Recenze Samsung Galaxy Watch Active 2: ideální hodinky pro manželku

Michal Maňák

Spousta lidí neví, jaké chytré hodinky vybrat. Jestli nějaké blížící se vzhledem nabídce klasického hodinářství, nebo naopak vypadající, jako kdyby s nim člověk trénoval minimálně na ultramaraton. Z tohoto pohledu zvolil Samsung šalamounské řešení. Vítejte u recenze chytrých hodinek Samsung Galaxy Watch Active 2!

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Hodinky, které jsou neutrální, jak jen je to možné – tak by se daly shrnout do jedné věty testované Watch Active 2. A věřím, že pro Samsung to opět bude trefa do černého, byť oproti loňsku se změnilo jen málo. Proč? Dobře navržený operační systém, spousta funkcí, které se skutečně hodí a docela slušná výdrž. Žádné extrémní výkony se nekonají, ale Samsungu stačí být ve všem lehce nadprůměrný, aby se vám dostal na ruku.

Dvě velikosti, jedna pro holky, druhá i pro pány

Jak je z fotek patrné, vzhled se prakticky nezměnil, minimálně u testované verze s pouzdrem o velikost 40 mm. Samsung stále používá jednoduché tvary, kterým vládne zaoblení a minimalismus. Teprve srovnání čísel odhalí, že novinka je o 0,4 mm tlustší a o půl milimetrů větší. Do této velikosti se skryl i o desetinku palce větší Super AMOLED displej se stejným rozlišením 360 x 360 pixelů.

Upřímně však musím prozradit, že pokud byste nepoložili obě generace vedle sebe, nepoznáte nic. Pak si všimnete, že novinka má na těle i dva miniaturní výřezy pro reproduktor, doplněné mikrofonem na protější straně. Mezi podobně „velké“ změny řadím i navýšenou kapacitu baterie, která poskočila z původních 230 mAh na aktuálních 247 mAh.

Jinými slovy, Samsung Galaxy Watch Active 2 jako by starším Active z oka vypadly. Zato dojem se nezměnil. V menší velikosti hodinky skvěle padnou na dámskou ruku, ale na pánské budou vypadat nepatřičně. Ne, že by jejich tvar vyloženě vadil, ale pokud si hýčkáte mužské ego, budete si připadat, jako byste ukradli hodinky manželce nebo přítelkyni. Obrázky tento dojem nedokážou patřičně zprostředkovat, ale v reálu je kontrast očividný.


Větší variantu už bych hodnotil jinak, o ní se dá skutečně mluvit jako o unisex designu. Pokud bych měl vzhled hodnotit i po stránce ergonomie, napadne mě jediná výtka: displej, respektive krycí sklíčko Gorilla Glass DX+ je vypouklé, nechrání ho žádná luneta. Nic vám nebrání pořídit si ochrannou fólii, ale ta zase naruší čisté a jednoduché linie pouzdra. Nezbývá tedy než doufat, že certifikace odolnosti MIL-STD-810G nezklame, byť nebylo, jak ji otestovat. U voděodolnosti šlo testování lépe. Galaxy Watch Active 2 splňují normu IP68, respektive jsou vodotěsné do tlaku 5 atmosfér, což ovšem v praxi znamená, že plavat s hodinkami můžete, ale hlubokomořské potápění nedoporučujeme.

Tím však máme negativa vyřešená a přichází čas na chválu. Velmi si cením toho, že se hodinky nezachytávají za rukávy. S klesajícími teplotami by hodinky zamotané do mikiny nebo bundy přiváděly nositele k nepříčetnosti hodně často, Watch Active 2 ale projedou okolo látky bez jakéhokoli tření.

Vděčí za to zaoblení napomáhajícímu gestům a zapuštěným tlačítkům. I přes jejich integraci do těla se skvěle ovládají, odlišíte je pohledem (každá klávesa má jiný odstín) i hmatem (tlačítka se liší tvarem, horní má navíc ostřejší obvodovou hranu) a ještě poskytují jistou zpětnou vazbu.

Pokud jste právě začali uvažovat, jestli Galaxy Watch zvládnou ovládání v rukavicích, zklamu vás. Pokud nenosíte rukavice vybavené dotykovou vrstvou, nepochodíte, stejně jako u telefonu. Za chybu bych to ale nepovažoval.

Tizen je jak malý Android

Není jednoduché vměstnat na 1,2palcový velký displej informace přehledně. Ještě tvrdší oříšek je uspořádat prostředí tak, aby se dalo ovládat a nezakryli jste celou obrazovku prstem.

Zvládl to Tizen 3.0 u předchozí generace, současná verze 4.0 se od něj na venek skoro ničím neliší – nový je např. výběr, ze kterých senzorů chcete v ciferníku zobrazovat data. Jinými slovy, ovládání je skrz dotykový displej velmi jednoduché a přehledné.

Základní pohyb po systému kopíruje Android. Jedním tlačítkem se dostanete na domácí obrazovku, druhým o krok zpět. Kdekoli pak funguje pohyb po menu ovládaný tahem prstu po displeji. Změnou, urychlením i komplikací je tzv. digitální luneta. Její idea je docela chytrá – není třeba mechanicky otáčet lunetou, stačí klouzat prstm po obvodu obrazovky. Rychlému posunu v menu tato funkce pomáhá, pro přesný pohyb však ani haptická odezva nedokáže nahradit cvakání a odpor lunety v podobě samostatné součástky. Nic vám však nebrání digitální lunetu vypnout.

Převzaté z Androidu je i notifikační centrum. Upozornění z aplikací se vám sice řadí vlevo od hlavního ciferníku, ale tahem prstu dolů otevřete rychlá nastavení. Opravdu se hodí. Jejich prostřednictvím lze měnit způsob upozornění (ticho, vibrace, vyzvánění) nebo režim Nerušit, spořič energie, režim Kino, ale i zamknout displej.

