Recenze Samsung Galaxy Watch 3 – Budeme si hrát na Apple?

Michal Maňák

Chcete chytré hodinky? Nepotřebujete se připravovat na maraton, ale rádi byste měli po ruce veškeré notifikace? Nebaví vás koukat pořád na ten stejný ciferník? Samsung Galaxy Watch 3 všechna tato přání skvěle splní. Stejně ale pochybuji, že se vám zalíbí natolik, aby začaly zdobit vaše zápěstí. Proč? To prozradí právě tato recenze!

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

TIP: Samsung má nové hodinky Galaxy Watch 3, vrací se zajímavý ovládací prvek

Není tajemstvím, že chytrým hodinkám kralují značky Apple a Garmin. Pozice prvního je neotřesitelná, druhý si získal srdce většiny sportovců. Na Samsung tak zbyla pozice výrobce civilních hodinek pro běžný život. Dá se s nimi sportovat, jsou prodlouženou rukou mobilu, vypadají stylově na ruce pánské i dámské, prostě normcore pro každého… To by mělo k úspěchu stačit, ne?

Tahle pozice je mi sympatická, nezávodím, ale sportuji, nepotřebuji okamžitě reagovat na každé upozornění z telefonu, ale jsem rád, když můžu. Kompromis pro běžný den je přesně to, co zatím při párování s Androidem chybělo. Zkrátka silný hráč, který ukáže všem čínským značkám, kudy vede cesta. Samsung by si tuhle pozici zasloužil a snad by se mu to i povedlo, kdyby do své obchodní strategie vložil více soudnosti.

Obsah balení

  • chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3
  • kožený řemínek
  • nabíječka

Méně sportu, více důstojnosti

Když kouknete na chytré hodinky od Samsungu, nemůžete si nevšimnout dvou designových směrů: uhlazené Watch Active a klasické hodinky, mezi které by spadaly modely jako Gear S2, S3 Frontier, či Watch 46 mm.

Watch 3 navazují právě na tradiční vzhled klasických hodinek, což znamená kulatý ciferník, vystouplou lunetu usnadňující život Gorilla Glass DX sklíčku a materiály jako je ocel a kůže. Tradiční provedení ale neříká nic o pánské, či dámské variantě. Toto dělení u Samsungu zastupuje velikost. Námi testovaná velikost 41 mm se bude objevovat spíš na dámských ručkách, větší 45mm verze je určená spíše pánům.

Na hodinkách je vidět, jak se mění představa budoucích uživatelů. První chytré hodinky jako kdyby přiletěly z předaleké galaxie, pak se přešlo na sportovní vzhled. A teď? Galaxy Watch 3 mají ocelové pouzdro, prošívaný kožený řemínek a všemožně se snaží vypadat luxusně.

Daří se jim to, zároveň však od vás očekávají investici do dalších pásků. Kůže se na sport nehodí, k saku zase nemůžete nosit gumový řemínek. Zkrátka hodinky jsou univerzální, ale svůj look budete muset dotáhnout. Naštěstí je výměna řemínku díky 20mm rychloupínací stěžejce hračka.

Luneta je zpět!

Další poznávací prvky jsou společné pro všechny velikostní i barevné varianty. Tou nejdůležitější je otočná luneta. Dřív jsem se divil, proč po ní tolik lidí volalo, teď už mám jasno. Je to perfektní ovládací prvek hodinek, relaxační nástroj i ochrana displeje v jednom.

A Samsung ji umí i po konstrukční stránce! Kolikrát jsem se přistihl, že si s lunetou točím jen tak, z dlouhé chvíle, protože libozvučně cvaká, klade jemný odpor, ale jednotlivé kroky mechanismu jsou jednoznačně odlišitelné. Zkrátka radost si sáhnout.

Ostatní ovládací prvky už jsou tradiční – pokud nepočítáme 1,2palcový OLED dotykový displej s rozlišením 360 × 360 pixelů, hodinky lze ovládat tlačítky Zpět a Domů. Mají příjemný stisk a díky drobnému výčnělku mezi nimi se ani nezachytávají za oblečení. Zachována zůstala i odolnost proti vodě a prachu IP68 do hloubky 50 metrů, vojenský standard MIL-STD-810G.

