Češi dělají při nabíjení telefonu obrovskou chybu. Zbytečně si tím ničí baterii

Ondřej Koníček
Nabíjení iPhonu 15 Pro přes dodávaný USB-C kabel | foto: Roman Macháč
Nabíjení iPhonu 15 Pro přes dodávaný USB-C kabel | foto: Roman Macháč

Správné nabíjení mobilu je klíčem k dlouhé životnosti baterie. Jak se vyhnout zbytečnému opotřebení a co dělat pro její optimální kondici? Poradím vám.

Nabíjení, nabíjení a zase nabíjení

Baterie je jednou z hlavních komponent mobilního telefonu a s ní se pochopitelně pojí i nabíjení, bez kterého to nejde. Někdy je rychlé, někdy naopak pomalejší a drtivá většina dražších smartphonů dnes nabízí i bezdrátové nabíjení. To sice mívá nižší výkon, ale zase nabízí výhodu v podobě pohodlí. Nemusíte nikam strkat kabel a mobil prostě jen položíte na podložku.

Samsung Galaxy Ringtracking pixel

Bez nabíjení to zkrátka nejde, tento úkon k telefonům patří odjakživa a pravděpodobně se ho jen tak nezbavíme. I když nabíjíme své mobilní miláčky víceméně každý den, ne každý to umí správně a správné nabíjení je přitom zcela esenciální pro udržení akumulátoru v kondici, čímž se vyhnete jeho brzké (a často nákladné) výměně.

Moderní telefony nabízí různé moderní prvky, které vám s udržováním baterie v dobrém stavu pomůžou, ale mít alespoň elementární povědomí o tom, co dělat a co naopak nedělat, určitě nebude od věci. První pravidlo se ale týká ne nabíjení, ale naopak vybíjení. Jednoduše se snažte baterii nevybít úplně „do mrtva“ a ideální je dodržovat jedno přímočaré pravidlo.

Nabíjení telefonu
Nabíjení telefonu

Pravilo 20/80

Výše zmíněné pravidlo je takovým základem pro udržení baterie v co nejlepší kondici. Snažte se telefon nevybíjet pod hranici 20 % a při nabíjení naopak nechoďte nad 80 %. Hraniční hodnoty, tedy kompletní vybití, až do vypnutí telefonu a naopak nabití baterie na maximální možnou kapacitu, snižují životnost akumulátoru.

Většina telefonů dnes nabízí možnost nastavit si maximální kapacitu při nabíjení a tento strop bývá právě 80 %. Ne náhodou, samozřejmě. Pokud tuto volbu váš telefon podporuje, určitě ji aktivujte a spousta telefonů má i jiné bezpečnostní prvky, které určitě využívejte. Jestli ale přece jen chcete nabíjet na 100 %, využijte funkci adaptivního nabíjení (pokud ji váš telefon má).

Ta se učí vaše zvyklosti a většinou pozastaví nabíjení na hodnotě 80 %, aby ho dokončila na 100 % hodinu předtím, než telefon odpojíte. Snažte se také nenechávat telefon zbytečně připojený na nabíječku v okamžiku, kdy už se nenabíjí. Moderní přístroje to mají samozřejmě ošetřené, nicméně je i tak lepší se tomu vyhnout.

Obecné rady k udržení baterie v kondici

Když připojujete telefon k nabíječce, dělejte to tak, že jako první zapojíte do sítě nabíječku a až poté telefon. Tím eliminujete možné přepětí, které baterii určitě neprospěje. Po nabití je postup opačný, takže jako první odpojte telefon a až poté nabíječku. Rozhodně se pak vyvarujte levných „noname“ nabíječek a využívejte originální, nebo značkové příslušenství.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy S25 Ultratracking pixel

Nejnovější články