Samsung Galaxy Watch Active 2 (minimálně v testované verzi bez LTE) nejsou tak samostatné, abyste smartphone mohli nechat doma, přesto z nich dokážete vyřešit spoustu věcí. Oblíbil jsem si ovládání hudby, střídání ciferníků nebo výhled na počasí po celý den. Pro soutěživé jsou připravené žebříčky, které ukážou, jak si svými sportovními výkony stojíte vůči jiným majitelům hodinek, kávomilci si můžou sčítat vypité šálky, hasiči zase vyběhnutá poschodí. A to jsou všechno aplikace, která v hodinkách najdete ve výchozím stavu!

Fitness policajt pro zodpovědné

Samsung Galaxy Watch Active 2 nejsou hodinky určené pro vrcholové sportovce. Nevypadají tak a ani se o to nepokouší. Proto jim chybí takové informace o aktivitách, které nabízí třeba Garmin, ale zase vám zvládnou změřit nejen výdaje energie, ale i příjmy.

Zatímco ale výdaje hodinky měří z velké části automaticky, aniž byste zapnuli sledovaný trénink, vypitá kafíčka a snědené kalorie si musíte klikat ručně. Přesto je chvályhodné, že z jednoho zařízení můžete získat základní přehled o fyzických aktivitách, příjmech energie i spánku. S trochou zodpovědnosti tak můžete v aplikaci Samsung Health zjistit, kde vás bota tlačí a co dělat pro zlepšení kondice.

Pozor na paměť!

Hodinky pohání procesor Exynos 9110 se dvěma jádry na taktu 1,15 GHz. Pokud si tento čip porovnáte se známějším Snapdragonem Wear 3100, mohli byste se zlobit, že má jen polovinu jeho jader a ani frekvenci nemá vyšší. Nicméně Qualcomm je používaný s Wear OS, hodinky od Samsungu používají Tizen. Není třeba proto počítat hertzy, zvlášť když z vlastní zkušenosti můžu konstatovat, že prostředí je krásně svižné a plynulé.

U paměti je situace horší, byť ne tragická. V technických specifikacích sice výrobce píše 4 GB, ale už se nezmíní, že k dispozici zbývá jen cca 1,5 GB. Pro aplikace je to akorát, i ty největší z nich zaberou maximálně jednotky megabajtů. Můžete však narazit, pokud byste do hodinek chtěli přesunout to nejlepší ze své hudební sbírky.

Aplikace pro Tizen se dělí na praktické (navigace, fitness tracker apod.) a ty, o jejich přínosu by se dalo jen polemizovat. Co byste třeba řekli na přehrávač YouTube na zápěstí? Nicméně jako demonstrace potenciálu hodinek takové nápady slouží skvěle.

A kdyby ne, alespoň se tak dá posoudit kvalita zvukového výstupu z miniaturního reproduktoru. Nebudu lhát, bluetooth reproduktor Galaxy Watch Active 2 nenahradí, ale rozhodně se nebudete muset stydět, když jako vyzvánění budete používat písničky místo cinkání zvonečků.

Nabíjení chvíli trvá

S baterií o kapacitě 247 mAh vydrží hodinky cca 4 dny provozu pracujícího pecivála. To znamená, že budou permanentně spárované přes Bluetooth, budou měřit tep bez přestávky a na vyrušení budou reagovat vibrací. Subjektivně podobné hodnoty vnímán jako zdravý kompromis – nepotřebuji výdrž 14 dní, které bych obětoval všechny ty funkce Tizenu. A že je výdrž při sportu kratší kvůli zapnuté GPS? S tím se musí počítat, stejně tak jako s faktem, že pokud se po práci dostanete ke sportu pravidelně, déle než dva dny hodinky nevydrží.

Nabíjení byste si měli naplánovat. Ze 70 % se na stovku dostanete za tři čtvrtě hodiny, kompletní nabití “z nuly na sto” zabere přibližně hodinu a půl, vyhovovalo mi proto spíš pravidelné částečné nabíjení, než vyždímání do mrtě a následné odložení na nabíječku. Tu můžete nahradit i mobilním telefonem podporujícím reverzní bezdrátové nabíjení, doporučuji ale nejdřív otestovat kompatibilitu. Huawei P30 Pro hodinky nenabil, Samsung Galaxy Note 10+ ano.

Skvělé hodinky, které se moc nevyplatí

Pokud si Samsung Galaxy Watch Active 2 pořídíte, určitě nebudete zklamaní. Říkám pokud a neukazuju tím jen na podporu pro měření EKG, které je jen přislíbené. Mířím tím hlavně na cenu. Starší generaci seženete přibližně o dva tisíce levněji. Za ty dva tisíce získáte 17 mAh, zajíce v pytli v podobě elektrokardiogramu a možnost vyřídit z hodinek i hovor díky reproduktoru a mikrofonu.

Sami si určitě dokážete spočítat, na kolik si uvedených vylepšení vážíte. Cenu 7 490 korun lze chápat jako daň za novinku, za luxusní zboží nebo za pocit, že na své drahé polovičce nešetříte. Potud v pořádku, jsou věci, na které se nedá jednoduše nalepit cenovka.

Pokud si ale chcete koupit hodinky podle poměru výkonu a ceny, původní Galaxy Watch Active (recenze) budou mít před druhou generací náskok.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus skvěle doplňují chytrý telefonPlus cena
Plus modifikovatelné ciferníkyPlus minimum vylepšení oproti minulé generaci
Plus měření výdajů i příjmů energiePlus pomalé nabíjení
Plus přehledný a odladěný operační systém
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články