Díky ovládání blízkém Androidu je obsluha hodinek intuitivní bez manuálu i těm, kdo nikdy nic podobného na ruce neměli. Točíte, mačkáte a hodinky vám poskytují okamžitou vizuální, nebo haptickou odezvu, což hraje do karet hlavně menší verzi, kde je komfort dotykové obrazovky nižší.

V podstatě se dokážete dostat do stavu, kdy na displej klepnete jen ve chvíli, kdy chcete spustit aplikaci. Zbytek tlačítka s kolečkem obslouží.

Po ergonomické stránce se hodinky povedly. Jediná věc, která mi na Watch 3 vadila, když nepočítám nepadnoucí velikost, je větší hloubka daná tepovým senzorem a kontakty nabíječky. Na ruce to sice do očí nebije, ale 11,3 mm je dost. Věřím ale, že u 45mm varianty se ten centimetr schová lépe.

S Tizenem si rád potykám

Vždycky se mi líbilo, jak jednoduchý i funkční operační systém Tizen je, ať už v aktuální verzi 5.5 nebo ve starších iteracích. Změny se děly hlavně pod povrchem a výjimečně mi to ani nevadí – nebyl důvod měnit, co už dobře fungovalo.

Výchozím bodem používání je ciferník ukazující čas, případně další údaje o krocích, vystoupaných patrech, tepu, datu a tak podobně. Stačí si vybrat z nepřeberného množství, jaké informace chcete mít na očích.

Některé ciferníky lze dokonce modifikovat. V takovém případě záleží na vůli vývojáře, jestli umožní změnu barvy ručiček, nebo vás nechá jednotlivé komplikace (ano, i Samsung tak označuje jednotlivé budíky a měřáky) vypnout.

Pokud svajpnete prstem dolů, dostanete se k rychlým přepínačům, stejně jako na Androidu. Zbytek funkcí je dostupný do stran, což je i směr, kterým vás posouvá otáčení lunety. Vlevo jsou upozornění, vpravo widgety a zástupce aplikací. Nic komplikovaného a funguje to krásně! Možná, kdybyste do hodinek nacpali desítky aplikací, scrollování skrz ně už chvíli zabere, ale takový výběr obchod s aplikacemi ani nenabízí.

Výdrží zrovna nepotěší

Pohyb v menu je plynulý, že by Wear OS puknul závistí. Bohužel celá ta paráda poháněná Exynosem 9110 se musí něčím živit a 247 mAh v baterii vystačí jen na dva dny provozu zahrnujícího permanentní spárování s mobilem a kontinuální měření tepu. Snad větší verze se 340 mAh je na tom lépe.

Použitelné minimum by byly tři dny. Proč zrovna tři? Hodinky podporují always-on display a umí měřit spánkovou aktivitu, ale pokud to použijete, znamená to, že pravděpodobně skončíte odpoledne druhého dne v úsporném režimu.

Na Galaxy Watch 3 tak často volíte, jestli si necháte měřit pohyb a spánek a budete několikrát denně hledat mezírku k nabíjení, nebo se měření vzdáte a o den si výdrž prodloužíte. Rychlost nabíjení nahrává druhé variantě. Z USB počítače trvá nabíjení do plné kapacity přibližně dvě a půl hodiny.

A je to škoda, protože ač Tizen nemá tolik aplikací, jako konkurence, využívat hodinky je příjemné i v základní softwarové výbavě. Umožňují přehrávat hudbu z telefonu i vlastní 8GB (respektive 4 GB, pokud počítáme volný prostor) paměti, nechají vás nahlédnout do kalendáře, na světové časy, na výhled počasí, sportovní výkony a další údaje.

Vítaná je i funkce telefonních hovorů, ale má to zase háček. Buď musíte mít v hodinkách jiné číslo než v mobilu kvůli operátorům, nebo používat Volání a zprávy na dalších zařízeních z telefonů Samsung.

