5 důvodů, proč vyhodit váš současný telefon a koupit si nový

Jakub Fišer
  • Průměrná doba používání jednoho telefonu jsou asi 3 roky
  • Stačí se ale dívat kolem sebe – lidé používají mnohem starší telefony
  • Jaké jsou ty skutečné známky toho, že už potřebujete nový telefon?
Rozzlobený uživatel smartphonu
Rozzlobený uživatel smartphonu

Baterie už neslouží

První a často ten největší problém, který delší používání telefonu přináší – baterie. Každý Li-ion nebo Li-pol akumulátor v telefonu má určitý počet cyklů, než začne docházet k jeho degradaci. Cykly se krátí tím, jak se telefon vybíjí a znovu nabíjí, ale také tím, jak je baterie v mobilu vystavována horku nebo naopak většímu chladu. Ničení akumulátoru je přirozený efekt těchto zařízení. Po určité době je tak nutné baterii vyměnit, nebo rovnou pořídit nový smartphone.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Výkon přestává stačit

Tady velmi záleží, jak a k čemu váš smartphone využíváte. Ať už máte v kapse vlajkovou loď nebo nižší-střední třídu za 5 tisíc korun, po čase se telefon začne zpomalovat a výkon už vašim požadavkům nestačí. I toto je samozřejmě přirozený vývoj. Ne nadarmo se však říká, že investice do dražšího mobilu zároveň zaručuje delší dobu pohodlného používání. Takže i na to je třeba myslet, když si hledáte nový mobilní telefon.

Fotoaparát už nefotí dobře

Podle mnoha průzkumů je právě fotoaparát u smartphonu jedním ze stěžejních aspektů, který většina z nás používá každodenně. Fotoaparát se ale – na rozdíl od baterie – časem neničí; pouze postupně nedostačuje lepší konkurenci.

Vidět je to hlavně u telefonů střední třídy, kdy je rozdíl dvou nebo tří let ve schopnostech focení téměř propastný. Rozhodně tedy doporučujeme vybírat kvalitnější fotomobily, pokud vám na tomto aspektu záleží. S některými dražšími kousky se totiž nemusíte stydět fotit ani po několika letech používání.

Smartphone
Smartphone

Nepřehlédněte: Nový telefon si kupujeme po 2, 3 i více letech, rozhodli naši čtenáři v anketě


Softwarová podpora

Nyní pojďme kousnout do velmi kyselého jablíčka pro drtivou většinu uživatelů. Protože nejoblíbenější jsou telefony s cenovým rozpětím 3 až 7 tisíc korun, tady je v oblasti softwarové podpory situace nejdrastičtější.

Průměrný androidový telefon vydrží z hlediska softwarové podpory 3 roky od zakoupení, to je ale většinou strop. Často se totiž děje i to, že smartphone obdrží pouze jednu velkou aktualizaci systému Android a pak tzv. usne a výrobce na něj už nedbá. Bohužel.

Jak asi víte, u iPhonů od Applu je situace o poznání lepší a hovoříme o softwarové podpoře až 5 let. To už je značný rozdíl, který uživatele jablečných strojů nenutí tak často pořizovat iPhone nový. Nutno však podotknout, že ani na jedné platformě neznamená konec softwarové podpory to, že by mobilní telefon přestal fungovat. Je ale možné, že to ohrozí některé aplikace, které už na starších verzích iOS a Androidu prostě nerozjedete.

Výběhový design

Někdo by mohl namítat, že telefony se za posledních lete vůbec nemění – jde přece stále o ty stejné černé placky. Opak je ale pravdou! Jen za poslední rok se třeba vzhled tolik důležitého fotomodulu na zádech změnil velmi důkladně. A to vůbec nehovoříme o tom, jak se za poslední roky výrobci všemožně vypořádávají s předními kamerami: byly tu výřezy, pak menší výřezy a teď už kralují průstřely.

Určitě nemusíme zamlouvat, že telefon je i jakýmsi vyjádřením vašeho stylu, preferencí v designu a sociálního zařazení. A i když to zní maximálně povrchně, vlastně i kvůli tomu byste možná měli uvažovat nad obměnou vašeho smartphonu.

Co myslíte, jaké jsou vaše signály k tomu, abyste pořídili nový telefon? A jak často měníte smartphony?

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články