Baterie pro Apple a Samsung za život šestiletých dětí v Kongu
Velké společnosti technologického odvětví nakupují levný kobalt pro své akumulátory. Ten se však podle žaloby představené u soudu ve Washingtonu, D.C. těží v ilegálních dolech v Demokratické republice Kongo, kde pracují i šestileté děti.
Apple, Google i Tesla před soud
Tuto žalobu proti společnostem jako je Apple, Tesla, Microsoft, Google nebo Dell podávají rodiče dětí, které byly v dolech na kobalt buď zmrzačeny, nebo rovnou zabity. Konžské kobaltové doly však podle informací Amnesty International využívají i další výrobci, jako třeba Sony, Samsung nebo automobilky Volkswagen a Daimler (výrobce aut Mercedes-Benz – pozn. redakce).
V tomto historicky prvním soudním sporu ohledně těžby kobaltu proti sobě stojí čtrnáct rodin z Demokratické republiky Kongo a enumerovaní výrobci. K případu se vyjádřil mimo další i výrobce počítačů Dell, který potvrdil, že nikdy přímo nezískával zdroje pro výrobu dětskou prací a že situaci prošetří.
K situaci se vyjádřil i kalifornských Apple, který prý velmi pečlivě stanovuje podmínky pro partnerství s firmou zaměřenou na těžbu kobaltu. Od roku 2016 prý vydává úplný seznam spolupracovníků v tomto odvětví, ze kterého ale musel z podobných důvodů třeba jen během letoška šest dodavatelů vyškrtnout.
Podobně se od dětské práce distancoval i Google, který vyjádřil znechucení nad podobným porušováním kodexu dodavatele. „Zavázali jsme se eticky získávat všechny materiály a eliminovat těžbu dětí v globálních dodavatelských řetězcích,“ uvedl mluvčí Googlu.
V DR Kongo se přitom těží až polovina světového kobaltu. Tento vzácný kov se využívá pro stavbu lithium-iontových baterií, které najdeme v drtivé většině mobilních telefonů, notebooků, tabletů, chytrých hodinek a mnoha dalších přístrojích.
Krvavý kobalt z Konga
Za těžbou kobaltu v dolech, které zmiňuje žaloba, stojí britská společnost Glencore, další z žalovaných subjektů. Podle poškozených rodin byly jejich děti nuceny zanechat školy a pracovat v nehostinných podmínkách ilegálně vedených dolů na kobalt. Žaloba rovněž obsahuje fotky dětí, které mají často znetvořené končetiny, nebo jim některé údy chybí úplně.
Vzácný kov kobalt totiž ve větším množství pro lidské zdraví představuje nebezpečí. Nejhorší je přitom vdechovat kobalt či dlouhodobý kontakt s pokožkou. Zdravotní rizika jsou ale nedozírná. Může způsobit nevolnost a zvracení, známé jsou i problémy se štítnou žlázou, neurologické problémy a zvýšení krevní hustoty. Ve stopovém množství je přitom kobalt pro lidské tělo přímo prospěšný; je třeba součástí vitanimu B.
Těžební obr Glencore podobnému nařčení nečelí poprvé. Již v minulosti měl zaměstnávat v dolech pod jeho správou i šestileté děti, které byly nuceny pracovat 6 dní v týdnu a to za smutnou odměnu 1,50 dolaru za hodinu. Svědek a expert na podobné případy, Siddhartha Kara, označil dětskou práci v dolech Glencore za jeden z nejnechutnějších případů moderního otroctví, který kdy viděl.
zdroj: CBS, Amnesty International