Jakmile dojde na instalaci dalšího software, už je znát, že se situace nevyvíjí tak rychle, jak by Samsung doufal a jak jste asi zvyklí ze služeb Googlu. Zkrátka neexistuje jednoduchý způsob, jak dostat nákupní seznam nebo obyčejné poznámky z Keep do hodinek. Spousta aplikací je placených, takže i testování funkčního propojení něco stojí.

Vstávat a cvičit!

Měření sportovních výkonů je jedním z nejhlasitějších argumentů, proč si lidi chytré hodinky pořizují. Proto ani Samsung nezahálí a k obsluhující aplikaci Galaxy Wear doporučuje nainstalovat i S Health, abyste mohli máchat grafy jak premiér v televizi.

Její obsah by se dal označit slovem klasický. Automaticky se z hodinek synchronizují ušlé kroky, vyběhnutá patra a s tím spojené údaje, jako je tepová frekvence, tempo nebo vzdálenost. O moc víc toho z hodinek nedostanete. Technicky sice jsou schopné pracovat i s EKG, ale zase se čeká na lékařské dovolení. Mezi nadstandard ale můžete počítat senzor okysličení krve.

Tréninky Watch 3 umí rozpoznávat automaticky, ale ruční spuštění tréninku se mi osvědčilo víc – někdy totiž trvá i pět minut, než hodinky zareagují. Nejde jim to však mít za zlé, určitě byste nechtěli mít v logu jako trénink chůze každou cestu na záchod.

Své výkony si můžete i dokumentovat, aplikace umožňuje přidat si k záznamu i fotky a psané poznámky. Podporu by vám mohl nabídnout i Zvukový průvodce, který by vám měl říkat, jestli máte zvolnit či přidat k dosažení stanoveného výkonu.

Ten hlavní důvod, proč by vás Galaxy Watch 3 mohly rozhýbat, je zapojení se do komunity nazvané „originálně“ Together. To není nic jiného, než gamifikace, jak ji zná každý WoWkař. Sbírání achievementů, porovnávání statistik, to je, oč tu běží, plave, nebo šlape. Udělat o sto kroků víc, než kamarád. Dosáhnout denního cíle. Udržet se v pohybu několik dní po sobě. To jsou věci, které jsou podle mě efektivnější, než měření okysličení krve nebo VO2 max, byť to hodinky taky umí.

Jen musíte najít sparring partnera a najít si sport, který hodinky podporují. Tady Wear OS jednoznačně vede, Tizen končí v podstatě u běhu, chůze, kola a všemožných odrůd fitness. Bruslení už však nezná a s raketovými sporty si taky ruku nepodal, o rozdílech mezi silniční a horskou cyklistikou ani nemluvě.

Chytré hodinky inspirované hloupou chamtivostí

Samsung s hodinkami Watch 3 ostentativně následuje praktiky Applu. Používá to, co funguje u konkurence a chce na tom vydělat. To je chování pochopitelné, ale když dva dělají totéž, není to totéž.

Paralel je mnoho: vysoká cena, minimum mezigeneračních zlepšení, malá výdrž, luxusní zpracování, přívětivý operační systém… Obrovský rozdíl je v tom, že Apple Watch mají k dispozici tisíce aplikací, fungující bezkontaktní platby a komunitu, Samsung nic z toho nemá.

Jeho dřívější inovace byly to, co misky vah vyrovnávalo. Ale aplikace nepřibývají, Samsung ani Google Pay nefunguje, cena roste, výdrž se zhoršuje. Prostě mi politika výrobce v případě Galaxy Watch 3 nedává smysl a nemůžu je doporučit, když jsou na trhu i starší Active 2 (recenze) nebo původní Watch (recenze). Platforma Tizen sice ztrácí dech, ale pořád je skvělá. Watch 3 jsou taky skvělé – jen nevýhodné.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus příjemné prostředí TizenuPlus cena
Plus kvalita provedení a materiálůPlus výdrž
Plus otočná lunetaPlus minimum inovací
Plus žádné bezkontaktní platby
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články