Kauza kolem displeje Galaxy S22 – Sníženou frekvencí umí, ale jinak, tvrdí Samsung
- Samsung před pár dny představil očekávanou řadu Galaxy S22
- Jedná se o vskutku zajímavé a skvěle vybavené telefony
- Hned po ohlášení ale vzbudila vlnu zájmu kauza kolem obnovovací frekvence základního modelu

Aktualizováno 15. 2. v 16:20
Samsung: S22 umí i 10 Hz, ale vlastní technologií
Samsung nám zaslal vyjádření k otázkám ohledně obnovovací frekvence displeje u modelů Galaxy S22 a S22+, které měly být původně představeny s frekvencí 10 až 120 Hz. Pozdější testy však ukázaly, že displeje v běžném provozu zvládají minimálně 48 Hz, což by nemuselo tolik ulevovat baterii.
Korejský výrobce vysvětluje, že obnovovací frekvence v zájmu zachování solidní výdrže umí klesnout až na 10 Hz, nicméně ve specifikacích to být uvedeno nemůže, protože se o to stará proprietární technologie Samsungu a displej k tomu v základu navržený není.
„Rádi bychom vysvětlili případné nejasnosti týkající se obnovovací frekvence displeje telefonů Galaxy S22 a S22+. Ačkoli zobrazovací komponenta obou zařízení podporuje obnovovací frekvenci 48 až 120 Hz, proprietární technologie společnosti Samsung nabízí nastavitelnou obnovovací frekvenci displeje a umožňuje snížit rychlost přenosu dat z procesoru k displeji až na 10 Hz.
Důvodem je snížení spotřeby energie. Obnovovací frekvence displeje se původně udávala v rozmezí 10 až 120 Hz (10 až 120 obr/s), nicméně později jsme se rozhodli komunikovat tuto informaci způsobem, který je v souladu s obecně uznávaným standardem. Ujišťujeme spotřebitele, že nedošlo k žádné změně hardwarových specifikací a obě zařízení podporují až 120 Hz pro mimořádně plynulé zobrazování obsahu,“ uvedl David Sahula, tiskový mluvčí spol. Samsung Electronics Czech and Slovak
Původní článek ze 14. 2. v 10:00
Nová vlajková řada Samsungu pro tento rok je konečně mezi námi. Dočkali jsme se trojice přístrojů – Galaxy S22, S22+ a S22 Ultra. Všechny jsou nesmírně zajímavé a Ultra je vyobrazením toho nejlepšího, co mobilní svět v současné době nabízí. U základního provedení a modelu S22+ to ale vypadá, že se Samsung lehce upsal co se specifikací týče. Nebo to bylo celé tak trochu účelové?
Galaxy S22 s rychlým a adaptivním displejem. Opravdu?
To, že mají všechny tři novinky AMOLED displeje schopné pracovat s frekvencí 120 Hz, není žádným velkým překvapením. V herním režimu umí panely při dotyku dokonce vykázat až 240 Hz. Maximální hodnoty jsou výborné a všechny tři panely pochopitelně umí frekvenci přizpůsobit aktuálně zobrazovanému obsahu. A v tom je ono jádro problému.
Samsung při představení uvedl, že displeje jeho novinek umí operovat s obnovovací frekvencí v rozsahu 10 – 120 Hz (Ultra pak 1 – 120 Hz). Informátor Ross Young si ale všiml, že jihokorejský gigant tyto specifikace o dva dny později v naprosté tichosti změnil, a to na 48 – 120 Hz.
To je poměrně výrazná změna a nové Galaxy S22 a S22+ se tedy v tomto ohledu propadají na úroveň loňských modelů. Mezigenerační vylepšení – co se displejů týče – se tedy rovná nule.
Čtěte také: Samsung Galaxy S22 & S22+ oficiálně! Nejlepší malý i velký Android po dietě
- Někde už jsou specifikace upraveny
- Na oficiálních kartách telefonů však nikoliv
Kde se stala chyba?
Nutno podotknout, že tato změna se týká pouze základního provedení S22 a jeho většího sourozence S22+, pro S22 Ultra pořád platí původní hodnoty (1 – 120 Hz). V Newsroomu výrobce jsou tyto hodnoty již změněny, ačkoliv přímo na stránkách, ve specifikacích telefonů se Samsung zmiňuje pouze o adaptivní frekvenci bez upřesnění rozsahu.
Když ale zabrousíte na přehled jednotlivých telefonů, Samsung u modelů S22 a S22+ pořád inzeruje schopnost displejů srazit frekvenci až na 10 Hz. To ale telefon vůbec neumí a je vlastně záhadou, proč se tak stalo. Je pravděpodobné, že jihokorejský gigant o tom věděl, protože by bylo až moc velkou náhodou, kdyby na to přišel až po premiéře a zahájení předprodejů ve většině zemí.
Oficiální vyjádření schází
Samsung se prozatím k tomuto problému nijak nevyjádřil, nicméně je pravděpodobné, že to dříve nebo později udělá; na vyjádření českého zastoupení Samsungu čekáme. Je to každopádně potenciální problém z hlediska výdrže.
Základní S22 má totiž jen 3 700 mAh baterii, kterou mělo nasazení úspornějšího LTPO displeje se základní frekvencí 10 Hz vyvážit, a to se tedy nakonec nestane. Uvidíme, jak si tento model v tomto ohledu nakonec povede.
Co si o této kauze myslíte? Byl by to pro vás důvod například zcela zrušit předobjednávku modelu S22/S22+ a přejít ke konkurenci? Dejte nám vědět!
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.