Recenze Lenovo Moto X Force: „superphone“ pro nešikovné
Kde jsou ty doby, kdy každý pád telefonu nechával jeho majitele ledově klidným. S dnešními smartphony se zkrátka musí zacházet jako v rukavičkách. Své by o tom mohli povědět mnozí neopatrní majitelé iPhonů, Samsungů a dalších dražších kousků, kteří jen kvůli jednomu malému a nešťastnému zaváhání museli navštívit servis a sáhnout hluboko do kapsy. S novou vlajkovou lodí Moto X Force se bát nemusíte.
Nejvybavenější model řady Moto je současně jedním z nejvybavenějších „odolnějších“ chytrých telefonů na světě. Špičkově vybavené Moto X Force se totiž chlubí „částečnou“ odolností proti vodě a hlavně pak nerozbitným displejem s unikátní technologií ShatterShield (vyvinutou ještě pod Motorolou, než ji Lenovo odkoupilo). Díky ní můžete telefon na ulici klidně jen pro své vlastní pobavení pustit z ruky a současně sledovat nevěřícné zraky ostatních. Telefon za 20 tisíc by totiž na zem upustil asi málokdo, se čtyřletou zárukou na prasknutí displeje už to jde ale o poznání lépe.
Jak se telefon s nerozbitným displejem povedl? Může konkurovat ostatním vlajkovým lodím? Nejen to prozradí naše dnešní recenze.
Lenovo Moto X Force: specifikace
Konstrukce | kovový rám + balistický nylon, 150 x 78 x 7,6-9,2 mm, 169 g |
---|---|
Displej | 5,4″, AMOLED, 2560 x 1440 px, jemnost 540 ppi |
Operační systém | Android 6.0 Marshmallow |
Procesor | 8 jádrový, 2,0 GHz, Snapdragon 810 |
Paměť | 3 GB RAM, úložiště 32/64 GB + microSD karty |
Fotoaparát | 21 Mpx, blesk, 4K video + přední 8 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.1, NFC, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 3760 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | ?, květen 2016 |
Design a zpracování: tank mezi vlajkovými loděmi
Telefon to sice nedává najevo, ale po praktické stránce patří mezi ty odolnější kousky. Základem je pevná konstrukce s kovovým rámem, která vydrží nespočet různých pádů, třeba i na beton. Tělo je také lehce voděodolné, respektive Moto X Force přežije nečekané polití a opláchnutí či slabší déšť. Výrobce si za to všechno zaslouží plusové body, není to však nic nového pod sluncem.
Unikátní je až „nezničitelný“ displej ShatterShield složený z pěti různých vrstev, na který výrobce dává čtyřletou záruku, a hodně zajímavě také zní použití balestického nylonu na zádech telefonu. Ten se totiž používá ve spojení s Kevlarem na výrobu neprůstřelných vest. Zde má však funkci spíše takovou, aby mobil z ruky nevyklouzával a působil tak trochu extravagantně.
Subjektivě mi Moto X Force nepřijde tak luxusní, jako konkurenční vlajkové modely. Sice používá hodnotné materiály, při držení telefonu v ruce jsem se však ani po dvou týdnech testování nemohl zbavit dojmu, že na mě zařízení zkrátka působí podstatně lacinějším „plastovým“ dojmem, než třeba iPhone 6S, Samsung Galaxy S7, HTC 10 a mnoho dalších. Proč?
Možná za to může o dost větší tloušťka téměř 1 cm (po obou stranách zkosená záda pomáhají jen trochu), neobvykle široké postranní rámečky kolem displeje, neprakticky umístěné vypínací tlačítko (až nad klávesami pro redukci hlasitosti) a nebo de facto celkově složitější manipulace s telefonem v ruce. U špičkového smartphonu za 20 tisíc to mohl výrobce vyřešit podstatně lépe.
Displej, prostředí a baterie: zajímavé vychytávky
Superodolné vlastnosti nejsou to jediné, čím zaujme displej u Moto X Force. Jedná se o AMOLED panel s ultravysokým QHD rozlišením (2K), tedy 2560 x 1440 px, což dělá na 5,4″ úhlopříčce jemnost skvělých 540 ppi. Výborná je ostrost obrazovky, vysoká sytost barev a zároveň jejich přirozené podání se skvělou čitelností z různých úhlů.
