších smartphonů a tabletů Motorola, které budou přímo pod taktovkou Googlu) a posílit hospodářskou soutěž v oblasti mobilních počítačů. Není tajemstvím, že Google chce napřímo se svými zařízeními konkurovat zejména iPhonu či iPadu od Applu. Další mobilní telefony Nexus a tablety si tak bude moci možná Google vyrobit takřka doslova sám. (aktualizováno: Google nakonec prohlásil, že výrobce i příštích telefonů Nexus si bude vybírat ze všech výrobců telefonů s Androidem, čili Motorola by neměla mít údajně žádné zvýhodnění).

Dalším významným důvodem ke koupi Motoroly pro Google bylo, že americký výrobce mobilů drží řadu patentů v oblasti mobilní komunikace. Patenty Motoroly mají ochránit operační systém Android proti soudním žalobám. Platforma Android přitom zůstává i nadále open source, takže ji může ve svých zařízeních i nadále používat každý výrobce.

Larry Page, ředitel Google, řekl: Společnost Motorola Mobility je velkým fanouškem Androidu a obě společnosti jsou díky tomu úzce propojeny. Společně chceme vytvořit nové zajímavé možnosti pro uživatele. Celý ekosystém Androidu se zároveň výrazně zdokonalí. Budou z toho těžit uživatelé, partneři i vývojáři. Těším se na to, že Motorolu přivítáme v rodině Google.” 

Sanjay Jha, generální ředitel společnosti Motorola Mobility, řekl: Tato transakce má pro akcionáře Motorola Mobility zásadní význam a přinese nové, nečekané možnosti našim zaměstnancům, zákazníkům a partnerům po celém světě. S Googlem nás spojuje velmi produktivní spolupráce, v jejímž rámci jsme rozvíjeli platformu Android. Nyní se budeme moci zaměřit na vývoj ještě inovativnějších a lepších mobilních řešení – ať už mobilních zařízení či portfolia pro užití v domácnosti (home business).” 


Motorola Xoom patří k nejoblíbenějším tabletům 

Andy Rubin, senior viceprezident mobilní divize Googlu, řekl: Očekáváme, že díky tomuto spojení budeme moci významně zdokonalit ekosystém Androidu. Naše vize a význam Androidu se však nemění. Android nadále zůstává otevřenou platformou s živou open source komunitou. Budeme i nadále pokračovat ve spolupráci s našimi partnery, abychom i v budoucnu vyvíjeli a distribuovali inovativní přístroje s řešení založená na platformě Android.

Transakce podléhá obvyklým podmínkám, včetně převzetí schválení regulačních orgánů v USA, EU a dalších jurisdikcích a schválení akcionářů společnosti Motorola Mobility. Celá transakce by měla být dokončena do konce roku 2011 nebo počátkem roku 2012.

(17:45 – Doplněno o další zajímavé informace) – Andy Robin z Googlu mluvil před akvizicí Motoroly se zástupci pěti předních výrobců zařízení s Androidem a všichni projevili nadšení a podporu k tomuto kroku Googlu. Díky více než 17 tisícům patentů Motoroly v oblasti mobilní komunikace totiž může Google ochránit Android snad před všemi patentovými spory a pomoci tak všem partnerům.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
adis002
adis002

těším se na to, až bude více pure Google telefonů :)

Michal
Michal

Hodně zajímavá zpráva. Řekl bych že tímto se opravdu dost mění. Třeba už na Androidu nebude rýžovat Microsoft :-)

DRGman
DRGman

ani apple – aj ked chapem ochranu biznisu z ich pohladu – tie patentove vojny skodia uzivatelom. toto snad vyrazne androidu pomoze

Reimei
Reimei

Určitě budou chtít ponechat značku Motorola, která má hlavně v Severní Americe hodně dobrou pověst. I když trochu nevystihla změny, které se na trhu objevily… hlavně s příchodem chytrých mobilů. Ale pak to schopně doháněla. Vsadili na android a povedlo se. Takže čekám, že značka Motorola zůstane. Jen někde (asi vzadu) přibude „Pure Google“.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Chystá Samsung nové modely Galaxy A6 a A6+?

Chystá Samsung nové modely Galaxy A6 a A6+?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Řada A pro rok 2018 přinesla mnoho změn. Předně se dostalo na moderní Infinity displej, který má však poměrně…

Android je prý srovnatelně bezpečný jako konkurenční iOS

Android je prý srovnatelně bezpečný jako konkurenční iOS

VČERA  |  Jakub Foltýn  |  2 komentáře

David Kleidermacher, šéf oddělení bezpečnosti Androidu, Chrome OS, a Google Play, v nejnovější výroční bezpečnostní zprávě uvádí, že Android…

Sony Xperia XA1, XA1 Plus i XA1 Ultra dostávají Android 8 Oreo

Sony Xperia XA1, XA1 Plus i XA1 Ultra dostávají Android 8 Oreo

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Japonské Sony je opravdu ukázkovým výrobcem, alespoň co se týče rychlosti aktualizace na aktuální verzi operačního systému. Což dokazuje…

Mobilní zobrazení