Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Chceme od mobilních operátorů vyšší rychlosti či lepší pokrytí?

  |  12 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Operátoři nám všude možně podsouvají, jak mají superrychlé mobilní sítě. Když vám ale vypadne signál, je vám rychlost na dvě věci. Kde tedy nastaly chyby a čeká nás vůbec do budoucna zlepšení?

Dříve se uvádělo % pokrytí u mobilního GSM signálu a po teoretickém dosažení téměř 99% (prakticky stále menším) s tím všichni operátoři přestali. Nyní se situace opakuje, akorát na poli rychlého mobilního připojení k internetu v rámci 3G sítí. Jen s tím rozdílem, že pokrytí rychlejších typů připojení postaveném na technologii 3G se zdaleka neblíží 99 %, jako spíše hranici jen 50 % a další nárůst je neočekávatelný. Proč? Přichází totiž opět nový typ připojení, ještě rychlejší LTE. Co naplat, že možná nejprve na místa, kde již rychlý mobilní internet zpravidla je. V dnešním díle rubriky Pohled redaktora se tedy podívám na to, kam celá situace spěje a zda jí vůbec čeká nebo nečeká zdárného konce.

Nasednete do soupravy pražského metra a dveře za vámi se zavřou. Manažer vedle vás se snaží rychle vyřídit poslední pokyny, než ztratí signál. Pak už nic nezmůže. Ano, naše země stále patří mezi ty, kde chybí pokrytí metra. Cestujete za výlety do přírody? Pak i tam zpravidla budete hledat dostatečný signál. A takových případů je dnes i například díky různým výstavbám obchodních center a dalších „překážek“ více. Nedostupnost GSM signálu se tak týká mnohem více lidí, než jen 1%, jak bychom mohli jednoduchým výpočtem dle operátory uváděného % pokrytí populace spočítat. Člověk je dnes mnohem častěji „mobilní“, tedy v pohybu. Ovšem „mobilní“ signál dobu v naší zemi zaspal. Lépe řečeno, operátoři..

Mobilní GSM signál se ani po téměř dvou dekádách nezbavil některých svých nešvarů. Teoretické pokrytí 99 % české populace platí, ovšem za předpokladu, že všichni budeme doma, lépe řečeno venku na ulici. Signál se kvůli principu šíření rádiového přenosu zkrátka nedostane až k vám do obýváku, pokud jej máte v přízemí a vysílací BTS stanice je řekněme 2 km a dále, popřípadě pokud vám stojí některá překážka v cestě. Jisté zlepšení se očekávalo od výstavby rychlejší 3G sítě. Novější technologie slibovala lepší zítřky.

Problémem ovšem je, že operátoři se rozhodli z různých důvodů (legislativa, čas, ..) nepoužívat UMTS 900 MHz, ale vyšší UMTS 2100 MHz, kde je potřeba pro pokrytí stejné oblasti více BTSek, jinými slovy dosah signálu z aktuálních BTSek je kratší a jak jsem již zmínil, leckdy už kolem 2 km od základové stanice si nezavoláte uvnitř budovy. Co naplat, že s UMTS 900 MHz by to možné bylo, jak ukazují zkušenosti zahraničních operátorů ve Francii či Estonsku. Operátoři v ČR bohužel zaspali dobu a zpětnou nápravu nelze v tomto ohledu čekat. Musí přijít něco jiného.

A tím je opět novější technologie – LTE. Plánovaná mobilní síť 4. generace (4G) může situaci do budoucna zachránit. Je však třeba ponaučení z toho, co se nepovedlo. Předpoklady pro lepší pokrytí touto technologií jsou slibné, rozsah pokrytí jednou BTS na otevřeném prostranství je větší, než v případě dosavadních technologií. A stejně tak i prostupnost signálu přes určité možné překážky. Výborně vypadá také latence (odezva), která je mnohem kratší, a také očekávaná vyšší kapacita pro obsluhu sítě (zvládne obsloužit více zařízení).

Velkou roli zde sehraje také Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který by mohl rozhodnout o postupu pokrývat nejprve venkov a místa, kde schází dosavadní 3G. Postup tuzemských operátorů je totiž jasný, s dalším výrazným pokrýváním 3G již nemůžeme počítat, místo toho se čeká na aukci a přidělení pásem pro vybudování nové LTE sítě. A pokud by operátoři začali pokrývat velká města, je opět docela velká šance, že u nich s pokrýváním zůstane a na venkov se opět nedostane. Pak bychom měli sice 50% populace, která má na výběr z technologicí 3G a LTE, ovšem druhá polovina obyvatelstva by mohla „surfovat“ leda tak na stařičkém GSM (GPRS či EDGE).

Osobně věřím, že se operátoři dohodnou na smysluplném sdílení sítí a o náklady na vybudování slibné a kvalitní LTE sítě se podělí. Pak by se konečně mohla Česká republika dotáhnout kvalitou sítě a mobilního připojení k internetu na západní Evropu. Jen mít ty telefony s LTE..

Líbil se vám článek? Podívejte se i na další pohledy redaktorů Mobilizujeme.cz nebo sledujte Google+ profil Luboše Srba, který je autorem tohoto článku.

ČLÁNKY:, , , ,
Maraton soutěží – Vyhrajte Samsung Galaxy A5 (2017) a další ceny

Maraton soutěží – Vyhrajte Samsung Galaxy A5 (2017) a další ceny

DNES  |  redakce  |  diskuze (1)

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát od Samsungu. Skvěle vybavený,…

Samsung nechá uživatele iPhonů otestovat Galaxy Note 8

Samsung nechá uživatele iPhonů otestovat Galaxy Note 8

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Samsung zahájil v domovské Jižní Koreji program Galaxy Experience, v jehož rámci mohou majitelé iPhonů otestovat konkurenční telefony Galaxy Note 8…

Jaký smartphone do 6000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

Jaký smartphone do 6000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Jaký smartphone v ceně do 6000 korun vybrat v roce 2017, třeba na blížící se Vánoce? Máme pro vás několik redakčních…

Mobilní zobrazení