Vypadá to, že ani dodatečné vrstvy na displeji s technologií ShatterShield neměly zásadní vliv na jeho ostatních kvalitách. Tedy až na horší čitelnost obrazovky na přímém slunci, jako koneckonců u stále většiny dnešních smartphonů. Naopak při sledování displeje v noci na minimální jas se nemusíte bát vypálení svých očí.
Moto X Force přináší na první pohled čistý Android 6.0.1 Marshmallow, tedy bez grafické nadstavby. O vychytané dodatečné funkce však není nouze – například hodiny včetně notifikací můžete na zhasnutém displeji zobrazit jednoduše tak, že nad telefonem mávnete rukou, nebo pokud vám přijde nová zpráva, notifikace displej dokáže probudit a okamžitě tak o nové události informovat. Notifikační LED diodu ale na telefonu nehledejte. Co dále potěší, je možnost dvojitým stisknutím vypínací klávesy rychle spustit fotoaparát, prakticky během vteřiny.
Prostředí jako takové je rychlé a dobře optimalizované. Telefon využívá služeb loňského špičkového (leč kvůli přehřívání diskutabilního) procesoru Qualcomm Snapdragon 810 (který se při běžném používání nijak zvlášť nepřehřívá) s operační pamětí 3 GB RAM. V nastavení systém prozrazuje, že i při větším množství spuštěných aplikací zůstává téměř 1 GB RAM paměti volné, takže nedostatkem operační paměti telefon určitě trpět nebude. Stejně tak ani po tabulkové stránce výkonu, když například podle Antutu dosahuje téměř 87 tisíc bodů a patří tak na úroveň Huawei P9, Galaxy Note 5 a dalších.
Pokud jde o přehřívání, je většinou „na vině“ v balení dodávaná rychlonabíječka TurboPower (má jednodílný adaptér s kabelem), která využívá vyššího proudu 2,85A při napětí 5V. Telefon s baterií o kapacitě 3760 mAh však právě díky tomu dokáže prakticky nabít z 15 na 95 procent za pouhou 1 hodinu. Vynikající. A v podobném duchu se nese také samotná výdrž Moto X Force – při běžném používání není problém dostat se i na dvoudenní výdrž, při vyšším pracovním nasazení počítejte asi jeden a půl dne.
Fotoaparát: dobré výsledky, špatné ovládání
Na papíře zní 21 megapixelový fotoaparát vlajkového modelu Moto X Force celkem hvězdně. Jenže výsledky ukazují, že například kvůli vyššímu rozlišení trpí některými klasickými chybami (nárůst šumu při slabším osvětlení) a na nejužší špičku fotomobilů zkrátka nestačí. Občas se objevují přepaly, občas snímky postrádají detaily nebo nejsou dobře zaostřené. Fotoaparát přesto není špatný, de facto fotí i docela pěkně, pokud k tomu máte ideální podmínky.
Snímky pořízené s telefonem
Za starou bačkoru však stojí zjednodušená podoba aplikace fotoaparátu. Pro zaostření totiž musíte po obrazovce posouvat zaostřovací kroužek, a snímek poté vyfotíte, když se dotknete kdekoliv mimo. Není to zrovna intuitivní řešení, když dnes každý mobil ostří tam, kde se dotknete, a následně fotíte pomocí jasně dané spouště fotoaparátu.
Zhodnocení
Moto X Force se snaží být chytrým telefonem pro nešikovné. Bohatě vybavená vlajková loď s nezničitelným displejem má však zásadní trhlinu – na to, co umí a jak to umí, stojí příliš moc. V její výbavě scházejí nejmodernější funkce jako je čtečka otisků prstů, oboustranné USB-C, či modernější procesor a další, navíc nepřináší nejlepší displej, nejlepší fotoaparát ani nejvýkonnější procesor nebo nejvychytanější systém. V nejdůležitějších oblastech telefon nijak nezáří.
Někdo by mohl argumentovat tím, že máte v ceně i záruční výměnu prasknutého displeje, který běžně stojí více než 4 tisíce korun – takže pak by teoreticky telefon jako takový vycházel na cca 16 tisíc. Jenže i to by bylo na telefon těchto parametrů stále moc a navíc chcete platit za něco, co třeba ani nevyužijete?
Moto X Force lze doporučit snad jen tomu, kdo je opravdu hodně nešikovný a telefon ničí tím, že mu často vypadává z ruky, přitom takový člověk nechce jen nějaký „ošklivý“ outdoorový telefon, ale co nejlépe vybavený smartphone.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.